Binnenhuid. Gemengd Nieuws. commissie wenschte dat de Staat jaar lijks tien millioen voor de volksscholen zou uitgeven. Er gingen nu in de commissie van verschillende zijden stemmen op, om te klagen over de veranderlijkheid der regeering. De regeering, zoo klaagden eenige sprekers, wijzigt voordurend hare inzichten men moet tien jaar lang elk jaar tien millioen besteden voor de volksscholen. Indien zin werd met algemeene stemmen een besluit aangenomen. De berichten over de pest in Siberië luiden ongunstig. De ziekte verbreidt zich onrustbarend snel. Men schrijft de snelle uitbreiding der ziekte vooral toe aan de gebrekkige voorzorgsmaat regelen der overheid. TWEEDE KAMER. Donderdag achtte de heer Van Vliet bij de voortzetting van het algemeen debat der begrooting van Landbouw H. en N. zich voldoende op de hoogte met de plannen van Minister Talma op sociaal-verzekeringsgebied. Spreker vertrouwt, mét dr. Kuyper, dat in 1913 de sociale verzekeringen tot stand zullen zijn gebracht; maar dan moet het beleid niet alleen opge- ëischt worden van de zijde van het Kabinet, doch ook de Kamer tot flinke samenwerking bereid bevonden worden. De heer De Klerk betoogde dat in vergelijking met het buitenland Neder land, dat nog geen ouderdomsverzeke- ring heeft, een allerdroevigst figuur slaat. Hij betreurt het, dat de Minister de Engelsche ouderdomswet niet ter plaatse heeft willen doen onderzoeken en daarom verwacht hij van dezen Minister geen ontwerp in den geest van die wet, die daar te lande veel sympathie heeft gevonden. In antwoord op desbetreffende vragen deelt Minister Talma mede, dat hij voornemens is in het a.s. voorjaar iemand naar Engeland te zenden om daar inzake de ouderdomspensionnee- ring een onderzoek in te stellen. De Minister zal ditmaal hiervoor nu eens zien te krijgen iemand die 't met hem eens is omtrent den met betrekking tot ouderdomspensioen te volgen weg. Daarna trad de Minister in een meer uitvoerige verdediging van zijn beleid ten opzichte van de sociale verzeke ringswetgeving. Behandeling van de ziekteverzekering is zeer goed mogelijk »Ik dacht toch, Felix, dat mama en ik ods roor jou genoeg hebben moeten bekrimpen,t riel Ulla in. »Het wordt hoog tijd, dat je papa eens niet meer tot last komt.* »Erg wijs gesproken, zusje! De luitenantsgage is ook zoo ruim, niet waar Ja ja Ik heb op den eersten van de maand meestal geen twee mark op zak, schatje 1« >0, voor een luitenant Von Rittweg zijn er rijke meisjes genoeg. »Alweer Salomo's wijsheid Ongeluk kig loopen zij niet maar zoo voor 't grij pen over de straat zooals jij je mis schien verbeeldt.* »Wat wil je drinken Wijn, of thee »Wijn als ik kiezen mag. Wanneer komt je man thuis »Dat weet ik niet. Als hij wil.* Felix keek haar vorschend aan en schoof zijnen stoel een wejnig nader. »Hoor eens,* zeide hy »je zoudt mij, daar ik op Richard niet kan wachten, een grooten dienst kunnen doen. Leen mij een duizendje, beste meid. Jullie maakt dat niets uit, en mij helpt 't uit den nood. Duizend mark?* riep Ulla, nerveus lachend. »Die wou je van m ij »0f van Richard dat is mij het zelfde. Maar het geld moet ik hebben daarom 'b&0 ik hier. Bij den ouden heer kan ik niet eo- atp aankloppen. Hij ie in den laatste» tijd onge^k baar vóór de ongevallen verzekering, al moge het waar zyn dat de Kamer tot een beslissing omtrent de ziektever zekering niet komen kan vóórdat zy de beginselen der herziening van de ongevallenwet kent. De Minister deelde voorts mede, dat waarschijnlijk nog dit jaar de herziening van de ongevallenwet naar den Raad van State zal worden 'gezonden. Met betrekking tot de verzekering van zee lieden en visschers is een voorloopig plan opgemaakt. Ook omtrent land arbeiders-verzekering zal in het vol gende jaar een onderzoek worden in gesteld. Onderbrenging van de land arbeiders in de ongevallenwet kan wellicht deze zaak bespoedigen. Tevens zouden particuliere verzekeringen, die aan de eischen voldoen, kunnen worden toegelaten. By de verdere behandeling der be grooting klaagde de heer Duijs over de behandeling, door den Min., van het lager personeel der R. V. B., o.a. door personeel van 50 a 60 jaar nog examen te laten doen en eene positieverbetering die dien naam niet verdient. Ook de heeren Passtoors en De Vlugt bepleitten de belangen ?an de ambte naren der Rijksverzekeringsbank. De heer Marchant