Landbouw. Gemeenteraad van Axel. Betreffende het verhandelde in de Hoofdbestuursvergadering van de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, welke zooals gemeld jl. Donderdag te Middel burg werd gehouden, nog het volgende Door den heer Hombach werd mede gedeeld dat hy voor de aanstaande ten toonstelling disponibel stelt 12 drachtige ingevoerde geiten, op voorwaarde dat aan ieder lid van de Maatschappij, in Zeeland wonende, een lot wordt toe gezonden. Die personen welke een lot hebben waarop een prijs is gevallen, zijn ver plicht die geit kosteloos at te geven aan den vasten arbeider, die de meeste dienstjaren heeft bij een prijswinner; is die arbeider reeds in het bezit van een goede geit, dan komt in aanmerking de arbeider, die in dienstjaren daarop volgt. (Dus als mijn patroon onder de ge lukkigen valt, krijg ik een geitje De zetter). Verder stelt de heer Hombach een prys van 100 ter beschikking van het hoofdbestuur, of een kunstvoorwerp van gelijke waarde. De mededeeling werd met applaus begroet ën de Voorzitter dankte den heer Hombach voor zijn aanbod. Van den rykslandbou wieeraar is een verzoek ingekomen, om, gedurende drie jaren, een subsidie van 40, voor het nemen van een proef om de oor zaken te ontdekken van een ziekte in de suikerbieten in de afdeeling Tholen heerschende, Het dag. bestuur stelde voor dat verzoek in te willigen, waarmede de vergadering zich vereenigde. Hierna deelde de heer Collot d'Es- cury mede dat hij de 40 voor reke ning der Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent nam. Dit viel natuurlijk zeer in den geest der vergadering. Van de afdeeling Zeeland van de V. P. N. is een verzoek ingekomen om een subsidie van 75, voor het jaar 1911. Met het oog op de financiën stelde het dag. bestuur voor daarop afwijzend te beschikken. De heer Banken brak een lans voor inwilliging van het verzoek. Hij wees erop dat de V. P. N. het stiefkind is van vele corporaties en zij toch veel doet in het belang der pluimveehouderij. En daarop tot Jürgen »Daarom geen kwade vrienden, hoop ik Geld stopt alle gaten dicht. Ik zal dat juffertje Mildner een behoorlijk schadegeld uit betalen, zoodat zij zich een uitzet koopen kan. Dan vindt zij met haar bakkesje wel een man en de historie is dood. En met die Grützig schil ik nog wel een appeltje want die alleen is aan alles schuld, c Zij had den majoor de hand toege stoken, en blykbaar maakte het haar reeds gelukkig, toen Jürgen die even vatte en met eene lichte buiging weer losliet. Nog een kus op Ulla's voorhoofd en zij ruischte naar buiten en de trap af, terwijl Ulla in de eetkamer liep, om naar hare zilverschatten te zien. jWat zeg je er van, Richard?* vroeg Jürgen gedempt. Richard balde zijne vuisten. >Niets,« stiet hij heftig uit. >Ik weet enkel dat ik aan dezen omgang een einde ga maken desnoods met ge weld. Deze teugellooze uittarting zal ik breken I)at zijn dingen waarmede ik mij niet kan inlaten,* zeide de majoor, hem de hand schuddend. »Je moest kalmer blijven.... Maar nog iets,* liet hij er op volgen, terwijl Richard hem in den cor ridor geleidde. Mocht je door de re keningen voor dezen avond, die niet ge ring zullen zijn, in verlegenheid komen, dan ben ik natuurlijk De Voorzitter zeide nu, dat, in ver band met de gift van den heer Collot d'Escury, het dag. bestuur bereid was aan de T'. P. N. f 40 toe te staan. Dit werd goedgevonden. De Minister van Landbouw enz. zond een schrijven, om den zuivelconsulent naar Hessen te zenden voor den aan koop van bokken en geiten. De re geering heeft in de reiskosten 50 by- gedragen. De overige kosten zijn door de Maat schappij gedragen. Na do pauze werd mededeeling ge daan van een schrijven van de heeren N. Polderman en J. L. Groenewegen. beiden te St. Maartensdijk, over het voor gezamenlijke rekening aankoopen van Riga-zaailijnzaad. Een corporatie van dorpsvereenigin gen vraagt steun voor deze zaak. De heer Groenewegen zette uiteen het doel en streven dier corporatie. In Tholen en omstreken is het in de laatste jaren bij de cultuur van vlas voorgekomen dat het gewas niet dat resultaat gaf dat men verwachtte. Een onderzoek heeft geleerd dat de groote vraag naar Russisch zaaizaad niet bevredigd werd door den invoer er van. Men vermoedde daarom