26e Jaarg. Xo. 62 Woensdag 2 November 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. hlËLEMW, Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. AXELSCHE COERANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In den loop van den nacht van Donderdag op Vrijdag werden te Keulen telegrammen ontvangen, die meldden de keizer, de keizerin en hun dochter op hun terugreis uit België Dom zouden komen bezichtigen. Alles kwam in den vroegen ochtend in de weer, en toen de trein tegen sevenen het station binnenliep, stonden de autoriteiten op het perron op post. De keizer was in een bijzonder op gewekte stemming en begaf zich met ttouw en dochter door den regen te voet naar den Dom, waar zij in de eerste ochtendschemering en in den van het electrische licht de "schatkamers, het groote koor en ver schillende schilderijen bekeken. De keizerin zeide, dat zij als meisje van sestien jaar den Dom ook eens in de ochtendschemering bezichtigd en daar zulk een onvergetelijken indruk van mee genomen had, dat zy er ook hare dochter van had willen laten genieten. In de gauwigheid hield Hertel, de bouwmeester van den Dom, voor den keizer in de wachtkamer van het station een korte verhandeling over de rerweêring van den Dom. Daarna stapte het gezelschap weer lks in den trein en zette het de reis naar Berlijn voort. In Duitschland waar men, evenals ia ons land, altijd veel te stellen heeft ld met de Spaansche schatgravers, gt men dat de oplichters tegen- Op hetzelfde oogenblik zag Ulla de gezelschapsjuffer met het kostbare thee goed binnentreden, en hare nieuwsgierig heid hield haar geboeid, terwijl ook Lotte Kleber haar reeds naar de sofa troonde. U weet niet, lieve mevrouw Von Saldorf, hoe ik dit oogenblik zegen begon Lotte Kleber, na op de sofa naast Ulla te hebben plaats genomen. >Ja, waarachtig, de zegen komt ook hier van boven Och, lief mevrouwtje, ik kan o niet zeggen hoe allerliefst ik u vind En als u iets mocht noodig hebben, dan bid ik u alles is hier tot uwe be- ichikking.» Daarbij overlegde zij sluw, of zij Riohard's bezoek en voorspraak in Re flate Mildner's aangelegenheid aan Ulla verraden zou, of niet. Voorloopig be- «loot zij nog te wachten. Wat Ulla betrof, zij vond de vrouw fecht ordinair. Maar met het oog op tekere erfeniskansen verlangde zij niets liever, dan zwager Jürgen met dezen volgairen geldzak, die immers reeds zijne schoonzuster was, nog naar den burger lijken stand te zien rijden. Zoodoende bleef immers het goede geld in de familie. woordig hunne taktiek gewijzigd hebben. De voor de oplichterij uitgekozen slacht offers krijgen nu geen brief meer van iemand, die in de gevangenis zit en een koffer vol schatten ergens heeft staan of iets dergelijks, maar van een Spanjaard, die hen met allerlei valsche stukken als verklaringen van overlijden, afschriften van testamenten enz. mede deelt, dat er een verre bloedverwant van hem is gestorven, die een som gelds aau hen vermaakt heeft, onder beding dat zij de zorg voor zijn eenig achtergebleven kind op zich zullen nemen. Dat kind zal hun toegezonden worden, mits vooraf de reiskosten ver goed worden. Wie geld stuurt, is dit, als altijd, kwijt. De Duitsche regeering heeft hemel en aarde bewogen, om van de Spaansche regeering gedaan te krijgen, dat er aan de praktijken der Spaansche oplichters bende een einde kwam. Alles om niet de lagere politiebeambten, die de boos wichten zouden moeten pakken schijnen met hen twee handen op een buik te zijn. ENGELAND. Er is in den laatsten tijd onder deze rubriek misschien al te veel van moor den sprake geweest. Maar het waren werkelijk bizondere gevallen en op politiek gebied is er nog niet veel te doen. Vrijdag is voor den politierechter weer een eigenaardige moord behandeld. De moordenaar is van huis uit een Duitsche Jood, 59 jaar, met name Noach Wolf. Te Londen werd hij tot het Christendom bekeerd en opgenomen in Lotte Kleber las haar deze gedachteD van het voorhoofd. »Want niet waar,» teemde zij »ik kan 't in mijn graf toch niet mee nemen en ik ben toch ook sterfelijk. »Kom kom, u ziet er nog zoo bloeiend uit,» meende Ulla. »Kerkhofrozen, mevrouwtje Mijn hart heeft een knauw gekregen, waarvan het nooit meer opkomt. En wat men zoo heeft, daar wil men toch een erfgenaam voor hebben. Daar staat en ligt het nu alles. Wie zal 't krijgen Dat knaagt mij aan mijn hart, meerdan ik zeggen kan. >Hebt u dan anders geen verwanten meer vroeg Ulla levendig. »Geen ziel. Dat is juist de ellende, lieve mevrouw. En ik ben toch zoo op familie en familieleven. Dat gaat mij boven alles. En nu ziet u hoe ik in den hoek gestooten word ik, de eenige zuster Zij drukte haar geparfumeerde kanten zakdoekje tegen hare droge oogen, en vatte weer Ulla's hand. »Ja dat begrijp ik niet,» zeide Ulla, om iets te zeggen. Het thema begon haar pijnlijk te worden. »Dat kunt u ook niet u, door uw man beminde en aangebedene vrouw,» zuchtte Lotte Kleber, niet aanwezige tranen afwisschend. »Hoe kunt u be grijpen wat er brandt in het gemoed eener eenzame, eener verstootene, het hunkeren naar tegemoetkoming, naar een gesticht voor oude Hebreeuwsche Christenen. Na drie jaar tijds kreeg hij, een maand of vier geleden, aan zegging, dat