n No. 74. Woensdag 14 December 1910. 20' Juar|?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELOI VA, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists kleinood- sjes SCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De mannelijke en vrouwelijke werk lieden van de margarine-fabriek van J. H. Mohr te Ottensen bij Hamburg hebben een vergadering gehouden, om verzet aan te teekenen tegen de be wering van de firma, dat de kunstboter- vergiftiging wel het gevolg kon zijn van de afwezigheid van ettelijke voor mannen en ervaren arbeiders op den ig van een gemeenteraadsverkiezing. De firma meende, dat er toen een schadelijke stof in de kunstboter ge komen kon zijn. De vergadering ver- rde, dat op den dag van de ver kiezing bijna alle bazen in de fabriek ijjn geweest. De verklaring van de firma vindt trouwens weinig geloot. Men neemt veeleer aan, dat zij onvoorzichtig genoeg geweest is, door de kunstboter een schadelijk dierlijk vet te mengen, waarmede men nog geen voldoende ervaring had opgedaan. Uit allerlei plaatsen worden intusschen nog steeds nieuwe gevallen van ver giftiging gemeld. Te Dortmund zijn vier gezinnen na het gebruik van de margarine ziek geworden en dergelijke berichten komen uit andere plaatsen van het Rijnsch-Westfaalsche nijver- heidsgebied. De overheid is rusteloos in de weer, om de gevaarlijke margarine in de winkels in beslag te nemen. Bijna eiken dag worden er monsters naar het rijksbureau voor volksgezond heid gezonden. Te Bremen zijn 50 gevallen van vergiftiging bekend geworden. Te Weissenfels ligt ook een heel gezin ziek. En te Döbris is het kind van een werkman aan margarine-ver giftiging bezweken. ENGELAND. Lloyd George, te Bangor, en Chur chill, te Swindon sprekende, hebben Vrijdagavond beiden gezegd, dat deze verkiezing over de Hoogerhuiskwestie moet beslissen. Churchill zei ook, dat de regeering een goede, aanzienlijke en eensgezinde meerderheid zal hebben, en noemde het onzin van Balfour te zeggen, dat er over enkele maanden een nieuwe verkiezing moet wezen. Bonar Law heeft daarentegen te Radcliffe gezegd, dat, indien de uitkomst van de verkiezing zal wezen, dat de regeering sedert Januari veld heeft verloren, zij niet van den koning kan verlangen, dat hij de grondwet omver werpt. Vrijdagavond zijn te Belfast in ver band met de verkiezing opstootjes ge weest. Een gepeupel gooide met steenen honderden winkelruiten in. Verschei den personen zijn gewond. Er zijn ook revolverschoten gelost. Een helsch werktuig, geworpen naar de deur van een gebouw, waar een anti-katholieke bijeenkomst werd gehouden, is ge sprongen en heeft een man zwaar gewond. Ten slotte joeg de politie de menigte uiteen. Zaterdagochtend om 10 uur trok een groote menigte Mohamedanen door de »En dat zegt u mij zoo maar leuk weg riep zij, op Ulla toetredend, alsof 't u of mij heel niet raakte L »Ik bid u,« viel Ulla in »voor mij is 'teen nekslag.* »Maar hoe is dat mogelijk geweest? Zoo opeens »Ik weet er verder niets van. Over zes weken al moet de bruiloft zijn.* »Dat nest! Die kale rat riep Lotte fcrijschend. Brengt zij hem een half dozijn zakdoeken mee in haar huwelijk En hoe loopt 't nu met u Knoopt nu de lieve zwager zijn zak voor u dicht Ulla walgde van deze taalmaar hare bedreigde toekomst deed haar die wal ging overwinnen. »Ik werp mij in uwe armen,* zeide Zij theatraal. >U hebt mij uwe liefde geschonken, toen ik heel alleen uwe partij opnam tegen den wil van Richard en Jürgen in. Voor u is 'teen geluk, dat u niet des majoors vrouw geworden bent. O, wat. haat ik dien man.* »Dat zou m ij n e zaak zijn geweest riep Lotte grof. »Overigens heb ik van de famielje Saldorf nu volop genoeg. Dat ontbrak nog maar, die mamsel als schoonzuster te krijgen 1 Eene famielje, die zich zoo weggooit, valt niet in mijn smaak. Ik kan goddank leven waar ik wil, en op een paar duizend mark meer of minder komt 't bij mij niet aan.* Ulla voelde hoe de reddingsplank haar uit de handen gleedmaar zij hield zich goed. »Ik heb,* zeide zij, »bij het krakeel met mijn man, dat enkel over mijn eerste bezoek bij u liep, dapper u de hand boven het hoofd gehouden, in het vertrouwen, dat uwe vriendschapsbewij zen en beloften eerlijk waren gemeend. Nu is het oogenblik gekomen om die op de proef te stellen. Neem mij bij u in, tot de beslissing zal gevallen zijn. Ik reken daarop vast.