achtte de groote fout by de organisatie van de R. V. Bank dat het bestuur der Bank in werkelijkheid niet berust bij het bestuur, maar bij den secretaris-generaal, die te zelfstandig optreedt. Spr. vroeg opheffing van deze en andere misstanden. De Minister verdedigde de toestanden aan de Bank, ook het afgekeurde vak examen, dat de Minister alleen heeft ingesteld om ieder een gelijke kans op promotie te geven, en dat heel een voudig is. Ook de inrichting der Bank is volstrekt niet weelderig. Na replieken is de begrooting z. h. s. goedgekeurd. In de Vrijdag gehouden zitting werd de begrooting van justitie behandeld. Van verschillende zijden werd de af getreden minister Nelissen gehuldigd en minister Regout met sympathie begroet. Voorts werden talrijke wenschen ge uit alsvereenvoudiging der kinder berechting, afschaffing van het premie stelsel voor bekeuringen, verleenen van faciliteiten voor gevangenis-direc- tiën in de behandeling van gevangenen, regeling van den rechtstoestand van Praat geen onzin viel Ulla toornigin. »Neen neen 1 Maar je geeft mij het geld, niet? Je zwager is er immers goed voor.* >Ik zeg je, dat je geen onzin moet praten riep de jonge vrouw verbitterd. Ik kan je niets geven geen tien mark. Ik heb ze niet. Ik heb heelemaal geen geld niets dan schulden. En Richard geeft je geen duit, datzweerikje.* »Dat zou gemeen van hem zijn, mij in den kuil te laten zitten! Wat? Eeu lorrige duizend mark, om een zwager uit den nood te helpen En de majoor »De majoor heeft de goedheid gehad, zich te verloven. Dus moet Richard van nu af met zijn traktement rondkomen. Nu weet je 't.« »Maar sapperloot nóg toe! Jullie zult toch wel een spaarpotje hebben »Geen duit, zeg ik je. »Ik zit itot over mijne ooren in de schulden. Ik weet niet wat te beginnen. Kon ik maar weg kon ik maar weer terug naar huis „Pah Wat een gekheid! Thuis kunnen ze je niet gebruiken. Dat ont brak den ouden heer nog maar zoo'n schandaal »Nu, hoe dan ook klop aan eene andere deur, Felix. Ik kan je niethelpen.* A lier liefstNu, goed ik zal je dan maar niet langer ophouden. Addio Wordt vervolgd.) ambtenaren, ook van gemeente-ambte naren, strafrechterlijke bestrijding der oneerlijke concurrentie en wettelijke bescherming van modellen van kunst nijverheid. Tegenover den wensch van den heer Drueker voor rijkssteun voor het ver leenen van rechtsbijstand aan onver- mogenden, merkte de heer Sasse van Isselt op dat men daarmede toch voor zichtig moet zijn ter voorkoming van noodeloos procedeeren. De minister beantwoordde de ver schillende sprekers en zette zyn rede Zaterdag voort, verklarende o. m., dat voor wijziging van het arbeidscontract nog geen aanleiding bestaat. De bedoeling van den minister is de leeftijdsgrens voor opzending naar op voedingsgestichten in te perken van 18 tot 17 jaar en veroordeelden van 17 tot 21 jaar op te sluiten in z.g. borstalprisons, dat volstrekt geen kost scholen zijn maar cellulaire gevange nissen met strenge tucht, doch met andere onderwijsregelingen en iets meer vrijheid dan in gewone cellulaire gevangenissen. In de zaak van de weduwe De Rijk kan niet van katholiek fanatisme ge sproken worden trouwens streng wordt bij de uitvoering der kinderwetten door vaste regelingen gewaakt tegen prose- lietenmakery. De Minister was tegen hooger bij dragen voor verpleging van regeerings- kinderen en bestreed het verband leggen tusschen kommuliteit. In de gisteren gehouden zitting was ingekomen de regelingsnota betreffende het voorstel in zake de kustverdediging. Een groot deel van den tijd werd ook nu evenals Zaterdag besteed aan de Papendrechtsche strafzaak. Jaarwedden Commissarissen der Koningin. De heeren Ketelaar, De Visser, Van der Molen, Roodhuyzen en Aalberse hebben voorgesteld de verhooging van de jaarwedden van commissarissen der Koningin in negen provinciën niet in te willigen. De Stct. bevat het Kon. besluit van 12 dezer, waarbij het noodig wordt geacht, dat tot bevestiging der over tuiging omtrent de noodzakelijkheid van de geldelijke en persoonlijke lasten voor de verdediging des lands op het volk gelegd, een onderzoek worde ingesteld. Daartoe is een commissie benoemd, bestaande uit de heer mr. P. C. 