No. 51. Zaterdag 24 September 1910. 26e Jaar£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IH KLEIMAN, an le. Binnenland. Landbouw. 4XELSCHE1 5 COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent franco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A XE L. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën wórden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. ÏN. STATEN-GENERAAL. Dinsdagmiddag 12 uren vergaderden de leden der beide Kamers der Staten- Generaal tot opening van de gewone zitting. De heer Schimmelpenninck van der Oye, die den voorzitterstoel bekleedt, opende, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof hadden begeven, de vergadering en liet door den griffier van de Eerste Kamer voor lezen een Koninklijk Besluit van 8 September 1910, no. 25, houdende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende deze zitting. De voorzitter benoemde eene com missie, die H. M. de Koningin in het gebouw zou ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van ministe- riëele departementen, en de leden van den Raad van State vereenigden zich, te één uur des namiddags, mede in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, werd door de commissie in de vergaderzaal binnen- I-geleid, nam plaats op den Troon en las, terwijl de Prins naast Haar gezeten was, de volgende TROONREDE: Mijne Heeren 1 Het verheugt mij weder in uw chidden te zyn. Onze betrekkingen mét de andere mogendheden zijn van den meest vriend- sehappelijken aard. Gelijk te vreezen was heeft de weers gesteldheid ten vorigen jare op land en tuinbouw een ongunstigen invloed Uitgeoefend ook thans laat de opbrengst van sommige akker- en tuinbouwge- wassen te wenschen over, doch voor de veehouderij zijn de tijden voordeelig. Ondanks eenige ongunstige omstan digheden was in handel en nijverheid in verschillende opzichten vooruitgang waar te nemen. Het scheepvaartverkeer nam wéder en in niet onbelangrijke mate toe. In het scheepvaartbedrijf waren de uit komsten van de vrachtvaart ter zee minder ongunstig. De staat der koloniën geeft in menig opzicht reden tot tevredenheid. De tneer geregelde toestanden, die als gevolg van het in de laatste jaren ten opzichte van de buitenbezittingen in toepassing gebrachte regeeriugsge- bied in die streken zijn ontstaan, oefenen een verblijdende werking uit op de ontwikkeling van handel en verkeer, en geven grond om een gestadigen eoonomischen vooruitgang van dat ge bied te verwachten. Zeer betreur ik dat de cholera in verschillende streken van Nederlandsch-Indië slachtoffers eischte. Burgerlijke en militaire landsdienaren, zoo hier te lande als in de koloniën, vervullen hunne taak op een wyze die lof verdient. Hoewel de loop van 's Rijks middelen niet onbevredigend, is blijft toch ten gevolge van de vele hoogstnoodzakelijke nieuwe uitgaven de flnancieele toestand des Rijks de grootste zorg vereischen. Binnenkort zullen de reeds vroeger aangekondigde ontwerpen tot herziening van het tarief van invoerrechten en tot invoering eener algemeene inkomsten belasting u bereiken. Tot dekking van het zeer aanzien lijke tekort op den aanstaanden dienst zal de toevlucht moeten worden geno men tot dezelfde tijdelijke maatregelen, als voor het loopende dienstjaar is\ geschied. Wetsontwerpen ter verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom en tot wijziging der ongevallenwet van 1901 zullen u bereiken. De bij u ingediende wetsontwerpen, alsmede die, waarvan de indiening' reeds vroeger is toegezegd, zullen veel van uw tijd en uwe inspanning eischen, toch zullen met het oog op noodig ge bleken voorzieningen daarnevens nog eenige wetsontwerpen aan u worden Een wetsontwerp tot vaststelling van eene eedsformule en van de gevallen waarin de eed van getuigen in burger lijke en strafgedingen kan worden ver vangen door eene belofte, zal 'u be reiken. Ook zullen u worden voorgelegd een herziening van de bepalingen van het burgerlijk wetboek omtrent de verbin tenis uit onrechtmatige daad, alsmede van de wet op het auteursrecht. Bij de herziening der onderwijs-wet- geving, welke 'naar aanleiding van het rapport der ineenschakelings-commissie zal moeten worden overwogen, zullen de onderwerpen, welke met de jongste wijziging der wet op het lager onder wijs in nauw verband staan, alsmede de wettelijke voorziening inzake het vakonderwijs, het eerst de aandacht vragen, voor zooveel zulks, zonder het geheel te verbreken, mogelijk blijkt. Indiening van een wetsontwerp tot herziening der militiewet 1901 kan spoedig worden tegemoet gezien, terwijl,, in verband daarmede, een wijziging van enkele bepalingen der landweerwet u ter overwegingzalwordenaangeboden. Een ontwerp van wet betreffende den landstorm is in bewerking en zal u eerlang bereiken. In aansluiting aan de verbetering van de Waal zal in het belang van de scheepvaart een aanvang gemaakt worden met de normaliseering der Bovön-Merwede. Ontwerpen worden voorbereid tot bevordering van de verbetering der afwatering van de provinciën Friesland en Groningen, van het Meppelerdiep en van de Vecht in Utrecht. Voorstellen tot hervorming van het binnenlandsch bestuur in Nederlandsch- Indië zijn mede in voorbereiding. Op uwe toewijding en ij ver zal, naar ik vertrouw, niet te vergeefs een beroep worden gedaan. Gods zegen ruste op u w arbeid Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend". Hierna verlieten Koningin en Prins, voorafgegaan door de commissie, de vergaderzaal, waarna de voorzitter, nadat de commissie in de zaal was teruggekeerd, de vereenigde vergadering weer sloot. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 21 Sept. De Voorzitter, baroü Schimmelpen- ninck v. d. Oye, aanvaardde het voor zitterschap met een kort woord, waarin hij er op wees, dat hy, vereerd door het groot vertrouwen der Koningin om hem op vergevorderden leeftijd weer tot voorzitter te benoemen, vrijheid heeft gevonden den voorzitterszetel' weder in te nemen, ook met het oog op de welwillende medewerking welke hij van de Kamer in het laatste achttal jaren heeft mogen ondervinden. Wijzende op de vele belangrijke ontwerpen, reeds bij de Kamer inge komen eh verder in de Troonrede gisteren aangekondigd, wekte spreker op tot krachtige toewijding en ijver aan*"s lands zaken. Ingekomen was een schrijven met, bijlagen van het oud-lid der Kamer Van Heeckeren van Keil, behoorönde bij diens Nota van 12 Mei jl. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten dit schrijven terzijde te leggen. Besloten is de Troonrede met een adres te beantwoorden. Voorlezing is gedaan van het Kon. Besluit, waarbij de heer Graaf van By landt tot voorzitter der Tweede Kamer wordt benoemd voor het a.s. zittingjaar. Donderdag deelde de voorzitter mede dat van de Commissie van Redactie is ingekomen het ontwerp-adres van ant woord op de Troonrede. Hét wordt heden behandeld, benevens eenige wetsontwerpen. TWEEDE KAMER. In de middagzitting aanvaardde de heer Lieftinck, als oudste lid in jaren, tijdelijk het voorzitterschap met een welkomsttoespraak. Hij sprak het vertrouwen uit dat de Koningin niet tevergeefs een beroep op de medewerking der Kamer zal hebben gedaan bij het verrichten van den arbeid, welke de Kamer dit zittings jaar wacht. De Minister van Financiën bood de staatsbegrooting aan. Bij het opmaken van een nominatie voor het voorzitterschap werd gekozen de heer Van Bylandt. Woensdag droeg de heer Lieftinck, als tijdelijk president, het voorzitter schap over aan den heer Van'Bylandt met een toespraak, waarin hij voldoening uitspreekt over diens benoeming. De heer Van Bylandt aanvaardt het voorzitterschap, met dankzegging voor het hernieuwde blijk van vertrouwen, door de Kamer in hem gesteld, door zijne voordracht van het presidium. Met Gods hulp hoopt hij zijn plicht getrouw te vervullen, en belooft on partijdige leiding en stipte handhaving van het Reglement van Orde. Veel arbeid is er, maar aan tijd daarvoor zal het niet ontbreken als de Kamer beknopt is in redevoeringen en vooral niet te veel tijd besteedt aan behande ling van zaken van persoonlijken aard. Hij dankt ten slotte den heer Lieftinck voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Dinsdag a.s. zal weder openbare ver gadering worden gehouden. Nieuwe halve guldens. Naar het U. D. verneemt, zijn op het oogenblik aan 's Rijks Munt nieuwe halve guldens in bewerking, die in meer dan één opzicht afwijken van het oude model, volgens hetwelk dit muntstuk tot dusver werd geslagen. De Commissie tot verkrijging van een rijweg over de Ooster-schelde ter verbinding van Zeeland en Noordbra- bant heeft thans den minister verdocht over te gaan tot inpoldering aan de Zuidzijde van den spoorwegdam tus- schen den Nöordbrabantscheh enZeeuw- schen wal. De kosten worden op 200,000 geraamd, waartegenover staat dat de staat de aangewonnen gronden voor 3 ton zal kunnen verkoopen. TV. R. Crt. Te Amsterdam is Woensdag door Het Nederlandsche Rundneestamboek de 37e algemeene vergadering gehouden. Het ledental neemt gestadig toe en bedraagt thans 3920 of 207 meer dan verleden jaar. De afgevaardigde van Zeeland klaagde er over, dat bij de keuringen deze pro vincie altijd zoo laat aan de beurt is. Ook bepleitte hij tijdige toezending der lijsten van goedgekeurde dieren. Wat de inspectie betreft, meende hij te moeten opmerken, vooropstellend dat de 'Wijze van optreden der inspecteurs algemeen gewaardeerd wordt, dat over het algemeen de tijd te kort is, en hy vreesde, dat daarvan dikwijls een spoedige afkeuring het gevolg is. De voorzitter deelde den afgevaardigde van Zeeland mede, dat de voorschriften der keuring voor alle provinciën dezelfde zijn. Acht een fokker zich verongelijkt, dan kan hij herkeuring aanvragen. AXEL, 23 September 1910. Precies op tijd arriveerde hier gister ochtend de express-trein 'van Neuzen naar Brussel met zich voerende een 370-tal- passagiers. Ofschoon die ge legenheid voor de tweede maal werd aangeboden, waren toch ook uit onze gemeente nog weer ruim honderd lief hebbers, waarvan sommigen voor de tweede en derde maal eeu bezoek aan de tentoonstelling te Brussel brachten. Prachtig weer begunstigde de reis, die naar wensch werd volbracht, zoodat allen weer ten hoogste voldaan over het genotene thuis kwamen.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1