Gemengd Nieuws. dienst te Rome werd bekend gemaakt, dat zich in de stad geeir nieuw geval van cholera en ook geen verdacht ge val had voorgedaan. Van de drie per sonen, die Maandag ziek waren ge worden, was reeds een genezen, terwijl twee op weg naar beterschap waren AXEL, 30 September 1910 Bij Koninkl. besluit is benoemd tot notaris alhier de heer J. A. Dregmans, candidaat-notaris alhier. Dat deze benoeming algemeen vol deed aan den wensch der ingezetenen bleek zeker wel uit de vele belang stelling die de familie Dregmans direct na de bekendmaking ondervond. 's Avonds werd den heer Dregmans een serenade gebracht door het muziek gezelschap Concordia alhier, dat na afloop daarvan een muzikale wandeling met fakkellicht maakte. Een en ander gaf weer eens een beetje afwisseling in de gewone stilte, die hier heerscht. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot lid van de gezond heidscommissie, zetel Neuzen, de heer mr. G. W. F. Wentholt, kantonrechter te Neuzen. Zondag is, terwijl de bewoners, met uitzondering van den koejongen ter kerk waren, brand ontstaan op de hofstede van den landbouwer A. Poppe in den Hertogpolder onder Clinge. Schuur, stallen en wagenhuis brand den totaal af, de woning bleef gespaard De in de schuur aanwezige oogst rogge, tarwe, gerst, haver en aard appelen ging verloren. 9 kalvers en 2 vette varkens kwamen in de vlammen om. 1 dorschmachine, 2 wagens, 2 ploegen, eggen en andere landbouwwerktuigen werden door het vuur vernield, 1 paard, in den stal aanwezig, kon bijtijds gered worden het overige vee bevond zich in de weide. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. M. Crt. De winterdienst op de lijn Gent- Neuzen brengt de volgende wijzigingen Richting GentNeuzen. De trein die te 3.15 te Neuzen aankomt vervalt De laatste trein vertrekt voortaan uit Sas van Gent 9.30, Philippine 9.2 Sluiskil 9.45, aankomst Neuzen 9.53. Richting Neuzen—Gent. De trein van 8.54 uit Neuzen vertrekt voortaan 8.45, Sluiskil 9.02, Philippine 9.09, Sas van Gent 9.17, Selzaete 9.02, aankomst Gent 9.53. De trein van 3.05 uit Neuzen vervalt. De laatste trein ver trekt voortaan uit Neuzen 8.29, Sluiskil 8.37, Philippine 8.44, Sas van Gent 8.52, Selzaete 8.59, aankomst Gent 9.43. In de week van 21 tot en met 27 September kwamen in Zeeland 11 ge vallen van besmettelijke ziekten voor; n.l. 1 geval van typhus en febris ty- pfloidea te Breskens, 4 gevallen van roodvonk te St. Maartensdijk, te Ouwer- kerk, te Stavenisse, en *te Vlissingen en 6 gevallen van diphtheritis, nl. 2 te Aardenburg, 1 te Graauw en Langen- dam, 1 te St. Maartensdijk, 1 te St. Philipsland en 1 te Zierikzee. boosheid, bezegelde een nieuw leven. De stoomboot van Interlaken, stamp vol met passagiers, lag aan de landings plaats aan. Zoodra Renate dit zag, stond zij op en riep »Nu moet ik weg. De gravin wacht.* Saldorf drukte haar nog eens tegen zich aan, rees op en vatte hare handen. »Wij zijn in droefenis gekomen, en in vreugde gaan wij heen. Ik zal na tafel met de gravin spreken. Niet waar, mijn lieveling ?c Zij knikte blijde. Door het stille woud daalden zij hand in hand af. Een merel zong in een boom. Een eekhoorntje sprong van tak op tak. In de verte klopte een specht. Wordt vervolgd.) PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 2 October 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz [Voorb. H. Avondm.j Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Donderdagnamiddag heeft te Dom burg plaats gehad de onthulling van het monument ter eere van wijlen dr. J. G. Mezger, de man, die Domburg als badplaats bekend heeft doen worden in binnen- en buitenland. Te twee uur vereenigden zich op het pleintje, waarop het monument een plaats heelt gekregen, vele belangstel lenden, onder wie de heer Kuno Mez ger, uit Parijs, vierde zoon van wijlen dr. Mezgerleden van den raad, be stuursleden der vereeniging tot bevor dering der badplaatsbelangen, enz. De aanwezigen werden toegesproken door den voorzitter van het huldigings comité, den heer R. C. Labrijn, die met een kort woord het doel der hul diging van dr. Johan Georg Mezger in herinnering bracht. Domburg, de bloei ende, welvarende badplaats, was, zoo zeide hij, betrekkelijk weinige jaren geleden het armste der arme dorpen van het eiland Walcheren. Het is de groote verdienste