No. 63. Zo ter dag 5 November 1910. 26e Jaai'ür. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAX, Buitenland. FEUILLETON. Het vermists kleinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Ad verten tiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Na afloop van de Woensdagochtend gehouden vergadering van den minister raad is Briaud naar het Elysee gegaan en heeft aan president Pallières het ontslag van het kabinet aangeboden. Wat de directe aanleiding tot dezen stap is geweest, kunnen we nog niet zeggen, maar het ligt voor de hand te veronderstellen, dat de ministers het in hun eerste bijeenkomst sedert het debat in de Kamer over de spoorweg staking niet eens zijn kunnen worden. Men herinnert zich Briand's nadruk kelijke verklaring in de moeilijke dagen van het woeste Kamerdebat, dat het kabinet ten opzichte van de tijdens de staking genomen maatregelen, als bijv. het mobiliseeren van het spoorwegper- wneel, geheel homogeen was en voor die maatregelen in zijn geheel de ver antwoordelijkheid aanvaardde. Even uitdrukkelijk heeft Briand tevens ver klaard, dat de ministers over maat regelen, die de regeering voor hét ver volg zou wenschen toe te passen, om in de toekomst een herhaling van een staking, die thans achter den rug is, te voorkomen, zich nog niet jegens elkaar uitgesproken hadden en dat in de eerstvolgende vergadering van den ministerraad zouden doen. Heeft men, zoo inderdaad Viviani met Briand's politiek niet verder kan meegaan, het onmogelijk geacht hem, na de verklaringen van den minister president in de Kamer, na zijn eigen 46) XXIV. Toen Ulla boven aan hare woning- deur schelde, was 't Richard zelf die open deed. Verbaasd bleef hij staan. Hij had, na het krakeel, verzoeningsge zind haar opgezocht en toen vernomen dat zij was uitgegaan. In klimmende onrust had hij op haar gewacht en nu stond zij voor hem, in groot toilet, met heete wangen en flitsende oogen. »Zou je ook zoo goed willen zijn mij binnen te laten zeide zij. Hy liet haar langs zich heengaan in de slaapkamer uit welke zij met ner- reuse haast nog voor hem in het talon trad. »Wat moet dat beteekenen, Ulla? vroeg hij, niet hard evenwel, want in ijjne stem trilde het verlangen naar ver zoening. »Je gaat weg eu je zegt mij niet eens waarheen »Nu ik zou ook wel mijne achter baksheden kunnen hebben, zoo goed als jy," antwoordde zij, het hoofd in den nek werpend. »Maar ik ben zoo niet. Het spelletje is mij te gevaarlijk. En in elk geval zou ik 't dan minder on Hij keek haar verbijsterd aan. verklaringen omtrent zijn homogeniteit met het kabinet, eenvoudig uit het ka binet te laten treden Kan de bekende uitlating van den minister-president over het zoo noodig gebruik maken van onwettige maatregelen de oorzaak geworden zijn van dit onverwachte verzoek om ontslag van het ministerie Ziehier eenige vragen, waarop voor het oogenblik het antwoord nog niet te geven ia. JBehalvé over Viviani's aftreden, dat reeds zoo lang besproken wordt, en dat, zooals men weet, in het stakings debat in de Kamer door de socialisten ter sprake is gebracht, met de ver wachting, er het kabinet-Briand door te laten vallen, liep er ook reeds ge- ruimen tijd een gerucht, volgens welk Barthou, de minister van justitie, zou heengaan. Nader wordt nog het volgende over deze kabinetscrisis gemeld Bij het begin van den ministeraad heeft minister Briand Woensdag zijne collega's bedankt voor de bewijzen van sympathie, die zij hem de laatste dagen hebben gegeven. De jongste ernstige gebeurtenissen aldus Briand steUen de regeering tegenover nieuwe vraagstukken. Het ministerie heeft over de oplossing van deze vraagstukken nog niet kunnen be raadslagen. regeering heeft in de Kamer bloot gestaan aan heftige aanvallen. De Kamer heeft deze beschuldigingen even wel recht laten wedervaren en een republikeinsche meerderheid heeft haar vertrouwen in de regeering uitgesproken. »Wat bedoel je?« »Ik bedoel, dat mevrouw Kleber 't niet helpen kan, dat jij smoorlijk was van een zekere juffrouw Mildner.* Hij schrok. »Waar kom je van daan? Waar was je?« »Beneden bij mevrouw Kleber, - om misverstand te voorkomen,* ant woordde Ulla schamper. Het was hem weer alsof hij een vuist- stoot kreeg voor de borst. Wat Heb je mij en Jiirgen dat aangedaan De aderen van zijn hoofd zwollen. »Dat heb je gewaagd, na hetgeen er vanmiddag nog tusschen ons gesproken is »Jawel dat heb ik gewaagd. Ik heb 't gewaagd, zonder permissie in het hol van den leeuw te gaan, zelfs thee daar te drinken, zonder van ontzetting en afgrijzen te sterven. En wat nog heel wat meer zegt ik ben terugge komen met de wetenschap, dat jij een aanbidder van de schoone mamsel Mild ner waart en dus weet ik nu tot op een prik, wat je hoogdravende redenee ringen, om mevrouw Kleber verachtelijk te maken, te beteekenen hadden. Ja ja, dat alles heb ik gewaagd en toch leef ik nog, zooals je ziet.