\o. 60. Woensdag 26 October 1910. 26e Jaar^. N i e u w s- e n Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists klsinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot A regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrjj dagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Nu de spoorwegstaking beschouwd kan worden als achter den rug te zijn, houdt de militaire overheid zich bezig met het opheffen van den staat van laken, die een gevolg is van het op roepen van het dienstplichtige spoor wegpersoneel. Binnen enkele dagen tal de toestand weer gewoon zijn. Het oproepen van het personeel, dat vooral van beteekenis is in verband met de verdediging van het land in tijd van oorlog, heelt, hoewel het voor het eerst eo onder bijzondere omstandigheden heeft plaats gehad, duidelijk aangetoond welke wijzigingen en welke verbete ringen er in de organisatie van het tot militairen dienst opgeroepen spoor wegpersoneel behooren te worden aan gebracht, dat ten tijde van mobilisatie de grootste diensten zal kunnen be wijzen. De directeur van de P. L. M.-spoor- wegmaatschappij heeft aan het personeel een dienstorder uitgevaardigd, waarin hjj de mannen, die bij de jongste staking aan den arbeid zyn gebleven en zij vormen het overgroote deel van het personeel prijst voor hun plichts gevoel en mededeelt, dat de maat- achappij, die reeds eenige jaren uit is op het verbeteren van de positie der spoorwegmenschen, met 1 Januari een aantal maatregelen ten uitvoer zal leggen, die mede tot lotsverbetering van het personeel strekken. Tevens de directeur der P. L. M. aan, 43) XXII. Op een der volgende dagen, toen tórgen Saldorf in het schemeruur was komen aanloopen, zat Ulla er bij en luisterde gespannen naar hetgeen er volgen zou, toen Richard aan Jürgen had meegedeeld dat Lotte Kleber de benedenwoning gehuurd en feitelijk ook reeds betrokken had. De majoor, verrast oprijzend, haalde de schouders op. »En verbeeld je eens, beste zwager, teide Ulla, half spottend Richard wil mij wijs maken dat dit voor ons eene reden zou moeten zyn om ons boeltje op te nemen eu te verkassen ♦Ulla ziet tegen het verhuizen op,c 'iel Richard haastig in. »Maar dien last moeten wij ons getroosten, nu 'ter op aankomt, die persoon uit den weg Ie gaan.» De gewonde plek in zijn geweten brandde weer. Zijn laatste gesprek met Lotte Kleber mocht niet verraden 'orden. ♦Je kunt doen wat je wilt, Richard,* reide Jürgen, het gevoel onderdrukkend, dat hem om Renate's wille beheerschte. - ♦Ik zal my altoos overtuigd houden, dat de raad van administratie der maatschappij de som, die jaarlijks voor gratificaties wordt uitgetrokken, ditmaal met drie millioen frank vermeerderd zal worden. Dit geld zal uitgekeerd worden aan het personeel, dat bij de staking aan moeilijkheden of gevaren blootgestaan heeft of veel extra-arbeid verricht heeft. Vrijdagavond is er te Parijs weer een bom geworpen, ditmaal op de Orsaykade. Het ding ontplofte op het balkon van eeu huis, bewoond door dr. Poinsot, en richtte heel wat schade aan. Er zijn o. m. ook een paar kooien, waarin vogels zaten, geheel verwoest, maar de dieren bleven ongedeerd. Men kan geen elke reden bedenken, waarom er juist tegen het huis van dr. Poinsot een bom geworpen is. Nog een bom is er, naar uit Char- leville gemeld wordt, gevonden dicht bij het station Vouziers, op de spoorlijn Vouziers-Amago. Men veronderstelt hier met een aanslag te doen te hebben, die als een uitvloeisel der spoorwegstaking beschouwd kan worden, want op de blikken bus, die de ontplofbare stoffen bevatte, stond geschrevenarbeiders, raakt deze bus niet aan. 0 OSTE NRIJ K HONGARIJE. De eerste bezending Argentijnsch vleesch (22,000 K.G. rundvleesch en 9000 K.G. ramsvleesch), die te Weenen is aangekomen, is door een commissie onderzocht en voortreffelijk bevonden. Vrijdag is de verkoop in 't klein be gonnen. dat je daarbij mijn belang niet uit het oog verliest.