No. 73. Zaterdag 17 December 1910. 20' daaraf. i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. !>IELEMA\, Le. Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. AXELSCHE itó.-- BI BAX Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In de Münchener Neueste Nach- richten heett een vakman eenige arti kelen over de schaarschte aan vleesch melk geschreven, die de aandacht hebben getrokken, omdat zij van groote kennis van het onderwerp getuigen. De schrijver komt tot de slotsom, dat graanbouw ondanks de hooge in voerrechten geen voldoende winst op levert. De Duitsche landbouw moet zich in de eerste plaats op de veeteelt aeleggen. Maar zelfs dan zal het hem mmogelijk zijn, in de geheele behoefte tan vleesch en zuivelproducten te voorzien. Men moet ten minste de takken van het bedrijf die voordeelig zyn, ontwikkelen, als de vetweiderij, de melkerij, de hoenderfokkerij en teelt van kostbare fokdieren. De verbouw van veevoeder moet uitgebreid, de graanbouw beperkt worden. Alle in voerrechten op veevoeder moeten afge schaft worden. De schrijver heeft er vrede mede, dat er een tijd lang vleesch wordt ingevoerd. De gemeenteraad van Dresden ver zoekt de Saksische regeering, bij de Vijksregeering te bewerken, dat Dresden, evenals Zuid-Duitschland, slachtvee uit Frankryk, Denemarken en Zweden mag invoeren. FRANKRIJK. Er is een bezwarend getuigenis in gebracht tegen dr. Brengues, die, zoo als onze lezers weten, beschuldigd wordt te Nice zyn schoonbroer vermoord XXX. De deur sloeg achter hem dicht. Ulla verademde. Zij raapte de handschoenen doos van den grond en begon zorgvuldig ie handschoenen er in te leggen. Toen zij daarmee gereed was en middelerwyl de tijd aanbrak om zich voor de dans partij, waartoe zij was uitgenoodigd, te gaan kleeden, trad Richard in het salon. Terstond schoot haar het bloed naar het hoofd. »Ik heb nu geen tijd om mij te laten kapittelen,* riep zij. »Ik moet mij gaan kleeden. >Onnoodig. Wij blijven thuis.* »Wat »Ja. Wij blijven thuis.* Ik voel mij niet wel en wij hebben iets anders te doenGa maar gerust er bij zitten, want het zal zoo vliegend gauw niet af- geloopen zijn. Het is noodig, eene lijst op te maken van al wat je nog schuldig hen. Om schoon schip te maken, zal ik hoe zwaar het mij ook valt met Jiirgen morgen nog een laatste woord over onze geldelijke omstandigheden spreken.* Zoo zou het dus gaan gelijk zij had eerwacht. Richard ging naar Jürgen te hebben. Dr. Brengues, te Nimes wonend, ontkent den moord gepleegd te hebben, ontkent op den dag van den moord, 26 Maart, te Nice geweest te zijn. Thans is een dame, mevrouw Berger, te Nice wonende, aan het parket aldaar komen verklaren, dat zij op den avond van den 26sten Maart aan het station bijna omver geloopen is door iemand, die grooten haast scheen te hebben en in een der doorgangeu onder het station verdween. Zy had den man .lomperd" nageroepen, maar hij had zich niet omgekeerd. Toen mevrouw Berger nu later de portretten van dr. Brengues zag, herkende zij den man, die tegen haar aangeloopen was. Geconfronteerd met den beschuldigde, verklaarde zij er zeker van te zijn, dat dit de man was van het station te Nice. Brengues zeide bij de confron tatie tot haaru vergist zich, maar ik neem het u niet kwalijk". Hij heeft geweigerd het proces-verbaal van de confrontatie te onderteekenen. Zyn ge zondheidstoestand moet zeer slecht zijn. Een sinds menschenheugenis onge kende regenmoesson heeft de laatste weken de geheele Azuren-kust, van Marseille tot Genua toe, geteisterd. Te Nice is zelfs de bekende Paillon, steeds bespot als de rivier, die dient om linnen te drogen, dermate buiten hare oevers getreden, dat zij groote schade aangericht heeft. De tramdienst Nice—Ooni is tijdelyk gestaakt moeten worden de spoorweülijn der Compagnie du Sud, vice met Anuot verbindende en vooral de Vesubie-lijn zijn door en Jiirgen betaalde.... In stilte verkneu kelde zij zich over de aangename boodschap. »Dat is het verstandigste wat je doen kunt,* zeide zij. »Ik zal zoo ongeveer wel het totale bedrag kunnen aangeven. Voor toiletartikelen loopt het naar de tweeduizend mark. Dan de kosten voor het diner die zuilen een achthonderd mark beloopen. Anders is er niet Of, ja wij hadden een beter tafelser vies noodig, voor dertig personen. Dat kostte zeshonderd mark dus heel niets bijzonders. En dan de bloemen nu, dat is niet veel. De rekening bij de zilversmid, voor liet hoog noodige tafel zilver, die heb ik je al opgegeven. Want wij konden toch niet alles van mevrouw Kleber leenen.* Richard had met alle mogelijke zelf- beheersching deze opsomming aangehoord. Af en toe kookte 't in hem. Maar hi; zweeg en noteerde. Toen hij gedaau had, sloot hij zijn boekje en rees op. >Ik zal de uitstaande rekeningen nog voor het eten aanvragen," zeide hij. Misschien zal je toch nog eene opwel ling van schaamte voelen, wanneer ik met dit document van je lichtzinnigheid voor Jiirgen treed en voor jou nog eens den bedelaar moet spelen.