I Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Bekendmaki ngen. Gemeenteraad. AXEL, 11 November 1910 Gisterenmiddag werd onder voor zitterschap van den heer J. H. O. Dominicus, te Middelburg de najaars vergadering gehouden van het hoofd bestuur van de Zeeuwache Landbouw- maatschappij. Omtrent het daarin verhandelde ont- leenen we het volgende aan de M. Crt. De heer Dominicus wenschte de h.h. I. G. J. Kakebeeke en'Ph. J. van Dix- hoorn met de hun onlangs ten deel gevallen Kon. onderscheiding geluk. HU stelde de verdiensten van beiden voor de belangen van landbouw en veeteelt in het licht. fly prees hun beider werkzaamheid en toewijding. De aanwezigen gaven van hunne in stemming blijk. De voorzitter deed eenige mededee- lingen omtrent de voorbereidende werk zaamheden voor de Provinciale tentoon stelling te Middelburg. In het garantiefonds is deelgenomen voor 4219,50 en aan giften is ge schonken 4099,50. De financiëele toestand is dus gunstig en het dag. bestuur stelt voor met de tentoonstelling door te gaan. Een der afdeelingen heeft gevraagd om de expositie te houden in Juni. Het dag. bestuur wenscht de tentoon stelling te houden in de eerste week van September. Het voornemen bestaat om den Prins der Nederlanden uit te noodigen het beschermheerschap op zich te nemen. V erder zal een eere comité worden gevormd, waartoe o. a. zullen uitgenoo digd worden de Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de burgemeester van Middelburg, de leden van Gedeputeerde Staten en de leden van de le en 2e Kamer in Zeeland. Voorts zal een commissie voor de tentoonstelling worden benoemd. De afdeeling Paardenfokkerij zou ge regeld worden door de regelingscom missie voor de paardenfokkerij en het stamboek voor het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard, die voor het rundvee door de afdeeling van het Ned. Rundvee stamboek en de overige rubrieken door der zake kundige corporaties en per sonen. Het doel is de tentoonstelling te ver doelen in groepen en aan het hoofd van elke groep personeD te stellen, die van het gevraagde volkomen op de hoogte zijn. Wij moeten aan tafel gaan. Kom Voor de oogen der verraste gasten was de eetzaal met den feestdisch open gegaan. Een gemurmel van opgetogen heid deed zich hooren. »HaDat ziet er vorstelijk uitI* zeide Lotte Kleber's tafelbuur, niet ver moedende hoe zwaar het haar viel, haar aandeel aan deze heerlijkheid te moeten verzwijgen. Zij had hare plaats gekregen tegen over den majoor. Op deze wijze had zij hem voortdurend in het vizier, en hij zelf was wel verplicht eenige notitie van haar te nemen. Eh inderdaad, hij keek haar aan, deze met het vette .der aaide gemeste vrouw, zoo prat op haren rijkdom, zoo absoluut nutteloos voor hare medemen8chen en hij bedacht hoe meedoogenloos deze vrouw de arme Re nate in het ongeluk had gestort. Ja, om en door deze vrouw had Renate zich van hem losgescheurd zoo volslagen, dat zij zelfs nooit op zijne brieven ge antwoord had De gastheer hief zijn glas op, om de gasten te verwelkomen. Hij moest zich geweld aandoen, om zijne phrase met een minzamen glimlach te paren. Hem was deze geborgde en gelogen tafel- pracht, het gansche gepraal van dezen avond onuitsprekelijk weerzinwekkend en een nauwelyks bedwingbare toorn tegen de aanlegster van dit bedrog en hare schaamtelooze handlangster folterde Aan het dag. bestuur werd de verdere voorbereiding overgelaten. De secretaris deelde mede dat het voornemen ook bestaat om aan de ten toonstelling te verbinden een wedstryd in bieten- en aardappelenrooien, van maaimachiues en andere landbouw werktuigen. De heer Kakebeeke ontraadde dit. Hij zou het instituut te Wageningen daaromtrent voorlichting willen vragen. De heer Hombach was voor het denk beeld. Hij zou ook een maaiwedstrijd, een ploegwedstrijd aanbevelenswaardig achten. Hij acht dit wel uitvoerbaar. De heer G. A. Vorsterman van Oyen werd met algemeene stemmen herbe noemd als secretaris-penningmeester. De heer Vorsterman van Oyen nam de benoeming aan. Ook werd hij, en wel bij acclamatie, herbenoemd als afgevaardigde naar het Nederlandsch Landbouwcomité. Ook deze betrekking nam de heer