hij weg moest. Voor twee of drie maanden keerde het bestuur der stichting hem nog drie gulden in de week uit. Toen dat ophield begon het gebrek lijden. Vergeefs deed hij moeite om weer in het gesticht opge nomen te worden. Hij schreef zijn uitbanning toe aan een der andere ouden, een zekeren Simon, die aan het bestuur had gezegd, dat Wolf de voor spellingen van den Bijbel niet geloofde. En voor zoo'n ongeloovige was er in het gesticht geen plaats. Wolf ging nu naar Simon toe en trachtte dezen te overreden, die leugenachtige ver klaring aangaande hem in te trekken, maar Simon weigerde. Toen begaf Wolf zich met een scherp mes weer naar Simon. Nog eens trachtte hij hem te belezen, zyn getuigenis te her roepen, maar Simon bleef weigeren. Toen kookte mijn bloed, zei Wolf, en ik stak hem in den hals, in de borst en hier en daar. Na zich vergewist te hebben, dat Simon goed dood was, begaf Wolf zich naar de politie en gaf zich aan. TURKIJE. Van verschillende kanten wordt thans bevestigd, dat de verhouding tusschen Turkye en Griekenland aan merkelijk beter is geworden in den laatsten tijd. Welke invloeden hier in het spel zijn, is nog niet duidelykof er wellicht druk is geoefend van de zijde der Kreta-beschermende mogend heden, is nog een open vraagmaar sympathie, naar een beetje liefde 1.... Ziet u, lieve mevrouw, als ik iets mis daan heb, of als ik mij jaloersch en nijdig had aangesteld, goed, dan zou de majoor in zijn recht zyn geweest. Maar nooit op mijn woord, nooitIntegen deel »Ik geloof u gaarne,» begon Ulla. »Mijn man »0, uw goede man natuurlijk uitge zonderd riep Lotte Kleber. »Ik ken de omstandigheden en dus wiens brood met eet, wiens woorden men spreekt.» Ulla, bij deze plompe insinuatie kleu reUd, schoof mevrouw Kleber's vingers van haren schoot, om op te rijzen. Maar op hetzelfde oogenblik had de sluwe bezoekster opnieuw hare hand gegrepen en aan haar hart gedrukt. »Wat beteekent al het goud van de wereld tegen den schat, dien hy in u bezit? U betoovert immers alle harten: ik voel 't zelf, hoe ik in uwe nabijheid zoo week word als wasU zult mij de zorg voor mijn onbeheerde goed eenmaal afnemen, niet waar Och, zou ik u een klein aandenken aan dit lieve uur mogen geven Wij zijn toch zoo goed als zusters I» Reeds liep zij naar eene chiffonnière en kwam met een étui terug. Het viel haar niet licht, dit kapitaal te storten. Maar om den interest, dien het zou af werpen, dwong zy zich er toe. zeker wordt 't genoemd, dat na de langdurige periode van spanning thans een merkbare ontspanning is ingetreden, die haar invloed op den ganschen politieken toestand op het Balkan-schier eiland zal doen gelden. De ontspanning toonde zich o.a. zeer bij het afscheid van den tot Grieksch minister van buitenlandsche zaken benoemden gezant Gryparis. By diens afscheidsbezoeken aan den Sultan en de leidende staats lieden werd hij met bijzondere onder scheiding bejegend en het afscheid was zeer hartelijk. Trouwens is de Porte juist met die benoeming van Gryparis byzonder ingenomen, daar Gryparis een zeer bezadigd man is met rijpe ervaring en groote kennis van de Oostersche politieke verhoudingen. Van hem is geen avontuurlyke staatkunde te wach ten. Ook in jong-Turksche kringen, waar men eerst eenigszins terughoudend was ten opzichte van het streven naar toenadering tot Griekenland, moet men zich thans bereid verklaard hebben die richting uit te gaan, in geval het Veniselos ernst blykt te zyn met diens program van verwijdering van oude geschillen en vermijding van nieuwe. Zooals we zeiden, is een betere ver houding tusschen Griekenland en Tur kije van veel belang voor den alge- meenen politieken toestand op den Balkan. De wryving tusschen beide landen vormde een voortdurend gevaar voor den vrede en zij was voor de Kreta-beschermende mogendheden, die niets liever wenschen dan de hand having van den vrede op den Balkan, een voortdurende bron van onrust. »U zult my toch niet willeu krenken, door het te weigeren Zy opende het étui en liet eene ster in briljanten flonkeren. »Ik verlang naar een klein ziertje liefde, beste mevrouw U kunt dit ding in uw haar dragen, in uw mooie, donkere haar. Och, als ik u eens zoo bewonderen mochtJa, dat mag ik, nielj waar Even gauw naar boven loopen, ale u aan uw toilet bent Ulla hield het fonkelende kleinood gretig in hare vingers. Hoe zou zij zoo dwaas en dom kunnen wezen, dit onderpand van deemoedige vereering af te wijzen om een vooroor deel van anderen Indien zy Richard om zulk een sieraad verzocht, welk ant woord kon zij dan met zekerheid ver wachten »Ik dank u,< zeide zij, ietwat uit de hoogte. »Eigenlijk moest ik het niet aannemen. Maar aangezien u van den kant der familie niet veel vriendelijks ondervonden hebt, zoo wil ik u niet voor het hoofd stooten.» Daaraan ken ik uwe nobele denk wijze!» riep Lotte Kleber, de bittere pil doorslikkend en met zachten drang het jonge vrouwtje dwingend weer op de sofa plaats te nemen. »U hebt,» zeide Ulla, al den rijkdom om haar heen reeds half als haar eigen dom beschouwend, >u hebt uzelf in de oogen van mijn zwager en mijn man erg benadeeld door uwe harde bejegening

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1