i\o. 49. Zaterdag 17 September 1910. 20e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. MELEMAA, Buitenland. Binnenland. Landbouw. AXELSCHE COERANT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Het regent nog altijd besluiten, ver zoekschriften enz. in verband met de duurte van het vleesch, maar men hoort nog niets van stappen van de regeering, om het koor der ontvredenen het zwijgen op te leggen. Misschien wil zij de zaak op de lange baan schui ven, tot Slachtmaand in het land is. De ondervinding heeft immers geleerd, dat het aanbod van varkensvleesch, ganzen enz. dan zoo sterk toeneemt, dat de prijzen van rund- en kalfsvleesch van zelf gaan dalen. En verder zullen de gemeenten, die het meest onder de schaarsehte te lijden hebben, misschien moeite doen, om groote hoeveelheden visch van gemeentewege aan te voeren, gelijk al meer gebeurd is. Maar van een openstelling der grenzen is natuur lijk geen sprake. Baron v. Schorlemer, de Pruisische minister van landbouw, heett dit ook gezegd tegen een afvaardiging van het Duitsche verbond van vleeschhouwers, die hem zijn nood kwam klagen. Het gehoor duurde twee en een half uur, maar schijnt bitter weinig opgeleverd te hebben. De minister sprak als zijne meening uit, dat een ruimere openstel ling van de grens de schaarsehte toch niet verhelpen zou. FRANKRIJK. Het onderzoek in het te Havre ge beurde schandaal, waar, zooals men weet, een werkwillige kolendrager, met voorbedachten rade door stakers gedood is, is begonnen. Er zijn honderd vijftig man infanterie van een regiment, dat aan de manoeu vres in Picardië deelnam, in verband, met de ergerlijke gebeurtenissen bij de staking der kolendragers voorgekomen, te Havre aangekomen. De ontsporing bij Bernay houdt nog steeds de pennen in beweging. Over de oorzaak der ontsporing is men nog niet veel wijzer geworden. Zooals ge meld, wil de directie der westelijke staatssporen van te snel rijden al I evenmin hooren als van een slechten toestand van den weg. Men spreekt nu van kwaadwilligheid, maar ook daarvan blykt verder niets. De ont stemming van het publiek is groot en dit is te begrijpen als men zich even wil herinneren, dat het spoorwegongeluk by Bernay het derde ongeluk is, dat binnen de drie maanden op de lijnen van den staat gebeurd is. Bij Ville- preux zijn 20 Juni 18 personen omge- I komen, bij Saujon 14 Augustus 50 en nu bij Bernay 8. Dat zijn dus in het geheel 76 doodenvoorts zijn er bij die drie spoorwegrampen 150 menschen gewond, van wie sommige voor hun I leven verminkt en tot arbeiden onge- I schikt geworden zijn En onder de bij de ontsporing te Bernay zwaar ge kwetsten zijn er wier leven thans nog in gevaar verkeert. Een lezeres van de Temps schrijft san dat blad, dat zij en haar man 's winters heel dikwijls reizen met den sneltrein CherbourgParijs, die nu by Bernay ontspoord is en dat zij altyd met angst het oogenblik tegemoet zien, dat de trein de tunnel bij Bernay doorgaat. Zij schrijft, dat de trein daar altijd met dolle vaart de helling afvliegt en dat zij en haar man daar dikwijls met hun kennissen over gesproken hebben. ENGELAND. Opnieuw een geheimzinnige geschie denis, waarin het krantenlezende publiek zich kan verdiepen, omdat de oplossing nog op zich laat wachten. Den 28sten Augustus was George Woodgate, een 22-jarig luitenant van het jongens-ver kennerscorps, verdwenen. Te Bromley had hij met twee jonge verkenners en zijn terrier bij zich het corps verlaten, om in de richting van Farnborough te wandelen. Zijne metgezellen kregen bevel, om bij den weg te gaan zitten en hij liep door, zeggende dat hij na een tijdje bij den volgendeD mijlpaal op hen zou wachten. Zijn terrier volgde hem. Later vonden een paar wiel rijders den hond aan een hek gebonden, maar van den luitenant was geen spoor te ontdekken. Dinsdagochtend om vijf minuten over zevenen werd aan het huis van zijn moeder in Peckham gebeld. Zij ging haastig naar de voordeur en vond den luitenant in uitgeputten toestand op de stoep. Zijne schoenen waren versleten, zijne kleeren gescheurd en stoffig, kortom, hij zag er uit als iemand die lang rondgezworven had. De jonge man was zoo slap en zoo ziek, dat hij niets anders kon mompelen dan dat hij naar bed wou. Men bracht hem de trap op en stuurde om een dokter, die voorloopig verboden heeft, om hem te ondervragen. Maar toen zijne moeder bij zijne thuiskomst vroeg: Waar heb je de jongens verlaten antwoordde hij na eenige aarzeling met de weder vraag Welke jongens Hij scheen zich niets meer te her inneren. RUSLAND. Volgens berichten uit St. Petersburg in buitenlandsche bladen heeft zich daar in het centrum der stad een geval van pest voorgedaan. Er moet groote opschudding heerschen onder de be vol king. De stedelijke overheden hebben dadelijk maatregelen genomen om den zieke onder voortdurend geneeskundig toezicht te stellen. Het huis, waar zich het geval heett voorgedaan, is geïso leerd. Alle noodige voorzorgsmaatre gelen ter voorkoming van.een mogelijke verbreiding der ziekte zijn genomen De overheid tè