No. 73. Zaterdag 10 December 1910. 26e Jaar" Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. A B O N N E M E N T S P RIJ S Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. 8# t 75 DUITSCHLAND. Men dacht, dat men het gas uit de bron te Neuengamme nu onder de af sluiting, die gemaakt is, in zijne macht had. Maar het blijkt nu elders door den grond een uitweg te zoeken. Het •eenige wat er op zit, is dat men het gas zoo spoedig mogelijk een nuttige ■bestemming geeft. Het kan dan door de pyp, die in het boorgat geslagen is, zijn weg nemen. BELGIE. Ziekte der Koningin. De toestand van Koningin Elizabeth is thans zoo verbeterd en nog vooruit gaande, dat het voorloopig onnoodig geoordeeld wordt, nog bulletins uit te geven. FRANKRIJK. De Fransche minister van koloniën ontving bericht, dat 9 November ëen hevig gevecht heeft plaats gehad bij Sigela, de hoofdstad van Massalat, tus- ïchen een colonne tirailleurs en de Jjj vereenigde strijdmachten van de sultans van Massalat en Oeadai. De vijand vrerd teruggeslagen en vluchtte met achterlating van een groot aantal ge sneuvelden, waaronder de sultan van Oeadai. De Fransche troepen leden ook vry gevoelige verliezen. Het gerucht gaat, dat 3 officieren gesneuveld zijn. De Fransche Kamer heeft 15.800.000 frcs beschikbaar gesteld voor de slacht offers der overstroomingen. 3,45 Ulla staarde hem aan als verbijsterd. F Wie Pc Het was geen woord; het was een uitgestooten kreet, die haar self deed schrikken. Ren ate Mildner, zeg ik je.c »Wat? Diezelfde persoon, die bij Litta Stadelburg in dienst is als kame nier? Die de deur voor ons opendeed als eene dienstmeid, en ons onze mantels afnam Die wil Jiirgen tot mevronw Von Saldorf maken Tot onze scho'on- snster Dat schandaal wil hij ons aandoen En die persoon wil jij hier welkom heeten Natuurlijk Je hebt haar immers ook het hof gemaakt! Van de gebroeders Saldorf moet zij 't hebben HahaNu zal het klaverblad compleet wezen Dat schepsel neemt je het millioen gladweg uit je zak en jij Zegt onderdanig; »Dank u beleefd!» Zij lachte tranen tranen van woede, die aan hare wimpers bleven hangen, ronder te kunnen vallen. »Hahaha Hahaha Hoor eens je broer Jiirgen behoort in een gekkenhuis Zie hem daar uit te besteden, raad ik je En als eene furie vloog zij de kamer uit. Zij kon het niet langer alleen ver kroppen. Zij moést haie ergernis luchten, RUSLAND. In Siberië en Toerkestan heerscht hevige koude Op de Trans-Siberische spoorlijn zijn eenige treinen ingevroren. Langs de Tasjkent-lijn zijn honderd Kirgiezen en 5000 stuks vee bevroren. In de steppen vindt men overal be vroren menschen en dieren. Op den Russischen Centraal-Aziati- schen spoorweg zijn ongeveer twintig goederentreinen door het vreeselijke noodweer tegengehouden. Ze konden niet verder, en eenige locomotieven zijn in den grond vastgevroren en zitten diep onder het zand. De per sonentreinen staan dagenlang aan de stations en de passagiers hebben on voldoenden mondkost. De arbeiders weigeren de door zand en sneeuw on berijdbare lijn schoon te maken; zij beweren, onvoldoende kleeding te heb hebben in de felle koude. Er zyn nu troepen voor gerequireerd. MEXICO. Er wordt melding gemaakt van het feit, dat in het noorden van Mexico treinen worden aangehouden door de opstandelingen, uit welke treinen dan de gewapende reizigers worden ver wijderd. Met name geschiedt zulks in den staat Chihuahua, waar ook dorpen door de opstandelingen zijn in bezit genomen. Een merkwaardig feit bij zoo'n trein-overval door de insurgenten was, dat zich in den trein aanzienlijke voorraden goud en zilver bevonden, die door de aanvallers intact werden gelaten. De opstandelingen zijn in deze fase moest de echo er van hooren uit een anderen mond moest zich laten troosten met de toekomst en zich de verzekering laten geven dat er toch voor haar nog niets verloren was. Misschien was 't het best, dat zij ter stond heelemaal bij Lotte Kteber introk Deze gedachte electriseerde haar. Zij sloeg een doek om hare schouders en snelde door de gangdeur naar buiten en de trap af. XXIX. In Lotte Kleber's roode salon zat me vrouw Grützig tegenover haar, bezig met zich nog eens te verontschuldigen wegens het fatale en onbegrijpèlijke incident met den oorknop. »U woont hier toch maar verrukkelijk, beste mevrouw !c >Och - wat zal ik u zeggen De woning is lief genoeg. Maar wat heb ik aan al dat moois Een mensch alleen is toch maar een mensch alleen. »Nu, nu, mevrouwtje, wat nog niet is, dat kan nog worden. Ik weet een zekeren heer ik zal hem niet noemen maar »Zou u denken »Ha Ik ken de mannen Maar weet u hoe 't gelegen is Sommige mannen zijn te schuchter, te beschroomd. Zij durven het initiatief niet te nemen. Zij willen tegemoetgekomen zijn. En, onder ons gezegd, mijn lieve mevrouwtje, van het conflict er vooral op bedacht, hun organisatie te verbeteren en de correspondent te Mexico (stad) van de Londensche Times seint, dat zulks ook bitter noodig is, willen zij iets bereiken. Te Mexico (stad) worden vele insur genten binnengebracht, door de regee- ringstroepen gevangengenomen. Daar onder zijn er, die enkel om hun poli tieke opvattingen en geenszins omdat zij strafbare daden hebben gepleegd, zijn gevangen genomen. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd het algemeen debat over de begrooting van buitenlandsche zaken voortgezet. De Minister vervolgde zyn rede en verdedigde zijn beleid. Hij gewaagde van de beste betrek kingen met onze naburen en zeide dat er kans bestaat dat daarvan eerlang hetzelfde bewys zal worden geleverd als waarvan het bezoek van het Bel gische koningspaar getuigde. Inzake de Rijntollen blyft de regee ring het standpunt innemen dat de vrije Rijn een levensvoorwaarde voor Neder land is. Bij de replieken diende dhr. Hugen- holtz een motie in voor een scheids rechterlijke oplossing van het geschil tusschen Duitschland en Nederland om trent het vestingverdrag. De heer Patyn critiseerde scherp de houding van dr. Kuyper in de Van ik geloof dat de majoor ach, nu heb ik mij toch nog versproken »Zou u werkelijk meenen »Zeker, zekerPas maar eens op Probeer u 't maar eens Steek u hem maar eens een halven vinger toe, en Op dit oogenblik werd er gescheld, en het meisje kwam zeggen dat mevrouw van boven er was. »Laat mevrouw binnen Lotte was reeds opgesprongen en naar de deur gesneld. Welkom, welkom, mijn lieve buurvrouwtje!* Ulla, nog gloeiend van de scène met haren man, bood geen verzet, toen Lotte haar tot zich trok en haar heete gezicht knuffelde. »Ik had eigenlijk naar u willen komen, mevrouwtje c »Ik ga al riep mevrouw Griitzig dienstvaardig. »Neen neen blijf u toch, blijf u toch riep Ulla, en zij keek een oogen blik als droomend om zich heen. De pronkerige weelde in het rond was als balsem in hare ziel. Daar boven was niets als bedreiging hier vleierij én liefkoozing. Daar boven het verleden hier de toekomst. >Ik ben bij u gekomen,* begon zij, Lotte Kleber's hand vattend omdat ik anders er van stikken zou Ik m o e t mij eens luchten »Wat is er dan gebeurd?* riep mevrouw Griitzig, brandend uieu'ws- Heeckerenzaak en verklaarde nadruk kelijk den driestarrenschrijver in De Standaard, van 6 Juli te beschuldigen van, in stryd met 's lands belang, in een hoogst ernstige aangelegenheid, op zettelijk onwaarheid te hebben geschre ven ten aanzien van verklaringen door den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer afgelegd, en zulks met het oogmerk om den indruk, die 's Ministers woorden vestigden en ook beoogden te vestigen, te vervalschen. Even later op den indruk in De Standaard gewekt, alsof het kabinet van 1904/1905 zyn plicht verzuimd had, door niet te intormeeren naar het be staan van een brief van den Duitschen keizer, zeide de heer Patijn óf den drie- starrenschry ver te beschuldigen oo&ten dezen onwaarheid te hebben geschreven óf wel het kabinet van 1904/1905 te beschuldigen van ernstig plichtverzuim. Een onbeschrijfelijk tumult ontstond eq als gevolg daarvan werd den heer Patijn eindelyk verlof verleend voort te gaan, waarna aan sprekers, die na hem kwamen, slechts na stemming ver lof tot repliek werd verleend. De heer Van Idsinga zeide dqt de Van Heeckereqzaak niet uit is alvorens onomwonden verklaard wordt dat al wat de heer Van Heeckeren heeft mede gedeeld op een misverstand berust. Woensdag werd na verwerping van een paar amandementen tot geringe bezuiniging op den consulairen dienst, de begrootiug van buitenlandsche zaken ongewyzigd aangenomen. gierig den neus er tusschen stekend. »U zult my wel voor gek verslijten riep Ulla, weer met dat krampachtige lachen. >Maar toch is 't zoo toch is 't zoo 1* »Wat dan Is de majoor nog boven vroeg Lotte, ademloos van spanning. »Neen, hij is weg. Maar hij was er. En waarom Dat raadt u niet Hij heeft zich verloofd Verloofd schreeuwde Lotte Kleber, en zij sloeg een gat in de lupht, met een woedenden blik naar mevrouw Grützig, om wier mond een spottend lachje speelde. >Met wie?* »Met mejuffrouw Renate Mildner zeide Ulla, giftig. »Dat overtreft alles!* riep Lotte, naar een stoel wankelend, op welken zij zich als een zak liet neervallen. »Ik zal dé dames niet langer storen,* zeide mevrouw Grützig, die nog altoos op den majoor had gehoopt voor hare Camilla. >Ik kom wel eens gauw terug, mevrouw Kleber! 'tls mij zeer aange naam geweest, mevrouw Von Saldorf! Wel gefeliciteerd En weg was zijv Lotte sprong weer overeind. Eene grenzenlooze woede kookte in haar. De teleurstelling en de ergernis waren ook al te groot. Haar teugellooze tempera ment sloeg met haar op hol. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1