Provinciale Staten van Zeeland. ZWITSERLAND. Henri Dunant, de stichter van het Roode kruis, is 83 jaar oud te Heiden, in het kanton Appenzell, overleden. Van jongs af aan had Dunant zich een erstig kampioen voor de belangen van de lydende menschheid getoond. Reeds in 1857 deed hij van zich spreken door geschriften over de slavenhouderij in Mohammedaansche landen en de Vereenigde Staten. Het begin van het groote werk, waaraan hij zyn leven zou wyden, dagteekent van twee jaar later, toen hy haast toevallig den slag van Solterino bijwoonde. Hij was toen juist op een pleizierreis in Italië, werd naar het slagveld getrokken en zag het lijden van de gewonden daar op het veld en later toen zy bij dui zenden naar Castiglione werden ge bracht. Hy nam er een diepen indruk van mee en deed wat hy kon om het lot der gewonden te verbeteren. Korten tijd daarna schreef hij zijne Herinering aan Solferino, een geschrift, dat in vele talen vertaald is en een heelen stoot gaf aan de door hem op touw gezette Roode-kruis-beweging. In 1863 kwam de conferentie van Genève, waarop 16 mogendheden uitgenoodigd waren, bijeen. Een jaar later volgde het congres van Genève, waarop de vertegenwoordigers van 12 staten de vermaarde converitie „voor de verbe tering van den toestand van op het slachtveld gewonde soldaten" teekenden. Het behoeft niet in herinnering gebracht te worden, hoe de beweging zich uit breidde en hoeveel zij gedaan heelt, om de verschrikkingen van den oorlog te verminderen. Dunant is zoo gelukkig geweest, de vruchten van zijn werk te zien. Op zyn ouden dag kreeg hy met broodzorg te kampen. Regeerende vorsten ver leenden hem pensioenen en in 1901 verwierf hij den Nobelprijs voor den vrede. Zoo sleet hy zyn levensavond, gelukkig, geëerd en vry van zorgen. Het voorstel van Ged. Staten van 20 Mei 1910, tot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den oever voor de polders Noord, Ser Lippens en Nieuw-Othene werd den 5 Juli 1910 door de Staten aangehouden, teneinde de belangstellenden meer gelegenheid te geven dit nauwgezet te overwegen. van die juffrouw Mildner. Dat wil ik u wel zeggen." »Wel, nu nog mooier!* riep Lotte Kleber, op hare kuie slaande. «Zou ik dat persoontje nog hebben moeten ont zien Vraag u maar eens aan me vrouw Grützig, hoe d i e er over denkt I Al« u die mamsel kende »Ik ken haar.* »Zoo?c riep Lotte Kleber giftig. »Hebt u die schoonheid ook al gezien Wij vrouwen zijn gelukkig niet zoo gek als de mannen. Wij liggen voor zoo'n bak- kesje niet ineens in aanbidding op den grond.* Ulla bezon zich even. Toen vroeg zy snel «Kenden mijn man en mijn zwager dat juffertje dan persoonlyk 3 - Het is toch vieemd, dat men zich zoo interes seeren zou voor eene onbekende per soonlijkheid.* Ook Lotte Kleber bezon zich even, voor zij antwoordde »Uw man was des- tyds te Neustadt. U kunt hem dus vragen of hy die juffrouw Langvinger kent.... En wat mijnheer ODzen zwager betreft, die steenigt mij enkel uit wraak zucht, omdat mijne zuster Line hem zijn leven een beetje heeft verzuurd. Die kijkt toch geen juffertjes Mildner aan Lieve hemel, neen »Dan hangt hij dus enkel den moralist uit,* grinnikte Ulla. Hij meende ove rigens dit wil ik u ook nog ver- Van de besturen van de polders Noord-bij-Neuzen, Ser Lippens en Nieuw- Othene hebben Ged. Staten niets naders vernomen, doch van de besturen van de overige polders of waterschappen ontvingen Ged. Staten brieven waarin zij verzocht werden op het voorstel terug te komen. De besturen van de calamiteuze polders Kleine Huissens en Margaretha wijzen er verder op, dat door het op nemen in het waterschap van een calamiteuzen polder, door dezen voor zeewering meer zou moeten worden opgebracht dan bepaald is in artikelen 4 en 7 der wet van 19 Juli 1870 (Stbl. no. 119). Bovendien geeft het bestuur van den Margarethapolder nog te kennen, dat het belang van waterloozing voor dien polder, evenals voor andere, zeer gering is, indien de in de overeenkomst ge noemde binnendijken worden verhoogd en verzwaard, daar de weg, waardoor het zeewater in den polder zou kunnen dringen, bij hoog water gesloten en bij eb geopend kan worden. De medegedeelde bezwaren geven Ged. Staten geene aanleiding tot nadere beschouwingen. Zij hebben echter in den algemeenen tegenstand, dien hun voorstel onder vond, aanleiding gevonden, den