dat minder waardig zaaizaad werd betrokken. Daarom vereenigde men zich om voor gezamenlijke rekenihg goed zaad machtig te worden. Het benoodigde zaad werd daarom rechtstreeks te Riga aangekocht, bij iemand, die reputatie heeft op dit gebied. De resultaten in de verloopen twee jaar waren gunstig, ook wat het finan- ciëele betreft. De hoeveelheid zaad, die gevraagd wordt, is echter te gering. Afname van grooter kwantums is noodig. Daarom vragen de heeren steun van de Maatschappij tot het in het leven roepen eener provinciale organisatie. De heer Kakebeeke ondersteunde het denkbeeld van de heeren Groene wegen en Polderman. Spreker gaf in overweging om in het Landbouwblad een oproeping te doen van hen die zaaizaad verlangen. De voorzitter zeide dat het dag. be stuur de zaak van groot'belang acht en daarom besloten heeft te doen wat de heer Kakebeeke aangaf. Voorloopig is dat het eenige wat ge daan kan worden, met het oog op den korten beschikbaren tijd. De commissie te Tholen wil zich, blijkens mededeeling van den heer Groenewegen, gaarne belasten met de verdere regeling voor dit jaar. De prijs zal ongeveer ƒ21 per baal be dragen. Goedgevonden werd dat zij die zaad verlangen zich wenden tot den heer J. L. Groenewegen te St. Maartensdijk, met bijvoeging van het bedrag van het bestelde. Ingaande 15 November wordt inge trokken de gemeenschappelijke beschik king van de Ministers van Landbouw enz. en van Financiën, geplaatst in de Ned. St. Crt. van 6 Aug., en wordt af wijking van de verbodsbepalingen toe gestaan ten aanzien van rundvee, het welk over den op Belgisch gebied gelegen Vrijen Dijk vervoerd wordt uit het voormalige vierde naar het Richard beet zich op de lip. >Je bent wel goed.* »Onzin Ik ben blij.* De majoor gespte de sabel om en zette den helm op. Reeds had de knecht hem den mantel omgehangen, toen hij nog eens zijn broeders hand drukte. »Richard,* zeide hij, »ik ga morgen voor drié dagen op reis. Langer kan ik, tot mijn spijt, om dezen tijd niet weg. Dus tot weerziens 1 De groeten aan je vrouw! Wel te rusten!* Wordt vervolgd). voormalige vijfde district van Zeeuwsch- Vlaanderen en omgekeerd, op voor waarde, dat de dieren, ten bewijze dat zij uit Nederland herkomstig zijn, voor zien zijn van een plombeerlood, het welk aan een der kantoren van uitvoer- Veldzicht, Maagd van Gent of Philip pine, door een ambtenaar der invoer, rechten wordt aangebracht om de horens, of, bij ongehorende dieren, om den hals, en aan het kantoor van invoer wordt verwijderd. Het bestuur van het Nederlandsch Landbouw-Comité heett eene commissie benoemd, die een onderzoek zal in stellen naar de wijze, waarop coöpera tieve landbouw-vereenigingen in de bedrijfsbelasting worden aangeslagen. AXEL, 15 November 1910. Zaterdag is naar men ons schrijft, alhier definitief opgericht eene geiten- fokvereeniging welke den naam draagt Ter verbetering. 't Doel der vereeniging is een con stant geitenras te verkrijgen, dat uitmunt door goeden bouw en hooge melkop- brengst. Een bestuur van 7 leden werd ge kozen en een concept reglement werd vastgesteld. De contributie voor leden bedraagt 30 cent per jaar, terwijl zij, die minstens 50 cent per jaar bijdra gen, begunstigers zijn. De vereeniging, welke is gesticht op initiatief der christelijke werklieden- vereeniging alhier, zal ook samen werking zoeken bij de hier bestaande geitenfokvereeniging der katholieken. Er zijn 50 leden met 20 geiten toe getreden, terwijl blijkens achterstaande advertentie alsnog gelegenheid bestaat om lid te worden. Voor het examen apothekersbe diende slaagde te Zwolle de heer J. van Borssum Waalkes van Neuzen. Ook in Hontenisse denkt men er thans ernstig over om een gemeente lijke gasfabriek te stichten. Het in overwegiug zijnde plan, is om Kloosterzande, Groenendijk en Walsoorden met gas te verlichten en de fabriek in de Molenstraat te bouwen. In de Zaterdag te Hoek gehouden vergadering van den gemeenteraad werden Burg. en Weth. gemachtigd tot den notarieelen verkoop van het oude gemeentehuis voor een bedrag van minstens 1250. Naar aanleiding van ingekomen bezwaarschriften ver wierp de Raad met algemeene stem men het voorstel van Burg. Weth. om den er naast gelegen gang aan den publieken dienst te onttrekken en mede te