* »Maar het mijne mag hij toch ook niet geheel uit het oog verliezen riep Ulla schertsend. »Hoe bedoel je dat?* vroeg de majoor. ♦Wel,* zeide Richard met een ge dwongen Lachje ♦je zult toch al lang hebben gemerkt, dat Ulla razend jaloersch op je is Als dat het geval kon wezen, dan zou ik mijzelf een zwaar verwijt moeten maken,* antwoordde Jürgen zeer ernstig. Maar, ik bid je het is toch alles maar gekheid!* viel Richard haastig in. Natuurlijk 1* glimlachte Ulla. ♦Maar op één punt toch, beste zwager, moetje mij tegen Richard gelijk geven, na melijk wat die mevrouw Kleber betreft. Zeg zelf eensToen haar door een langvingerig persoontje, met name Mild- ner, een diamant ter waarde van acht duizend mark ontstolen was, had zij toen gelijk of ongelijk, de justitie er bij te halen Wat beteekent die vraag, Ulla riep Richard verschrikt. ♦Hoe kan Jürgen daarop zoo maar antwoord geven, zonder de nadere omstandigheden te kennen Saldorf zag Renate voor zich staan op de Hochfluh, afscheid nemend van alle geluk en hoop, en een felle wrevel scherpte zijne stem, toen hij antwoordde ♦Indien er op het rechte oogenblik een rechte man naast de belasterde had ge- AMERIKA. Sinds eenigen tijd heeft de Ameri- kaansche partijpolitiek zich druk bezig gehouden met de vraag, of er niet met te groote roekeloosheid en spilzucht wordt omgesprongen met de natuurlijke hulpbronnen der V. St., zoowel wat betreft de vruchtbaarheid van den bodem, de exploitatie der levende kracht van bergbeken en watervallen, de wouden, als de delfstoffen. Wat nu dit laatste de delfstoffen betreft, heeft de Geologische Dienst der Ameri- kaansche regeering door deskundigen een onderzoek laten instellen dat ten deele geruststellend, ten deele ook weinig bemoedigend is uitgevallen. Van de steenkool werd bevonden, dat er nog zóóveel voor ontginning be schikbaar is, dat een beperking der productie niet noodig schijnt. In Penn- sylvanië is er, op de basis der ont ginning in 1907, voldoende kool voor nog 492 jaar. In Ohio is slechts 9 duizendste van de kool uit den bodem gedolvener is daar nog genoeg voor 2000 jaar, als de productie in 1907 tot maatstaf wordt genomen. In Maryland kan nog 946 jaar worden gedolven. De gegevens van alle staten der Unie samenvattende komt de deskundige Gannet tot de slotsom dat gedurende de vorige eeuw nog slechts Vs percent van de gemakkelijk ontginbare kool is bovengebracht. Wat aaugaat petroleum schijnt de toekomst minder goed verzekerd. Men beschikt trouwens slechts over zeer globale gegevens. In 1859 bedroeg de productie 2000 vaten, in 1907 staan, een man van eer en plichtsgevoel, dan zou hij de justitie er toe gebracht hebben, de lasteraarster tot rekenschap te dwingen niet omgekeerd. Over onbewezen schuld den staf te breken, is waarlijk geen bewys van een edel karakter.* Maar beste zwager,* zeide Ulla waarom voor die slippendraagster van de wonderlijke Litta Stadelburg zoo vurig de partij opgenomen Die mooie diamanten-geschiedenis schijnt je dus niet onbekend te zijn.