26e Jaarg. No. 72. Woensdag 7 December 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON Het vermiste kleinood. Binnenland. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjj dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Rijksdag heett Vrijdag nog een heelen dag aan de interpellaties over den nood van de wijnbouwers gewijd. Alle afgevaardigden uit wijndistricten zijn achtereenvolgens aan het woord geweest, en zoowel in de zaal als aan de tafel van de regeering bleek van groote belangstelling in het lot van den wijnbouw. Men zal nu vermoedelijk spoedig meer hooren van maatregelen van regeeringswege, om den nood van de wijnbouwers te lenigen. I Uit Zuid-Duitschland komt bericht, dat de vleeschprijzen ten gevolge van den invoer van vee uit Frankrijk alge meen dalen. Het kaltsvleesch is zelfs met 10 pf. het pond in prijs verminderd. De slagers roemen om strijd de uitmun tende hoedanigheid van het Fransche vee en verklaren, dat het 't Duitsche vee ver overtreft. In Baden is Donderdag een buitenge wone veetelling gehouden. Men ziet de uitkomst ervan met spanning tegemoet. De regeering van het vorstendom Schwarzburg-Sondershausen heeft met twee groote exportslachterijen, de eene in Nederland, de andere in Denemarken, onderhandelingen voor de levering van geslacht vleesch aangeknoopt. De Nederlandsche slachterij is bereid, om versch geslachte varkens bij ten minste 30 stuks tegen f34.50 de 100 pond franco per spoor Oss te leveren, de Deensche slachterij stelt rundvleesch voor f36,20 de 100 pond beschikbaar. Richard opende de deur en ging door de zijkamer in het salon, waar Ulla een dozijn lange handschoenen «n eene ebbenhouten doos deed, die zij dien namiddag had gekocht natuurlijk op rekening. Bij zijn binnentreden verdween de vergenoegde glimlach van haar gelaat en maakte plaats voor een wreveligen trek. Richard ging naar de tafel waar aan zij zat en leunde daarop met de hand. »Ik heb je iets mee te deelen,» begon hij. Zij keek onverschillig op, terstond weer met hare handschoenen bezig. »Ga je gang. Ik luister.» »Je luistert zeide hij met nadruk, nog vaster op de tafel leunend, om het beven van zijne hand te bedwingen. Luister dan goed Jürgen was zoo even bij mij. Hij heeft zich verloofd en trouwt over zes weken.» Zij schrok zoo hevig, dat zij opsprong en de kostbare doos liet vallen. »Is hij gek riep zij. En toen sloeg zij als dol hare handen in elkaar en schreeuwde »Je liegtDat is onzin Schaamt hij zich niet? Dat kan je niet toelaten, hoor Ik wil 't niet De regeering zal het vervoer van het vleesch uit openbare middelen be talen en het dan in hoeveelheden van ten hoogste 4 pond voor onbemiddelden tegen inkoopsprijs beschikbaar stellen. In Koburg laat het gemeentebestuur ook heele waggonladingen Deensch rundvleesch komen, dat voor 40 ets. het pond verkocht wordt. In Saksen worden allerwege coöperatieve vereeni- gingen voor den inkoop van vleesch opgericht. PERZIE. De nieuwe Regent van Perzië, wiens aanvaarding van zijn weinig begeerens- waardig ambt zoo aarzelend, zoo schoor voetend is geweest, zal nu misschien heelemaal niet naar Perzië komen. Hij was nl'. in Europa, toen hem de eer te beurt viel, tot opvolger van den vorigen Regent, die was overleden, te worden gekozen door het Parlement. Wel is de nieuwbenoemde op reis gegaan naar zijn vaderlandmaar zijn vrienden daar vreezen nu dat het hem met die reis geen ernst is, dat hij heel niet komen zal. Dat heeft men tenminste te Teheran verteld aan den Times-correspondent daar ter stede. Het schynt, dat de Regent, die de gemakken en genoegens van West- Europa heeft leeren kennen, weinig zin heeft om in Teheran gevaar en smaad te gaan trotseeren. Hij is geen man van bijzonder heldhaftigen aard en den laatsten tijd heeft hij verscheiden dreigbrieven ontvangen, die hem nog meer hebben afgeschrikt van den terug keer naar Teheran. Zij balde hare handen en klemde hare tanden opeen. »Of je 't wilt, of niet het is zoo. En ik gun hem zijn geluk.» Zij lachte weer, vlijmend scherp. »Dat is eene alleraangenaamste verras sing Jij gunt 't hem Natuurlijk Jou maakt 't niets uit, dat een millioen je door de handen glipt datje ineens op zwart fzaad wordt gezet, met niets dan je armzalige traktement!.... Maar ik Wat doe ik P.... Ik zou wel krank zinnig moeten zyn, als ik deze belache lijke vertooning Zij kon niet verder. Hare drift benam haar den adem. Toen vatte zij, als onder eene plotselinge ingeving, Richard's hand. »Je hebt altoos zoo gebluft op die broederliefde die heb je altoos boven alles gesteld,» zeide zij. »Nu dan nu is het tijd om die liefde op de proef te stellen. Spreek nu met hem Zeg hem rondweg, dat hij te kiezen heeft tusschen haar en jou Breng hem onder 't oog hoe hij zich aan ons bezondigt met deze bespottelijkheid Zeg hem dat hij jou tot wanhoop drijft dat je niet leven kunt zonder alle uitzicht op ver mogen Spreek hem van mij over drijf maakt mij zoo zwart als een duivelMaar doe iets handelZit daar niet te zeurenik gun hem zijn geluk 1 Anders moet