Binnenland. andbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. moordaanslag werd gepleegd, zal nu toch nog moeten worden geopereerd. De kogel, die den burgemeester ver wondde zit nog in den hals. Berst dachten de chirurgen, dat het projectiel daar geen kwaad kon maar het blykt nu dat de kogel op een plaats zit waar hij hinderlijk is, zoodra Gaynor spreekt. Waar nu de burgemeester uit den aard der zaak telkens en langdurig in het openbaar moet spreken, kan hij den kogel niet kalm laten zitten, maar moet die worden verwyderd. De slagschepen van het Atlantisch eskader van de Vereenigde Staten hebben Donderdag in zee schietoefe ningen gehouden ter hoogte van Ports mouth, in Virginië. De Amerikaansche couranten bevatten het bericht, dat de juistheid waarmee de kanonniers hun stukken hebben bediend verrassend is geweest. EERSTE KAMER. Het Vrijdag vastgesteld ontwerp-adres van antwoord op dè Troonrede luidt Mevrouw Het was voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een groote vreugde Uwe Majesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, wederom, voor de eerste maal na de geboorte van Hare Konink lijke Hoogheid Prinses Juliana, in het midden van de Volksvertegenwoordiging te zien tot opening van de gewone zitting. Erkentelijk zyn wy voor de van Uwe Majesteit ontvangen belangrijke mededeelingen, betreffende den toestand van vaderland en koloniën. Met levendige belangstelling namen wij kennis van de toezegging van de vele en gewichtige wetsontwerpen, welke zullen worden ingediend. Instemmende met den wensch, dat Gods zegen op den arbeid der Staten- Generaal moge rusten, meenen wij de verzekering te mogen geven, dat het beroep van Uwe Majesteit op onze toe wijding en yver niet te vergeefs zal zyn gedaan. Het adres zal de Koningin schriftelijk worden aangeboden. Voorts werden goedgekeurd het ont werp betreffende wijziging der Indische mynwet en dat tot reorganisatie van den burgerlyken geneeskundigen dienst in Indië. harer vingers los en vatte zacht hare handen. »Er zijn vragen*, zeide hij, »die zich niet met een w&Arom en een daarom laten beantwoorden, evenals er leed is, dat zich door tranen niet laat verlichten. Wat er ook op dit oogenblik in uw gemoed omga laat mij gelooven dat het aan de sympathie tusschen ons geen afbreuk doet. Dan wil ik den wensch, om u behulpzaam te zijn, niet uitgespro ken, maar enkel gedacht hebben.* De hartelijke toon, waarop hij dit zeide, werd haar gevoel te veel. Zij boog zich haastig, om hare trillende lippen te drukken op zijne hand. Maar sneller nog verhinderde hij het haar, hoewel hij even door het onver wachte dezer dankbare opwelling bijna schrok. Toen schudde hij glimlachend zijn hoofd. >Wat hebt u er toch aan, mij zoo diep te willen beschamen Kan het u verwonderen, als ik eindelijk daarvoor revanche zoek Hij nam hare hand, die beefde in de zijne, bracht ze aan zijne lippen en kuste ze. Zijn blik zocht den haren en hield hem vast. Uit Renate's donkere oogen straalde iets heerlijks. Het trof hem in zijn hart. »Revanche*, herhaalde hij en kuste nogmaals hare hand. Daar kwam een wandelaar zingend het voetpad afde betoovering was ▼arbroken. Wordt vervolgd.) Belasting. Ingediend is het aangekondigde wets ontwerp tot aanvulling der middelen ter goedmaking van de uitgaven, be grepen in de staatsbegrooting voor 1911, strekkende tot heffing van tien opcenten op de aanslagen in de Bedrijfs- en Vermogensbelasting. De St. Crt. no. 222 bevat een over zicht van den stand der landbouwge wassen op 10 Sept. 1910. Door ongunstige weersomstandigheden en slechter toestand van de landen hebben vele gewassen zich onvoldoende ontwikkeld en valt de opbrengst alge meen tegen. Over het geheel geven de lichtere gronden betere oogsten als de zware. De granen geven weinig stroo, terwijl de opbrengst aan graan per schoof evenzeer niet groot is, De oogst van tarwe, gerst en haver kan dooreenge- nomen hoogstens vrij goed worden ge noemd. De roggeoogst is ook belang rijk minder dan in 1909, toen dit gewas zeer hooge opbrengsten gaf. De uit komsten wisselen thans van vrij goed tot goed. De qualiteit van het graan is, dank zij het gunstige oogstweer, over het geheel veel beter dan in 1909. Koolzaad gaf slechts eene vrij slechte tot matige opbrengst. De uitkomsten van de teelt van bruin mosterdzaad waren goed, die van geel mosterdzaad vrij goed, die van karwij vrij goed. In Zeeland was de oogst van bruine