Minister van Waterstaat eene oplossing voor te stellen in den door de belanghebbende polderbesturen gewenschten zin, doch Zijne Excellentie blijkt daartoe niet geneigd. (ntusschen is de aandacht van Ged. Staten er op gevestigd, dat ook de Dekkerspolder in het ontworpen water schap behoort te worden opgenomen. Deze polder toch, welke in 1906 in de voormalige Axelsche vlakte is bedijkt, heeft zijne afwatering door een niet- waterkeerenden duiker op de oostelijke rykswaterleiding en heeft dus ten aan zien van de afwatering dezelfde be langen als andere in het waterschap op te nemen polders of waterschappen. In artikel 1 van het door Ged. Staten voorgestelde reglement moet dus tus- :schen Clinge en Oud-Egelantier gelezen wordenDekkers, en in artikel 8 even eens tusschen die beide polders, voor den polder Dekkers op 77 hectaren. Met het oog op die aanvulling van hun Voorstel hebben Ged. Staten thans het bestuur van den Dekkerspolder daar mede in kennis gesteld. M. Ct. klappen, om u zijn standpunt duidelijk te maken, hij meende dat er destijds enkel een flinke kop noodig was geweest, die de partij voor Mildüer zou hebben opgenomen, om u en de gansche koffie- partij voor het gerecht te doen dagen wegens grove beleediging.* »Wat?« Lotte Kleber sprong op als gestoken. »Tot overmaat zou Jür- gen my nog achter slot en grendel willen zien Mij, die hem elk oogen- blik een millioen zou kunnen aanbren gen, als hij zich niet de oogen toebond En deelt ook mijnheer uw echtgenoot als ik vragen mag, dien vromen wensch «Hij zweeg er op,« zeide Ulla, het van kwaadheid roode gezicht naast haar met stille voldoening gadeslaande. Maar ter stond daarop pakte haar weer de grond trek van haar karakterde jaloezie. Verkeerde dan die Mildner destijds in de uitgaande kringen Kwam zij op bals?* «Geen kwestie! - Op 'tijs kwam zij,* gooide Lotte Kleber er uit, nog altoos woedend. Daar drilde zij zich op en liet zich het hof maken, zoodat andere meisjes, bijvoorbeeld Camilla Grützig, totaal werden geëclipseerd. Zij moet 't ten slotte zoo erg hebben ge maakt, dat een jonge man door haar in opspraak kwam. Gelukkig trok hij weg en bij haar kwam de politie.* «Hoe heette die jonge man P* vroeg Ulla met flikkerende oogen. «Ja de naam zal mij wel weer AXEL, 1 November 1910 Heden werd in tegenwoordigheid van tal van vaders en moeders de bewaarschool geopend door den op richter, den heer J. A. van Hoeve alhier. Deze hield daarby een korte toespraak, waarin hij wees op de groote behoefte, die hier reeds jaren bestond aan een dergelijke inrichting. Ofschoon zelf kinderloos, gevoelde hij dat als groot kindervriend maar al te goed, zoodat bij hem het plan was gerezen, om zoo niet anderen zulks deden, hij zijn krachten zou wijden aan het stichten van eene Fröbelschool, hier meer bekend als bewaarschool. Spr. noemde zich gelukkig daartoe in de gelegenheid te zijn geweest. Natuurlijk heeft hij verschillende bezwaren moeten trachten te over winnen, waarin hij dan ook voor zoover is geslaagd, dat thans aan het publiek een degelijke verblijfplaats voor hunne kinderen kan worden aangeboden. Wat onderwijs en opvoeding betreft schenkt hij 't volle vertrouwen aan mej. F. J. van der Bent, die reeds jaren met kleintjes van 2 tot 6 jaren heeft omge sprongen. Met de hoop dat de juffrouw vele jaren met lust en liefde voor de kleinen werkzaam zal mogen zijn, ver klaarde hij de school voor geopend. Een vluchtig kijkje in de school liet bij ons dadelijk een gunstigen indruk achter en we houden ons aanbevolen, later nauwkeuriger kennis te maken met deze inrichting, opdat we er wat meer van zouden kunnen zeggen. De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft alhier 195,92 opgebracht. Men verzocht ons de aandacht te vestigen van de lotelingen, die, ingeval van inlijving ter volledige oefening, voor inlijving bij een der bereden korpsen in aanmerking wenschen te komen op de daaromtrent bestaande gunstige bepalingen voorkomende in de openbare kennisgeving, ten gemeente huize aanwezig. Aangifte tot inlijving bij een dier korpsen moet geschieden ter gemeente secretarie vóór 30 November e. k. Door den Minister van Waterstaat is bepaald dat de onafgebroken rusttijd, bedoeld in het eerste lid van art. 126 van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen voor het loco- motiefpersoneel, dat te Selzaete gesta tioneerd is en te Neuzen rangeerdienst verricht, gedurende den winterdienst 1910/11 der spoorwegonderneming Gent- Temeuzen, tot acht uren en drie en vijftig minuten zal kunnen worden beperkt. invallen,* zeide Lotte Kleber, zich be zinnend. «Heette hij bijgeval Richard Lepsius In plaats van te antwoorden, viel me vrouw Kleber Ulla om den hals en kuste haar. «Wij moeten vriendinnen zijn Wij moeten de handen in elkaar slaan 1Ja, uw man had destijds een avontuurtje met die Sirene. Maar dat is nu afgedaan. Ik wil enkel maar zeggen, om welke zelfzuchtige redenen de beide broeders mij steenigen.