verkoopen. Die gang blijft dus voor voetgangers toegankelijk. Indeeling van lotelingen by Fanfare korpsen. In herinnering wordt gebracht, dat lotelingen uit de Provincie Zeeland, die bestemd zijn om in Maart of Sep tember a.s. te worden ingelijfd, en een blaasinstrument bespelen, zich vooraf met een schriftelijk verzoek kunnen wenden tot den Provincialen Adjudant in Zeeland (te Middelburg), om zoo mogelijk voor eene plaatsing bij het muziekkorps van het 9de 0f van het 10de Regiment Infanterie in aanmerking te mogen komen. De voordeelen, aan eene dergelijke plaatsing verbonden, zijn le. bijverdierfste door het geven van concerten 2e. verhooging van bekwaamheid in het bespelen van het instrument, en 3e. bijzondere wijze waarop de dienst plicht kan worden vervuld. Wordt de loteling bij aankomst bij het muziekkorps zijner keuze niet ge plaatst, dan kan door hem aan den inspecteur der Infanterie worden ver zocht, om plaatsing bij een ander fan farekorps, of wel plaatsing in een gar nizoen in de nabijheid van zijne vroe gere woonplaats. Zitting van 15 November 1910. Behalve dhr. Smies zijn alle leden tegenwoordig. Voorz. dhr. J. Huizinga, burgemeester, secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en overanderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten, waarbij de aanslag in den hoofdelijken omslag van H. C. Begheijn wordt bepaald op een inkomen van J 900. Voor kennisgeving aangenomen. b. Kennisgeving van dhr. J. J. de Feijter, dat hij zijne benoeming tot President van het Burgerlijk Armbe stuur aanneemt. c. Een schryven van den heer Burgemeester van Axel als hoofd der Politie, dat bij hem klachten zijn inge komen over de zijbermen op den Buthdijkdat door Z.E.Achtb. een per soonlijk onderzoek is ingesteld, waaruit is gebleken, dat voor wat betreft het gedeelte weg van af de kom der ge meente tot aan den Graafjansdijk, de klachten gegrond waren, weshalve hij den heer Ingenieur van 's Rijks Water staat verzocht de noodige verbeteringen aan te brengen. Dit schrijven was beantwoord door genoemden Ingenieur, die tot nog toe van meening was, dat alleen de kei bestrating op genoemden dijk in onder houd bij de gemeente is. Evenwel zal door hem een onderzoek in het archief worden ingesteld, waarvan het resultaat nader zal worden bekend gemaakt. Dhr. Kruijsse zegt dat het hem vreemd voorkomt dat de Ingenieur zegt met de zij bermen niets te maken te hebben, omdat indertijd de afheining aan de hofstede van den landbouwer W. de Koeijer voor rekening pan het Rijk is geschied, alleen omdat de beesten van genoemden de Koeijer de zij bermen niet af zouden loopen. Dhr. Oggel zegt dat vroeger over de geheele breedte de weg 'onderhouden werd toen het nog grindweg was. Dhr. Dieleman zegt dat intertijd door den kantonnier Schelleman de zijkanten altijd goed werden onderhouden, maar tegenwoordig wordt er slecht de hand aan gehouden. De Voorz. zegt in dezen het bericht van den Ingenieur te moeten afwachten. Hiertoe wordt z. h. s. besloten. d. Verzoekschrift van de afd. Axel der Z. L. M., waarbij wordt te kennen ge geven dat in hare vergadering dd. 5 November j.l. is besloten de paarden markten op andere datums vast te stellen dan tot nog toe het gevai was en wel te rekenen van af I Januari 1911. Daarom verzoekt de afdeeling deze markten te mogen houden le. De paardenmarkt in plaats van op den Maandag vóór den 2en Donder dag der maand Januari (raadsbesluit van 4 December 1906) deze te houden op den Zaterdag vóór den 2en Donder dag van Januari. 2e. De paardenmarkt in plaats van op den Donderdag vóór den 2en Maan dag der maand Mei (raadsbesluit van 5 Maart 1907) te houden op den Zaterdag vóór den 2en Maandag in Mei. 3e. De veemarkt in plaats van op den 2en Maandag in April (raadsbesluit van 14 Juli 1908) op den 2en Zaterdag in April. 4e. De veemarkt in plaats van den eersten Maandag in September (raads besluit van 14 Juli 1908) te houden op den eersten Zaterdag van September. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De Voorz. zegt dat het wel wat laat is ingekomen, maar stelt voor het spoedig te behandelen daai er haast bij is. Dhr. Oggel meent dat de vroegere data zijn vastgesteld met het oog op de markt te Gent.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2