van dr. Mezger jegens Domburg geweest aan den toestand van exclusivisme op onze reeds zoo afgelegen badplaats met frissche hand plotseling een eind te hebben gemaakt. Van het oogenblik at, dat dr. Mezger in 1887 voor het eerst zijn nieuwgebouwde villa Irma aan de grens der gemeente betrok, is Domburg's isolement gebroken, zijn er hótels, pensions en villa's bijgebouwd en uitgebreid, en ging eensklaps de gouden zon der welvaart op boven Domburg's nederige stranden. Voor dezen voor Domburg zoo buitengewoon verdienstelijken man is, met geldelykp hulp zijner vrienden en vereerders, fiet gedenkteeken verrezen. Na het monument te hebben onthuld, bracht de heer Labrijn dank aan allen, die de huldiging hebben mogelijk ge maakt, waarna hij namens het huldi gingscomité den burgemeester verzocht, het monument voor de gemeente in eigendom te willen aanvaarden. De burgemeester, de heer L. J. van Voorthuijzcn, aanvaardde namens den gemeenteraad het monument voor de gemeente, daarbij de verzekering ge vende, dat daarvoor zoo goed mogelijk zal worden gezorgd. Hierop legde de burgemeester namens den groothertog Friedrich Franz IV van Mecklenburg-Schwerin een door Z. K. H. gezonden krans bij het mo nument. De buste, die dr. Mezger voorstelt op ongeveer 60-jarigen leeftijd, staat op een roodgranieten voetstuk. Voet stuk en buste zijn samen 3 M. hoog. Om het voetstuk ligt een zware bronzen krans, als guirlande opgenomen aan de hoeken. De heer Kuno Mezger dankte namens de familie het comité voor de genomen moeite, den heer Voorthuijzen voor het nemen van het initiatief en bracht hulde aan den heer Falise voor de treffende gelijkenis van de buste. Woensdagavond is er, tijdens af wezigheid van de bewoners, ingebroken bij den landbouwer Addink, te Eefde, bij Zutpheu. Vermist worden honderd gulden en twee zilveren horloges. De marecbaussée doet onderzoek. Een klerk op het bureau van den afdeelingschef der 4e afd. te Ban doeng heeft door vervalsching van officieele bescheiden het land voor een bedrag van ongeveer 20.000 kunnen oplichten. De zaak is thans in handen van de justitie. (Avp.) Woensdagmorgen is in een hotel te Groningen aangehouden een kantoor bediende uit Rotterdam, die er Maandag van door is gegaan met f4000 van zijn patroon. Ook werden aangehouden twee zijner vrienden, een kantoorbe diende en een kofïiehuisbediende beiden uit Rotterdam. Per auto waren ze Dinsdag van Leeuwarden te Groningen gekomen en hadden daar door royale verteringen de aandacht getrokken. Op het drietal werd nog f2300 ge vonden verder waren in hun bezit gouden sieraden. Het opbrengen van de drie aangehouden mannen naar het politiebureau geschiedde onder grooten toeloop van het publiek. De ontrouwe kantoorbediende geeft voor, dat hij van de door hem ont vangen f 4000 een bankbiljet van f 1000 verloren heeft en daarom niet op het kantoor durfde te komen. 's Avonds werd de kantoorbediende gevankelijk uit Groningen naar Rotter dam overgebracht. De commissie, gevormd om gelden te verzamelen voor de nagelaten be trekkingen van de met de Prins Willem Tl omgekomenen, die voor een onder steuning in aanmerking kwamen, meldt, dat bij haar in totaal is ingekomen f 28,892,56, waaronder ƒ4135 uit Den Haag. Met dat geld kon aan 5 weduwen, waarvan één in Duitschland en vier andere te Amsterdam, voor het meeren- deel door tusschenkomst van Liefdadig heid Naar Vermogen eene lijfrente van f 3 per week worden gegeven eene te Amsterdam ontving eene lijfrente van 2 per week, eene andere op Terschelling ontving eene lijfrente van 2.50 per week, en twee weduwen op Ameland ontvingen ieder eene lijfrente van 1,50 per week. Aan eene weduwe werd 1000 ineens gegeven om een pension te kunnen inrichteneene andere ontving 525 ter afbetaling van het saldo van een oude schuld van haar man, voor welker afbetaling tot nog toe geregeld haar nu verongelukte zoon zorgde. Twee oudjes, niet meer in staat tot werken, ouders van een Verongelukten schepeling die hun kost winner was, konden met een lijfrente v^n f 6 per week worden geholpen op hun beider hoofd- Voor een door het omkomen van een zoon in zorg ver- keerende familie te Hilversum kon aan den Centralen Raad voor hulpbetoon en armenzorg aldaar 1500 worden afgestaan. Verder konden aan 7 weduwen op Curasao nog giften worden gezonden