l ill It\M. So. 54. W oensdag 5 October 1910. 26e Jaar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. F U 1 L L ETON. Het vermiste kleinood. AXELSCHE D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Zaterdag is voor het eerst een vol tallige flottielje onderzeesche booten gevormd. Zy bestaat uit twee halve flottieljes van zes booten elk. Voor de opleiding van geschikt per soneel wordt een bijzondere school geopend. De Duitsche onderzeesche booten zijn alle duikbooten en gebouwd op de flermania werf te Kiel en op de keizer lijke werf te Dantzig. Zij dragen de doorloopende nummering U 1 tot U 12. FRANKRIJK. Minister Cochery heeft in de verga dering der begrootingscommissie over de financieele politiek der regeering gesproken. De minister heeft vooreerst de noodzakelijkheid betoogd om te ge raken tot een sluitende begrooting. Hij deelde, ook uit naam der geheele regeering, mede, dat hij zijn uiterste best zou doen om de behandeling der inkomstenbelasting in den Senaat zoo spoedig mogelijk tot een einde te bren gen hij zeide, dat hij in geen geval zou dulden, dat het door de Kamer aangenomen ontwerp verminkt of ver 'brokkeld zou worden. Wat de mono- polies betreft, de minister verklaarde zich bereid alle voorstellen te over wegen, die voor den staat uitvoerbaar en voordeelig zijn. De begrootingscommissie heeft ten slotte de voornaamste voorstellen van den minister van financiën, als de 311 Een gezelschap heeren, van de stoom boot gekomen, kwam naar boven ge wandeld, luidruchtig. Het troepje ver toonde zich reeds omlaag aan eene krom thing van het pad. Nog enkele schreden en de toeristen kwamen heü tegemoet, pratend en lachend. Renate ging voor want het pad was smal. Daar, opeens, voelde zij eene beklemming op haar hart, die haar den adem benam. Al het bloed week uit haar gelaat. Zij meende in den grond te zinken. Want zij had den rechterlijken ambtenaar herkend, die de huiszoeking had doen instellen, en tot wien zij was heengegaan in de ure van hare diepste vernedering. Zij had hem herkend en hij haar. Een oogenblik kon zij niet verder Zij bleef staan, als aau den grond ge worteld. >Heb je je bezeerd vroeg Saldorf, pchter baar aankomend. »Neem mijn arm, liefste U I Zij wees naar de naderenden. Hare tanden sloegen op elkaar. Zij kon niet 8preken. »Wat is 'tdan toch?» vroeg Saldorf verhooging der successierechten, e. a., aangenomen. Het evenwicht der be grooting is daarmede op slechts vijf millioen na bereikt. ENGELAND. Weer is een Engelsche tooneelspeel- ster met een lid van den adel getrouwd juffr. Souray met burggraaf Torrington, het hoofd van het oude geslacht der Byngs. Zij heeft de laatste twee jaar niet meer gespeeld, en heeft zich trouwens op de planken in onbedui dende rollen meer door schoonheid dan door talent onderscheiden. Zij houdt renpaarden en is zelt een stout ruiter. Nadat het paar te Parijs in de Engelsche kerk van het gezantschap was getrouwd, ging het de wedrennen te St. Ouen bijwonen. ZWITSERLAND. Te Zurich waren twee spoorwegbe ambten bezig met het inladen van koffers, die voor het meerendeel aan Russen toebehoorden. Een der koffers schoot hun uit de handen en viel op den grond, een hevige ontploffing volgde en beide beambten werden ernstig ge wond. In den koffer was een bom verborgen geweest. De man, wiens koffer aan het station te Bazel Woensdagavond uit elkander is geslagen, blijkt een Kroaat, genaamd Rak Ostoya, te zijn. Hij had in Amerika als mijnwerker zijn kost verdiend en was, met een flinkeu spaarduit, met vrouw en kind op den terugweg naar zijn vaderland. Hij bekende, dat hij „als herinnering aan zyn mijnwerkers glimlachend. >Ben je bang? Heb je mij niet bij je? En voor altijd?* Bij deze vraag liep haar een huivering over den rug.... Wat was zij begonnen Wat had zij hem aangedaan?.... Had zij niet van den beginne af geweten dat het onmogelijk was?.... Wat zal die goede gravin er van staan kijken!* schertste hij. Denk je ook niet »Ik denk n— van ja.« Zij wist nauwelijks wat zij zeide. Het tooneel stond haar weer zoo levendig voor oogen.... Zij zag zich in de kamer van den procureur-generaal, schier stompzinnig van schaamte en smart. Zij hoorde hare eigene stem. Hare eigene vraag hoorde zij of zy de stad verlaten mocht. En toen zag zij zich heengaan, belast met de smadelijkste verdenking. -- Voor het hotel was veel volk op de been. Eene schaar kinderen stoeide voorbij naar de speelplaats. Dus gingen de beide verloofden met een stillen groet uiteen. Renate bleef staan en keek Saldorf na terwijl hij in de dépendance verdween Het was haar of zij hem nooit zou wederzien. Zij zeide aan de gravin dat zij zich onwel voelde en een paar uren wilde uitrusten. Daarop ging zij naar hare kamer. Als wezenloos staarde zij om zich tijd" een dynamietpatroon en verschil lende wapens als een revolver en twep dolken, mee op reis had genomen. Bij de ontploffing zijn twee beambten zwaar gewond. Een hunner is