20e Jaar£. Woensdag 28 September 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. ÜIELEHVAX. Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKERUITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Vrijdagochtend heelt men in de hotel kamer, waarin de van spionage ver dachte Engelschman Trench te Emden zijn intrek had gehad, een doos met bliksemlichtpatronen, drie dagboeken, twintig fotografieën en plattegronden van vestingwerken en kaarten van kustbatterijen te Kiel, Wilhelmshaven, aan het Noord-Oostzee-kanaal, te Kux- haven, op Helgoland, Wangeroog, Bor- kum en aan den mond van de Eems gevonden, met aanteekeningen be treffende de betonning van het vaar water. De papieren zaten in de sloop om de matras en werden bij het schoon maken van de kamer ontdekt. FRANKRIJK. Het assisenhof van het Kanaal-de partement heeft den moordenaar van baron van Montrond, den negentien jarigen Gueret, tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Men herinnert zich misschien dat Gueret, een vroegere kaecht van den baron, in den nacht van 15 op 16 Mei in diens slaapkamer op het buitengoed te Martinvast is binnengedrongen en daar den slapenden ouden man met een pistoolschot in het hootd heeft afgemaakt. Met tweehonderd irank en enkele sieraden maakte de moordenaar zich uit de voeten. RUSLAND. Een met een stoomschip uit Odessa te Cherson aangekomen reiziger is ge Vlug gleed het bootje over het gladde water, dat gloeide en sprankelde in den avondzonnegloed. De bergen rondom prijkten met de prachtigste kleuren bet rijkst in de bovenluchtwant lager hing een purperkleurig waas, van gouden licht verheerlijkt. Renate meende een sprookje te be leven. Dit geluidlooze voortglijden bracht haar gemoed in een droomzoete kalmte. Het was alsof de druk van het verleden en de zorg voor de toekomst van haar afvielen, alsof zy eene lucht ademde, reeds niet meer van deze wereld. Zoo rat zij, met de handen op de knieën gevouwen en tuurde in de glanzende verte. En al deze rust, al deze vrede dit voelde zij onbewust gingen uit van den man, die daar zoo kalm en «terk de riemen hanteerde. Saldorf wilde haar zwijgen niet ver atoren. Hy wist dat er tusschen dit meisje en hem eene onuitgesprokene aympathie was eene sympathie, die berustte op wederkeerige waardeering. De droomerige uitdrukking harer oogen bekoorde hem opnieuw. Voor hem droeg zij geen masker meer. Zooals hij haar rag, zoo was zij. storven ouder verschijnselen, die aan cholera doen denken. De stoomboot wordt in Otsjakof in quarantaine ge houden. Uit pas openbaar gemaakte ambte lijke opgaven blijkt dat het aantal ziekte- en sterfgevallen in het leger in het jaar 1909 een belangrijke vermeer dering toont, vergeleken bij de cijfers van het voorafgaande jaar. Aan cholera stierven 7 officieren en 144 soldaten. Als oorzaak der cholera wordt opge geven het drinken van onzuiver water eu vau kwas, een Russischen nationalen drank, alsmede het gebruik vau onrijpe of ongewasschen vruchten. Slechts in zeer weinige gevallen was besmetting door den omgang met cholera-zieken voorgekomen. Er wordt verder in 't algemeen ge klaagd over te weinig zorg voor zuiver drinkwater eu gebrek aan zindelykheid in het algemeen, als oorzaken van allerlei ziekten. In een voorstad van Moskou is in het bed der Moskwa een groote ver zameling kanonskogels ontdekt. Er zijn reeds 77 kogels bovengehaald. Ongeveer honderd moeten er nog op den bodem der rivier liggen. TURKIJE. Bij Kassaba in Macedonië heeft een gevecht van drie uren plaats gehad tusschen Turksche troepen en een onbekende bende. Drie komitadji's werden gedood en een gewond. De rest vluphtte. Bij Prevesa heeft een Grieksche bende getracht de Turksche grens te over schrijden. Een gevecht met de grens wacht volgde. Twee Grieken sneuvel den. Daarna nam de bende de vlucht. De overheid te Kavala heett 5 Grieksche kooplieden uitgewezen. De krijgsraad te Saloniki heett we gens «deelneming aan revolutionnaire woelingen eenige Grieksche geestelijken tot dwangarbeid veroordeeld. JAPAN. In de laatste weken wordt op For mosa door de Japanners weer fel ge vochten tegen de bergstammen in het binnenland. De strijd ter onderwerping van deze wilden" wordt nu al vele jareu door de Japanners gevoerd maar een beslist en blijvend succes hebben zij nog niet kunnen behalen. Na elk treffen, trekken de wilden" zich in hun ontoegankelijke schuilhoeken in het centrale gebergte des eilands terug. Nu pas weer is er hevig gevochten, waarbij de Japanners 200 man aan dooden verloren. Aan beide zijden werden gevangenen gemaakt. Dit leidde tot een korten wapenstilstand, waarin die gevangenen werden uitge wisseld. Maar de Japanners zijn vast besloten, den tegenstand der „wilden" te breken. Zij gaan dat nu probeeren door het aanleggen van allerlei draad versperringen in het oerwoud. Die draden worden dan tevens electrisch geladen, zoodat aanraking daarvan voor de vijanden levensgevaarlijk wordt. AMERIKA. Men herinnert zich dat de New- Yorksche politie-chef