s \o. 64. Woensdag 9 November 1910. 26e Jaari*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAfl, Buitenland. FEUILLETON. H, Rat vermists kleinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Yoor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. gemeente Berlijn blijkt uit de iost van de Berlijnsche electriciteits- fcrieken in het dienstjaar dat 30 Juni l is, een aandeel van 5.3 iioen mk. ontvangen te hebben. Met kleine lapmiddeltjes tracht men ier en daar in de vleeschschaarschte I voorzien. Zoo laat het gemeente- sstuur van Gotha groote hoeveelheden ersch geslacht rundvleesch uit Dene- larken komen. Dit is in het gemeen- ïliike slachthuis voor 63 en 70 pf. het te koop. t jonge meisje, dat te Munchen eschaakt is, is een gravinnetje Pugger. bontvoering schijnt minder met een linnehandel dan wel met een af- reigingszaak in verband te staan, let kind is ÏB1^ jaar oud en is ontvoerd tor een jongen man van 21 jaar, die voor een week tegen halt acht i een eigen auto voor het huis van raaf Karl Ernst Fugger-Glött voorreed, ij liet eerst verschillende dingen van Ie gravin uit het huis in de auto brengen i vroeg daarna, haar even te mogen preken, naar het heette over lessen, loe het meisje in de auto gekomen is, neet men nog niet. Wel is opgemerkt, kt de auto een tijd lang in de wijk leeft rondgereden, om in verschillende rinkels dingen op naam van de gravin e koopen en in de Kaulbachstrasse een huurauto verwisseld is. Daarna is het paar naar het station gereden en in den trein naar Zwitserland gestapt. Ambtenaren van de Mun- chensche politie en tal van particuliere speurders vervolgen de vluchtelingen. Bij de behandeling van een geschil tusschen een koopman te Berlijn en een typiste-snelschrijfster in zijn dienst voor de Berlijnsche koopmansrechtbank is aan het licht gekomen, dat het meisje maandelijks 15 mk. verdiende. De voorzitter liet uitkomen, dat dit de geringste bezoldiging was, waarvan de rechtbank, zoolang zij bestond, kennis gekregen had. De gedaagde koopman vond, dat de rechtbank niets met de hoogte van de bezoldiging te maken had. De voor zitter antwoordde, dat de rechtbank wel degelijk het recht had, zich daarmee in te latenen wanneer de gepraes- teerde diensten in zulk een schreeuwen de wanverhouding tot de bezoldiging stonden, kon de arbeidsovereenkomst zelts ongeldig verklaard worden. In haar vonnis heeft de rechtbank nog eens uitdrukkelijk gezegd, dat het loon onzedelijk was en een patroon, die dat betaalde, de werkkracht van zijn personeel exploiteerde. ENGELAND. Voor een stampvolle zaal is Zaterdag voor het crimineele hof van appèl het hooger beroep van Crippen behandeld. Tobin vertegenwoordigde wederom Crippen. Hij gaf eerst opheldering aangaande een persoonlijk misverstand met betrekking tot de pleitersrol van de zaak Crippen in hooger beroep. Het hof verklaarde Tobin's ophel- Bij herinnerde zich het oogenblik, toen hij aan hare voeten lag, verstrikt >n hartstocht, dien hij voor liefde doof voor de vermaning in zijn fameuste, gevoelloos voor de vernedering njner persoonlijke waarde. En bij die kerinnering schoot er iets als eene vlam it hem op, zoodat hij, duizelend, al zjjne «lfbeheersching verloor. >Je houdt niet op,c zeide hij met killende lippen. »Je houdt niet op, te sarren met iets, dat j ij allerminst ijj tot een verwijt hebt te maken. Haar denk je dan dat ik 't vergeten ben, e mijn persoon niet goed genoeg voor was, toen die nog doorging onder een burgerlijken naam