26e Jaar£. No. 71. Zaterdag 3 December 1910. Het vermiste kleinood. 3: Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. mi LFMVV Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. AXELSCHE COERANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent;.franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. De ontwerpen van wet tegen werk- itaking in openbare diensten zijn drie |in getal. Het eerste betreft het beletten van sabotage het tweede de verkeers veiligheid het derde, het belangrijkste der drie ontwerpen, strekt vooreerst om uitdrukkelijk werkstaking op de spoorwegen te verbiedenvervolgens om aan het personeel der maatschap pijen nieuwe waarborgen te geven door een stelsel van bemiddeling en arbitrage. GRIEKENLAND. Het heet, dat de aanslag op den trein, waarin Veniselos gezeten was het werk is geweest van Thessalische landar beiders, die ontevreden waren over het pas door den minister-president open baar gemaakte program. Behalve een jjïeren stang waren ook balken op de rails gelegd en die waren zoo zwaar dat 't onmogelijk het werk van één man kan geweest zijn. Er moeten vrij velen bij betrokken zijn geweest. De daders zyn echter nog niet ontdekt. CHINA. De Amerikaansche bladen hebben berichten uit Sjanghai over een hongers nood in China. Twee-en-een half millioen menschen lijden daaronder. De schaarschte aan voedsel is een gevolg van groote overstroomingen in het noordelijke gedeelte van An-hoei en in Kiang-Soe. Drie jaar geleden zyn de bewoners van diezelfde gebieden door hongersnood geteisterd. »En wat by deze diamantengeschie- denis het meest tragische was,* voer de majoor levendig voort. »Renate wilde haren zak niet omkeeren, omdat zij daarin de fotografie had van dien man, als wiens verloofde zij nog niet in het publiek was getreden. Zoo kwam 't, dat zij op het beslissende moment aar- aelde en in de smadelijke verdenking viel.... Maar wat heb je, Richard •Niets,* antwoordde Richard oprijzend en zich rekkend. »Eene duizeligheid. Dat heb ik tegenwoordig wel meer, als ik lang aan een stuk zit. Het gaat wel weer over.c Hij ging naar het venster, opende het en ademde de koude lucht in. Toen kwam hij langzaam een paar schreden terug. •Den uaam van dien man ken je niet vroeg hij. „Neen. Ik heb er niet naar gevraagd. Wat interesseert mij zulk een zwakling I* Richard moest iets zeggen, om onder den druk, die op hem lag, niet te stikken. »Hoe onvergelijkbaar zyne handel wyze ook schijnen moge, toch veroordeel je misschien den man te hard. Een enkele ilek maakt nog niet zwart. De opwel TWEEDE KAMER. In de avondvergadering van Maandag jl. werden voortgezet de discussies over de landbouwbegrooting. Aan de orde was het artikel, waarbij 450.000 gulden worden aangevraagd voor de subsidieering van de Nationale Landbouwtentoonstelling in 1913 te 's Gravenhage te houden. Een amendement om deze post met 20.000 te verminderen werd wegens gebrek aan steun ingetrokken. Minister Talma verdedigde breed voerig het voorstel. De geraamde kosten zijn voor een tentoonstelling die een volledig beeld zal geven van den Nederlandschen Landbouw niet zoo hoog. Dank zij het optreden van den Prins is thans éénheid verkregen by de organisatie van deze tentoonstelling. Zoo goed mogelyke voorlichting zal op den voorgrond staan. Bij mooi weer, en dus bij druk bezoek, zal misschien veel minder dan 3 ton door het Rijk gegeven behoeven te worden De Minister verdedigt verder de prijzen en. premies voor deze tentoon stelling, waarvan de voorbereiding veel zorg vereischt, zoodat spoed geboden is. De Kamer bindt zich door dit subsidie geenszins voor het eventueel opnieuw houden van dergelijke periodieke ten toonstellingen. De tentoonstelling zal een nationale manifestatie van den landbouw zijueu een belangrijk deel van de landbouw bevolking zal de tentoonstelling op ling ran een eerste oogenblik, bezorgd heid om reputatie en toekomst dat heeft hem misschien tot zijne desertie gedreven en toen hij van den eersten schrik tot ander inzicht kwam, kon hy niet meer terug. Of misschien heeft hij in werkelijkheid het meisje niet zoozeer liefgehad, als hij zelf wel meende. Dat zou eene zeer verzachtende omstandig heid zijn.c Het kost je moeite,* zeide de majoor, zijne hand uitstekend, »te erkennen dat een mannelijk wezen zoo onridderlijk kon handelen. Je hangt den jurist uit en pleit voor den man. Maar toch breng je 't niet verder dan tot verzachtende omstandigheden. En dus, Richard, geeft 't opDe cliënt is je pleidooi niet waard.... Ik wou ook enkel maar zeggen, dat Renate een beetje geluk aan mijne zijde wel heeft verdiend.* Richard glimlachte, doodsbleek als hij was. »Wat weet zy van mij?* vroeg hij. Dat er nog een jongere Saldorf be staat. Voorloopig moet haar dit genoeg zijn,* schertste de majoor »tot ik je haar kan voorstellen.* •En wanneer zal dat zijn De strakke glimlach was nog altoos om Richard's lippen. Die lag hem als een masker op het gezicht. Wanneer Wel, bij onze bruiloft!