tot een bedrag van 1275, terwijl 3 andere weduwen, van wie 2 hier te lande en een in Duitschland, ieder 500 ontvangeneene zeer behoeftige familie in Duitschland ontving 300 en een vader van een omgekomen jongen man, die nog voor de oplei- dingskosten van dien zoon in schuld zat 225. Ten slotte werd voor een alleen in ons land achtergebleven zoon van eene verongelukte familie 500 afgezonderd. Met het saldo, na aftrek van enkele kleine onkosten, kon een weduwe ge holpen worden, die nog een kleine schuld voor haar zoon had te betalen. Wanneer de tram naar Alkmaar vertrekt, zet de stokersjongen, als de tram den wissel gepasseerd is, deze om voor de tram die uit de andere richting komtdaarna moet hij de tram inhalen en op de machine springen. Deze on verantwoordelijke manier heeft Woens dagochtend een slachtoffer geëischt. De stoker, de 16-jarige Van Wietingen, viel bij het opspringen en werd door de wielen verpletterd. Een sigarenwinkelierster op het Oostplein te Rotterdam kreeg in haar winkel bezoek van een man, die voor een dubbeltje sigaren kocht. Even later kwam een tweede persoon den winkel binnen, die een stuk manufac turen bij zich had, dat volgens zijn beweren ƒ36 waard was, maar dat hij om verschillende redenen voor 18 te koop had. De man, die de sigaren had gekocht, had wel zin in den koop, maar had geen geld bij zich, weshalve hij de sigarenwinkelierster 18 te leen vroeg, onder belofte haar dit geld da delijk met een rijksdaalder winst ;te zullen teruggeven. De juffrouw vol deed aan het verzoek, en behield als waarborg de gekochte manufacturen. Daarmee is zij blijven zitten, en ze zijn nog geen tientje waard. Een Duitsch student in de rechten, te Oldenburg woonachtig, is in den trein tusschen Roosendaal en Rotterdam in handen gevallen van kwartjesvinden, Zij hebben hem met hun kaartspel 40 mark afhandig gemaakt. 3000 schadevergoeding. Een ingeze tene van Zaandam heeft bij den Raad een verzoek ingediend, om hem 3006 schadevergoeding te geven. De feiten waarop hij dit verzoek grondt, zijn de volgende Zijn zoontje speelde in het rustuur op de speelplaats eener openbare school, en werd toen door een zijner mede leerlingen zoodanig omvergeloopen, dat zyn rechter-elleboogsgewricht brak en de jongen dus niet meer geschikt is voor alle werk. Wenscht de Raad deze vergoeding niet te geven, dan verzoekt hy, dat de gemeente den jongen zal doen opvoeden en hem op 17- a 18-jarigen leeftijd een goede be trekking zal verzekeren met pensioen. Op dit adres zullen B. en W. advies uitbrengen. Tijdens de afwezigheid van de moeder is de 2-jarige J. H. M. in de ouderlijke woning aan de Roentgen- straat te Rotterdam van een stoel in een kuip waschwater gevallen. De moeder vond bij haar thuiskomst het jongetje op het hoofd in de kuip met water staan. Een dokter kon slechts den dood constateeren. -- De arbeider B., te Hoenderloo, is Woensdag, toen hij een geweer wou laden, door de patroon in 't oog ge troffen, dat geheel verbrijzeld werd. De man is opgenomen in het ziekenhuis te Apeldoorn. Een boer in het Fransche dorpje Courey aux Loges kwam een poos ge leden er toe zijn witte kippen licht roze te verven. Deze ongewone kleur trok zeer de aandacht van de menschen, die in de streek hun zomervacantie doorbrachten en met velen van hen, die thuis zelf kippen hielden, deed de boer uitstekende zaken in licht roze kippen. Maar nu doet hij met de boeren uit den omtrek nog beter zaken iedere post brengt hem orders uit andere plaatsen. Want het blijkt dat de kleur stof, waarmee het boertje zijn kippen gekleurd heeft, de eigenschap bezit, by uitstek gevoelig te zijn voor de voch tigheid van de atmosfeer, waarbij dan de kippen van roze vuurrood worden, zoodat zij voortreffelijke barometer diensten bewijzen. Daar ze even goed leggen als ongeverfde kippen, zijn ze bijzonder in trek. In een Londensch gasthuis is Dinsdag een niet alledaagsche operatie verricht. Een achtjarig meisje had een tijd geleden ernstige brandwonden gekregen. Zij was bijna genezen, maar de dokters hadden een stuk menschevel noodig om de brandwonden behoorlijk te bedekken. De vader stelde zijnlyf beschikbaar, en Dinsdag is hem voor zijn dochtertje van een been vel afge nomen. Beide patiënten maakten het Woensdag goed.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2