P En verder, hoe je "ij tegemoetgekomen bent, hoe je jezelf hebt aangeboden, jezelf mij om den geworpen hebt, zoodra die naam -ild was Pt Zij schreeuwde als door een zweepslag getroffenHet woord harer moeder schoot kaar tebinnen »Elke onkieschheid voor |bet huwelijk wreekt zich in het huwelijk.t En dit was nu gebeurd. De naakte •aarheid stond voor haar en grijnsde Ibaar aan. Richard voelde dat hij te ver was dering onvoorwaardelijk te aanvaarden. Daarna willigde het hof Tobin's verzoek in, om Crippen aan te hooren. Deze was daarom bijtijds naar het hof overgebracht, waar men hem bij de hand vasthield. Crippen was tegenwoordig, toen Tobin verscheiden gronden voor het appèl ontwikkelde. Het hof verwierp Tobin's eersten grond, zijnde dat de geheele jury ontslagen behoorde te zijn, toen op den tweeden dag van het geding een der gezworenen ziek werd en zich verwijderde. Het was toch mogelijk, dat iemand gelegenheid had gehad tijdens zijn afwezigheid met hem te spreken. Het hof besliste, dat die tijdelijke afwezigheid van een gezworene Crippen geen schade had kunnen doen. De voornaamste reden, was volgens deze, dat volgens de wet geenszins als vaststaand gebleken was, dat de over blijfselen, die in den kelder van het huis te Hilldrop Crescent ontdekt zijn, afkomstig waren, primo van een vrouw en secundo van Belle Elmore. Boven dien waren de medische getuigenver klaringen over het zgn. lidteeken op bedoelde overblijfselen tegenstrijdig. Pleiter meent daarom te kunnen ver klaren, dat lord Alverstone, de voor zitter van het hof, geenszins het recht had aan de gezworenen mede te deelen, dat deze overblijfselen vaneen vrouwen- lijk afkomstig waren. Nadat Muir, de advocaat van de Kroon, geantwoord en Tobin gedupli ceerd had, begonnen de rechters om ongeveer halfvier over de uitspraak te beraadslagen, zonder heen te gaan. gegaan maar tevens, dat hij het ge sprokene niet terug kon nemen, en dat niets haar trotsche hart ooit het gespro kene zou doen vergeven of vergeten. En terwijl hij dit voelde, ging er door zijne ziel eene vlijmende smart van zelfverwijt en deernis, en een verlam mend voorgevoel van de hopelooze toe komst, in welke zij naast elkander zou den moeten gaan zonder liefde en zonder vertrouwen, geketend tot aan het einde toe.... »Vergeef mij U zeide hij, en de in spanning, met welke hij die woord uit bracht, deed het rauw klinken. »Maar sar mij dan ook niet zoo tot het uiterste Doe dat niet weer, Ulla!« »Ik weet wat ik voortaan te doen en te laten heb.« Zij was als vergiftigd niet alleen door de waarheid van het verwijt, maar ook door de zekerheid, dat zij hare macht verloren had over het hart en den wil van den man, dien zij gemeend had als aan een lijntje te zullen kunnen voeren. Zij stiet de hand terug, die Richard haar had toegestoken, en als een wervelwind stortte zij zich in de slaapkamer en sloot de deur van binnen af. Wat kon zij doen Hare kokende woede dreef haar van besluit tot besluit... Den koffer pakken en terugreizen naar hare ouders P.... Dan bracht zij haren man in opspraak en verlegenheid. Maar tevens sloot zij dan zichzelf weer op in de gevangenis, aan welke zij met zoo veel moeite was ontvlucht en nu nog veel erger dan tevoren.... Of, naar Lotte Kleber afdalen en daar blijven Maar de aanbiedingen van die vrouw eischten wederdienst en wederdienst zou onmogelijk worden, zoodra Ulla hare rechten als huisvrouw prijsgaf. Onder dezen innerlijken strijd ver dorde haar weinigje liefdegevoel