So. 57. Zaterdag 15 October 1910. 2öe Jaarg. Hst vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AL)VERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrtydagnamiddag TWEE uren. Oproer in Portugal. Twee dagen vecüten, de koning op i vlucht, de ministers laten hunne portefeuilles liggen en het koninkrijk "jrtugal is niet meer. Een voorloopig comité vormt het met de belofte dat door het een president zal worden benoemd en gevestigd is de republiek. Men ziet, alles is betrekkelijk vlug afgeloopen en omgekeerd. Reeds nu, schryft men, is er in het land volkomen rust. Ook administratief wordt alles op eenvoudige wijze veranderd en gede mocratiseerd. Het voorvoegsel „koninklijk" is af geschaft door de ondernemingen, die gerechtigd waren, er gebruik van te makenhet koninklijk wapen even eens. De koninklijke paleizen komen aan den Staatalle officiëele stukken, instede van „Manuel, bij de gratie Sods", en de slotzin„God bescherme u!" zullen beginnen met: „In naam der Republiek", en eindigen met .Saluut en broederschap". De katho lieke godsdienst houdt op staatsgods dienst te zijn. De vrijheid van gods dienst is geproclameerd. De ministers zullen het voorvoegsel ,illustrissime" verliezen en de voor rechten van den adel worden afge schaft. De afschaffing der civiele lyst en der apanages aan de leden van de koninklijke familie zal voor de schat- Hij kon in haren gekscherenden toon niet vallen. »Liefste Ulla begon hij >Ik ben niet je liefste,* zeide zij, haren arm wegtrekkend. Anders zou je mij hiér niet als eene schoolmamsel om een paar extra schotels laten bedelen. Waar is de elegante Richard von saldorf gebleven De mooie koop, dien ik doe, wordt gecritiseerd elke hoed, dien ik mij aanschaf, met schele oogen aan gekeken. Als dat nu al in de witte broodsweken zoo gaat, hoe zal 't dan liter worden Zij was opgesprongen en rekte hare gestalte, alsof de kamer haar te eng ware geworden. >Je hebt mijneomstandigheden gekend,* wide hy, zich tot kalmte dwingend. »Je moogt mij dus nooit een verwijt er ran maken.* »Ik?« riep zij, met gekruiste armen tegen de schrijftafel leunend, zoodat zij ®og in oog tegenover hem stond. »Dan wo 'twel in mijn bovenkamer niet pluis moeten wezen »Wij hebben alle reden,* voer hij Toort, »om met onze uitgaven binnen bescheidene grenzen te blyven -*■ al kist een bezuiniging van 3 tot 4 mil- lioen francs opleveren. De aanstaande president der Republiek zal een be scheiden inkomen genieten. Verscheidene leiders der revolutie zijn rijk, en eenigen zouden zelfs zeer rijk hebben kunnen zijn, indien zij geen groot gedeelte van hun fortuin hadden geofferd ten bate der revolutie. Een paar dagen geleden stelde een hunner zijn heele fortuin, dat op 30 millioen francs wordt geschat, ter beschikking der Regeering. Talrijke financiëele ondernemingen hebben inschrijvingen geopend ten bate van hen, die voor de zaak der revolutie geleden hebben. Alleen het grauw is tegenover de geestelijkheid dierlijk opgetreden maar het feit, dat het gepeupel even de over hand krijgt, schijnt bij elke omwente ling, hoe gerechtvaardigd ook, zich voor te moeten doen. En dan raast en tiert het natuurlijk naar hartelust. Ook de zoogenaamde huurtroepen maken zich bij een opstand nooit meester van de macht, zonder hiervoor belooning te eischen in den vorm van muitery, waarbij dan veel buit en nog meer slachtoffers gemaakt worden. Zoo heeft het gepeupel ook nu te Lissabon een Jezuïtenklooster vermees- terd, beschoten en totaal uitgeplunderd. De Jezuïten vluchtten in een onder- aardschen gang, die met andere kloosters in verbinding stond, en hielden zich daarin verborgen. Doch zoodra de muiters hiervan de lucht kregen, tracht ten deze de monniken „als ratten in de riolen" door rook te doen stikken. ware 't maar alleen tegenover Jürgen.* »Aha, Jürgen 1* lachte zij schel. »Houdt die je weer onder den duim Voor hem sidder en beef je! Waarom? Omdat hy hier een hondje schijnt te hebben zien slaaD Kan ik 't helpen, dat hij zoo zelden hier komt Moet ik hem bij de ooren hierheen halen Of meen je dat ik hem niet genoeg het hof heb gemaakt »Ik meen Richard sprong op en liep naar het venster. Door de beslagen glasruiten zag hij de grauwe wolken zeilen voor den wind. Hij herinnerde zich Jürgen's eerste bezoek in deze woning, en hoe hartelijk zijne begroeting door Jürgen beantwoord was. Maar toen ja, toen toen was er in de oveiladene meubileering, in de weelderig aange richte tafel, ook in het wezen der jonge huisvrouw blijkbaar iets geweest, dat den majoor onaangenaam aandeed en tengevolge waarvan zijne bezoeken steeds zeldzamer en korter waren geworden. En ditzelfde iets was 't, wat op dit oogen blik Richard zelf een gevoel van onbehaaglijkheid veroorzaakte. »Ik meen,* zeide hij, dat Jürgen bij ons niet datgene gevonden heeft, wat hij verwachtte. Hij is in den laatsten tijd zeer ernstig geworden. Ik heb hem reeds herhaaldelijk diep in gedachten getroffen. Of hij zich zorgen maakt »Over onze menage,* viel Ulla in, Ook werden de wynkelders bezocht en toen ze dronken waren van het druivennat, richtten ze een beelden