Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Medaille ran het Roode Kruis. Het Stsbl. no. 298 bevat een Kon. besluit van den 5den dezer, tot instelling van een eereteeken voor belangrijke diensten in of jegens de Vereeniging „het Nederlandsche Roode Kruis" be wezen. Het eereteeken zal den naam dragen van „Medaille van het Roode Kruis". Het eereteeken wordt verleend door de Koningin op voordracht van de ministers van oorlog en van marine. Het eereteeken kan niet verbeurd verklaard en teruggevorderd worden dan tengevolge eener onherroepelijke veroordeeling tot een gevangenisstraf van drie jaren ot tot zwaarder straf. Na overlijden van de dragers van de Roode-Kruis-Medaille moet deze door de nagelaten betrekkingen of execu teurs-testamentair aan den Kanselier van de Orde van den Nederlandschen Leeuw, tevens Kanselier der Orde van Oranje-Nassau worden toegezonden. Door den Bond voor Staatspensionnee- ring is een petitionnement op touw gezet, waarbij als eisch van geheel het volk bij de Regeering wordt aange drongen op spoedige en zoo goed moge lijke wettelijke regeling der Ouderdoms pensioenen. Men heeft te dien einde een adres samengesteld, dat ook in deze gemeente ter teekening wordt aangeboden. Het luidt aldus Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Mevrouw Als Koningin der Nederlanden staat U aan 't hoofd van een land met meer dan 5.000.000 inwoners. Het wel en wee dier menschen gaat U ter harte U verheugt zich wanneer 't hun goed gaat, en U treurt met hen in nood en verdriet. Wij weten ook, dat U niet door eigen aanschouwing op de hoogte kan zijn van al wat onder Uw volk omgaat, en vooral niet in die lagen der maat schappij, die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maatschappelijke ver plichtingen, maar door hun economische positie het verst van den troon af staan. Want ware dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan, of U zou het Uwen raads lieden tot taak stellen om zoo spoedig mogelijk middelen te beramen, die den nood of het verdriet van de ongelukkigen onder de inwoners zouden kunnen voor komen, verminderen of lenigen. Onder Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, die, na een leven van trouw en gehoorzaamheid aan de ge schreven en ongeschreven wetten van het land, en nadat zij met hun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen Ulla keek hem met bevende lippen na. Twee dingen wist zij nu. Vooreerst, dat Richard niet, zooals zij in hare bruids dagen had gemeend, de gedweeë man was, die zich door haar om den vinger zou laten winden. En ten tweede, dat er in zijn hart nog eene andere liefde woonde, dan enkel voor h&&r voor zijnen broeder namelijk en dat elke poging harerzijds, om dien broederband los te maken, slechts eindigen zou met hare nederlaag. Deze laatste overtuiging wekte in haar eene felle jaloesie. Van hare jeugd af gewoon bewonderd en gevierd te worden, voelde zij tegenover den majoor voor de eerste maal, dat hare persoonlijkheid geen bekoring over hem oefende. Zij had dit van de eerste ontmoeting af reeds gevoeld. En hoe meer zij haar best had gedaan om den man voor haar in te nemen en te betooveren, des te onverzettelijker bleef hij op zijn standpunt van onuitge sproken antipathie. Vandaar haren weerzin tegen den zwager, gepaard met de hartstochtelijke begeerte om haar deel te hebben aan zijnen rijkdom. Wordt vervolgd). houden en de nationale welvaart hebben doen vermeerderen, op een leeltijd zijn gekomen, dat hun werkkracht is opge bruikt of dat zij aanspraak kunnen doen gelden op rust. Volgens de meening van onderge- teekenden, opkomende voor zich zelf of als vertegenwoordigers van vereen! gingen van den meest uiteenloopenden aard, maar uitmakende duizenden en duizenden uit alle standen en rangen ontleenen deze lieden aan het feit, dat zij door hun arbeid aan den opbouw en instandhouding der maatschappij hun deel hebben geleverd, een rechts grond die er hun aanspraak op geeft, dat de Staat hen zonder meer als contra praestatie in het bezit stelt van een pensioen, tot een bedrag en op een leeftyd by de wet te bepalen. Mevrouw, wij hopen, dat de stem van deze duizenden tot U moge door dringende nood van mannen en vrouwen, die, in hun ouderdom, rust en minder zorg zoeken in Uw land, neemt met den dag toe ook hun aantal stijgt. En deze allen