't Hooft, lid der Eerste Kamer, en nog 12 andere leden. Voorts is bepaald a. de opdracht van de commissie zal zijn als volgt: Opdat de overtuiging omtrent de noodzakelijkheid van de geldelijke en persoonlijke lasten, welke de verdedi ging van het land eischt, op afdoende gronden gevestigd moge zijn, een onder zoek in te stellen, of de daarvoor ge bezigde gelden en persoonlijke diensten volgens de bestaande wetten op de meest economische en doeltreffende wijze tot verzekering van de weerbaar heid des lands worden aangewend, met de bevoegdheid om tevens van haar gevoelen te doen blijken omtrent wijzi gingen, die in de bestaande wetten, uit dat oogpunt beschoudw, behooren te worden aangebracht b. de commissie is bevoegd adviezen in te winnen van personen, tot het leger behoorende en buiten de commis sie staande, alsmede tot het verrichten van reizen in het belang van haren arbeid, terwijl de leden der commissie gerechtigd zijn tot het indienen van afzonderlijke nota's omtrent onder werpen tot de opdracht behoorende. AXEL, 13 December 1910. Aan de heden gehouden verkiezing van leden voor de Kamer van Arbeid voor den Landbouw voor de gemeenten Axel en Zaamslag namen deel 34 werk gevers en 90 werknemers. Niet minder dan 28 werkgevers ver kregen stemmen, van 13tot 1, de stemmen der werknemers waren ver deeld over 43 personen hoogste aantal stemmen 45, welke uitgebracht waren op M. Bakker te Axel, die de eenige is, welke als gekozen kan beschouwd worden. Van de werkgevers werd nog niemand gekozen, zoodat een nieuwe stemming zal plaats hebben. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Ovezand is benoemd de heer P. Eijke te Zaamslag. Zaterdag zijn door de rijksambte naren te Hulst een drietal personen aangehouden, welke bij onderzoek frauduleus uit België ingevoerde suiker bleken bij zich te hebben. De benoeming van den heer J, H. Stassen tot ontvanger der registratie en domeinen te Oostburg, is op diem verzoek ingetrokken. Met ingang van 1 Jan. is benoemd tot kommies by de dir. belastingen enz. te Sluis de heer J. de Fouw. Benoemd tot kantonrechter te Helmond is mr. J. L. W. J. Frencken, kantonrechter te Hulst. -- Donderdagavond omstreeks 11 uur ontstond onder Hontenisse (Groenen dijk) door onbekende oorzaak brand op de hotstede, bewoond door den land-' bouwer Th. de Koek. In een oogwenk stond de schuur in laaie, zoodat aan redden niet meer te denken viel. Met groote moeite heeft men den koewachter door verbrijzeling van het raam der kluis van een wissen dood gered. Alle materialen, oogst, veevoeder, land bouwgereedschappen en beesten zijn in de vlammen omgekomen. M. Crt. Door de Arrondissements-Recht- bank is de gevangenhouding bevolen van J. R., .17 j., koopman, L. R., 46 j., grondwerker en J. R., 25 j., werkman, allen geborenen wonende te Cliuge (B.), thans gedetineerd, ter zake van frau duleuze invoer - Ti Dldamb ien Fe worden >n kore jhines naand lorscht ling he person e werkt werkelc bouwbe leden keeren terzake worden nomen lende wolda neeste: e Cou ilykem onden ijj een ijk ge pilden leeren iou hij 1 net di Een treurig einde. Te Venlo is in eene herberg overleden een 36-jarig Transvaler, C. Silves genaamd, die aldaar ziek was aangekomen op zijne reis naar Groningen. Deze man had als commandant eener Boerenafdeeling den oorlog tegen Enge land medegemaakt. In Engelsche krijgs gevangenschap geraakt, werd hij we gens het plegen van een misdrijf ter dood veroordeeld. Hij kreeg echter gratie met oplegging van 15 jaren vestingstraf op St. Helena. Onlangs was hij van daar ontvlucht en had zwemmende een Fransch schip bereikt, dat hem in eene Fransche havenstad aan wal zette. De man heeft door ziekte zijn reis moeten onder breken en is nu gestorven, volgens de verklaring der geneeskundigen aan uitputting. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft te Beverwijk een zware brand gewoed, waarbij vier aan ver schillende personen toebehoorende schu ren zijn afgebrand. In een der schuren was vee geborgen, dat men nog tijdig wist te redden. Verzekering dekt de schade. Naast een groote hoeveelheid hooi ging er ook een belangrijke party tabak verloren. Treurig uiteinde. Vrijdag is Op de heide bij Well (L.) door jagers het lijk gevonden van zekeren Hendriks, een ouden man, die ongeveer drie weken geleden op een middag uitging om strooisel te halen en niet terug keerde. Vermoedelijk is de man toen ver dwaald, door den nacht overvallen en van koude gestorven.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2