Binnenland. overwinnende vliegtuigen in de ver schillende klassen. En zooals we reeds opmerkten zullen er twintig vlieg machines van het model der over winnaars nabesteld worden. Indien er één vlieger in slaagde by den wedstrijd in alle opzichten de eerste te zijn, dan zou hem in het geheel 1,200,000 frank uitgekeerd worden. AMERIKA. Te Yolando, in den staat Alabama, is een ernstig mijnongeluk gebeurd. Tengevolge van een ontploffing raakten 100 mijnwerkers in de mijn opgesloten Velen moeten zyn omgekomen. De Columbië-universiteit te New York die toch reeds tot de drukst bezochte ter wereld behoort, heeft verleden jaar pogingen gedaan om ook Chineesche studenten te trekken. Tot dat doel zond zy vlugschriften naar China, waarin de voordeelen der studie aan deze New Yorksche universiteit breed werden uitgemeten. Over heel China zijn zulke vlugschriften verbreid, en werkelijk met verrassend succes. Op het oogenblik toch studeeren er aan de Columbië-universiteit niet minder dan 35 Chineesche jongelui, van wie er 20 pas de vorige maand uit het Verre Oosten zijn gearriveerd. TWEEDE KAMER. Landbouwbegrooting. Bij het onderzoek in de afdeelingen der Kamer van die begrooting werd aan Minister Talma gevraagd, hoever de voorbereiding thans gevorderd is van een wetsontwerp, regelende het verstrekken van grond aan landbouwers. Sommigen meenden dat de Minister thans iets zou kunnen doen tot ver betering van de positie der landar beiders, door het verstrekken van ryksgrond in erfpacht of huur. Opnieuw werd aangedrongen op her ziening der regeling van het pacht- contract. Nog werd het denkbeeld geopperd en bestreden om, op het voetspoor van Engeland, aan de landbouwers van Staatswege onder hypothecaire zekerheid tegen een laag percentage crediet te geven voor den aankoop van gronden om op die wijze te komen tot vermindering van het aantal pachters. Verscheidene leden hoopten dat de herziening der Jachtwet spoedig ter één ding nog zat haar dwars de vraag namelijk, of haar zwager, die, zooals zij zeer goed wist, dit opulente festijn niet goedkeurde, te elfder ure nog zou afzeggen. Zij wist niet dat de majoor zich door Richard's bidden had laten bewegen om toch nog van zijn reeds ge vatte besluit in dien zin terug te komen. XXV. Jürgen's vertrouwelijke bezoeken in de huiskamer van het jonge paar be hoorden reeds lang tot het verleden. Wanneer de twee broeders in de heeren kamer een sigaar rookten, kwam het wel weer tot den ouden, hartelijken toon maar de schaduw van den zomer, die op Jürgen's gemoed lag, en net opene geheim van het mislukte huwelijk, waaronder Richard zichtbaar leed, lieten zich toch niet verloochenen en doofden telkens weer het opkomende licht. Langs de achtertrap waren uit de eerste verdieping in de tweede dagelijks manden vol porselein, kristal en zilver gedragen, door Ulla in ontvangst ge nomen en zorgvuldig voor Richard ver borgen. Zoo kwam 't, dat, toen de tafeldekkers hun werk hadden voltooid, inderdaad eene pronktafel van den eersten rang onder het licht der gas kronen glansde. Eene massa seringen en rozen, kwistig in schalen en jardi- nières opgestapeld en over het tafellaken verstrooid, verspreidden een lentegeur hand zal worden genomen en dat spoedig een voorstel zal worden gedaan tot wettelijke regeling betreffende de vogel bescherming. Vele leden hadden bezwaar tegen het voorstel om voor een in 1913 te houden landbouwtentoonstelling f 300.000 sub sidie te verleenen. Vele leden gaven den minister in overweging dezen post terug te nemen. AXEL, 8 November 1910 Zaterdag hield de aid. „Axel" van de Z. L. M. alhier eene buitengewone ver gadering, welke met betrekking tot andere vergaderingen druk bezocht mag heeten. We durven zulks toeschrijven aan het feit, dat ieder lid afzonderlijk per briefje was opgeroepen in plaats van de gewone bekendmaking in het Landbouwblad. Na opening der vergadering en lezing notulen deed de secretaris de heer W. Dieleman Pz. mededeeling van inge komen stukken, welke van onderge schikt belang waren en werd behandeld punt 1 der agenda, n.l. het bestuurs voorstel om hoogstens 300 bij te dragen in het waarborgfonds voor de provin ciale tentoonstelling in 1911 te Middel burg te houden. Op de vraag van dhr. J. de Putter hoeveel het bestuur wenscht bij te dragen, deelde de voorzitter de heer Ph. J. van Dixhoorn mede, dat hier geen vaste som kan worden genoemd. Het geldt een waarborgfonds van 5000 voor geheel de maatschappij, doch spr. meende niet, dat die som noodig zal blyken, als