* »U hebt gelijk,* zeide Ulla, haastig oprijzend. «Zeer belachelijke en zeer verachtelijke redenen 1* »U zult mij niet laten vallen, niet waar U niet fleemde Lotte Kleber. Uw trotsche geest zal zich niet laten bevelen om mij te trappen U zult mij erkennen voor hetgeen ik ben Line's zuster?.... Vertrouw dan gerust op mijne dankbaarheid. Wie mij trouw is, die ben ik ook trouw, mijn lieve mevrouwtje.* Ulla knikte. «Wij spreken nog wel nader." Daarop ging zij, met den mantel over den arm, de trap op. Achter de gesloten deur stond nog Lotte Kleber en wreef zich vergenoegd de vleezige, beringde vingers. Wordt vervolgd). Wij snaken onze lezers attent de verandering in den dienst van de vertrekuren op de lijn Gent-Ter Neuzen met ingang van 1 November. Met uitzondering van op Maandagen Zaterdag vervalt de trein van 5,56 urr vm. uit Neuzen en met uitzondering van op Zon- of Vrijdagavonden en feest dagen de laatste trein van 7,56 ure uit Gent, terwijl op die dagen de trein van 5,04 ure vervalt. Bij beschikking der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is naar de terechtzitting verwezen met ge vangenhouding van den beklaagde, d« zaak tegen P. P. v. G., 23 j., werkman, geboren te Hulst, wonende te Terneuzen, beklaagd van diefstal. De naar Gent opstoomende Eng, stoomboot Algol heeft in het kanaal bjj Ter Neuzen een met suikerbieten ge laden waalschip zoodanig aangevaren dat dit op korten tijd zonk, nadat de opvarenden waren gered. Een tweede Waal werd zwaar beschadigd, doch kon drijvende worden gehouden. Nog andere beliepen mindere schade. Voor het examen wiskunde K, I, M. O. slaagde o. a. te 's Gravenhage de heer H. L. O. Kok van Zaamslag, In de Vrijdag te Zaamslag gs- houden raadszitting werd de gemeente- begrooting vastgesteld op een eindcijler van 28.455.50, met een post van on voorziene uitgaven van 371.015. Aan het muziekgezelschap werd eene subsi die toegekend van 50. De jaarwedde van den klerk ter secretarie werd ver hoogd van 400 tot 450, die van ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met alle werkzaamheden behalve het voltrekken van huwelijken, van 180 tot 200. Van de gezondheidscommissie te Neuzen waren verschillende wenken ingekomendaaraan is of zal worden gevolg gegeven. Naar aanleiding van een schrijven van den inspecteur voor de volksge zondheid over de openbare school in het dorp, die aan geen enkelen hygie- nischen eisch voldoet, werd besloten tot het bouwen eener nieuwe school over te gaan, wanneer daarvoor een buitengewoon rijkssubsidie kan worden verkregen. M. Crt, Zaterdagavond is onder Hulst, tengevolge van den dikken mist, een motorwielrijder zoodanig met een hon denkar in botsing gekomen, dat hij in de juist aankomende tram gedragen moest worden en zoo naar huis vervoerd De motor werd beschadigd. Ingaande 2 November 1910 worden de uren van openstelling op werkdagen van het hulptelegraaf- en hulptele- phoonkantoor te St. Jansteen vastgesteld op 8—1, 2—3.30, 6—7.30. Te Graauw zijn benoemd tot onder wijzer aan de openbare lagere school aldaar de heeren J. D. Cambeen, te Gorinchem en C. J. Bakker, thans te Ovezande, van TerNeuzeD. Zondag speelden te Kloosterzande de voetbalclubs T. H. O. R. uit Sas van Gent en D. O. S. van Kloosterzande. Vóór de rust was de stand 4—0 in 't voordeel van D. O. S. De Klooster- zandsche club wist toen nog 3 punten te behalen en T. H. O. R. 1 punt, zoodat de uitslag 71 was in het voor deel van D. O. S. R ij kspostspaarbank. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand November en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrijving by hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan ge bruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2