SPOOR- en KLEPMANDEN. Marktberichten. Advertentiën. ONTVANGEN: BOTERKOPPEH en VORMEN. Stoven en Voetkussens, Voorhanden: 1 gewone en uittrek Nieuwjaars- KAARTEN. 2 Kantoor Mr. P. DIELcMAN. Terwijl in de meeste jaren in het )ldambt de dorschmachines in de maan- jen Februari en Maart nog werken, worden thans, wegens de kleine stroo- >n korenopbrengst, bijna overal de ma chines reeds stopgezet. Einde dezer teend zullen alle schuren leeg ge- iorscht zijn. Die vroegtijdige stopzet- ling heeft tengevolge, dat het talrijke personeel op iedere dorschmachine werkt een 15-tal arbeiders nu al werkeloos is geworden. In het land bouwbedrijf toch zijn de werkzaam heden geëindigd en ook uit Duitschland ieeren de meeste arbeiders onverrich- terzake terug. In sommige dorpen worden dan ook al maatregelen ge nomen tegen die steeds zich uitbrei dende werkloosheid. Zoo is in Mid- tolda de gemeentelijke keienklopperij reeds opengesteldandere jaren ge leurde zulks nooit voor Januari. Vrijdagmorgen heelt de burge- neester van Bodegraven, de heer H. e Coultre, een brief ontvangen, die ilykens postmerk uit Leiden was ver raden en waarin hem werd verzocht jj een aangewezen plaats een aanzien- ijk geldsbedrag eenige honderden ;uldens werden genoemd te depo- leeren. Indien hij in gebreke bleef, ra hij worden vermoord. De Leidsche politie werd onmiddellijk met dit geval in kennis gesteld en het is aan de recherche gelukt een ver lachte, die in een volkslogement lo geerde, aan te houden, die later bekende den brief te hebben geschreven. Het |i een zekere van L., uit Leiden af komstig, doch die reeds geruimen tijd wervend is en meermalen in een rijks terkinrichting werd opgenomen. Het is dezelfde man, die geruimen tijd ge- Ifden een dreigbrief aan den minister financiën schreef, en daarvoor eenige maanden gevangenisstraf heeft Zes huizen verbrand. Vrijdag brak te Beesd brand uit, doordat de vrouw van een schilder in de werkplaats een pas gevulde petro leumlamp liet vallen, wijl zij uitgleed. Het geheele huis werd een prooi der dammen evenals een er aan grenzende boerenhofstede, waarvan de eigenaar handelt in steenkolen en voederarti kelen. Behalve de hofstede zijn twee hooi bergen verbrand en een kalf, een varken, vier konijnen en eenige kippen. Een in hetzelfde perceel gevestigde naai school brandde uit. De twintig aan wezige meisjes konden zich bergen. Nog zijn verbrand een woning met bakkerij en een ernaast staand nieuw huis. Ten einde een groot complex boerderyen te behouden moest een onverzekerd huisje van een arbeider tegen den grond worden gehaald. Overigens is alles geassureerd. In een staalgieterij te Bochem was men Zaterdag aan het gieten van zg. radsterren, toen plotseling een met 13000 kilo vloeibaar staal gevulde gietbak losraakte van zijn haken. Drie arbeiders werden door het witgloeiend staal overgoten en gedood. Hun over blijfselen heeft men nog niet kunnen terugvinden. Een vierde arbeider kon nog juist opzij springen, maar moest met zware brandwonden naar het hospitaal ge voerd worden. Een aantal andere ar beiders werden door weggeslingerde staalspatten licht gewond. Te New York heeft de politie een bende mannen en vrouwen aangehou den, plegers van kinderdiefstallen. De bende had thans een knaap in haar macht, dien zij voornemens was aan zijne ouders te verkoopen voor een losprijs van 25.000 dollar. Noodlottige Naphta-brand. In een werkplaats voor vernikkeling te Ant werpen wilde een der werklui Zater dagavond bij het vallen van de duister ois, de lamp aansteken. Wat er toen gebeurd is, weet niemand. Doch op eenmaal schoot een bak, die ongeveer een twintigtal liters naphta bevatte en gebezigd wordt voor het afwerken der vervaardigde stukken, met een plot in brand. Een der werklui het gevaar ziende, wilde den brandenden bak nog naar buiten dragen, maar moest hem laten vallen. Het gevolg ervan was dat de brandende naphta over den grond vloeide, het vuur meedeelende aan de vier werklieden, die zich in de plaats bevonden. Beschryven welke paniek dit ver oorzaakte, is onmogelijk ook heeft geen hunner rekenschap kunnen geven van wat er toen gedaan werd. In vlammen gehuld snelden ze de straat op, onder vreeselijke kreten en zich wringend van pijn. Met dekens en kleeden, die de buren op straat wierpen, konden de vlammende kleeren gebluscht worden. Een der slachtoffers is echter 's avonds nog overleden. De drie andere werklui in de werkplaats kregen ook ernstige brandwonden, één zelfs zeer ernstige. De andere werklui in de fabriek moesten zich