de verschillende bijdragen ingekomen zijn. Alsdan wordt natuur- lyk iedere afdeeling aangeslagen, naar gelang zij heeft ingeteekend. Als nadere toelichting zeide de voorz. nog, dat de afd. Kruiningen de waar borgsom heeft verdeeld over het aantal leden in de provincie. In dat geval zou de afd. Axel j 800 moeten bijdragen, maar spr. is daartegen, omdat dan niets overblijft voor particuliere leden of vereenigingenhij gelooft ook niet dat dit de bedoeling is van het hoofdbestuur en daarom heett het bestuur, ook met het oog op de kas, zich bepaald tot hoogstens 300. Dhr. De Putter voorn, dankte voor de toelichting, doch zou er in navolging van „Oostburg" aan willen toevoegen de voorwaarde, dat de tentoonstelling in Juni worde gehouden. De secretaris het woord vragend ant woordde hierop, dat zulks niet meer over al het metaalgeflonker. Lotte Kle- ber had ongevraagd zelfs nog haar aller nieuwste kristalwerk naar boven ge zonden, zoodat er alleen reeds van die prachtexemplaren een regenbooggefon kei uitging, dat met den zilverglans betoo- verend liarmoniëerde. Toen Ulla de deur van de eetkamer afsloot en den sleutel in den zak stak, kwam Richard moe de trap op. »Kan ik je ook met iets helpen vroeg hy. »Dank je," antwoordde zij kort. »Ik heb nu geen hulp meer noodig. De rest gaat nu van zelf. t Des te beter. Zijn hoofd was dof van slapelooze nachten en ingespannen dag werk. Dus was het hem te liever, dat Ulla het gansche gedoe op zich nam en hem vrij liet zich te gaan kleeden. »Je broer komt toch stellig vroeg zij, zich haastig nog eens omkeerend. »Hij komt. Zijn de plaatsaanwijzingen geschreven »Ja. Ik heb Zij brak afen Richard keek haar na, hoe zij door de gang naar hare slaap kamer snelde, licht als op vleugels, zonder een zweem van zorg of leed, volmaakt zooals hij haar over de planken van het liefhebberij tooneel had zien zweven, met dat verschil alleen, dat de Sphinx, voor welke hij haar destijds gehouden had, niets raadselachtigs meer bezat, niets, dat de moeite waard helpen kan, daar reeds is gebleken dat misschien dan slechts drie afdeelingen dit wenschen en dus de eindstemming dan zou zijn 6 tegen 3 in 't nadeel van „Axel". De voorzitter gaf nog een korte be schouwing over dit laatste punt en meende, dat de billijkheid eischt dezen keer toe te geven aan den wensch van het hoofdbestuur, daar reeds tal van jaren op de tentoonstelling de fokkerij in 't algemeen een voorsprong had op den akkerbouw. Dhr. De Putfer merkte op, dat dan de inzenders daarmede wel rekening mogen houden en hunne in te zenden dieren terdege zullen moeten sparen om voor bekroning in aanmerking te komen. Dhr. L. de Regt vroeg naar aanleiding van eene opmerking van den secretaris over het woord „hoogstens", of dan 300 geen bezwaar kan worden voor de kas, waarop de voorz. antwoordde, dat ook hiermede rekening is gehouden. Wel is waar, dat de bodem zichtbaar werd door de uitgaven voor de tentoon stelling, maar aangezien men nu ook kan rekenen op de contributie van pl.m. 500 leden, zal ook dat gat wel weer gevuld wordenhij herhaalde dat wel licht geen 300 gevraagd wordt. De penningmeester, de heer Joh. de Feijter vermoedde echter, dat het hoofd bestuur toch wel rekening zal houden met het waarborgfonds. Op een vraag van den voorz. of nog iemand hierover het woord of zoo niet, dan hoofdelijke stemming verlangde, antwoordde niemand, zoodat hij het voorstel als aangenomen beschouwde. Het tweede voorstel, om de paarden en veemarkten, welke van de afdeeling uitgaan, voortaan te houden op Zaterdag in plaats van 's Maandags en Donder dags, nam niet zooveel tijd in beslag. De secretaris deelde mede, dat bij aie markten niet bedoeld was de jaar - lijksche veemarkt, zoogen. Jaarmarkt. Deze toch gaat van de gemeente uit en heeft met de afd. niets uitstaan. Dhr. De Putter, voorn.Is het maar niet 't best die markten af te schaffen 't Is toch al een paar jaar gebleken, dat ze geen levensvatbaarheid hebben. De voorz. vond geen bezwaar in het bestendigen dier markten en zag er juist verbetering in, als ze op Zaterdag worden gehouden. Heden zei spr., of schoon geen gepubliceerde veemarkt blijkt aanwezig één koopman met 10 stuks rundvee. Bovendien kost het de afd. geen cent, daar de gemeente de gemaakte kosten vergoedt. Dhr. P. de KlerkDan heeft de gemeente er toch onkosten aan was ontsluierd te worden. En terwyl hij over deze ontgoocheling, die hem met eiken dag al zwaarder drukte, nog stond te peinzen, keerde Ulla terug in de voorkamer, waar de plaatsaanwijzing