zien naar U op, wachtend op het woord, dat aan Uw raadslieden de taak zal opdragen om aan Uw oordeel maatregelen te onder werpen, welke aan dezen maatschap- pelijken misstand een bevredigend einde zullen kunnen maken, en die door U aan de Volksvertegenwoordiging zullen worden voorgelegd. En wij richten dit verzoek tot U, Mevrouw, omdat wij in de overtuiging leven, dat U 't als het hoogste geluk van Uw leven zal beschouwen eenmaal te kunnen getuigen, dat U over een volk regeert, bij hetwelk de diepdroeve samenkoppeling van oud en tegelijk arm niet meer bestaat." AXEL, 21 October 1910. De directpur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat den postboden wordt opgedragen om, met ingang van 1 November alle telegram men met bestemming binnen Europa, welke het publiek hun ter aanbieding aan een telegraaf- of hulptelegraafkan toor overhandigt, mede te nemen, mits zij op die telegrammen niet behoeven te wachten, gereed geld ontvangen en hun weg leidt langs een kantoor dat geopend is. Deze maatregel, welke bij wijze van proef wordt ingevoerd, strekt, om voor personen, wier woning ver van eenig telegraaf- of hulptelegraafkantoor ver wijderd is, het verzenden van tele grammen te vergemakkelijken. Blykens de oflicieele lijst van bekroningen, toegekend aan inzenders op de Brusselsche tentoonstelling, zijn uit de provincie Zeeland bekroond In afdeeling IX, Boschbouw, jacht, vischvangst. Inzamelingen van vruch ten. Benoodigdheden en werkwijzen ■in de boschontginriing en boschbouw. Voortbrengselen van deze met gouden medaille Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg. Voor toestellen, werktuigen en voort brengselen van de visscherij, met een eerediploma Visscherijen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen, te Zierikzee, met een zilveren medaille Th. Theunis te Zierikzee en met een bronzen me daille M. J. P. Mijnsbergen te Neuzen, J. G. Sipsma te Yerseke en W. van Westen te Zierikzee. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 23 October 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. BruiDS. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 October 1910. P. J. d. K., 26 j., tramconducteur te Hulst, is wegens mishandeliug veroor deeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. C. L. W., 17 j., kassiersbediende te Ter Neuzen, is wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld veroord. tot 15 boete of 15 dagen tuchtschool. L. W., 31 j., arts te Middelburg, is wegens het niet onverwijld en uiterlijk binnen drie dagen aan den Hoofdin specteur van de Volksgezondheid kennis geven van een besmettelijke ziekte veroord. tot ƒ20 boete of 2 dagen hecht., met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg. Voor bovengenoemde Rechtbank werd heden nog behandeld de zaak tegen W. F. v. d. B., 72 j., zonder beroep, geboren te Axel, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, beklaagd van bedelarij te Ter Neuzen. Beklaagde werd veroordeeld tot eene hechtenis van 2 dagen en plaatsing in een rijkswerkinrichting voor den tijd van 2 jaar en 6 maanden. Dinsdag had het prijsuitdeelingsfeest plaats op de tentoonstelling te Brussel. De optocht moet schitterend geweest zijnvoorop groepen van alle deel nemende volken, en in het tweede deel vertegenwoordigers van de Belgische industrieën. De grand-prix werden uitgereikt door den Koning van België. Van de 1183 Nederlandsche expo santen werd aan 103 een grand-prix toegekend. De jury voor de schoone kunsten kende de gouden medaille voor gravure toe aan den Nederlander Bauer. Op de 141 exposanten in deze afdeeling werden 41 bekroond. In 't geheel behaalde Nederland 103 diploma's voor den hoogsten prijs, 1 herinnering van hoogste prijzen (d. w. z. hoogste prijzen op vroegere wereldten toonstellingen verworven), 90 eere diploma's, 133 diploma's voor gouden medaille, 113 voor zilveren medaille, 38 voor bronzen medaille en 38 voor eervolle vermelding. Aan de rijksvischhal teIJmuiden is een ongeveer 2 M. lange haai aan gevoerd, die men in de Noordzee had gevangen. De visch is kort na de vangst gestorven. HeideontginningDe Friesche heidestreken krijgen een ander aanzien door de penningen, in Duitschland op gespaard door aldaar werkende Friesche arbeiders. Dezen kóopen een stuk heidegrond, bouwen daarop een huisje met stalling voor een paar