redden door over de om liggende muren te klimmen. Van het gebouw zijn alleen de vier muren blij ven staan. De Brmselsche tentoonstelling. Over het aantal bezoekers der wereldten toonstelling deelt het uitvoerend comité de volgende bijzonderheden mee Er werden 12 millioen 900.000 be zoekers geboekt, waarvan 4 millioen 200.000 den prijs van 1 frank hebben betaald. De kaarten, tegen verminderne prij zen afgeleverd aan mutualiteiten, ver- eenigingen, kringen, enz., brachten een som op van 250.000 fr. Er werden voor 1 millioen 350.000 frank abonnementskaarten afgeleverd. De kaarten aan 1 fr. werden afge leverd als volgt: in Mei 237.000, Juni 530.000, Juli 809.000, Aug. 1.005.000, September 506.000, October 450.000. Het hoogste aantal bezoekers en de grootste ontvangst werd gedaan op de dagen van 14 en 15 Augustus. Eiken dag waren er gemiddeld200.000 bezoekers en de ontvangst beliep 94.000 en 92.000 franc. harer werden gedood, twee andere ernstig gekwetst. De verbindingen van Cirbére met Malaga Corunna zijn verbroken. Uit de provincies komen berichten van ernstige vernieling. Vele personen zijn verdronken. Een stoomtrawler verging op de reede van Vigo, en hetzeltde overkwam een lichter te Villa Garcia. De berichten uit Frankrijk betref tende de overstroomingen worden een tonig, maar ook dat is een bewijs te meer dat de toestand hoogst ernstig is. De zwaarst geteisterde streken zijn Normaudië en Bretagne, het Loire- gebied en de streek langs de beneden- Rhóue en de Middellandsche Zee-kust. Vrijdag woedde een hevige cycloon in het westen van Spanje. In de pro vincie Bilbao zijn een groot aantal personen om het leven gekomen en werden zeer velen gekwetst. De haven van Corunna moest gesloten worden. De Guadalquivir is bij Sevilla 3 M. gestegen. De brand in het tuighuis te Brest is om vijf uur in den morgen uitgebroken om half drie was het vuur gedoofd. De eerste verdieping van het tuighuis en een deel van den westelijken vleugel zijn verwoest. De kosten tot herstel van het gebouw beloopen naar schatting zestig- tot tachtigduizend frank. De waarde van het verbrande heeft men nog niet vastgesteld. In het door het vuur verwoeste gedeelte van het tuig huis waren allerlei werkplaatsen ge vestigd timmermanswerkplaatsen, ko perslagerij, smederij, enz. De groote bedrijven in het tuighuis en aan de haven hebben van den brand geen hinder ondervonden. De oorzaak van den brand is niet bekend, maar aan kwaadwilligheid wordt niet gedacht. Spanje heeft zwaar te lijden gehad onder noodweer. De storm van Vrijdag is Zaterdag nog toegenomen in hevigheid. De rivieren zijn buiten haar oevers ge treden en hebben belangrijke schade toegebracht aan den oogst. Te Tellemoso werden eenige vrouwen overvaUen door een aardstorting i twee Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 8 December 1910. Veroordeeld zjjnJ. R., boerenknecht te Sluiskil, ter zake, van spoorwegovertreding, tot eene boete van fl, subs. 1 week tuchtschool. A. D. L., schippersknecht te Philippine, ter zake, van het fietsen zonder licht, tot eene boete van fl. subs. 1 week tuchtschool. E. B., leurder te Bouchaute, ter zake van lo. fietsen zonder licht en 9o. een valschen naam opgeven, tot eene boete van fl en eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. P. C. F., voerman te Sluiskil, ter zake van rijden met een voertuig zonder licht, tot eene boete van f 1subs. 1 dag hecht. A. S., visscher te Bouchaute, ter zake van het steken naar bot, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht., met vernieling der riek. O. v. S., metselaar te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f3, gubs. 3 dagen hecht. A. V., zonder beroep te Hoek, ter zake van het bevisschen der Schelde, tot eene boete van f0.51', subs. 1 dag hecht. E. v. d. H., arbeider te Biervliet, ter zake van het steken naar bot, tot eene boete van f3, subs. 1 week tuchtschool, met vernieling der botschaar. T. E., visscher te Philippine, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 1 week tuchtschool, met vernieling der riek. J. H. H.. metselaar en J. W., timmerman, beiden te Zaamslag, ter zake van overtreding der Woningwet, ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. d. R., zonder beroep te Westdorpe, ter zake van Jachtwetovertreding, tot 2 boeten, elk van f2, subs. 2 dagen hecht., met bevel tot vernieling van het in beslag genomen geweer en patronen. J. K., landbouwer en M. S., rustend land bouwer, beiden te Axel, ter zake als voren, ieder tot eene boete van f5, subs. 4 dagen