* Richard knikteen wederom vroeg hij werktuigelijk Wanneer zal dat zijn? Zondag willen bezoeken, zoodat de Minister op een vraag om Zondagsslui ting üiet bevestigend kan antwoorden. De entreeprijzen mogen niet te hoog worden en deze tentoonstelling is niet geschikt om de ellende der landar beiders te vertoonen. De heer Duymaer van Twist zou na het antwoord des Ministers inzake de Zondagssluiting, stemming vragen over den post. De Minister noemde deze oppositie voor hem zeer pijnlijk. De Minister wil zijn persoonlijke overtuiging niet aan het geheele volk opdringen. Dinsdagmiddag werd over dit artikel gestemd en de subsidiepost voor de landbouwtentoonstelling aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Besloten werd Maandag niet te ver gaderen. Aan het woord kwam minister Heems kerk, die zyn begrootingsrede voort zettend, betoogde, dat er geen nieuwe party formatie behoett te komenhy is het met dr. Kuyper eens, dat de rechtsche coalitie in 's lands belang moet behouden blijven. Ook de klacht over verscherping der antithese door het Kabinet wijst de Min. af. En al wordt er Rechts soms wat gedaan, waar Links 't niet mee eens is ge tuige de Dordrechtsche kerkquaestie daar kan de Reg. niets aan doen. De Reg. wil alles doen wat Zondags rustverstoring kau tegenhoudennaar Zondagsheiliging streeft zij niet. Het w.o. betreffende gehuwde ambt*- •Over zes weken, denk ik. Dan neem ik een lang verlof.... En nu mag ik niet langer bij je blijven. Adieu, Richard!* De majoor stond naast zijnen broeder en reikte hem de hand, eene levens warme hand, in welke Richard's nerveus koude vingers zonder tegendruk rustten. •Je bent zeker niet in orde,* zeide Jiirgen bezorgd. Waarom kom je er niet voor uit Ik heb 't terstond gemerkt.* •Och, wij hebben eene kwade schrij verij onder handen, zoodat ik den halven nacht dikwijls werkjen moet. Anders is 't niet.* •Gun je dan wat rust. Meld je ziek.* Dat gaat niet. Ik mag niet ziek zyn. Ik wil vooruit komen. De gelegenheid is gunstig.* •Nu, zooals je wilt. Mijne groeten aan je vrouw. Morgen is er een heeren partij bij mij. Je komt toch Richard knikte. Toen de deur in het slot viel, stond hij minutenlang roerloos. Eindelijk streek hij zich met de hand over het voorhoofd. XXVIII. Het kon toch slechts een droom zijn geweest een van die benauwde droo- men, die bij het ontwaken vervliegen als morgenroodwolken, storm en onweer voorspellend. En indien het geen droom was nu, dan was het toch slechts eene gekke komedie.... Jiirgen, de man van Renate 1.... En hij zelf, die naressen is alleen gericht tegen haar die voornemens zijn te huwen, niet tegen de gehuwden. De Reg. is niet partijdig bij benoemingzoo zijn o. a. van 29 burgemeesters 25 katholieken vervangen door katholieken3 prote stanten door protestanten, 1 protestant door een katholiek. De Minister is zich bewast volkomen eerlijk te han delen. Rechts noch Links hebben te klagen. Een onderzoek naar de ge loofsovertuiging der candidaten heeft niet plaats en de Minister verzekert nog eens dat met het veelbesproken onderzoek bij den werkman van de firma Jan Leis de Reg. niets te maken had. Evenmin tpeft den burgemeester van Rotterdam ook maar de minste blaam. De klacht dat de Regeering door indiening van het Kustverdedigings- ontwerp het zich gemakkelijk heeft gemaakt, door de doode weermiddelen beter te willen maken dan de levende, is onjuist, omdat zij tegelijkertijd heeft aangekondigd de herziening der Militie- wet. De Minister weerspreekt ten stelligste dat dit kustverdedigingsvoor- stel is geboren onder pressie eener vreemde Mogendheid dat is een hoogst onbillijk en anti-nationaal verwijt. De wijziging der Militiewet zal niet veel meer militaire lasten meebrengen dan de tegenwoordige toestand. Daarop verdedigt de Min. het indie nen der sociale wetsontwerpen die niet eerder konden komen. En zonder ta riefswijziging is het onmogelijk sociale wetten uit te voeren, omdat er dan geen geld zou zijn. Renate had bemind, die haar zoo teeder aan zijne borst gedrukt en gekust had, hij zou haar naar het altaar moeten geleideD, als zijn broeders bruid Ware het niet zoo tragisch, dan zou't om te lachen wezen Hij lachte bitterMaar eensklaps schoot hem iets anders door het hoofd nog veel ontzettender.... Hij, hij zelf immers was de karakterlooze zwakling, de eerlooze lafaard, dien Jiirgen be schouwde als 't doodtrappen niet waard... Zijn adem ging beklemd.... En nergens een uitweg, nergenseen wegterontkoming! Een oogenblik rees in hem een waan zinnige lust om Jürgen na te loopen en tot hem te zeggen »Die eerlooze zwakling ben ik 1 Nu weetje watje mij hebt aangedaan met dat woord Maar indien hij dit deed, dan vernie tigde hij meteen ook zyn broeders geluk. Op hem hoopte hij dan den last, om zichzelven te bevrijden.... Neen de onthulling mocht komen wanneer zij wilde hij zou er niet op vooruitloopen. Eene koortsige woede pakte hem aan nu tegen Jürgen.... Ware zijn broeder toch nooit op deu ongelukkigen inval gekomen om hem zynen adellijken naam aan te hangen 1 Dan ware alles ongebeurd gebleven dan ware hij heden nog vrij man, en de naamsver andering, vau welke Renate het offer was geworden, zou nooit hebben plaats Wordt vervoLgdy

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1