koeien, en gaan dan allengs den grond ontginnen. Tal van kleine boerderijtjes zijn op die manier gesticht en nog steeds gaat dat door. Zoo is nu weer een perceel grond aangekocht voor f 1800, die een arbeider in 7 jaar 'tijds in Duitschland opspaarde. Heel mooi als 't waar is. Een doodgewaande. Te Dinxperloo viel iemand, die naar een naburige kermis was geweest, en wat beneveld was, in volle lengte ter aarde, zonder dat eenig levensteeken meer in hem was te bespeuren. Een arts werd spoedig ontboden, om, zoo meende men, den dood te constateeren. De arts kwam, maar middelerwijl had men op den man een waterdouche zoodanig laten werken, dat de doodgewaande zich oprichtte. De arts meende toen wel te kunnen vertrekken. Een aardig idee. Uit Heer-Hugo- waard (N.-H.) schrijft men aan het Av. d. F). De Ned. Herv. Gemeente alhier heeft sinds lang behoefte aan een nieuw kerkorgel, doch bezit geen middelen om tot aankoop daarvan over te gaan, Thans heeft de nieuwe predikant, ds. Broeksma, aan het kerkbestuur toe gezegd in de volgende maand met zijn zeven kinderen, vormende het koor Vivia, in het kerkgebouw eene uitvoe ring te zullen geven, waarvan de op brengst zal bestemd worden tot grond slag voor een nieuw orgel. Uitgevoerd zal worden een dramatisch zangspel, „Perpetua en haar medege-J tuigen", handelende uit den tijd der Christenvervolging onder keizer Septi- mius Severus, in het jaar 211. Het zangspel, waarvan ds. Broeksma zelf de auteur is, werd reeds met groot suöces door zijne kinderen in ver schillende plaatsen derprovincieUtrecht uitgevoerd, evenals nog andere derge lijke dramatische zangspelen, waarbjj dan de oudste dochter den koorzang, met orgelspel begeleidt en zelf de solo's zingt. Het aanbod van ds. Broeksma is door het kerkbestuur met ingenomenheid aanvaard. Een stomme landlooper, die met een briefje in de hand, waarop zijn ongeluk vermeld staat, Twente afreist, stal dezer dagen nabij Diepenheim een mand. De eigenaar, die den diefstal bemerkte, zette hem achterna en haalde hem te Goor in. Om zijn vervolger in den waan te brengen, dat hij zich in den persoon vergiste, wierp de „stomme" het briefje weg en begon een praatje. De politie zal nu het verdere onder zoek leiden. Treurig. Zekere B., te Leur, (N.-B.), een oud-koloniaal, is een ellendigen dood gestorven, meldt het D. v. N. Hij had te Breda zijn driemaandelijksch pensioen gehaald, en kwam braaf aan geschoten op het dorp aan. Een paar welwillende menschen hebben den on gelukkige naar zijn kosthuis gebracht, waar hij in zijn kamertje voorover op den grond is gaan liggen. In deze houding is hij tenminste dood gevonden. Wel een treurig einde. Woensdagnacht te 2x/2 uur is het paviljoenschip Cornelia Wilhelmina, uit Gouderak, liggende voor den wal aan de Rijnhaven O.z. te Rotterdam, tegen over het Handelsveem, door onbekende oorzaak gezonken. Het scheepje was volgeladen met grof zand, hetwelk aan de Rijnhaven ten behoeve van de firma F. J. Stulemeijer Co. gelost moest worden. De schippersknecht J. de Boven, die in het vooronder sliep, werd wakker door het instroomende water. Hij wist het dek te bereiken. Op zijn hulpge roep schoot schipper A. van Dongen, van het langszijde liggende vaartuig Broedertrouw VII, toe en redde den knecht, die in den uitersten nood ver keerde. Tijd om den 44-jarigen schip per P. C. Marcelis, van de Cornelia Wilhelmina, die met zijn 14-jarigen zoon in het achteronder sliep, te wekken, ontbrak. Vader en zoon, te Ouwerkerk a. d. IJsel woonachtig, zyn met hun schip gezonken en verdronken. Het paviljoenschip en inventaris zijn verzekerd. Een duiker van de gemeente heeft de lijken boven water gebracht. Woensdagmorgen te ruim 11 uur is de Amsterdamsche brandweer ge alarmeerd voor een uitslaanden brand in het perceel Jacob van Lennepstraat 35. Het vuur was ontstaan, doordat de vrouw van den uitdrager L. Knoops, die in het benedenhuis zijn winkel en woning had, de in de achterkamer staande kachel trachtte aan te maken met petroleum. Toen zij een kleine hoeveelheid van dit vocht op de sintels had gegoten, had in de kachel, ver moedelijk doordat deze nog niet geheel uit was, een explosie plaats. Eenig waschgoed, dat in de kamer te drogen hihg, vatte vlam en spoedig daarna stonden de kamer en de winkel in

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2