Vorsterman van Oyen weer op zich. Uit eene mededeeling omtrent den staat der financiën, bleek dat die tame lijk gunstig zijn; er is een goed slot van f 463. De ontvangsten en uitgaven voor 1911 worden geraamd op 14.349.865. Het dag. bestuur stelt nog voor ver hooging der contributie der leden met 25 cent. Dit wordt gedaan ter versterking van de middelen der maatschappij. Het dag. bestuur is van oordeel dat die geringe verhooging, die geheel en al ten bate komt der maatschappij, geen bezwaar zal opleveren. De heer Mol vond dit nog al een ingrijpend voorstel en zou daarvoor eerst de afdeelingen willen hooren. De heer Kakebeeke vraagt of het geen aanbeveling zou verdienen om de contributie met 50 cent te verhoogen en dit te verdeelen voor de helft aan de maatschappij, en voor de andere aan de afdeelingen De heer Ph. J. van Dixhoorn was het daar mee eens. De bedoeling zou wezen de verhoogde contributie te doen ingaan met 1 Jan. 1911, in verband ook ermee dat het plan bestaat, dan het Landbouwblad elke week te doen verschijnen. De voorzitter zegde toe dat de af deelingen hierover evenwel zullen wor den geraadpleegd. Over verder genomen besluiten zie men het volgend nummer. zijne prikkelbaarheid. Bij Richard's welkomstdronk hief Lotte Kleber haar glas op en hield het Jürgen toe. »Op onze verwantschap U zeide zij. »Hoe lang is het wel geleden dat wij bij Line's leven nog zoo tegenover elkaar zatenWat is er sedert al een water naar de zee geloopen Och, mijn hart is er ziek van geworden. Ik mag wel zeggen dat 't «Daarvoor is een badkuur goed,» zeide de majoor, zich tot zijne tafeldame wen dend. »Nauheim bij voorbeeld. Meent u ook niet?« En ginds, in haar goudkleurige kleed, stralend van minzaamheid, gevierd en bewonderd als bekoorlijkste gastvrouw, zat Ulla, in den tooverglans van schoon heid en jeugd. En zij knikte tegen Lotte Kleber en dronk haar toe mocht zich daarover ergeren wie wilde. Na afloop van de tafel kwam Ulla naar haren man, wiens bleekheid haar was opgevallen, en fluisterde hem toe »Doe toch niet zoo tragisch Wees toch vergenoegd 1 Wij zijn nog jong. Waarom zouden wij 't niet eens er van nemen Hij keek haar in de schitterende oogen, wier glans voor hem was uit gedoofd. Wij spreken elkander later. Zij wierp lachend het hoofd in den nek. »Met genoegen Ik ben benieuwd wat je mij te vertellen hebt!* Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 11 November 1910. J. A. C. A., 31 j., herbergier te St. Jansteen, is wegens strooperij veroor deeld tot 5 of 5 dagen hechtenis. D. C. S., 17 j., arbeider te Koewacht, beklaagd van mishandeling, is vrijge sproken. C. F., 24 j., electricien te Ter Neuzen, E. B., koopman te St. Jansteen, H. C. V., 68 j., visscher te Bouchaute, J. F. R., 67 j., visscher te Bouchaute, J. R., 25 j., werkman te Clinge (B.), S. S. R., 38 j., visscher te Bouchaute en M. H. L. G. J. A. F. C., handelaar te Sluis, zijn wegens overtreding der rijksbe lastingen, veroord. de le, 2e, 5e en 7e tot 10 of 10 dagen hecht., de anderen tot 5 of 5 dagen hecht. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 13 November 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/2 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Dhr. M. Romeijn Dhr. M. Romeijn Dhr. M. Romeijn (van Krabbendijke). Nam. 2 ure 'sAv. f.1' ure De moord te Spaarndam Woensdagmiddag om 2 uur zyn de slachtoffers van den moord te Spaarn- woude (bij Spaarndam) begraven. Heel het dorp was uitgeloopen. Ook waren er tal van menschen van buiten. Te 1 uur hield ds. Baljon een toe spraak in het sterfhuis. Te half twee werden de lijken onder klokgelui graf waarts gedragen. Op het kerkhof hield ds. Baljon een rede, waarin hij her dacht de vele deugden van de over ledenen. Vier kransen werden op de graven gelegd. Bij de begrafenis was ook het ge meentebestuur van Spaarndam ver tegenwoordigd. Burgemeester Haitsma Muiier sprak eenige woorden en legde namens de gemeente een palmtak op de kist van den heer M. Woensdag is de justitie uit Haarlem weder naar Spaarndam geweest, thans in verband met de omstandigheid, dat alles er op duidt, dat de misdaad niet is gepleegd door meer dan een per soon, doch door een enkeling. Het vinden van de twee kopjes, waaruit broeder en zuster gewend waren hun koffie te gebruiken en dat van een derde apart te voorschijn gehaald het Toen de koffie werd rondgediend, had mevrouw Grützig naast Lotte Kleber op den divan plaats genomen en praatte levendig met haar over het uitstekend geslaagde festijn. »Ach," .zeide Lotte die Ulla is toch om op te etenAls men dat snoesje zoo aankijkt, en men bedenkt dat haar man die Mildner heeft nageloopen »Ongeloofelijk !c zuchtte de opperhout vestersdame. »Maar nu is hij toch wel dol op zijn vrouwtje verliefd.