* Maar daarmede kwam zij slecht bij hare buurvrouw aan. »Hoor eens,* zeide Lotte Kleber sik mag den twee heeren Saldorf geen wapen tegen mij in de hand geven, door den schijn op mij te laden alsof ik u wilde verleiden tot het verbreken van de echtelijke gemeenschap. Ik heb van den heelen rommel genoeg. Allebei die heeren kunnen mij gestolen worden. De spons er over! Wilt u mij, zoolang ik nog hier woon, komen bezoeken best 1 Maar Dit trof Ulla als een steek in het hart. Haar trots vlamde op. Nu besefte zij de laagheid dezer vrouw, en hoe dwaas zij had gedaan zich met die vrouw te geven. wijk Marwari, te Calcutta in Engelsch- Indië. Er werden twee compagnies voetvolk met een maxim en een es- kadion paardevolk tegen hen uitge zonden. De komst der troepen had echter niet de minste uitwerking op de menigte. Zij trachtte door de ver sperring heen te breken. De politie viel op haar aan en, na een kort verweer verspreidde de menigte zich. Er zijn ongeveer 80 gewonden. De orde is hersteld, maar de Mohamedanen blijven in groote scharen te hoop loopen. Er zijn eenige winkels geplunderd. De onlusten zijn het gevolg vaneen godsdiensttwist tusschen Hindoes en Mohamedanen. Deze waren van plan een koe te offeren, die bij de Hindoes een heilig dier is. BELGIE. De koning heeft Vrijdag de commissie uit de Kamer ontvangen, die hem het antwoord der Kamer op de troonrede kwam aanbieden. De koning heeft, volgens de Vlaamsche Gazet van Brussel, de volgende toespraak gehouden Mijne Heeren. De goede verstand houding der machten laat der natie toe, zich gansch te wijden aan het openbaar welzijn, aan de werken van vooruitgang maatschappelijke overeenkomst. Daarom dank ik de Kamer, dat zy in het eerste adres, dat zij my zendt, be vestigd heeft, dat nauwe banden het Belgische volk aan het stamhuis ver eenigen. De Kamer, die altijd zoo verkleefd is aan het algemeen belang, heeft hare werken hernomen. Hoogst belangrijke vragen zijn hare bezorgdheid waardig. Laat me vurige wenschen uitbrengen, opdat zij er oplossingen aan geve overeenkomstig de verlangens van het land. Mijne regeering en ik zelf, wij zullen niet nalaten haar in die taak by te staan. Gij hebt, alsmede uwe collega's, eene roerende genegenheid voor de koningin betoond. Ik ben verheugd haar dit mede te deelen en ik maak van de gelegenheid gebruik om in u al degenen te danken, die een zoo hartelijke genegenheid uitgedrukt hebben in deze dagen van onrust." De koning heeft zich vervolgens met de heeren der commissie onderhouden. Tot den afgevaardigde Buyl zeide koning Albert, die zeer veel belang stelling toont voor alles wat met de zeevaart te maken heeft: „U ken ik reeds, meneer Buyl, uit uwe verdedi ging in de Kamer van de belangen onzer zeevisschers. Er is voor die ongelukkigen nog heel wat te doen en ik hoop, dat wy binnenkort tot een bevredigende oplossing zullen komen." RUSLAND. In de jongste zitting van de begroo- tingscommissie der Doema heeft de vertegenwoordiger van den minister van financiën verklaard dat de regeering volstrekt niet weigerde de middelen aan te vragen voor de volksscholen, doch dat ze enkel weigerde zich voor langen tijd te binden. Deze verklaring was een verrassing, daar men uit de vroegere uitlatingen der regeering niet anders had kunDen opmaken, dan dat de regeering tot geen krediet aanvrage wenschte over te gaan. De begrootings- »Ik zal geen voet meer bij u over den vloer zetten,* zeide zij, op scham peren toon. »Ik had hier nooit moeten komen. Nu weet ik waarom de heeren Von Saldorf mij voor u waarschuwden.* Nog een minachtende blik en haastig ging zij de deur uit, van kwaad heid en angst nauwelijks in staat zich op de been te houden. De stilte in hare eigene woning sloeg haar benauwend om het hart, alsof daar binnen iets was dat haar bedreigde, dat elk oogenblik op haar kon aanvallen. Zij begon met in alle kamers licht aan te steken. De duisternis beangstigde haar. Die drieste, valsche vrouw daar beneden te kunnen vernietigen, was haar eenige wensch. De ebbenhouten doos lag nog op den vloer, het dozijn lange handschoenen verstrooid over tapijt en tafel. Eu eens klaps doken voor Ulla in lange rij de nog onbetaalde rekeningen op. De ju welier voorop, met zesduizend mark voor zilvergerei. Dan de modiste, de kok, 1 de bloemist. Zij dacht niet aan haar eigen wange drag, aan hare verregaande lichtzinnig heid. Zij dacht slechts aan de valsch- heid van die vrouw daar beneden, door welke zij zich als eene gans had laten verstrikken. Wat nu Met Richard naar een provinciestadje trekken, om zich daar dood te kniezen Gekkin die zij was, om het krakeel met haren man zoo tot een uiterste te drijven, dat er aan eene verzoening niet meer te denken viel 1 Zij dacht niet aan hetgeen zij Richard had aangedaan, en hoe hy daaronder leed. Zij dacht slechts aan hare eigene toekomst, aan het in puin storten van al hare verwachtingen en lusten. En daarover wrong zij hare handen. Daar werd gescheld. Een zweempje van hoop deed Ulla's gezicht opklaren.... Zou 't Lotte Kleber wezen, die van hare weigering berouw gekregen had en hare belofte kwam hernieuwen Er nader den schreden. De kamerdeur ging open »Goeden avond, Ulla!* Het was haar broeder de luitenant, in civiel, die haar de hand toestak. »Felix 1 Jij:?* »Wel zeker! Ik wou toch eens kijken »Dat is aardig van je. Ga zitten.* »Is je man thuis Jullie leeft hier in pracht en heerlijkheid, naar ik hoor! Eckhoff, die bij jullie was, heeft het mij verteld. Sprookjes uit de Duizend-en een-Nacht, hm Je bent overigens eene verduiveld knappe Sheherezade,, Ullaatje Praat toch zoo'n onzin niet,* snibde zij. »Ik wou maar dat ik ook zoo'n zwager met eene dikke portemonnee achter mij had. Mijn oude heer wordt zoo karig

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1