\o. 70 Woensdag 30 November •1010. 20e Jaar#. Het vermiste kleinood. N i e u w s- Advertentieblad oor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. 1)1 EL EM A A< Buitenland. FEUILLETON. D't blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De beraadslaging over de vee- en vleeschschaarschte is Vrijdag in den Rjjksdag ten einde gebracht. De socialist Hildebrand verklaarde, it de uitkomst van de tweedaagsche beraadslaging de zekerheid was, dat agrarische staatkunde, welke niet alleen het vleesch, maar alle overige behoeften duurder maakt, zal voort- t worden. De duurte is reeds zoo groot, dat arbeidersgezinnen geen toedsel kunnen aanschaffen, dat de verbruikte kracht weer aanvult. Delbrück, de staatssecretaris van binneulandsche zaken, antwoordde men aannemen, dat een land 30 jaar lang een averechtsch oeconomisch beleid heeft gevolgd, indien het volks vermogen in den loop van de 10 laat9te jaren met 10 milliard mk. en de be volking in dien tijd gemiddeld met 880,000 zielen in het jaar toegenomen is en indien zijne bevolking zooveel gelegenheid tot werken tegen behoorlijk loon vindt, dat de landverhuizing bijna heeft opgehouden? De wilde liberaal Wilhelm Kobelt, een man die bijna nooit in den RijKsdag spreekt, maar vleeschhouwer te Maag denburg is en dus over het onderwerp een woord kan meepraten, verzekerde, dat er wel degelijk gebrek aan vleesch heerscht. Wy merken het tot in de restauratie van den Rijksdag toe, zeide hij. Minister Podbielski heeft al gezegd De schaarschte van het vleesch is Toen Renate, bekoorlijker dan ooit in bare diepe en stille geluk, in de kamer verscheen, sloot de kleine gravin haar hartelijk in de armen. >Die man daar, kindje, wil je van mij weghalen 1 Maar ik vergeef het hem en ik gun hem zijn geluk, ofschoon ik zelf de dupe er van ben. Is dat niet nobel van mij?.... Ziedaar, majoor Ontvang uwe bruid uit mijne hand,* reide zij, het blozende meisje tot hem voerend, en wederom leek haar lachende gelaat op appeltjes. «En wanneer denkt u »Als deze kleine er niets tegen heeft dan over zes weken.* Renate knikte. De majoor kuste bare wang. >Zal ik dan maar alles daarop in richten en voorbereiden Zy knikte weer. «Mevrouw de gravin,* zeide hij - •als u de goedheid zodS willen hebben, mijne bruid tot zoolang nog-« «Akkoord, beste majoor. Zij blijft toolang nog hier.... Maar de bruiloft hebt u daarover al nagedacht?* »Met uw verlof, en als het u geen overlast veroorzaakt, zou ik gaarne maar tijdelijk. Hij schijnt dat woord aan de Pruisische ministers van land bouw in erfpacht te hebben gegeven, want elke volgende minister zegt Wacht maar, het zal'wel beter worden Men heeft het er altijd over, dat het vee en de varkens in Dnitschland er zoo prachtig uitzien, maar men weet geen raad met al het spek. Dat raken wij niet kwijt, zeide Kobelt. Wilt u vroeg de welgedane slager, onder gelach een paar honderd kilogram oedkoop van mij overnemen De nationaal liberaal Wölzl, uit Beieren, sprak krachtiger taal dan Paasche. De verbruikers, zeide hy, hebben recht op buitengewone maat regelen, en voor dat doel achten wij de voorstellen van de Beiersche re- jeering en van den Duitschen stedendag betreffende invoer van bevroren vleesch uit het buitenland tegen verlaagd in voerrecht geschikt. Wat in Weenen mogelijk is, moet ook in Berlijn mo gelijk zyn. De vergunning om vee uitPrankryk in te voeren, heeft te Muihuizen, in den Elzas, reeds ten gevolge gehad, dat een aantal slagers den prijs van alle soorten van vleesch met 8 tot 10 pf. het pond hebben afgeslagen. De regeering van Saksen-Weimar heeft vertegenwoordigers van de steden bijeengeroepen, om overleg te houden over mastregelen tot bestrijding van het gebrek aan vleesch. De brandweer uit Hamburg heeft de brandende gasbron bij Neuengamme weer gebluscht en dadelijk daarop is Renate uit uw huis naar het altaar voeren «Best zoo, majoor En mijne tafel wil ik er ook nog voor laten dekken hoewel er in mijn povere eetkamertje voor niet meer dan een half dozijn per sonen plaats is. Dat blijft dusafgespro ken. En nu ben ik ten overvloede nog discreet genoeg om mijzelf te admo- veeren.* Zoo bleven zij weder alleen, Jiirgen en Renate, en wat er nog tusschen hen gesproken werd, was voor de gansche wereld, buiten hen zeiven, wel in de uiterste mate onbelangrijk. Den volgenden dag vertrok de majoor naar Berlijn, en, daar aangekomen, be gaf hij zich naar Richard's woning, om zijnen broeder zijne verloving mee te deelen. In zeker opzicht was dat geen aangename boodschap. Want Richard had tot dusver wel reden gehad om zich als de toekomstige erfgenaam van den anderen broeder te beschouwen en aan die verwachting werd nu, naar den natuurlijken loop van zaken te oordeelen, de bodem ingeslagen. Richard begroette hem met een ner- veuse hartelijkheid, die den majoor opviel. «Kerel,* zeide Jiirgen «je ziet er vermoeid uit. Je moest niet te veel werken.