boonen goed. De aardappeloogst geeft over het algemeen weinig reden tot tevredenheid. In Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hoofd zakelijk watten en rijselaars verbouwd worden, is de aardappeloogst slecht. In overig Zeeland, waar blauwen, bonten en eigenheimers de hoofdsoorten zijn, kan de oogst vrij goed worden genoemd. De verwachtingen omtrent deze drie soorten waren niet hoog, doch de op brengst valt mede en de qualiteit is vrij goed tot goed. Van suikerbieten wordt de 3tand in onze provincie vrij goed tot goed ge noemd, terwijl de stand der uien even eens vrij goed is. Wat de warmoezerij-gew.assen betreft, wordt de stand van bloemkool op Walcheren zeer goed genoemd, evenals die van witte kool. Roode- en savoye- kool staat vrij goed op Zuid-Beveland. Daar is de stand van het fruit goed. Enkele boomgaarden met bellefleurs zijn op Zuid-Beveland zeer goed ge laden. De appelenoogst is in Zeeuwsch- Vlaanderen vrij goed, terwijl de stand der noten daar slecht genoemd wordt. AXEL, 27 September 1910 Op een weide van den heer Ph. J. van Dixhoorn aan den Armendijk alhier, daartoe welwillend beschikbaar gesteld, werden Zaterdag verschillende wed strijden gehouden door de schietver- eeniging Prins Maurits, de afdeeling van Volksweerbaarheidde voetbalclub Pro Patria en Klein maar dapper. Begunstigd door prachtig weder, liep alles flink van stapel. Na afloop werd een aardig vuurwerkje afgestoken en werden een tweetal luchtballons opgelaten, waarbij een talrijk publiek tegenwoordig was. Bij den schietwedstrijd werden door de navolgende heeren prijzen behaald, met het daarachter gevoegde aantal punten. Korpswedstrijd le groeple prijs H. van Alten 50, 2e pr. M. C. Lansen 46,' 3e pr. C. Wolfert 452e groep le prijs R. W. de Bruijn 42, 2e pr. A. Yzebaart Pz. 41, 3e pr. J. P. Brakman 39. Poedelprijs J. Verstraten. Vrije baan (marga 15 M le prys R. Blankert 57, 2e pr. C. J. Malipaard 57, 3e pr. A. Meeuse 55, 4e pr. J. A. van Hoeve 55, 5e pr. A. van 't Hoff 54, 6e pr. Pr. de Feijter 54, 7e pr. C. Wolfert 53, 8e pr. J. de Feijter Lz. 53. Vrije baan (Flobert 15 M.)le prijs A. van 't Hoff 21,2e pr. P. de Feijter 20, 3e pr. R. Blankert 17, 4e pr. J. de Feijter 17. Ver-springen le prijs C. van Taten- hove, 2e pr. A. Odding, 3e pr. P. L. Ortelee. Hoog-springen le prijs Joh. Deij, 2e pr. Jac. van Vliet, 3e pr. M. C. Lansen. Na afloop van het welgeslaagde lpestje werd nog eenige oogenblikken vertoefd in het gymnastieklokaal, waar nog menig hartelijk woord werd gesproken. Door het Alg. Burg. Armb. alhier is eenparig ontslag genomen, op grond dat het hun door het raadsbesluit dd. 20 Sept. jl. onmogelijk is gemaakt, de armenbedeeling voortaan behoorlijk uit te voeren. Tot onderwijzer aan de bijz. school op 't Zoute Spui alhier is met ingang van 1 Oct. e. k. benoemd de heer G. W. K. Hugenholtz alhier, in de plaats van den heer J. R. de Jonge, die tegen dien datum is benoemd aan de bijz. school in de Nieuwstraat alhier. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer G. P. Ittmann, arts te Axel, eervol ontslag verleend als lid der gezondheidscommissie, zetel Neuzen. Wij ontvingen de winterdienst voor de lijn Ter NeuzenMechelen, welke met 1 October a. s. aanvangt. De dienst wordt aldus gewijzigd De eerste trein van 6.58 uit Neuzen komt twee minuten vroeger te Mechelen aan, die om 9.15 en om 9.49 te Brussel (Nord). De eerste trein uit St. Nicolaas naar Ter Neuzen vertrekt 2 min. vroeger, dus om 7.48, uit Sluiskil om 8.59, en komt 9.07 te Ter Neuzen aan. De treinen 8.25 n. uit Neuzen en 10.35 n. uit Hulst vervallen evenals die welke 6.56 v. uit Brussel te 10 u. v. te Neuzen aankomt, terwijl de trein van 8.47 n. uit Mechelen slechts tot St. Nicolaas rijdt, aankomst 9.43 n. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 27 September 1910. P. H., 43 j., bootwerker te Ter Neuzen is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. F. W., 40 j., arbeider te Hulst is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. J. H., 29 j., koperslager te Axel is wegens oplichting veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. Toen Donderdag de molenaar J. L. Meyer te Stavenisse de as van den molen wilde smeren, geraakte zijn rechterarm beklemd tusschen de veilig heidsplank en de as, met het noodlottig gevolg, dat de top van den rechter wijsvinger verbrijzeld werd, de andere vingers gekneusd, de pols ontwricht en de rechterarm