te i!il Xo. 67. Zaterdag 19 November 1910. 26e Jaaryj. Nieuws- en Advertentieblad ehs I óo 1 voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA. Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. Binnenland. IXELSCHE COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Briand heeft in eene vergadering van len ministerraad in groote lynen de letsontwerpen aangegeven, die hij bezig te ontwerpen teneinde in de toekomst let stop zetten van openbare diensten te voorkomen. Het zijn vijf ontwerpen van wet, waarvan het -eerste ten doel leeft het regelen van collectieve ge- echillen op de spoorwegen. De minister president meent dat te kunnen bereiken iobr arbitrage en permanente raden, taarin vertegenwoordigd zullen zijn de ipoorwegmaatschappijen en haar per- si. Volgens de bepalingen dier vet zal elke staking, elke poging daar- ot opwekking tot staking verboden ïijn zoolang de onderhandelingen han- e zyn. In geval de scheidsrechter uitspraak niet aangenomen wordt, zal er niet tot staking overgegaan kun- m Worden. De overige ontwerpen betreffen twee jrtfëpen van openbare diensten le de dienst der spoorwegen, die op de ver- "iging des lands van invloed is2e diensten, die het algemeen belang, let functionneeren van het nationale leven of de openbare veiligheid betreffen. Wat den dienst der spoorwegen be treft, zullen er volgens het desbe- tteffende wetsvoorstel veranderingen in de legerwet van 1905 aangebracht iPorden, waardoor de regeering de be voegdheid erlangt spoorwegmannen tot dienst op te roepen, telkens wan neer dat noodig geacht wordt. De knecht ging achter den majoor de trap af, om de huisdeur voor hem te opeDen. Eindelijk was Richard alleen. Ondanks het schelle licht, dat hem omgaf, rees er iets donkers voor hem op, niet grijpbaar, maar toch onafwijsbaar. Het baatte hem niet, de oogen er voor te sluiten. Zoodra hij dit deed, trad Hen ate V beeld ontzettend duidelijk voor ïijn geestesoog, zooais zij onder haar pelsmutsje met een stralenden glimlach near hem opkeek naar hem, die daarna lafhartig zijn gegeven woord brak, uit vrees voor de openbare meening. Enkel door de overweging, dat zij voor hem verloren was en altijd verloren ooest blijven, schikte hij zich weer in de onveranderlijkheid van het gebeurde - in de onmogelijkheid, met al zijn herouw nog iets weer te kunnen goed maken. Toen de knecht terugkwam, schudde Richard von Saldorf den last zijner ge dachten van zich af eu keerde terug in het "salon, waar nog altyd een lauwe, zoetige geur van bloemen hing. Door de andere deur trippelde Ulla binnen. Haar staatsiekleed had zij uit» Voor de overige diensten is het noodig dat het beginsel, uitgesproken in art. 47b van het strafwetboek, dat aan de overheid het recht toekent tegelijkertijd voorwerpen en personen op te vorderen, tot nieuwe gevallen uitgebreid wordt. Artikel 475 voorziet slechts het geval van algemeene rampen, ongevallen, wanordelijkheden, schipbreuken, over stroomingen of branden. Het nieuwe wetsontwerp zou tevens willen voorzien in het geval dat staking der openbare diensten de algemeene veiligheid of welk ander algemeen belang ook in gevaar bracht. Een ander ontwerp heeft ten doel de spoorweg-politie te herzien en het vijfde ontwerp strekt om het plegen van sabotage onmogelijk te maken. Binnenkort zal de totale wynop- brengst door het ministerie van land bouw bekend gemaakt worden. Er is reeds meer dan eens melding gemaakt van de slechte resultaten en de mis lukking van den wijnoogst van dit jaar. Zoo wordt medegedeeld, dat die op brengst in ronde cijfers 28 millioen hectoliter bedraagt voor Frankrijk en 7 millioen voor Algerië. Vergeleken met de opbrengst van verleden jaar is er dit jaar in Frankrijk 27 millioen hectoliter minder, in Algerië één mil lioen, tweemaal honderdduizend hecto* liter wijn minder geoogst. Het zwaarst geteisterde departement is wel Aude, waar de opbrengst van 6 millioen tot op 2 millioen verminderd is. Het aan houdende slechte weer is de oorzaak van het misgewas. gedaan en tegen een roode ochtendjapon verwisseld. De lenige stof zat als ge goten om hare leden, en bij elke schrede fladderden de strikken en linten, waar mede dit kleedingstuk rijkelijk was bezet. Bij Richard's onvermoeden aanblik bleef zij verrast een oogenblik staan. Toen wierp zij haar hoofd, met Lotte Kleber's geschenk Dog getooid in den nek en zeide schamper »Je hebt heden den ridder van de droevige figuur meesterlijk gespeeld. Ik voor mij heb mij den ganschen avond des te beter geamuseerd.* Hij wendde zich zoo driftig naar haar toe, dat zij onwillekeurig een stap terug deinsde. »Sohaam je je niet?