* «Pah Wat moet ik dan Werken is nog het beste van alles.... Heb je al koffie gedronken Eene sigaar men begonnen het gas uit het boorgat door buizen af te leiden. Er zal een verwulf van beton over het boorgat gemetseld worden. Zoolang het werk nog niet klaar is, zal het ga.s tijdelijk weer aangestoken worden, opdat het den omtrek niet verpest. ENGELAND. Van de kiesrechtvrouwen, die Don derdag tot geldboeten zijn veroordeeld, hebben er ongeveer vijftig verkozen de maand of halve maand gevangenis straf, op niet-betaling gesteld, te on dergaan. BELGIË. Ziekte der Koningin. Indien er zich geen complicaties voordoen, en daar bestaat tot dusver geen vrees voor, kan men, zoo luiden de laatste berichten, de koningin der Belgen buiten gevaar beschouwen. De temperatuur, die nog tot voor korten tijd 40" was, is gezakt tot 38de voeding, melk en wat bouillon, gaat gemakke lijker en in de omgeving der zieke koestert men de beste verwachtingen voor een volledig herstel. Angst, dat de koningin uit deze ziekte iets zou houden, behoeft er niet te bestaan. Maar wel zal de vorstin zich in het vervolg meer moeten ontzien en moeten oppassen voor guur en vochtig weer. AMERIKA. Sinds geruimen tijd houdt zich in den staat New York een commissie uit het parlement te Albany bezig met het instellen van een streng onderzoek Zal ik licht maken Niet Dan zitten we maar wat in de schemering.... En waar kom je vandaan „Van Dresden Wat? Wat had je in Dresden te zoeken «Ik zal 'tje maar ineens zeggen, Ri chard. Ik heb mij verloofd.* Richard sprong op. Verloofd Jij «Ja... Dat heeft overigensreeds maanden lang in de lucht gehangeu en kreeg nu eindelijk zijn beslag. Wanneer ik je zeg, Richard, dat ik gelukkig ben «Dan ben ik 't niet minder!* riep Richard, met een warmen handdruk. «Dat weet je! Mijne beste, beste wenschen, Jürgen 1* «Ik dank je ik dank je hartelyk, Richard.* «Waarom heb je 't zoo lang ver zwegen «Och, ik spreek niet gaarne over dingen die nog niet beklonken zijn. Maar jij bent nu hier de eerste die er van hoort.* Hij staarde peinzend op den grond, terwijl Richard's blik met groote spanning op hem rustte. «Zie je,« hernam hij ik had niet gedacht dat ik tot zulk een gevoel nog in staat was en nog minder, dat zulk een gevoel nog bij iemand beantwoording zou vinden. En nu is het toch nog zoo gekomen. De natuur heeft in mij ge zegevierd.... Ja ja! En nu valt er nog naar de corruptie in allerlei vorm, die zou zijn geconstateerd in de kringen der parlementsleden en in die van verschillende bestuurscolleges. Reeds waren heel wat verwerpelijke dingen aan het licht gebrachten met name verscheiden Republikeinsche af gevaardigden en partijleiders waren ernstig gecompromitteerd. Maar blijkens een bericht uit New York aan de Londensche Daily Chronicle hebben deze laatste dagen nog de ergste onthullingen gebracht. Het moet bij de enquête zijn ge bleken, dat bestuurders van liefdadig heidsinstellingen in den staat New York zich op de schandelijkste wijze hebben vergrepen aan de fondsen, bestemd om te worden besteed ten behoeve van bedeelden en patiënten. Die malver satiën moeten op uiterst drieste wijze zijn gepleegd. Bestuurderen van zie kenhuizen, gestichten, armhuizen e. d. lieten aan hun inrichtingen voedsel, medicijnen, instrumenten enz. leveren, die dan ten bate der bestuurderen weer werden van de hand gezet. Foley, een der leden van de enquête commissie, heeft verklaard, dat hij en zijn mede-commissieleden onbeschrijflijk ontzet zijn over hun ontdekkingen in die richting. Maar zeide hij erby wij zullen de zaak tot in de kern onderzoeken, en wij hopen de veroor deeling te zullen verkrygen van de schuldigen. Wel het allerergst was meende Foley dat de verpleegden in krank zinnigengestichten en ziekenhuizen nog het meest benadeeld waren. heel wat te doen, voor wij bruiloft kun nen houden. Mijne beminde is onbe middeld. Maar het spreekt vanzelf, Richard, dat ook financieel alles tusschen ons bij het oude blijft. Alleen van extra-toelagen zal dit jaar, zooals je be grijpt, niet veel kunnen inkomen.* Richard beet zich op de lip. Zoo ver was het reeds gekomen, dat zijn broeder hem binnen de grenzen van een een voudiger leven moest terugwijzen. En toch rekeningen van alle kanten Waarom leefde hij niet van zijn salaris, gelijk zoovele anderen, die geen ver mogen en ook geen verwachtingen hadden «Ik weet 't spreek er niet van!* zeide hij haastig. «Zoo iets spreekt toch vanzelf.* Jürgen drukte hem nogeens de hand. „Een ding zal ik nooit vergeten, Richard, hoewel jij er onschuldig aan bent. Ik heb mijn geluk in jouw huis gevonden.* «In mijn huis?* vroeg Richard ver baasd. «Hoe zoo dan «JaToen die diamanten oorknop uit een sleep rolde was 't niet van een zekere mevrouw Grützig?* «Ja ja? Eu wel toen?* vroeg Richard gejaagd. «Toen was de fragi-komedie uit. Op hetzelfde oogenblik was Renate Mildner mijn.* Iets als een electrische schok deed Richard verstommen. Gelukkig kwam

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1