No. 53. Zaterdag 1 October 1910. 26e Jaar#. Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COIJBANT. D*t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vr^dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. In geen jaren zijn er in Berlijn zulke hevige straatgevechten geleverd als Maandag en Dinsdag. Reeds verleden week was de herrie in Moabit begonnen met aanvallen op werklieden van een handelaar in steen kolen, die weigerden aan een staking onder het personeel van dien handelaar deel te nemen of aangenomen waren, om stakers te vervangen. De stakers schijnen, toen zij hun doel niet konden bereiken, de hulp van kameraden van tabrieken in de buurt te hebben inge roepen en in overleg met dezen werd [besloten, de politie, die de vrijheid van I arbeid beschermde, „de blauwen", zooals het volk te Berlijn zegt er van langs te geven. Maandagavond ondernamen de van hun werk terug gekeerde fabrieksarbeiders met de sta kers den eersten grooten aanval op de politie, en toen zijn ook de meeste agenten mishandeld en gewond. Eenige agenten liggen in hopeloozen toestand in het gasthuis. Onder de menigte, die de politie met steenen en al wat maar als werptuig te gebruiken was, bestookte waren vele half opgeschoten jongens, zooals er altijd bij onlusten te vinden zijn, om keien uit de straat te breken en de voorste gelederen van ammunitie te voorzien. Maar bij de menigte sloten zich ook schoolkinderen en huisvaders aan, de laatsten in het belang van hun eigen veiligheid meerendeels met kin deren op den arm. Op de waarschu- XIX. Sedert deze ure twijfelde Saldorf aan zichzelf. Hoe kort toch eerst was het geleden, dat hy beweerd had aan zijn levenspad naar geeD bloempje meer te zoeken En dit nu, wat hem nu niet meer uit den zin wilde, wat anders was dit, dan zoeken Herhaaldelijk rees in hem de gedachte, door een vervroegd vertrek zich weder met zichzelven te verzoenen en den weg terug te vinden in den ouden, ge wonen sleur. En dienzelfden avond nog, toen hij bij zijn binnentreden Renate zoo eensklaps zag verbleeken, rijpte deze gedachte in hem tot besluit. Maar niet heimelijk wilde hij den af tocht aanvaarden. Hij wilde Renate nog «preken, om haar uit zijn atscheidswoord te doen opmerken, dat hy met zijne drie-en-veertig jaren toch te verstandi was voor eene sentimenteele opwelling hij eene wandeling iets meer te zien, dan een van die vele dingen, die men "P reis beleeft eu bij de thuiskomst weer wingeu van de politie antwoordde het volk telkens met gejoel en steenen. De politie moest zich herhaaldelijk door een uitval verdedigen. Tegen 9 uur werden er uit het raam van een kroeg in de Sickingenstrasse, waar een aantal onruststokers hun kwartier hadden op geslagen, bierglazen, flesschen en bor den naar de politie geworpen, die daarop een vastberaden stormloop uitvoerde eu hel lokaal liet ontruimen. Bij de latere gevechten, waarbij telkens uit de menigte schoten vielen, weet men dat de Reformatie-kerk in de Wicles- straat en de daaraan grenzende pastorie zijn gehavend. In dezelfde buurt werden de uitstalramen van een grooten bazaar ingeslagen en de uitstalkasten leegge haald. De straatlantarens waren om vergehaald of uitgedraaid en in de donkere straten tusschen de hooge huizen, uit welker ramen telkens gevaar dreigde, had de politie het hard te ver antwoorden. Toen de verlieslijst werd opgemaakt bleken er 38 officieren en minderen van de politie gewond te zijn, van wie sommigen ernstig. Dinsdagochtend herhaalden zich de relletjes, toen de werklieden van den kolenhandelaar met de wagens uitreden, maar tegen het sterke politie-geleide durfde het volk niets ondernemen, hoe wel woedende vrouwen al hun best deden, om het tegen de politie te zetten. Dinsdagochtend in de vroegte vond een fabrieksbaas in Moabit nog een zwaar gewonden politieagent in een plas bloed liggen. Hij had een paar stappen gedaan, maar was toen in elkaar gezakt. Tweehonderd werklui hadden dat gezien en wilden den agent opnieuw mishandelen. De baas trok den gewonde snel zyn huis binnen en grendelde de deur van binnen. Een half uur lang bleef het gepeupel nog voor het huis joelen. Dinsdagavond is de politie hardhandig opgetreden, in het belang van hare eigen veiligheid en om aan het oproer voorgoed een eind te maken. De presi dent van politie had uitdrukkelijk bevel gegeven, om op eiken aanval van de menigte dadelijk met een charge met de blanke sabel of scherpe schoten te antwoorden. Het gevolg is geweest, dat er Dinsdagavond slechts enkele agenten, maar een kleine honderd men- schen uit de menigte gewond zijn. De opgehitste menigte heeft wel zwaar moeten boeten. Maar ook voor de vele lieden, die in hechtenis" genomen zijn, zit er wat op. Zij zullen wegens geweldpleging met vereenigde krachten Landfriedens- bruch vervolgd worden, een misdrijf dat met tuchthuisstraf tot tien jaren toe gestraft kan worden. BELG1IE. De gemeenteraad van Parijs, die te Brussel op bezoek is, laat er zijn tyd niet ongebruikt voorbij gaan. Maandag hebben de Fransche gasten een open bare j^tgere school bezochtj de zeven tiende eeuwsche Belgische kunst be wonderd en het koloniaal museum van Teüvueren bezichtigd, 's Avonds zyn de heeren op het Fransche gezantschap ontvangen. Dinsdag is er een bezoek gebracht aan de electriciteitswerken en Hij trof het meisje 's avonds bij de Henga&lsche verlichting van den water val. Zij was alleenwant de gravin, als zij eenmaal in een Fransch roman netje zat verdiept, was 's avonds niet meer de deur uit te krijgen. Toen Re nate hun voorbijging sloot Saldorf zich bij haar aan. Ik'wou u even goeden nacht zeggen,* zeide hij. »Dat zal ik morgen niet meer kunnen doen. Want mijn tijd hier is om.i »De onze ook.