storm aan. Zondag was de eerste dag van ver heugenis in Portugal. Er werd toen veel feest gevierd. Overal zag men republikeinsche vlaggen, medaljons en enblemen. De tooneelen van den strijd in Lissabon werden druk bezocht, niet alleen door de Lissabonners, maar ook door de van buiten binnenstroomende bezoekers van het land. Maar voor de dag ten einde was, ontstonden er opnieuw onlusten naar aanleiding van de verbittering tegen de kloosters. Er wordt echter gezegd dat de kloosterlingen ook nu weer zelf de onlusten veroorzaakten. De regeering doet zelf alle moeite om te voorkomen, dat het volk de terechtstelling der geestelijke orden in handen neemt. Zij acht zich daar zelf mans genoeg voor. Ze heeft nu de besluiten Pombal en Aguiar opnieuw uitgevaardigd en daardoor is de toe stand voor de orden nog erger dan men eerst dacht, want nu worden alle leden van geestelijke orden, onver schillig van welke nationaliteit, uit Portugal verbannen. FRANKRIJK. Spoorwegstaking. In Frankrijk is Dinsdag een alge- meene spoorwegstaking uitgebroken. Reeds den heelen zomer was er onderhandeld en gedreigd. De maat schappijen weigerden een conferentie, waar onder voorzitterschap van den handenklappend. »Wel, dat kon niet beterHij heeft toch zelf het beste middel tot kureeren in den zak 't Is waarachtig eeo schandaalJe broer, die 't niet noodig heeft, geniet een vijftigduizend mark rente, en wy, die er naar springen, moeten voor een lorrige toelage van vijfduizend nog op zitten en pootjes geven I Wat zal hij als vrijgezel boven zijne gage nog uit geven -t- Zijn vermogen behoort, wel beschouwd, even goed aan jou als aan hem >Houd je mond!* stoof Richard op. «Ik wil dat niet hooreD.* »En toch wil ik het zeggen, omdat het de waarheid is »Je bent onbillijk en ondankbaar, Ulla. Je weet, dat wy zonder hein niet zouden hebben kunnen trouwen. Je weet dat hij mij bij mijne overplaatsing eene aanzienlijke toelage schonk, op mijn verzoek, dat mij zeer zwaar viel. En je weet ook dat ik mij daarbij ver plicht heb om zijn hulp nooit weer tot buitengewone uitkeeringen in te roepen.* »Dat laatste was heel onverstandig van je. Men kan nooit weten in welke noodzakelijkheid men nog komt.* Hy beet zich op de lip. »Eu ik zeg je, Ulla, dat dit gebedel moet op houden, dat ik mij niet meer er toe gebruiken laat, en dat dus de uitgaven voor het huishouden voortaan geen mark premier of den min. van Openbare Werken het grievencahier door een gelijk aantal gedelegeerden van directies en personeel zou worden besproken. De maatschappijen wilden niet ge meenschappelijk de zaken behandelen, doch wel met haar eigen personeel afzonderlijk. In de arbeidsbeurs vonden de gedelegeerden groote ontevredenheid. Het personeel verloor zijn geduld, en de leiders hadden te dikwijls over staken gesproken om nogmaals uitstel tot morgen" te vragen. Een klein incident is beslissend geworden. Za terdag jl. publiceerde de Compagnie du Nord een lijst van opslag voor zekere categorieënde anderen waren ontevreden en de gedeeltelijke staking brak uit De leden van het Nationaal Syndicaat en de Federatie keurden die partieele staking openlijk af. Maar ten slotte is het stakingscomité gedwongen, half tegen zijn zin de stakingsorder te geven. De meeste Fransche bladen bezweren de stakers, wel te weten wat zij beginnende sympathie van het publiek hebben ze niet, en dat is voor de stakers een leelijk ding. De tegenstanders der staking onder de spoorwegbeambten zelf de leden nl. van het syndicaat manen het personeel aan, zich niet te laten mee slepen door lieden, die hen met geweld in een onoverdachte staking willen betrekken. De volgende eischen der arbeiders zyn de directe aanleiding tot de staking lo. Algemeene verhooging der loonen voor het geheele personeel. 2o. Terug werkende kracht van de Pensioenwet boven de vastgestelde begrooting mogen gaan.* »Och och -TT. wel wel geef mij dat ineens maar onder zegel en stempel Of beter nog, wij laten 't notarieel op maken en beklinken riep zij schamper. »Eu als je voor de volgende kwartaal- uitkeering onderdanig dankend quitteert, laat my dan ook een woordje van dank er aan toevoegen aan je grooten en hoogverheven, ja extra gebakken Jürgen!* Richard was zeer bleek geworden, terwijl hy vlak voor haar trad. »Weet je wel, Ulla, dat je mij met der gelijke uitvallen tegen Jürgen op de ge voeligste wjjze kwetst? En dat ik ook jou niet zal toestaaD, den man, die mijn broeder en mijn weldoener is, te be schimpen Ik moet je verzoeken en waarschuwen dat maar niet weer te doen.* „En wat verder nog riep zij, zich op een hiel omdraaiend. »Bang maken laat ik mij niet zoo gauw, vriendlief, en voor jouw afgod Jürgen ben ik niet van plan in aanbidding neer te knielen. Ik wil hem taxeeren zooals hij ie vrekkig jegens zijn broer en jegens mij, zijne schoonzuster.* Zonder verder antwoord af te wachten, liep zij de kamer uit. Dit was de eerste maal, dat zy op tegenkanting stiet, en voor haren lichtgeraakteu aard was dit als een persoonlijke beleediging. Het ergste echter bleef de waarneming,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1