ik jullie allebei voor krankzinnig houden AMERIKA. Volgens berichten in de Ameri- kaansche bladen, zal de minister van marine voor het a. s. begrootingsjaar 5,000,000 minder vragen dan voor het loopende jaar. Voor het dienstjaar 1911 zullen kredieten worden gevraagd voor den bouw van twee slagschepen, één torpedoboot, twee kanonneerbooten, twee onderzeebooten en eenige kleinere vaartuigen. De minister betoogt de noodzakelijkheid, de marine steeds in den besten staat te houden. Immers zegt minister Meyer de oorlogs geschiedenis heeft geleerd, dat het niet voldoende is voor een natie, een tal rijke bevolking en aanzienlijke hulp bronnen te bezitten, om gevrijwaard te zijn tegen aanvallen. Nooit zou de minister gelooven in ontwapening. Het zou altijd noodzakelijk blyven, ook indien een internationaal hof er mee belast werd in de wereld den vrede te handhaven, dat vijf of zes volken voortgaan met het uitbreiden van hun vloten, teneinde aan de besluiten van zoo'n internationaal hof kracht bij te kunnen zetten. TWEEDE KAMER. Donderdagavond werd bij de afdeeling Visscheryen" de landbouwbegrooting hervat. Minister Talma "beloofde de zaak van het mosselen lossen te Philippine, waarop dhr. Vorsterman van Oyen had gewezen, te overwegen en te onder- Haar gezicht gloeide; hare oogen flitsten van toorn en schrik. Maar hare demonische schoonheid kon Richard niet bekoren. Hare brutale zelfzucht walgde hem. »Je vergist je,« zeide hij, »wanneer je meent dat mijne geldzucht grooter zou zijn dan mijn wensch om Jürgen gelukkig te zien. Welk recht heb ik op zijn vermogen En welk recht durf jij daarop te doen gelden Jij, die hem van ons huis hebt vervreemd, zoo dat hij geen voet meer over onzen drempel zetDat geld dat geld Wat is mij dat geld »Maar mij wel,» viel zij giftig in. »Mij is 'talles want ik weet wat 't is, zonder te zitten Zoodra dit be kend wordt, zal geen mensch ons meer voor een stuiver crediet geven. Wy zullen hier zitten als Job op den mest hoop En daarom zeg ik jelaat je tenminste eene behoorlijke som als af koopgeld uitbetalen. Dring daarop aan bedel niet maar eisch het of dreig anders met een volslagen breuk Doe dat eu je zult zien dat hij bij draait Ja, en nog meer zal je zien Je zult zieu dat ik je meer zal liefheb ben en bewonderen, als mijn helper, mijn redder uit armoede en schande Je zult zien, dat tusschen ons alles weer wordt als vroeger Zij sloeg hare armen om zijnen hals en dwong hem, zijn oog te laten rusten werpen aan het oordeel van een zijner collega's. Bij den post subsidies in het belang van den handel enz. werden bezwaren gemaakt tegen den post voor tentoon stellingssubsidies, die verleden jaar f2.000 bedragend, thans f 16000 beloopt. Deze post werd echter z. h. s. aan genomen. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken werd door den heer Hugenholtz de quaestie-Van Heeckeren genoemd, die door dhr. Patijn nader werd besproken. Spr. zei, dat in die zaak nog steeds heel wat onopgehelderd is gebleven en dringt evenals dhr. Hugenholtz bij dezen Minister op volledige ophelde ring aan. Dhr. De Beaufort had het voorname lijk over de kustverdediging en be toogde, dat z. i. Nederland volkomen recht heeft de Wester-Schelde te ver sterken, maar een tweede vraag is, of die versterking noodig is. Hij achtte het zeer gewenscht de vriendschappe lijke verhouding met België te be stendigen. Dhr. Kuyper verzekert, dat het hem slechts rijt minuten tijd zou kosten om ieder te overtuigen, dat elk woord door hem in de Van Heeckeren-zaak ge sproken of geschreven waar is, maar mag als oud-minister niet zeggen, wat geschied is. De Minister bleef volharden bij zijne verklaring in de Eerste Kamer. Er is geen grond voor achterdocht, er bestaat niets, zegt de min. op hare smeekende schoonheid. Maar de betoovering was vervlogen. Onder de asch smoorde geen vonkje hartstocht meer in hem voor de aldus aangeboden liefde dezer vrouw. Zij was hem reeds waardeloos als geschenk hoeveel te meer nog als koopprijs tot eene laagheid! »Laat dat!» zeide hij, zich uit hare omarming losmakend. »Je verrekent je volslagen in mij. Ik schacher niet ten tweeden male met mijne liefde. De eerste maal drukt mij reeds zwaar Zij schoot op als eene slang. >Je wilt dus niet? Je verzet je tegen my? Je denkt dat je my onder je hoed zult kunnen vangen »Ik zal je zeggen wat ik denk Ik denk, dat ik van nu af verplicht ben te leven van myn inkomen, van hetgeen ik voor ons beiden verdien. Ik denk, dat ik van mijn broeders goedheid reeds meer dan genoeg heb geprofiteerd, en dat ik, nu hij zelf een gezin zal krijgen, geeu verdere uitkeeringen meer van hem mag aannemen. Dit is mijn on herroepelijk besluit. En om het beter uitvoerbaar te maken, vroeg ik mijne overplaatsing aan naar eene kleinere stad. Gewen je dus aan deze gedachte.» Een oogenblik stond zij sprakeloos van schrik. Toen voer zij uit »Dat zal je wel uit je hart lateu Pas opDenk je dat ik zoo met mij laat sollen Daarvoor heb ,ik je mijne

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1