geheel, om plaats te maken voor eene zelf zuchtige weerbarstigheid en eene kna gende verbittering tegen Richard en Jiirgen. Zij bleef in hare kamer en liet zich dagen lang niet zien. En toen zij eindelijk weer voor den dag kwam, aanbad zij slechts één afgod noghare ijdelheid. De bewondering afdwingen van vreemden, de pikaute en elegante vrouw uithangen, dit werd uu haar eenige lust. Van nu af kende hare pronkzucht geen grenzen meer. De meest extra vagante modedingèn droeg zij tentoon. Waar zij aan Richard's zijde verscheen, trok zij de algemeene aandacht. Als razend danste zij op bals, onvermoeibaar en onverzadigbaar. En Richard liet haar begaan, om den twistappel niet weer aan 't rollen te brengen. Wat zich met geld nog liet goedmaken, was niet het slimste. En achter hem stond Jürgen. Toch verweet hij zichzelf deze zwak heid, en zijnerzijds, om haar te vergeten, Rechter Darling sprak het vonnis uit en zeide, dat alle redenen voor het verzoek om hooger beroep verworpen waren. Het hof is van oordeel, dat het proces op alle punten behoorlijk is gevoerd. Daarom bestaat geen reden het te herzien. Crippen keek de rechters gedurende de beraadslagingen strak en kalm aan en bloosde slechts even toen hij de uitspraak vernam. Hg ging zeer ge laten heen. Crippen zal heden op het schavot sterven. De afloop van de zaak-Crippen valt samen met de pensioneering van in specteur Dew. FRANKRIJK. In 1911 zal er een belangrijke wed strijd voor vliegmachines gehouden worden, die, bestemd voor militaire doeleinden, geheel in Frankrijk vervaar digd moeten zijn. Er zal naar aan leiding van dien wedstrijd een groote aankoop van vliegtuigen voor het leger gedaan worden. De mededingende vliegmachines zullen eerst allerlei voor proeven moeten afleggen, die komend jaar in de maand October züllen plaats hebben. De machines, die aan de eindproeven onderworpen zullen wór den, moeten o. m. eenige malen een afstand van 300 K.M. afleggen met een vaart van minstens 60 K.M. per uur en met een belasting van 300 K.G. Waarschijnlijk zal het vliegveld van Satory voor de proeven aangewezen worden. Het ministerie van oorlog heeft groote prgzen uitgeloofd voor de dompelde hij zich met eene soort van woede in zijn werk wat tot zijne Carrière in de toekomst misschien dienstig, maar tot zijne gezondheid zeer on dienstig was. Hij wist niet dat tijdens zijne afwe zigheid Lotte Kleber herhaaldelijk naar boven gekomen was, om de jonge vrouw met geschenken en voorspiegelingen te bewerken, tot zij van haar de belofte ontving, met Jürgen in aanraking te worden gebracht. Zoodra zij deze belofte gegeven had, voelde Ulla, den laatsteo schroom ter zijde zettend, eene aangename kitteling er in, hare onafhankelijkheid tot het uiterste te drijven. De voorstelling van de onthutste gezichten der beide broeders, wanneer die eensklaps van aangezicht tot aangezicht met mevrouw Kleber zouden staan, dwong haar zelfs een geniepig lachen af. Toen de dag naderde, op welken de heer en mevrouw Von Saldorf hun eerste diner zouden geven, herinnerde zich Ulla, dat er voor dertig personen eene massa zilveren tafelgerei noodig was, die zij niet bezat. In vertrouwen op Richard's verwachtingen, bestelde zij bij een zilversmid de noodige vorken en lepels, en het nog ontbrekende leende zij van Lotte Kleber. Na dezen hoofd- zet maakten haar de veel te hoog opge dreven rekeningen bij kok, bloemist en modiste geen bezwaar meer. Slechts

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1