* zeide hij. Zijne stem klonk heesch en onzeker. Hy wilde echter kalm blijven. Dus bedwong hij zich. >De beschaamdheid,* antwoordde Ulla met flikkerende oogen, terwijl tusschen hare roode lippen de tandjes als paarlen blonken »de beschaamdheid mag wel aan jouw kant wezen. Gasten in je huis te laten aan de kaak stellen en af snauwen, dat had je maar aan een zoo eerbaar man als je broer Jütgen mogen overlaten. Hij heeft je zeker met de roede bedreigd, omdat je zoo dapper je mond hebt gehouden Het ging hem als een striem over zijn gezicht. >Je neemt het woord eerbaar nog in Ofschoon de Seine niet hooger is ge stegen dan verwacht werd, zijn dq autoriteiten toch voor de eerstvolgende dagen ongeruster en pessimistischer dan tevoren. In woningen, dicht bij de Seinekaden gelegen, wordt het door zijpelen van het water in de kelders steèds hindelijker. De kelders op de Passy- en de Debilly- kade zijn volgeloopen. In de kelders van de militaire bakkerijen staat het water 40 cM. hoog. Aan de geheele Middellandsche Zee kust is het slecht weder geweest, en hebben de zeelieden het bang gehad. TURKIJE. De benden beginnen in Macedonië steeds driester op te treden. Maandag heeft een bende van dertig man, die Turksche uniformen droegen, een aan val gedaan op het huis van het dorps hoofd te Pantfar. De dochter van het dorpshoofd werd vermoord en het huis werd verwoest. Het is denkelijk een bende Bulgaren geweest die Turksche uniformen hadden aangetrokken, om aldus de overheid op een dwaalspoor te brengen. Een sterke troepenmacht is uitgezonden om de bende te achter volgen. Het zal wel niet lang meer duren of er zullen weer te Sofia Turksche nota's worden ontvangen, waarin wordt 'ge klaagd over het optreden der Bulgaar- sche benden. Vroeger zijn al heel wat van dergelijke nota's verzonden en ze droegen er niet weinig toe bij om de wrijving tusschen Konstantinopel en Sofia te verhoogen. je mond vroeg hy, met eene door ergernis half verstikte stem. >rJij, die je man bedrogen en gecompromitteerd hebt als de doortraptste intrigante niet als de dochter van een eerbaar huis, waarvoor ik je gehouden hebJij, die door dat vulgaire wijf daar beneden je met geleenden glans hebt laten be hangen en je daardoor tot haars gelijke vernederd hebtHet laatste restje van hoop op geluk, dat mij nog bleef, heb je mij van avond met je ongehoorde schaamteloosheid ontroofd, voor de oogen van mijn broer, die zoo hoog id karakter boven je staat, dat je heel niet in staat bent zijn doen en laten te be- oordeelen Ik zegje, als je begrijpen kou welk eene rol je gespeeld hebt, om volslagen onze achting te verbeuren, dan zou je van schaamte in den grond willeD zinken Ulla was doodsbleek geworden. Hare pupillen vergrootten zich, tot hare oogen zwart leken. En uit dit zwart flitste de haat. »Deze apenkomedie,* voer Richard voort, »die je mét dat wijf daar beneden in mijn huis hebt vertoond, ditpron kige diner, dat myne positie in een totaal val8ch licht steltdeze ongehoor zaamheid jegens mij, het overschrijden van je bevoegdheid en het gekonkel met die vrouw, dat moet uit wezen. Van hedenavoud is het uit, zoo waar als ik hier roor je sta TWEEDE KAMER. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wyziging en aanvulling der wet van 4 December 1872, houdende voor zieningen tegen bèsmettelijke ziekten, waarvan de strekking is vrijstelling van vaccinatie te geven, indien blijkens een door twee geneeskundigen onder- teekende verklaring van de inenting byzonder gevaar voor de gezondheid van den betrokkene is te duchten. In de toelichting tot het w.o. wordt o.a. gezegd, dat tegen de huidige be paling betreffende de vaccinatie niet alleen bezwaar van principieelen, maar ook van zuiver feitelijken aard bestaat. Zij dwingt toch als regel, wil men al thans de opvoeding zijner kinderen niet yerwaarloozen, aan de inenting te onderwerpen ook die kinderen, die deze kunstbewerking niet zonder schade voor hun gezondheid kunnen ondergaan. Ten aanzien van het beginsel-be zwaar bestaat nog niet die overeen stemming, die noodig zou zijn, om een poging tot tegemoetkoming daaraan met goede kans op practisch resultaat te kunnen ondernemen. Uit dien hoofde acht de minister zich van een voorstel van die strekking te moeten onthouden. De ernst van het feitelijk bezwaar wettigt naar 's ministers meening, een wijzigingsvoorstel. Ook de Centrale Gezondheidsraad erkende in zijn ter zake ingewonnen advies, dat sommige ziekelijke aandoeningen en stoornissen het uitstellen der vaccinatie beslist noodzakelijk kunnen maken. Zij keek hem nog steeds strak in de oogenmaar om haren mond begon 't te trekken. Daar brak een scherp, bitter lachen van hare lippen en zwol hysterisch aan. Slechts enkele woorden kwamen duidelijk tot uiting; maar zij waren genoeg om het bloed van den zwaar gesarden man tot het uiterste van woede te doen ontvlammen. »Loop heen met je praatjesIk heb het geld van je lieren broer niet noodig! Ik zal mijn eigen erfdeel hebben! Wat op de tafel stond, dat zal eenmaal mij toebehooren 1 Ik zal leven -zooals ik wil, en doen wat ik verkies »Je zult zwijgen Voor jóu niet! Door jou zal ik mij den voet niet op deü nek laten zetten.* »Je zult zwijgen »Neen Zoo'n gemeenheid!.... Mij te verwyten dat ik mijzelf je om den hals geworpen hadMij toe te voegen dat ik tnij schamen moestAls iemand zich te schamen heeft »ZwijgHij vatte haar handge wricht zoo heftig, dat zij ineenkromp van pijn. »Laat mij los hijgde zij »of ik roep om hulp Toen stiet hij haar van zich en snelde de kamer uit. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1