* Daarvan heb ik verleden herfst al gehoord van mevrouw Von Testarp,* antwoordde Jürgen kalm, hoewel zijne antipathie tegen de vraagster op dit oogenblik nog belangrijk toenam. ♦Het geval schoot mij zoóeven weer te binnen.* ,Dat merken we,< giegelde Ulla. Maar zoo gemakkelijk laat ik mij uiet van mijd stuk brengen. Ik voor mi], ik kan wegens dien sluwen diefstal me vrouw Kleber als bestolene niet in den ban doen. Ik zal ook niet nalaten haar mijn deelneming te betuigen. Litta Stadelburg, die vermoedelijk hare paar juweelen 's nachts onder haar hoofd kussen bergt, zon in een dergelijk geval met de dievige mamsel ook niet veel komplimenten maken.* ♦Richard,* zeide de majoor, op zijn horloge kijkend >ik moet weg. Ik word vanavond nog in het Casino 166,000,000 vaten. En in vele staten neemt de productie af. In Illinois, California en Kansas neemt zy daaren tegen toe. In Californiö berekent men den aanwezigen ontginbaren petroleum- rykdom op 5,000,000,000 vaten. Blijft de productie in de V. St. op dezelfde hoogte als tegenwoordig, dan kunnen de voorraden voor zoover men die op het oogenblik keut in 90 jaar zijn uitgeput. Maar blijft de productie toenemen als in de laatste jaren, dan kan het eind er al zyn in 1935. De expert Day beveelt dan ook aan dat het gebruik van petroleum en zijn bijproducten beperkt worde tot die doeleinden, voor welke zy onmisbaar zijn, als lampolie en smeerolie. De brandbare minerale gassen ver vliegen in enorme hoeveelheden, zonder rendabel te kunnen worden gemaakt. Ontginbaar ijzererts van goede quali- teit is er, voor zoover men weet, op 't oogenblik nog wel 4,788,000,000 tonnen. Maar indien de huidige toe neming van de ijzerproductie aanhoudt, kan die vooraad in 1940 op zijn. Dan zulleh de ertsen van minder qualiteit moeten worden geexploiteerd, hetgeen voor de mijn- en staalnyvérheid van de V. St. een achteruitgang zou be- teekenen. Maar het is fceer best mbgelijk dat er neg veel meer goede, rijke ertsen zijn. De'fosfaatbeddingen zullénin 25 jaar zijn uitgeput. Hayes, die daarover rapporteert, acht het dan ook gewenscht, dat het Amerikaansche fosfaat voortaan uitsluitend worde beschikbaar gesteld voor gebruik in de V. St. zelf. Richard stond mede op. Hij voelde zich onuitsprekelijk gedrukt. De woorden van zijnen broeder lagen hem als een molensteen op zijn geweten. Zijne bleekheid verried hem. Jürgen echter schreef die aan een e andere oor zaak toe. Een hartelijk medelyden met de verlegen houding van zynen broeder over de bitsigheden jegens hem van Ulla deed hem Richard's hand drukken. ♦Tot weerziens, Richard zeide hij. ♦Ik wil in mijn huis geregeld heeren partijtjes geven en natuurlijk ben je bij voorbaat daartoe uitgenoodigd. Ook tot het diner, dat ik om de vier weken deuk te getfen. Ik zal je echiter zeker heidshalve telkens nog eene kaart zenden. Akkoord Heel lief van jè, Jürgen.* Hij hield de hand des majoors een paar seconden vast, alsóf hy hunkerde naar eene üitboezeming, Toen liet hij ze los en herhaalde nog eens ♦Heel lief van je Jürgen.* Richard ging "naar zijne kamer en keek uit het venster, waardoor het schijnsel eener straatlantaarn naar binnen viel. Een kille nevel verduisterde de lucht en deed de gasvlammen als roode bollen schemeren. En bij dit rossige licht zag hij Jürgen over de straat stap pen, rechtop en onbevlekt van smet of blaam. Daar hoorde Richard wéder de woor den ♦Geen man van eer en plichtgevoel

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1