hecht., met verbeurdverklaring van den haas en met bevel tot uitlevering of betaling der waarde ad f2, subs. 2 dagen hecht, voor elk. S. B., bierhuishoudster te Westdorpe, ter zake van Drankwetovertreding, tot eene boete van f 10, subs, n dagen hecht., met verbeurd verklaring en vernieling der flesch en glaasjes. A. V., visscher te Philippine, ter zake van een visschersvaartuig niet voorzien van letter- teekens of i'ommer, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. v. d. B., werkman te Axel, ter zake van ordeverstoring en dronkenschap, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. M. Z., schippersknecht te Werkendam, ter zake van wateren buiten de bakken, tot eene boete van fl, snbs. 1 dag hecht. P. B. v. H., visscher te Bouchaute, terzake van zijn vaartuig niet van een helder wit licht voorzien, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. F. V., zonder beroep te Axel, ter zake van Wapenwetovertreding, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring van de in beslag genomen revolver en patronen. J. P. v. H., bakker te Sluiskil, ter zake van overtreding Brandweerverordening, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. J. S., arbeiderF. v. d. V., arbeider S. K., zonder beroep, allen te AxelF. G., metselaar te BouchauteW. D., arbeider te Philippine, ter zake van het fietsen zonder licht, ieder tot eene boete van fl,subs. 1 dag hecht. M. v. D., arbeider; A. v. A., knecht; - E. B., knecht, allen te Zaamslag, ter zake van het berijden van een zijberm, ieder tot eene boete van fl, subs. 1 week tuchtschool. P. F. P., koopman te Stoppeldijk, ter zake als voren, tot eene boete van f 0.50, subs. 1 dag hecht. I). C. W., koopman te Axel, ter zake als voren, tot eene boete van f subs. 1 dag hecht. A. J. S., kleermaker te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. L. W., koopman te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, suds. 1 dag hecht. J. S., arbeider te Boschkapelle, ter zake als voren, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. S.; J. C. F.; A. H. W. R.F. D.. allen arbeiders te Axel, ter zake van Leerpliehtwetovertreding, ieder tot eene boete van f3, snbs. 3 dagen hecht. F. H., arbeider te Zaamslag, ter zake als voren, tot eene boete van f subs. 3 dagen hecht. ,J. C. D., grondwerker te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f3, subs. 3 dagen hecht. A. W., kantonnier te Hoek, ter zake als voren, tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. M. M. R., arbeider te Ter Neuzen, ter zake als voren, tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. Vrijgesproken C. V., werkman te Philip pine, ter zake van het rijden met een rijwiel zonder licht. I. K., zonder beroep te Axel, ter zake van straatschenderij Teruggave bevolen aan de ouders zonder toepassing van straf, in de zaken van V. W. en E. W., .beiden zonder beroep te Axel E. J. R., zónder beroep te Ter Neuzen; C. d. K., landbouwersknecht te Zaamslag; P. J. R., zonder beroep te Axel. AXEL, 10 Dec. Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt .- Tarwe f8,75-h f9,25 Rogge fC,25 h f6,70; Wintergerst f8,k f8,70; Zomergerst f7,75 f8,Haver f 6,0. f6,75; Erwten f12,— h f 17,60 Paardeboonen f 0,— k f 0,— Aard appels f0,— h f0, HULST, 12 Dec. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f9,25, rogge f6,75, wintergerst f8,75, zomergerst f8,haver f6,90, erwten flö,— witteboonen f0,bruineboonen f 14,25, dui- venboonen f0,—paardenboonen f0,—boek weit f0,—lijnzaad f0,—koolzaad per 100 L. f0,—aardappels f4,25. Boter per kilo f 1,30, eieren per 26 stuks f 1,65. Er waren ter veemarkt te koop gesteld 19 stuks rundvee, 34 varkens en 0 paarden, waarvan verkocht 11 stuks rundvee, 27 varkens en 0 paarden. Heden orerleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder HENDRIK A MANG0LDT Wed. Joh. Haak, in den ouderdom van 68 jaren en 9 maanden. Uit aller naam, C. WITTE. Axel, 13 Dec. 1910. Op Woensdag 14 December a. s. hoopt onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader ABRAHAM DE FEIJTER, zyn 80sten geboortedag te herdenken. Dat hy nog menig jaar gespaard moge blijven, is de wensch van Zijne Dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Axel, 13 Dec. 1910. Een reuzen sorteering Bekleede en onbekleede en verdere Artikelen. Aanbevelend, B. H. POT, AXEL Een mooie collectie P. J. MEIJER. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERD^ te AXEL te spre ken bij J. v. D. T.ON, vroeger L'Ecluse Mahu.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3