jVo. 66. Woensdag 16 November 1910.^6' .iaiarj,'. Hst vermists kleinood. Niéuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE m courant. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote lettere worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Heel Hamburg loopt op het oogenblik uit naar Neueugamme, een plaats in de buurt waar de stad hare groenten en vruchten vandaan pleegt te krygen, om een wonderlijk verschijnsel in oogenschouw te nemen. De ingenieurs van de stad waren daar aan het boren aaar water voor de drinkwaterleiding, toen op een goeden dag uit een van de boorgaten met oorverdoovend geraas een geweldige modderstraal uit 230 M. diepte opspoot. Iedereen in de nabijheid borg het lijf. Toen men later het boorgat weer naderde de bevelen moesten op stukjes papier geschreven worden, daar geen stem het lawaai kon overschreeuwen was de water straal verdwenen, maar hoorde men een sterke luchtstrooming zich uit de aarde een weg banen brongas. Op een zeker oogenblik vatte het vuur, aan de vonk uit een locomobiel, een weggeworpen sigaar oi wat ook. En sedert dien tijd ziet men nu in Neuen- gamqie drie reusachtige vuurzuilen uit den grond schieten, als drie blaas- vlammen uit een soldeerlampeen recht omhoog, de andere twee recht hoekig daarop. De vlammen zijn 'aavonds mijlen ver zichtbaar en het geluid ervan is op 10 K.M. nog verneem baar. De spoor erheen maakt drukke zaken en de herbergen en koffiehuizen in de buurt niet minder. Uit heel Duitschland komen, behalve over was der rivieren en overstroo mingen, ook berichten over sneeuw stormen. Te Kiel had het Vrijdag bij de af zending van het bericht vier uur aan een stuk gesneeuwd. Te Hamburg was ten gevolge van den sneeuwstorm de telegrafische gemeenschap met West en Zuid-Duitschland, Italië, Zwitserland, België, Nederland, Frankrijk en Rusland bijna geheel verbroken. Te München-Gladbach zijn op de Martini-markt een heele rij kramen omgewaaid. De koopwaren lagen over het plein verspreid. In Hannover en Thuringen hebben de sneeuwstormen het spoorwegverkeer ontredderd. De Werra en de Saaie overstroomen hare oevers. FRANKRIJK. Het booze weer op de Fransche Ka- naalkust en in een groot deel van Frankrijk blijft aanhouden. De visschers hebben het wee,r hard te verantwoorden gehad en er komen uit tal van plaatsen berichten van scheepsrampen, waar menschenlevens bij te betreuren zijn. Te Boulogne werd een logger bij den ingang van de haven aangevaren door een uitgaand stoomschip en zonk. De reddingboot, die de opvarenden van de logger wilde afhalen werd op de kust geworpen. Een tweede reddingboot, kleiner dan de eerste, slaagde er in de schipbreuke lingen op te nemen, maar de te zwaar geladen boot sloeg om. Van drie schip breukelingen zijn de lijken aangespoeld; één verkeert er in levensgevaar en elf man zijn verdwenen. Mevrouw Grützig, in de zoete hoop haars harten, omarmde hare vriendin op het oogenblik toen in het salon de aan stalten begonnen te vertrekken. Beiden rezen op, om niet de laatsten te blijven. Zij stonden in eene groep onder den kroonluchter, toen de gehuurde knecht langs haar heen kwam, om voor eene andere dame een vergeten bouquet te halen. In zijne haast zette de man den voet op mevrouw Grützig's kleed, en daar de man tegelijkertijd zich in be weging zette om Ulla te bereiked, scheurde de dunne stof in een langen reep, waarbij ook de zijden voering los raakte. Daar rolde uit deze scheur een klein voorwerp te voorschijn, dat op het tapijt als een glinsterende dauwdrop bleef liggen. Kreten van verrassing gingen op toen plotseling Lotte Kleber als een havik toeschoot en het ding op- »Mijn oorknop 1 Mijn blauwe diamant!* Algemeene stilte. »Nu maar hoor eens mevrouw begon Lotte Kleber, vlamrood in het gezicht. „Maar mevrouw I* stiet de opperhoutvestersdame uit, verbysterd rondkijkend. »Ik ben perplex »Dat kan iedereen wel zeggen riep de teedere vriendin. »Het is, ronduit gesprokenhet is curieus, mevrouw!* »Ik zweer u ik wil dood vallen, als ik begrijp hoe dit mogelijk was!.... Het spijt mij zoo ontzettend zoo ont zettend* zij brak los in tranen »voor dat arme meisje Richard, die er bij stond, was zoo wit als een doek geworden, en het hart sloeg hem tegen de ribben. Juist wilde hij aan het tooneel een einde maken, toen Ulla, door de tranenrijke hulpeloos heid van mevrouw Grützig en door de gloeiende verontwaardiging van mevrouw Kleber onweerstaanbaar geprikkeld, in een luid gelach losbarstte en applaudis- seerend in de handen klapte. Op dit oogenblik van allerhoogste spanning werkte deze uitbarsting van vtoolijkheid op al de omstanders verlichtend. Over al de beteuterde gezichten gleed een glimlach, die zich al sterker prononceerde, naar gelang Ulla aan haar temperament den teugel vierde. »Neen maar dat is de koddigste geschiedenis van de wereld!