PAARDEN- en VEEMARKT. Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Jaarlijkschs Veemarkt Maandag 28 November 1910, Advertentiën. TWEEDE KAMER. Maandag j.l. werd met de algemeene beschouwingen van de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Roodhuizen critiseerde de regeering op het gebied der sociale hervorming, waardoor het vaststaat, dat in 1913 van ouderdomsverzorging nog niets zal zijn terecht gekomen. Spreker drong er op aan, deze meest urgente hervorming alsnog op den voor grond te stellen. Minister Talma interrompeerde dezen spreker naar aanleiding van een op merking, dat het ontwerp ouderdoms verzekering bij den Raad van State is. De heer De Meester begon Dinsdag met de voortzetting en wees op den treurigen financieëlen toestand. Hij begreep niet, dat de Reg. bij een ongedekt te kort van ruim 7 millioen met het 46 millioenen voorstel durfde komen. Spr. kon geen vertrouwen stellen in Minister Kolkman, wat betreft zijne verzekeringen omtrent dekking van het tekort. De heer Troelstra sloot zich daarbij aan. Hij oordeelde een stijging der uitgaven onvermijdelijk o. a. voor ver betering van sommige tractementen en volksonderwijs en zeide, dat de slechte financieële toestand niet is te wijten aan sociale maatregelen. Ook op staats- pensionneering bleef hij aandringen. Er kan naar zijn meening dan wel bezuinigd worden op uitgaven, als b.v. voor verbouwing van het paleis „Het Loo", tractementsverhooging voor de commissarissen der Koningin en kust verdediging. De heer Kuyper meent dat op dit oogenblik geen aanleiding bestaat voor een contradictoir politiek debat. De coalitie is nog hecht in spijt van alles wat men omtrent haar vertelt. Het Kabinet regeert zeer gematigd en werkt hard. Hij vindt het een heldenstuk dat de Reg. het indienen van het 46-millioenen- ontwerp heeft aangedurfd. De ministers toch wisten vooraf, dat zij daardoor veler sympathie zouden verliezen. Ook acht hij de financiën niet on rustbarend. Woensdag kwam o. m. in behandeling een suppl. begrooting van Bin. 2aken, waarop een memoriepost voor een drink waterleiding op Z. Beveland. Tegen dezen post werden bezwaren ontwikkeld door den heer Van Lynden v. Sandenburg, die meent dat de Reg. op een hellend vlak zal komen met zulk een subsidie omdat zij later allerlei aanvragen van dien aard zal krijgen. De heeren De Vlugt enVanVuuren sloten zich daarbij aan, en klaagden tevens over bevoorrechting van Duit- sche ingenieurs boven de onze. De heer Treub bestrijdt ditde Duitsche hebben juist gewezen op de mogelijk heid om goed drinkwater te krijgen de onze niet. Spr. en de heeren Schaper, Tydeman, Bos en De Wyckerslooth verdedigen met warmte het voorstel. De laatste meent dat vooral uit hygiënisch oogpunt het plan der Reg. alle toejuiching ver dient. Min. Heemskerk verdedigt den post. Verwerping zou beteekenen dat de Kamer ook in den vervolge geen gelden wenscht toe te staan voor dit hygiënisch belang. En dit belang is heel groot voor mensch en dier. Daarmee wil evenwel niet gezegd wezen, dat de Reg. in het vervolg elke aanvraag van dien aard zal steunen. Zij zal dit alleen doen als het noodig is en de uitgaven rendabel zijn. Ook de klacht over bevoorrechting van de buitenlandsche boven onze nijverheid wijst de min. beslist af. De buitenlandsche was hier de onze de baas. Nadat de Min. nog heeft verklaard, dat in de toekomst zooveel mogelijk van de hulp van Nederlandsche des- kundigen gebruik zal worden gemaakt, wordt de post zonder hoofd, stemming goedgekeurd. Zoo ook de wijziging van artikel 8, le lid, 16o der Drankwet, bedoelend te bepalen, dat B. en W., noch leden van Ged. Staten vergunninghouders kun nen zyn. Daar het te laat was geworden, zag de heer Kuyper, op voorstel van den voorz., heden van het woord af. Donderdag zette hij zijn rede van Dinsdag voort en verklaarde dat de rechtsche groepeering aan moet blijven. Van een z. g. doeleinden-politiek, alleen om een en ander tot stand te brengen, wil bij niet weten. Uitvoerig