* Hij liet haar staan en stapte langzaam heen en weer, met de oogen naar den grond, doodsbleek van onderdrukte ergernis. Daar kwam toch een vleugje van be- Maar aangezien de tegenwoordige om standigheden verschillen vau die, onder welke president Faliières my opdracht heett verleend een ministerie te vor men, komf het mij voor, dat de beste oplossing in republikeinschen zin is, het wóórd te laten aan den President der Republiek. De overige leden van het ministerie verklaarden deze opvatting te deelen en onderteekenden het verzoek om ontslag. De President der Republiek heeft Briand echter weer opdracht verleend een ministerie te vormen. Briand heett deze opdracht aanvaard. ITALIË. De commissie, die zich bezig houdt met het beramen van middelen tot beteugeling der criminaliteit van per sonen beneden de 21 jaar, heeft een wetsontwerp uitgewerkt tegen de mis bruiken van de vrijheid der pers. Volgens dit ontwerp zullen de direc teuren van politieke bladen minstens een einddiploma van een lyceum moe ten kunnen overleggen. Ook zullen zij een borgtocht van 500 tot 10.000 lire, al naar gelang van het belang van het betrokken blad, moeten storten, ten einde aldus een waarborg te geven dat zij in staat zijn, opgelegde boeten te betalen. Verder wordt de benoeming wenschelijk geacht van een commissie van toezicht, bestaande uit den voor zitter der rechtbank, een lyceum-di recteur, twee vaders en een vertegen woordiger der plaatselijke pers. Die commissie zou hebben toe te zien of nauwdheid in Ulla op. Zij kwam naar hem toe en vatte zijne hand. Maar hij stiet hare aanraking heftig terug, waarop zij met een: »Hu, jou leelijkert uit brak in een sehel gelach. Hij bleef staan en bracht hare vroolijk- heid met een blik tot zwijgen, en hij sprak met heesche stem Wat je door dat bezoek hier beneden verloren hebt, dat is het vertrouwen, van mij en van mijn broer. Voortaan kan er tusschen hem en mij in jouw tegenwoordigheid geen vertrouwelijk woord meer gesproken worden, omdat ik de zekerheid heb, dat het door jouw zal komen aan dat wijt, dat daareven niet geschroomd heeft haar gif te spuwen tusschen jouw en mij. Hoe en waarmee zij je heeft aangelokt, dat weet ik niet eu dat wil ik niet weten. Maar dit weet ik, dat je diep gevallen bent van de hoogte, op welke mijn geloof en mijne liefde je gesteld hadden. De band van onvoorwaardelijk vertrouwen is tusschen ons verscheurd. Je dwingt mij, je te wantrouwen, eene overbrengster in je te zien, die heult met die vrouw. En Jiirgen zal het niet anders opvatten.* »Ik heb er niets tegen, dat jullie beiden je als de Siameesche tweelingen aan elkander aansluit en lofpsalmen op elkaar zingt. Maar ik doe daaraan niet mee. Alleen vind ik 't van jou wel wat sterk, mevrouw Kleber voor je eigen iniunarijtje verantwoordelijk te maken, het blad, waarop toezicht wordt ge oefend, geen artikelen, teekeningen of advertenties bevat, welke in strydzya met de openbare orde of de goede zeden. Op de eolportage van derge lijke artikelen of teekeniagen moeten strenge straffen worden gesteld. OOSTENRIJK HONGARIJE, Een aantal Italianen, die te Triëst in hechtenis zitten, weigeren, volgens een Fransch blad, sinds eenige dagen alle voedsel, als protest tegen het feit dat zij, die op 4 September bij een betooging in hechtenis waren genomen, nog niet door den rechter van instructie gehoord zyn. Drie weken geleden hadden zy om dezelfde reden gedreigd dat zij zich dood zouden laten honge ren, maar men had hen toen vau hun voornemen afgebracht door hun te beloven dat hun zaak spoedig zou onderzocht worden. De TsjechischrSlaviscbe sociaal-demo craten hebben op een te Praag gehou den congres besloten zich met andere groepen te verstaan, om te komen tot eén algemeene werkstaking gedurende een dag in Hongarije, vóór de opening van bet parlement, als protest tegen de duurte der levensmiddelen. AMERIKA. Maandag is te New-York een rechts geding begonnen, waarvoor veel belang stelling bestaat. De beklaagde is een bekend New-Yorkseh milllonair, zekere heer Rosenheimer. Hy had, by woest ryden met zyn auto, een vrouw aan gereden, die daarbij gedood werd. en ten overvloede nog mij te beleedigen, omdat dit nieuwtje mijn hart bezwaart.* »Dat is gelogen 1* Hij' had het zoo niet willen uitroepen maar wat in hem woelde en boorde, dat drong het hem over de lippen. En toen het eenmaal er uit was, baande de opgekropte hartstocht zich ook verder een weg, niet meer tegen te houden, ook niet door Ulla's verbleeken. Zooals je zelf belogen geworden bent, zoo lieg je nu verder. Die vrouw, die tot de grootste laagheden iu staat is, die in een anoniemeu brief hare eigene zuster op de gemeenste wijze belasterd heeft, om Jiirgen op hare zijde te brengen, dit slechte wijf darft nu den mond opendoen van mijne vroegere genegen heid voor Reuate Mildner »Je bekent het dus!* riep Ulla hoo- nend. »Haha! Daarbij komt dus mijn gevoel ook een beetje mee in rekening, zou ik denken!* »Jouw gevoel Jouw gevoel voor my? In de negen maanden van ons huwelijk heb je met dat gevoel enkel dan geschermd, wanneer het je er om te doen was, Jiirgen en mij oneenig te maken. Jouw gevoel JawelALb ik 't nog niet wist, dan zou ik 't nu te weten zijn gekomeu, na je sliuksche be zoek hier beneden, wat ik van dat ge voel te denken heb. »En jij En jij.? krijschte het jonge vrouwtje. »Wat is jouw gevoel voor mij?

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1