Baker door den Eens, toen de sirene eener stoomboot gilde, schrok zij op en keek hem aan. Toen troffen elkaar hunne blikken en tegelijk schoot het bloed in Renate's wangen. Saldorf echter zou dien blos niet hebben willen missen. Die blos toch herinnerde hem het morgenrood Van zijn eigen gevoel, toen ook hij nog blozen kon. Die blos was voor hem als een vergeten, langzaam weêr in het geheugen oprijzend liedeken. Toen het bootje bij de watertrap te Giessbach aan den wal stiet, sptong Renate er uit en wilde den ketting vast maken. Maar Saldorf was haar reeds vóór geweest. »Neen, neenc, zeide hij, den ketting om den paal werpend. »U wilt mij altoos maar beschaamd maken »Ik ben enkel maar dankbaar*, zeide Renate zacht. »Waarvoor? Omdat u mij een paar aangename uurtjes hebt verschaft Pc Daar zij niet antwoordde, vroeg hij of zij van de tandradbaan gebruik zouden maken, of liever te voet naar boven gaan. »Te voet veel liever!* Dus gingen zij, schier eenzaam, den gemakkelijken weg naar boven. De zonnepijlen boorden nu schuins door het loover en wierpeu lichtroudjes op het mos. Een merel zat te fluiten op een tak, en hoog in de kruinen suizelde de wind. waarnemenden burgemeester, Mitchell, voor ontslag was voorgedragen aan Gaynor. Baker was er n.l. niet in geslaagd een aantal speelholen en plaatsen van ontucht te onderdrukken. Maar Baker heeft de beschuldiging van zich afgeschoven en gezegd dat niet hijzelf, maar feitelijk Gaynor er de schuld van draagt, dat de strijd tegen de speelholen en bordeelen in Grooter New-York niet met succes is bekroond. Men moet meent Baker tegen zulke gelegenheden werken met politie mannen in politiek en niet met agenten in uniform. Maar dat is juist wat Gaynor niet hebben wil. Hij wil van het werken met stille agenten niet weten. Het publiek iu de wereldstad volgt met verklaarbare belangstelling het gekibbel tusschen Baker en Mitchell. Het voelt ook veel voor het excuus van Baker, dat hij er met de hulp van het gewone corps geüniformeerde politie mannen alleen niet komen kan; maar aan den andereu kant begrijpt het ook heel wel, dat Gay nor terugdeinst voor het gebruiken van z.g. „stillen." Dezen toch zijn dan zoo bij uitstek iu de gelegenheid om hun toevlucht te nemen tot middelen, die het licht niet kunnen zien. Want deze geheime rechercheurs vinden eu naar de ervaring aan toont benutten dan dikwijls de ge legenheid om zich door de houders van speelholen en bordeelen te laten om- koopen teneinde hun „etablissementen" niet lastig te vallen. Gaynor, de burgemeester van Grooter New-York, op wien onlangs de bekende Wat zou er van ons meoschen wordeu*, zeide Saldorf, »indien wij niet nu en dan eens onze zinnen konden verfrisschen in de natuur?* Hij dacht er aan, hoe snel zijn verloftijd zou vervlogen zijp, hoe spoedig deze idylle onder de strenge en veelzydige eischen van zijn beroep zou vergeten zijn, en een gevoel van droefheid bekroop hem. Hoe lang deukt u nog bij de gravin te blijven vroeg hij. >Dat weet ik niet.* »Ik geloof namelykc, hernam hij na een pauze, »dat u uuttigers zou kunnen doen, dan als gezelschapsdame van een gravin Stadelburg door de wereld te reizen. Gelooft u dat zelf óók niet?' Hij zeide dit inderdaad uit geen andere beweegreden, dan dat hij Renate's be trekking harer onwaardig achtte. Maar toen het hem over de lippeu was, I hy er spijt van. Het meisje verschoot een weinig van kleur en zweeg. Hij bleef staan. »Als u reden meent te hebben om aan mijn goede weuschen voor uwe toekomst te gelooven*, zeide hij, »dan zult u ook die vraag van mij wel hebben begrepen.* Zij knikte. In haar binnenste was zij 't zoo met hem eens. Zij had zoo vaak reeds een gevoel gehad alsof er in hare ziel eene frissche bron verdroogde, alsof zij langzaam verhongerde aan eene vol gedekte tafel. Maar »Hoe kan ik 't veranderen zeide zij. »Uit mijzelf kan ik niets ondernemen want mij ontbreken de middelen.* Zou u mij willen vergunnen vroeg hij zacht. Een gloeiend rood vloog over haar »0 neen 1 Nooit!* Hij vatte hare hand en hield die vast, ondanks haren onwil. Acht u het denkbaar, dat ik uw gevoel zou willen krenken Dat ik niet veeleer uwe wilskracht bewonder en niets anders bedoel dan u eene behulp zame hand te bieden Het zou toch zoo onmogelijk Diet zijn, dat n aan mijne vriendschap geloofde en vriend schap mag toch de rechten van vriend schap hebben, niet waar - Zijn stem klonk zoo kalm en eerlijk, en toch zoo warm. »En als u daaraan gelooft »Als Zij omvatte eensklaps zijne rechterhand met hare beide handen en drukte ze met koortsigen angst. Het verledene voer als een storm over haar heeu en benam haar den adem Als hij nu te weten kwam dat men haar met ringers nagewezen had, dat men haar in de huizen der aanzienlijken smadelijk de deur gewezen had, dat in hare woning de politie Het brandde haar, hem dit alles te onthullen en dan te vluchten, om hem nooit weer terug te zien. Hij maakte den krampachtigen druk

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1