bespreekt hij, dat boven de autonomie van den mensch nog iets hooger staat, waarom hij partijgroepeering op onzij- digen bodem onmogelijk acht. Bakkersraden acht Kuyper niet ge- wenschtde Reg. moest liever een al gemeene bedrijfsregeling in het leven roepen. De heeren Van Dedem en Drucker dringen aan op bezuiniging en bevor dering van sociale aangelegenheden. De heer De Visser juicht de inge diende zedelijkheidsontwerpen toe, doch keurt de Ziekteverzekering af. De heer Borgesius verklaart als zijne meening, dat er onder dit Kabinet van de sociale wetgeving niets terecht komt. Het optimisme van de Reg. ten opzichte van ver.betering der financiën is hem onbegrijpelijk. AXEL, 25 November 1910 Er worden pogingen aangewend om de voetbalclubs in Oostel. Zeeuwsch- Vlaanderen in één bond te vereenigen, om daarna volgens een vastgesteld pro gram onderlinge wedstrijden te houden. Dinsdagavond voer, naar men uit Neuzen meldt, de kapitein Moore van de Eng. schoener Margaret Marray met drie matrozen in een sloep uit naar zijn ter reede liggend vaartuig. Juist kwam de provinciale stoomboot Zeeland binnen. De sloep kwam terecht voor de raderkast en werd gedeeltelijk stukgeslagen. De inzittenden riepen om hulp, wat de aandacht trok der equipage van de provinciale bootdeze stopte en haalde de schepelingen uit hun lekke boot aan boord. Tot onderwijzer aan de Chr. school in de Jozinastraat te Ter Neuzen, is tydelijk benoemd de heer P. L. Los, vroeger onderwyzer aan deze school. Benoemd is D. M. Veenstra tot hulpsluismeester bij het kanaal van Neuzen aan de middelsluis te Neuzen onder eervol ontslag als hulpsluis meester te Sas van Gent. In Zeeland kwamen in de week van 16 tot en met 22 November 1910 elf gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. 6 gevallen van typhus en febris typhoidea, een te Clinge, een te Heinkenszand, een te Kruiuingen, een te O. en W. Souburg, een te Poortvliet en een te Schoondijke en vijf gevallen van diphtheritis, n.l een te Hontenisse, een te Tholen en drie te Zierikzee. De garnalen-visschery voor de Zeeuwsche visschers, reeds tegenslag ondervindende sedert de maand No vember met storm haar intrede deed, is naar men aan de N. R. Crt. schrijft door die omstandigheid a^ heel weinig loonend geweestvooral zij, die buitengaats geregeld het bedrijf uitoefenen, waren genoodzaakt teblijven liggen in veilige haven, reeds vele dagen der verloopen drie weken de totaal besomming der garnalen visschers was daardoor veel minder dan vorige weken, toen de vangsten zeer ruim warenevenwel de prijzen, die voor vele visschers uiterst laag, zelfs nie loonend waren, en beneden den halven gulden per mandje kwamen, zijn weer gestegen er werd zelfs in een vorige week van 4 tot ƒ7.50 per mandje gemaakt. Er wordt ook nog voor de pellerijen gevischt. Meestal is October en November voor de visschers zoo ongunstig, dat sommigen staken om met het varen van bieten naar de Noord-Brabantsche fabrieken meer te verdienen. Dit jaar is er meer be hoefte bij de pellerijen naar het schijnt, want er wordt o.m. gemeld, dat te Stellendam het bietenvervoer door vis schers werd gestaakt, om weer voor de pellerijen te visschen. Bij kon. besl. is aan mr. L. van Andel, op zijn verzoek, met 1 Dec. eervol ontslag verleend als rechter in de rechtbank te Middelburg is aan J. Zeper op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oostburg, onder dankbetuiging. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 November 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Leeskerk. Kerk B Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Door de Arrond. Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde en instructie tegen A. d. W., 47 j., werkmau, geboren te Westdorpe, wonende te Ter Neuzen, thans gedetineerd, beklaagd van on tuchtige handelingen. Woensdag is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. d. R., geboren te Ossenisse, wonende te Stoppeldijk, die ter beschikking van den officier van justitie is gesteld, ver dacht van poging tot doodslag. Tegen notaris H. A. v. D., te Hulst, is Donderdag door het O. M. bij het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep bevestiging geëischt van het vonnis der rechtbank te Middel burg, waarbij hij in de bekende belee- digingszaak tot f 100 of 20 dagen was veroordeeld. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde de veroordeeling, van P. ter M., landbouwer te IJzendijke tot 7 dagen gevang, wegens het overriden van een meisje te Waterlandkerkje. De gezusters Gaartraan te Tiel zijn het slachtoffer geworden van bru tale dieven. Woensdag ontvingen zij bezoek van een koopman van oud heden, die voor een drietal antieke vazen tevergeefs 300 bood. Gister morgen waren deze vazen verdwenen. De diefstal moet in den vroegen avond gepleegd zijn, aangezien de familie den avond na 7 uur doorbracht in de kamer, waar de vazen stonden. Te Gorinchem heeft men, wijl een suikerfabriek aldaar beetwortelen in Engeland heeft gecontracteerd, het zeld zame gezicht dat daar zeeschepen met suikerbieten aankomen. Bij het Kralingsche veer werden Maandagavond van een koppel van 40 koeien, die over den overweg van het spoor naar Nieuwerkerk gedreven werd, vier door een trein vermorseld. Een opzienbarende arrestatie. Maan- dagavond is A. J. V., ontvanger van de gemeente Elburg, gearresteerd en Dinsdag gevankelijk te Zwolle binnei gebracht. De heer V. is 50 jaar secretaris van Doornspijk, ontvanger van Elburg en penningmeester van het Nut. Hij ge- noot een verbazend groot vertrouwen. De boeren brachten bij hem de spaar gelden voor de Nutsbank, die door hem in nun boekjes en in zijn klad-kasboek werden geboekt. De heer Meijer hield het grootboek, en de heer V. moest aan hem de bedragen weer opgeven. De heer V. speculeerde en vermoed wordt, dat hij de gemeente- en de Nuts- gelden over en weer misbruikte. De vorige week kwam boer Spijker boer bij den heer V om de 3000, die hij op de Nutsspaarbank had. De heer V. stuurde hem weg, zeggende, dat hij den volgenden dag maar weer moest komen. Toen dit drie dagen gebeurde, vervoegde Spijkerboer zich bij den heer Meijer, en toen kwam uit, dat de heer V. slechts 50 op het grootboek had, en Spijkerboer 3000 op zijn boekje. Dadelijk werd een spoedeischende bestuursvergadering van het Nut be legd en daar viel V. door de mand. Hij is toen dadelyk naar 's Gravenhage gereisd. De burgemeester zond hem twee agenten van politie achterna, en dezen zochten hem te Wapenveld bjj zijn zoon. Werkelijk kwam hrij daar 's avoDds aan en werd hij gevangen genomen. Hij had vrij veel geld bij zich, dat, naar hij zeide, aan de ge meente behoorde. Bij het opmaken van de gemeentekas kwam deze uit. Toen het feit van de verduistering niet meer te ontkennen viel, zei de heer V.: ,'tls maar goed, dat het uit gekomen is, anders had ik mij er nog veel dieper ingewerkt". V. speculeerde, en de verduisteringen dateeren reeds van voor vier jaar. Natuurlijk loopt het storm om de spaar penningen. Wel is gebleken, dat vele boekjes meer aanwijzen dan het groot boek, maar het bedrag is nog niet te benaderen. Men vermoedt, dat het in de duizenden loopt. De Nutsbank heeft een reserve van f 32.000 en zal alles wel uitkeeren. De heer V. heeft aan geboden zijn bezittingen te verkoopen, teneinde de gemaakte schulden te dekken. De oncsteltenis is zeer groot in het rustige Elburg. N. Crt. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op zooals breeder bij aanplakbiljetten is omschreven. Axel, den 18 October 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. HUIZINGA, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Ondergeteekenden en weder- zijdsche familie betuigen hun harteiyken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. C. M. v. LEEUWEN. CH. C. v. LEEUWEN—Koole. Voor de vele en hartelijke belangstelling op mijn tach tigsten geboortedag ontvangen, mijn harteiyken dank aan allen. J. CAPPON. Axel, 23 November 1910.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2