voor de gasten aangeteekend was. Met een lachje nam zij het papier uit de lijst en schoof een ander er voor in de plaats, op hetwelk een naam zoo ondui delijk geschreven stond, dat de bedoelde heer, wien deze dame was toebedeeld, bij het aan tafel gaan zijn heil maar op goed geluk zou moeten zoeken. Na dezen kunstgreep snelde zij weer naar hare kamer, om daar zich te steken in een toilet, dat voor hare gracieuze verschijning niet voordeeliger zou hebben kunnen worden gedacht. Een naar opaal-kleuren zweemend kleed met kost bare kanten oplegsels hulde hare figuur in een goudtoon, die bij elke beweging een anderen lichtschijn glanzen deed. Armen en hals staken marmerblank tegen dezen warmen goudtoon af, dien een paar smaakvol aangebrachte bouquetjes temperden. In het donkere haar flitste Lotte Kleber's eerstelinggeschenk, de ster van brillanten, en om den hals het paarlensnoer, door Jürgen aan zijn broe ders bruid vereerd. Wordt vervolgd). De voorz.: Ook njet, want deze d bezuinigd op andere prijzen of prerj Hierna werd ook dit voorstel z. h.i aangenomen. De secr. achtte het van belang, dj het bestuur nu ook machtiging kree om de datums dan zelf te bepalen het oog op naburige markten, als Gent b.v., waar niemand iets tegen ha Bij de omvraag bracht de pennia meester in bespreking een zeer urgenl zaak, n.l. het voorstel van Ged. State van Zeeland tot oprichting van ee waterschap tot instandhouding van de oever voor de polders Noord,, Ser Lipp* en Nieuw-Othene. Als zijnde geheel tegen het belt der betrokken landbouwers vroeg s of het niet mogelijk was nogmaals nu door middel van de afd. Axel ee| poging te doen, om wijziging te brengs in dit eerstdaags te nemen besluit e een kanaal met sluis aan te vraga voor geschikten waterafvoer niet alleei maar ook dienstig voor het vervoer v» landbouwproducten per schuit. Hierover werd het woord gevraag door en verleend aan het bestuurslii den heer C. van Waes, burgemeesta van Westdorpe. Deze deelde aan de vergadering meds dat bij het bekend worden van bedoel voorstel van Ged. Staten in deze streel een commissie was gevormd, waartoe ook spr. behoort en waarvan voorz. j dhr. baron K. J. A. G. Collot d'Escury Deze commissie heeft de bedoelin| pressie uit te oefenen op het te nemei besluit. Daartoe is een commissie vai advies gevormd, welke alle leden dei Prov. Staten persoonlijk zal bezoekei om de bestaande bezwaren tegen voorstel uiteen te zetten en hen trachten te overtuigen om geen waterschap !i vestigen. De penningm. juichte dit plan toe, maar meende toch dat er ook voor bete afwatering iets kan gedaan worden. De voorz. merkte hier terecht op, dat het besproken voorstel van G^d. Staten daarmede niet in Verband staat. Hij meent, dat dhr. De Feijter hier twee zaken noemt die afzonderlijk zijn te behandelen en vroeg of het zijn be doeling is dan in de eerste plaats tol steun van de door burgemeester Van Waes bedoelde commissie een verzoek te doen aan Prov. Staten om het voorstel oprichting waterschap te verwerpen, waarna dan z. i. kan gewacht worden met het tweede verzoek. De penningmeester beaamde dit en zag dan gaarne een afschrift gezonden aan alle leden van Prov. Staten. De voorz. zeide hiermede te ir wachten tot het hoofdbestuur beslisl heeft, daar de afd. aan geenerlei lichaam of autoriteit verzoeken kan richten dan quahoofdbestuur Z. L. M. Hij vroegol iemand daarna nog het woord verlangde, waarop zich meldde de heer Hero| Zegers Mz. Deze leverde een uitvoerig pleidooi voor de opgerichte Kamer van Arbeid alhier, waarvoor binnenkort een bestuur zou worden gekozen. Ook te Hulst zul binnenkort zoo'n Kamer van Arbeid bestaan. Spr. meende, dat dit nu juist de lichamen waren, die de gewenschte inlichtingen konden verschaffen recht streeks aan den" Minister en dus niet eerst aan de Staten en dan aan den Minister. Daar dus volgens hem van bedoelde Kamer meer invloed zal uitgaan dan van de afd. Axel der Z. L. M., gaf hij den raad te wachten met het verzoek schrift. De voorz. deelde die meening niet In de eerste plaats zal de zaak al reeds beklonken zyn, eer de Kamer van Arbeid alhier nog iets heeft kunnen doen en tweedens kan hy niet gelooven, dat de Minister en andere autoriteiten, nu er een „Kamer van Arbeid te Axel" is opgericht, geen rekening meer zouden houden met lichamen als bijvoorbeeld de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, door wier invloed al jaren lang zooveel is en wordt tot stand gebracht.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2