* »Dan ioopen onze wegen uit elkaar Hij wilde nog meer zeggen maar zij was reeds verdwenen. En kort daarna stond Renate in hare kamer aan het venster, met de saamge- vouwen handen tegen de borstZij kon zich niet voorstellen hoe het wezen zou wanneer deze gelukkige tijd een eiude nam wanneer Saldorf uit haren gezichtskring verdween.... Want zij be minde hem. Of het waanzin was of niet, zij beminde dezen man. Zij had tegep deze liefde geworsteld maar vergeefs. Datgene, wat eertijds haar geluk had uitgemaakt, was reeds lang uitgebluscht, verdwenen, vergaan. Hoe onwaardig stond Richard Lepsius tegen over dezen man, in wien alles recht schapen en ridderlijk was!.... Maar wat dan nu Wat moest er van deze liefde worden PO, waarom droeg zij nog langer dezen levenslast, dezen nieuwen, die nog zwaarder dan de vorige dreigde te worden Waarom niet aan al dezen jammer een einde gemaakt? Een enkele kloeke stap, dan dwazen voor het sterven overwonnen de gasfabriek van Brussellater werd er nog een school bekeken. En in- tusschen heeft het aan feestelijke maal tijden te middag en te avond niet ont broken. Woensdagavond is de Parijsche raad te gast geweest by koning Albert en koningin Elizabeth. Wat doen de socia listische raadsleden Zy zullen niet naar het paleis gaan. Van te voren waren zy gepolst en toen zy te kennen gaven niet aan den disch des konings te zullen aanzitten, is hun geen uit- noodiging gezonden. ITALIË. Volgens een bericht uit Rome waren in de laatstverloopen 24 uren te Napels 5 nieuwe gevallen van cholera en drie sterfgevallen vastgesteld. Uit de provincie Napels werden 3 nieuwe ziektegevallen en één sterfgeval Overigens luiden de berichten over den toestand in Napels tegenstrijdig. Van sommige zijden wordt nog altijd volgehouden dat werkelijke cholera gevallen slechts op zich zelf 3taande gevallen zijn, doch dat de gastroente ritis de meeste slachtoffers maakt. Het aantal van de slachtoffers aan laatst genoemde ziekte zou echter afnemen. Maandag waren 13 nieuwe gevallen vastgesteld. Professor Montefusco, de directeur van het hospitaal voor be smettelijke ziekten te Napels, heeft ver klaard, dat in die inrichting 44 personen ziek lagen aan acute gastroenteritis en 3 aan cholera. Door den stedelyken gezondheids- en En den volgenden morgen, heel vroeg reeds, stond zij aan den rand van den afgrond boven den waterval, en terwijl zy heen leunde over de zwakke afschut ting, lokte haar de diepte. En verder neeg zij zich als onder eene betoovering tot zij opeens eene bange stem haren naam hoorde uitschreeuwen en tegelijk zich bij de armen gegrepen eu teruggetrokken voelde met eene kracht, die haar deed wankelen.... »Wat wilde u doen? Wat zoudt u gedaan hebben, als Saldorf kon nauwelijks spreken. Hij ademde zwaar. En zij leunde tegen hem aan, half wezenloos, verdoofd, en niet in staat zich op te richten. Waarom, Renate? Waarom?* Hij boog zich tot haar aangezicht en vroeg wederom: Waarom wou je dat doen, Renate? Waarom?....* Zij trachtte zich van hem los te maken. Maar de kracht ontzonk haar, en hij leidde haar naar de bank. »Ik kan niet meer stiet zij kreu nend uit. >Wat niet?* riep hij. Twijfelen aan hetgeen wy allebei toch weten Aan hetgeen ons hier tot elkander bracht en niet meer loslaat »Het kan toch niet wezen het kan toch niet wezen Hij streelde teeder hare wang »Kind,< zeide hij »wat zijn wij alle bei dwaas geweest, door ziende blind te willen zijn En nu is toch gekomen wat er komen moest. Alleen hebben* wij eenige kostelyke dagen verloren laten gaan.» Hij kuste haar op het voorhoofd. En zy, zij voelde zich zoo veilig, zoo bevrijd aan zijne zijde, alsof er een nieuw leven in baar geboren ware. »Maar nu wij het weten,* hernam hij, >dat wij eikander willen toebehoo- ren, nu is er ook geen reden meer tot treurige gedachten. Je weet niet, liefste, hoe dor mijn leven is geweest. Het broederlijke gevoel anders was er niet. En nu opeens Renate, mijn lieveling, hoe gelukkig maak je mij »Als je wist hoe lief ik je heb,* fluisterde zij. »0, wat zou ik niet voor je willen doen!» Hij keek haar diep in de oogen. »Als je mij alles bent, dan heb je ook alles voor my gedaan, Renate.* Zij kon niet anders hare armen sloeg zij om hem heen. Vergeten was wat haar zoo lang gedrukt, gemarteld had. Een last viel van haar af. Als met eeu vleugelenpaar omving haar het geluk eu droeg haar heeu, hoog omhoog, boven angst en nood en kommer. De liefde, machtiger dan laster en

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1