* »Ik zou hem kunnen ranselen, als hij 'tniet waszeide Lotte, haren arm opheffend. »Wat ik zeggen wou,« fluisterde de andere »de majoor heeft aan tafel bepaald vuur gevat, naar 't my leek.* »Nu, geen wonder,* plaagde Lotte haar terug. »Uwe Milla zag er dan ook uit om te steleu dat verzeker ik u Wordt vervolgd). vinden van een sigarenvaas op tafel] dat alles heeft de justitie tot de over? tuiging gebracht, dat hier een wanhoop» daad heeft plaats gehad. Men ver moedt, dat zich Zaterdagnamiddag bjji den heer Melchior iemand heeft aan gemeld, om financieele hulp, dat de twee oudjes hebben gedacht hem wel te zullen zien verdwijnen, wanneer zijn pogingen niet lukten en dat zij daarom hun boterhammetje om 6 uur niet hebben verorberd. Men denkt ook, dat de bij de familie bekende gast zoolang is blijven zitten, tot bij, die met de plaatselijke toestanden bekend moet zijn geweest, kon vermoeden, dat niemand meer zou binnentreden, en dat hij toen, ten einde raad, na de pertinente weigering van den heerM, om geld te geven, tot gewelddaden ie overgeslagen. De justitie heeft daarom bij de toen ten sterfhuize verzamelde familie na gegaan, welk persoon zoo intiem de beide vermoorden omging, dat zjj voor hem beleefdheden overhadden, die zelfs de predikant, noch andere notabelen uit de gemeente gewend waren te ondervinden. In Spaarndum gelooft men algemeen dat de justitie thans op het goede spoor is, zoo schrijft de Haarlerasche corres pondent van de N. R. Ct. Er is ook een revolver gevonden. Bij deskundig onderzoek is gebleken, dat er f 1250.71 ten laste der gemeente is ontvreemd. Donderdagmorgen geraakte te Oldebroek een wagen bespannen met twee paarden onder de stoomtram. De voerman werd deerlijk gekwetst, de paarden waren op slag dood. De toe stand van den voerman is hopeloos. Een 17-jarig Duitsch meisje, be- hoorende tot een troep artisten, die in een herberg te Antwerpen concerten geven, had Maandagnacht op haar kamer een woordenwisseling met haar vriend, tot denzelfden troep behoorende. Hij verliet haar, waarop het meisje zoo wanhopig werd, dat zij haar nacht gewaad met nafta overgoot, waarna zy dit in brand stak. In een oogwenk was zij door de vlammen geheel omringd. Op haar hulpgeschreeuw kwam baar vriend toegesteld, en doofde zoo spoedig mogelijk de vlammen. Het meisje was vreeselijk verbrand. In dien pijnliiken toestand bleef zij liggen tot 's morgens een dokter werd geroepen die haar de eerste zorgen gaf. Daarna werd zij naar het gasthuis overgebracht Na schietoefeningen op het schiet- terrein te Brasschaet bij Antwerpen is een projectiel gesprongen. Er zijn vier dooden, twee zwaar en een licht gewond. Men had een ongesprongen granaat geopend. Juist toen het werk geëindigd scheen en de kolonel, de luitenant en de ingenieur de loods uitgingen, had een vreeselyke ontploffing plaats. De loods stortte in en ook het huis in de nabijheid. Een artillerist en de drie werklieden waren op slag dood. Onder het ingestorte huis zijn een vrouw en een kindje begraven, beiden werden ernstig gewond. De luitenant werd licht gekwetst, de kolonel en de ingenieur bleven ongedeerd. r De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare ver gadering van den Gemeenteraad is be legd, tegen DINSDAG den 15 NOV. 1910, des voormiddags ten 83/4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling van het volgende 1. Subsidie Algemeen Burgerlijk Armbestuur. 2. Vaststellen Instructie gemeente- geneesheeren. 3. Wijzigen Gemeente-begrooting voor 1910.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2