* »PahHij is er goed voor,* ant woordde zij spottend. En toen hij den deurknop reeds in de hand had, riep zij hem toe>Ik vergat nog iets aardverschuivingen en door rotsblokken van twee en vierduizend kubieke M., die zich verplaatst hebben, by Lantos- que o. a. meer dan 15 meter, onbruik baar geworden. Op de hoogte van Puget Thenier zal zelfs een nieuwe lyn langs een anderen weg gelegd moeten worden om den dienst niet al te lang te onderbreken. De straatweg tusschen Monte Carlo en Menton is op de hoogte van Cable Roquebrune over een lengte van onge veer 100 meter zoodanig aan het ver zakken, de waterpijpen der leiding die Menton van water voorziet, meeslepende, dat rytuigen een anderen weg over de bergen moeten volgen en men vreest, dat de spoorweglijn der P. L. M. op die hoogte ook onbruikbaar zal worden. ITALIË. Het Como en het Maggiore-meer zijn buiten de oevers getreden, spoorwegen verwoestend. De Po heeft de stad Piacenza onder water gezet. De ge meenschap GenuaVintimillia is ver broken. De Tiber staat 6 meter boven het normale peil. RUSLAND. De Doema heeft een wet aangenomen, waardoor de kerkelijke scholen onder contróie van het ministerie van onder wijs worden geplaatst. De wet werd aangenomen door een meerderheid, welke samengesteld was uit de linker zijde en het centrum, De leden der rechterzijde protesteerden luidruchtig en verlieten de zaal. Men beschouwt de aanneming van het wetsontwerp als een stap van be- »Nog meer? Wat nu nog?* »Ja er is nog een postje en tamelijk groot. Maar ik kan 't niet helpen, dat ik eerst in mijn huwelijk kon beginnen mij een behoorlijk uitzet aan te schaffen.... Waarom heb je ons ook zulke voorspiegelingon gemaakt »Ik Wat voor voorspiegelingen Hij balde zijne hand, zoodat hy zich de nagels in het vleesch drukte. >Je hebt tegen papa gezegd, dat je de erfgenaam waart van je broer.* »Dat is niet waar!* riep hy heftig. »Als je vader dat beweerd heeft, dan heett hij gelogeu, -- of jij liegt nu! Het was zijn eigen vermoeden, dat hy uitsprak. En ik antwoordde dat ik, zooals de zaken d e s t ij d s stonden, mij wel als zijn erfgenaam beschouwen kon. Ik had de waarschijnlijkheid voor my, toen Jiirgen myne naamsverandering wenschte. Maar nooit heb ik mij daar op iets laten voorstaan, of er op gere kend. Hebben jij en je familieleden daarop gespeculeerd dat kan ik niet helpen. Schaude genoeg, dat je dat ge daan hebtHet kost my myn levens geluk* Hij dacht aan Renate hoe gelukkig hij met haar zou hebben kunnen wezen, en zij met hem, in stille bescheidenheid, beiden volkomen bevredigd door elkan ders bezit.... En dat alles bezat nu Jürgen Deze schoonheid, deze liefelijk heid van inborst, deze innigheid van teekenis, als zijnde een eerste stap tot verwereldlijking der school. In nadere berichten over de schan dalen in de gevangenis van Wologda lezen we, dat de gevangenisdokter zijn ontslag genomen heeft, omdat hij zich niet verantwoordelijk wilde stellen voor de gevolgen van lijfstraffen van ge vangenen, wier gezondheidstoestand zulks niet toeliet. Een gevangene zou een pak met een groote hoev vergit hebben ontvangen, dat l zou geweest zijn om de wachtel vergiftigen. AMERIKA. In San Francisco is Maandag voor de eerste maal een zaak berecht ten overstaan van een jury, uitsluitend bestaande uit vrouwen. Een huwelijk, waaruit twee kinderen waren geboren, was door echtscheiding ontbonden verklaard. De opvoeding der dochter was toevertrouwd aan de moeder, de zoon was toegewezen aan den vader. De moeder was echter een proces begonnen, teneinde te ver krijgen, dat haar ook de zoon ter op voeding zou worden toevertrouwd. In precies twintig seconden was de jury met haar oordeel gereedde moeder kreeg het kind. Verscheidene plaatselijke bladen wa ren van oordeel, dat de dames angstig snel gereed waren met haar beslissing. MEXICO. Het Mexicaaosche departement van buitenlandsche zaken heeft aan den gezant te Washington doen weten dat toewijding die behoorden nu hem!* Maar Ulla's scherpe stem liet hem niet lang zoo in gepeins. »De bedrogene ben i kkeef zij. »Ik ben nooit een sentimenteele bak- visch geweest. Ik zag nooit in het hu welijk een duiventil, waarin dag en nacht gekird wordt. Ik wilde als vrouw van mijn leven iets genieten ik wilde 't beter hebben dan bij mijne ouders thuis. Daar kom ik rond voor uit. De goede oude tijd van den pollepel en de breikous is voorbij. De hedendaagsebe vrouw is niet meer de huishoudster.* »En ook niet de huisvrouw,* zeide Richard bitter. Anders zou ik niet deze lijst van schulden in mijne hand houden.* Zij was in haar zelfbewustzijn zoo dip gekrenkt, dat zij losbrak in een s.v i lachen. »Jaag mij toch het huis uit, a kuntEn als je dat niet ku dan je mooie broer ook nog de. i bij den juwelier vereffenen. Daar sta» wij nog te boek voor twee zilveren ot. setten ik geloof voor zesduizend mark.* Hij stond een oogenblik als versteend. Hij wist geeu raad meer. Wa„, o deze som van ver over de tienduizend mark Jürgen aan te klampen, nu deze hem vermaand had zijne uitgaven ietwat te beperken dat ging toch niet. Hij kon nu niet meer heftig worden. Hy huiverde tot iu zijn gebeente. Terwijl

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1