ver moedelijk een oog kwijt. De politie gelooft, dat Ostoya waarheid spreekt en dat hij geen anarchist is. Hij zit echter nog in hechtenis. OOSTENRIJK HONGARIJE. In een trein, die pas uit Weenen was vertrokken, heeft een huzaren luitenant, blijkbaar in een vlaag van waanzin, met een mes een aanval gedaan op den postbeambte, die zwaar gewond werd. Ook twee passagiers, die tusschenbeide wilden komen, werden gekwetst. De trein werd tot stilstand gebracht en de luitenant werd io hechtenis genomen. AMERIKA. Roosevelt is toch wel onvermoeibaar. Nog pas éen paar weken is de oud president terug van de reis door het Middel-Westenonmiddellijk daarop kwamen de belemmeringen van de Republikeinsche partijconventie, en nu weer staat een groote tournée door de Zuidelijke staten der Unie op het pro gramma. Heden vertrekt Roosevelt Er is nu sprake van, dat de vrije week, waarover Roosevelt nog beschikken kan voor hij naar het Zuiden vertrekt, door hem zal worden gebruikt voor een vliegensvlugge tournée door den staat New York, ter aanprijzing van de candidatuur-Stimson voor het gouver neurschap van den staat. heen. De gezichten van den procureur- generaal en van haren verloofde vloeiden voor haar ineen zij kon ze niet meer uit elkander houden. Zij meende krank zinnig te worden van angst. Toen er buiten eene deur dichtsloeg, schrikte zij op als uit eene verbijstering Wat nu?.... Nu zy terugblikte op de zalige uren van daareven, aan Saldorf a zijde, begreep zij zichzelf niet meer Vergeten had zij.... Maar vergeten ook de anderen Waanzin was 't, dit te denken En lafheid, er van te zwygen Maar, o, welk eene foltering, nu met eene bekentenis voor hem te treden! Zoo diep in zijne oogen te zinken Want hoe laag zou hij, van zijne hoogte, op haar nederzien Toch, het onafwendbare moest ge schieden. Zij vatte een besluit. Zij zette zich neer en schreef »Ik kom heden niet aan tafel. Spreek in geen geval nog met de gravin. Om drie uur ben ik op de Hochfluh.* Zij adresseerde het briefje, schelde om de kamermeid en verzocht haar het biljet aan den majoor persoonlijk te overhandigen. De gravin, die om dezen tijd hare siësta placht te houden, had aan tafel op Saldorfs vraag slechts geantwoord dat juffrouw Mildner eene zware hoofd pijn had.wat bij deze drukkende hitte niet te verwonderen was. Ten zeerste verontrust en niet wetende Er zijn berichten in de Amerikaansche en Engelsche bladen over de ontdekking van een nieuW rijk goudveld aan de Kenai-rivier in Alaska. Het blijft natuurlijk af te wachten^ of dit bèricht geloofwaardig is. Een recente mededeeling over rijke nieuwe goudvelden in het Alaska-gebied bleek op groote overdrijving te berusten. Generaal Frederick Funston heeft zich vele jaren geleden grooten naam gemaakt door zijn krijgsverriéhtingen op de Filippijnen. Hy was n.l. de Amerikaansche officier die zich wist meester te maken van den leider der Filippijnsche opstandelingen Aguinaldo. Ook onderscheidde hij zich door zyn optreden te San Francisco, na de aard beving. Generaal Funston dan bezocht dezer dagen Kansas City, Waar hij afstapte in het Hotel Baltimore. Maar hy is er niet gebleven, want de lift- jongens en andere jeugdige hotèlbe- diendeti drageh daar een uniform' die veel overeenkomst heeft met de kapi teins-uniform van het Amerikaansche leger. Dat nu vindt generaal Fünstón een schandaal, leder officier behoort trotsch te zijn op zijn uniform, en moet het kwalijk nemen, wannéér zoö'n uniform wordt nageaapt. Zoolang de hoteljongeüs er geen andere dniïorm hebben, moeten Amerikaansche officie ren bet Hotel Baltimore mijden. Bovendien is hét dé hoogste tijd meent generaal Funston dat er aan de naaperij van de legeruniformen ddor politie, gevangenbewaarders, liftjdngens van hotels e. d., een eind kome. van deze »hoöfdpijn" te deuken, sloeg Saldorf op den bepaalden tijd den weg in naar de eenzame Hochfluh. Tot grillen en nukken koil hij Rénate niet in staat achten. Dat er in dien korten tijd iets moest gebeurd zijn, iets tüss'chen haar en hem getreden moest zijn, dit moest hij wel onderstellen. Maar wat, Wat Het ging zijn verstand te boven. Op dit uur broedde ook op de belom merde paden de namiddaghitte. Een sterke hars- en dentiengeur hing in de trillende lucht. In de loome stilte was geen geluid, dan het gonzfen dér insecten en in de verte het Ttiischen van den waterval. Saldorf stapte snel voort. Nu bereikte hij de kleine grasvlakte en daar rechts op de hoogte, bespeurde hij een wit kleed. Renate zag hem niet komen. Toen zij hem hoorde zijne stem, die haren naam riep, -j- Sloeg zij hare hahdéd voor haar gelaat. Reeds was hij kört bij haar. Renate»-% Hij vatte hare handen. Maar zij rukte ze los. »Laat mij Laat mij je weet niet ->-« Hij trok haar niettemin naar zich toe. »Wat weet ik niet Renate?. Dat ik je liefheb, dat weet ik. En meer behoef ik niet te weten. Wat kwel je jezelve en mij

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1