gebroken is, zoodat heelkundige hulp moest worden inge roepen. Zijn man gevonden Een buitenman bevond zich in een der cafés te Haarlem. Met hem waren nog een paar bezoekers aanwezig. Nummer vier komt binnen en neemt strijkelings langs den buiten man naast dezen voor de toonbank plaats. De buitenman, tot vertrek ge reed, wil afrekenen, maar mist tot zij u groote verwondering zijn portemonnaie, die hij wist,-dat hij nog bezat, toen hij het café binnengingZonder zich te bedenken, pakt hij zijn buurman beet, legt hem op den grond, en haalt, tot verbazing van de aanwezigen, zijn eigendom uit diens zakDaarna gaf hij hem nog een flink pak slaag. Terwijl ons boertje nu afrekende, poetste de ander de plaats. Een oplichtster. Zaterdag heeft j politie te Arnhem in een eerste-ranj hotel aldaar wegens oplichting gearri teerd de 20-jarige dienstbode S. A. I wonende aldaar. Deze was de vorige week door politie aangehouden wegens het fej dat zij een costuumrok door oplichtii in haar bezit had. Het meisje wei door de politie aan de marechauss overgegeven, en toen bleek, dat zij on in Oosterbeek en Velp oplichting ha gepleegd. Daar het evenwel voorwerpt van geringe waarde betrof, werd zij vrije voeten gesteld. Maandagavond nu nam zij haar in trek in een eerste-rangs-hotel teArnhen zich uitgevende voor „freule va Schaick". Zij vertelde, dat haar oudei in Den Haag woonden en dat deze ook zouden overkomen, en zoo besteld zij ook voor haar ouders kamers. Z zelf kwam te Arnhem, naar zij weerde, om examen te doen voor di hoofdakte en voor de akte Fransck De bagage zou spoedig komen Vrijdag bracht de freule een nieuw fiets mee in het hotel, waarop de naam] van den ieverancier was aangebrachl In het hotel had men intusschen eenigi argwaan gekregen. O.a had men vei nomen, dat zij tevoren in een hotel had gelogeerd, en dat zij daa door de marechaussee was aangehouden Men stelde zich nu in verbinding ma den rijwielhandelaar, die de flets dei „freule" had geleverd en toen bleel dat deze was opgelicht. Vrijdagavond werd bij de politi aangifte gedaan en Zaterdag volgdi de arrestatie van de dienstbode. Te Steen wijk is bij hetuitgravei van een kelder in een atgebrokei woning onder een oude bedstede zak met rijksdaalders gevonden. Ook een jubileum. Door den kanton rechter in banton I te Rotterdam ii een vrouw voor den honderdsten keet veroordeeld tot ontruiming van woning. Te Rotterdam klom Zondagmidda een werkman, die naar het vliegen van Olieslagers wilde zien, op het dak van zyn woning. Hij viel er af en bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden. Zaterdagnacht heeft te Kamera een half uur van Woerden, een hevifl brand gewoed. Zeven huizen en dt kerktoren zijn verbrand. De brand' weer uit Utrecht kwam op verzoek van den burgemeester van Kamerik met een stoomspuit ter hulp en wist de kerk, de school en de omliggend gebouwen te behouden. De brand begon in een huis met rieten dak I de kom van het dorp. Binnen enkeli oogeDblikken stond het in volle vlam het vuur woekerde voort, zoodat spoedig zeven huizen in lichtelaaie st< Hierna geraakte de toren in brand en ook spoedig stond die in volle vlam. Het dak stortte in en het uurwerk kwam te vallen, doch de Utrechtsche brand weer wist nu het vuur meester u worden. Persoonlijke ongevallen vielen niet voor. 't Grootste deel van het verbrande is verzekerd, het orgel ii de kerk bleef onbeschadigd. Luchtvaart. Olieslagers' vluchten, j Olieslagers heeft te Rotterdam Zater dag 18 minuten gevlogen op 550 li hoogte. Zondag heeft de koene vlieger zijn vliegweek met een buitengewone pres tatie besloten. Te 5.37 u. steeg hy op, vloog even rond 't terrein en verdwèen toen,, hoe langer hoe hooger stijgend. Men wachtte 10 minuten, men wachtte er 20, wachtte er 30. Olieslagers kwam maar Diet terug. Eindelijk na een 40 minuten werd hij weer zichtbaar, een stipje, miniem klein. Spoedig was hij nu weer geland. En hij was geweest?... Hij aan 1 regel; zulk de z< eigen maar K.M. 'tbij ongei keerc Me woon eigen de h voor de 1< Da thous Mil liet z; en t eerd, herin 'sl Antw De Simp den Chav plett< Ch de v teur een Na e op ei den van D( en i nog afsct uit z hij z Zo gebr: bleel zal i D( is hi G< j uit was Het twee te C een getu van den 't: al ii 70.0( toest en 't als Bi dat van waa; gebl plaa moe met het zij den pres De toe wild weg han Hij doel reel den gev Z zagi Zij

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2