* riep zij, zich de oogen afdrogend, zonder een flauw vermoeden van hetgeen er bij deze woorden in Richard's binnenste omging. Mevrouw Grützig draagt twee jaar lang een kapitaal van achtduizend mark in de voering van haar japon, en zij weet er niets van 1 Mevrouw Kleber De visscheraboot 172 d'Equibon is vergaan bij WIssant. Van de negen opvarenden zijn er twee gered. De visscherslogger St. Charles, van St. Valéry-sur-Somme, is vergaan bij Gris- Nez en men vreest dat de geheele bemanning den dood in de golven ge vonden heeft. Uit Calais wordt gemeld, dat men het aantal visschers, te Boulogne thuis behoorend, die in den storm van Don derdagnacht en Vrijdagmorgen omge komen zijn, op dertig schat. Te Perpignan is een visschersboot vergaan met de geheele bemanning, die uit zes menschen bestond. De aanhoudende regens der laatste week doen ook het water der rivieren onrustbarend stijgen, zoodat overstroo mingen op vele plaatsen voorkomen. Parys maakt zich ongerust over een herhaling van het hooge water van den afgeloopen winter. Uit verschillende plaatsen meldt men zwaren sneeuwvalzoo uit Gex in het departement Ain. Te Morez is een herder, omgekomen van koude, ge vonden in de sneeuw. Zes man van het tweede bataljon alpenjagers zijn Vrijdagochtend in den Frejus-pas onder een lawine bedolven, waarbij er een het leven verloor. PORTUGAL. Men weet, dat koning Manuel Portugal bij het uitbreken van de omwenteling zoo overhaast verlaten heeft, dat hij nauwlijks de noodige bagage mee kon nemen. Zijn eigendommen zijn hem brengt politie en justitie op de been, huiszoeking, moord en doodslag, en al dien tijd sleept mevrouw Grützig het kleinood overal met zich rond, zoo on schuldig als een pasgeboren kind 1* Hier brak ook Lotte Kleber, meer uit woede dan uit blijdschap, in een scha teren uit, terwijl de niet tot de famielje behoorende personen in vroolijke luim den aftocht bliezen. XXVI. Mijne beste vriendin,* fluisterde me vrouw Grützig en liep nogmaals naar de verbolgene toe »ik kan mij Diet verklaren »Ik ook niet,* beet Lotte Kleber baai- toe. »Maar laten wij niet veel woorden er over vuil maken, mevrouw. Ik heb mijn oorknop terug en dat is de hoofdzaak.* »Ik wil op staanden voet dit arme meisje »Oeh wat arme meisje viel Lotte grimmig in. »Die zal geen beroerte er van krygen! Maar ik ik voel bij dergelijke scènes het hart mij in de.keel schieten Adieu Terwijl mevrouw Grützig's gehavende sleep over den drempel verdweeo, heerschte er in het salon zwijgen. Plot seling kwam de majoor met groote stappen op mevrouw Kleber toe. »Wij beiden, mijn broer en ik,* zoo sprak hij, nadrukkelijk en luid, »hebben nu nagezonden. Zeer zorgvuldig is er geschift wat staatseigendom en wat particulier bezit des konings was. Een vertegenwoordiger van Manuel was er voor naar Lissabon gegaan en heeftin verleg met een door de voorloopige regeering der republiek benoemde com missie alle bezittingen van Manuel bijeengezocht. Uit het paleis werd niets gemist en de slaapkamer van den koning werd nog geheel gevonden zooals de koning die verlaten had. Er werd ook daar niets gemist van de kleine snuisteryen, lijfgoed, enz. De republikeinsche commissie toonde zich zeer tegemoetkomend en stond er in twijfelachtige gevallen steeds op, dat de voorwerpen den koning toegezonden zouden worden. Bij deze gelegenheid is ook gebleken hoe eenvoudig de garderobe des konings was. Zij telde slechts twaalf pakken, een aantal, waar menige rijke fat zeker geen genoegen mee zou nemen. De Seculo, het te Lissabon ver schonende blad, meldt, dat de Lissa- bonsche gas-maatschappij beslag heeft laten leggen op een bezitting van de koningin-weduwe Maria Pia, konipg Manuel's grootmoeder. Zij moet aan de maatschappy nog altijd een gas- rekeningetje van 80,000 frank betalen. Er wordt ook gezegd, dat de maat schappy aan den koning geschreven heeft om hem te vragen of hij die schuld soms betalen wilde. Het eigen dom, waar de maatschappy beslag op heeft lateD leggen, is een villa te Estorill, een mode-badplaats. nooit aan de schuld van de door jj .ver gde geloofd, hebben heiden voor het meisje partij gekozen. Daarom ,i£ het ons eene bijzondere voldppning, nu de waarpeid aan het licht te zien kopien- En voor u moge dit eene les zijn, om niet weep lichtvaardig een mensqh zijne eer te ontrooven.* »Met uw verlof,* riposteerde Lotte Kleber »als u destyds er bij waart »Ik kan enkel herhalen dat het eene wreedheid was, op eene bloote verden king po overijld tot het uiterste over te gaan. Ik zou op dit oogenblik niet gaarne in uwe schoenen staan.* »Nu nog mooier!* riep Ülla^ tusscheu- beide tredend. »Bij al de ergernis nu ook nog zich de les te moeteu laten lezen, dat is wel een beetje te veel opeens >Niet waar?* zeide Lotte Kleber, de jonge vrouw dankbaar tot zich trekkend. »In plaats van mijn harteleed te sparen, zooals deze engel doet, slaat men er nog op, alsof 't van bordpapier was En mijnheer Saldorf, die schijnt van den schrik totaal met stomheid te zijn ge slagen Ja ja, iedereeu schiet wel eens een bok, dien hij dan later op zijne rekening krijgt. Eu daarom most maar niemand zich zoo op 't hooge paard zettqn en den zedenmeester uithangen... Dus, goeden nacht, mijn engeldit tot Ulla. »Morgen zie ik u weer, niet waar?c

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1