Odessa moet tegen woordig zeer ijverig zijn. Zij doet wat ze kan om de verbreiding van de pest zooveel mogelijk tegen te gaan. Uit Odessa wordt gemeld, dat het markt plein, de haard der epidemie, geheel wordt verbrand, waardoor honderden families dakloos worden. AMERIKA. Hoe volledig de overwinning der democraten bij de verkiezingen in den staat Maine is geweest, moge blijken uit het feit, dat op 31 staats-senatoren 21 democraten zijn gekozen, terwijl er tot dusver in den Senaat van dezen staat slechts 8 democraten zitting hadden. Er zyn verschillende verklaringen gezocht en natuurlijk ook gevonden voor de nederlaag der republikeinen m Maine. Sommigen zoeken de reden in de teleurstelling van het volk over de houding der orthodoxe republikeinen bij de Tariefsherziening anderen wijten de nederlaag aan de strenge en plagerige anti alkohol-wetgeving in Maine, welke onder de bevolking van dien staat veel ontevredenheid wekte. Bezoek Belgisch Koningspaar. H. M. de Koningin zal op het gala diner ten Paleize Haar Belgische gasten in het Fransch toespreken, doch verder zal bij alle ontvangsten, ook die ten stadhuize, de Nederlandsche taal worden gebezigd. Het gebruik der Fransche taal bij eenige plechtigheden geschiedt ter wille van de vreemde diplomaten. Tot dusver is de diplomatieke taal aan het Nederlandsche hof het Fransch geweest, en hiervan is nooit afgeweken, zelfs niet bij het bezoek van den keizer van Duitschland. Indien daarvan nu werd afgeweken, zou dit, zegt de cor respondent der N. R. Crt., kunnen worden opgevat als eene inmenging van H. M. de Koningin in den taal strijd in België, althans het zou aldus door de Vlamingen kunnen worden uitgelegd. En het hof meent dat het Hoofd van den Nederlandschen Staat zich hiertoe niet mag leenen. Wanneer mocht worden opgemerkt, dat bij aadere ontvangsten Nederlandsch zal gespro ken worden, dan zij hierop geantwoord, dat die personen, zelfs al zijn zij autoriteiten, niet zijn het hoofd van den Staat, dat aan een diplomatiek diner een vorst ontvangt en daarbij niet af wijkt van de steeds gevolgde gewoonte, om de diplomatieke taal te gebruiken Geheel volgens het vastgestelde pro gramma zijn de koning en de koningin der Belgen te Amsterdam ontvangen De hooge gasten kwamen bij half een met den koninklijken trein aan. Op het perron stond een eerewacht der Marine opgesteld. De kapel daar van speelde de Nederlandsche eu Bel gische volksliederen. De hooge gasten werden op het perron voor de koninklijke wachtkamer door onze koningin en haar gemaal ont vangen. De beide koninginnen kusten elkaar op de wang. In de wachtkamer werden vele heeren en dames aan het vorstelijk echtpaar voorgesteld, waarna de lange, rijke stoet zich begaf naar de gala-rijtuigen, in het eerste waarvan piaats namen onze koningin met koning Albert en iu het tweede Prins Hendrik met koningi Elisabeth. Voorafgegaan door cavalerie, bereden politie en den burgemeester werd in matigen draf naar het koninklijk paleis gereden, waar te een uur gede jeuneerd werd. Op het balcon van het paleis stelden de Koningin en Prins Hendrik de hooge gasten aan de menigte voor. Het publiek is tegenover de Belgische vorstelijke personen zeer geestdriftig. Te drie uur maakte het geheele gezelschap een rijtoer langs enkele fraaie stadsdeelen, en werd daarbij een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum. Hoogst voldaan verlieten zij den kunsttempel, waarna de rijtoer werd voortgezet naar het oude Prinsenhof. Hier werd den bezoekers een kop thee aangeboden en hield de burgemeester, de wethouders en de aanwezige raadsleden voorgesteld te hebben, tot het Belgische Koningspaar een welkomst toespraak. Op de rede van den burgemeester in de raadzaal antwoordde de Belgische koning, diep getroffen en dankbaar te zijn voor de prachtige ontvangst in deze groote havenstad, die steeds de bewondering van de bezoekers wekt. De koning eindigde met een heil- wensch voor de stad, met de uitdrukking van oprechte vriendschap der Belgische 3teden. Daarna werden de enkele aan de wanden iu Raadzaal en Burgemeesters kamer prykende werken van oud-Hol- landsche kunst bezichtigd. Tegen 5 uur reed men naar het Koninklijk Paleis terug waar te half acht uur het galadiner plaats had. Om half tien had de groote militaire taptoe op den Dam plaats. De Dinsdagnamiddag te Goes ge houden algemeene vergadering van het Stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trek paard, werd door dgn voorzitter, de heer F. C. O. M. Hombach met een kort welkomstwoord geopend. Na eenige mededeelingen, w. o. dat in 1910 er 186 hengsten, 674 merries en 600 veulens zijn ingeschreven en dat de poging tot samensmelting met het Limburgsche stamboek niet is ge- agd, omdat de zelfstandigheid van dat stamboek bij deze samensmelting gevaar liep, werden de notulen gelezen en vastgesteld. De vergadering gaf hierop zijn in stemming te kennen met het door het Bestuur genomen besluit tot de niet- samensmelting der stamboeken. Alvorens over te gaan tot de behan deling van het huishoudelijk reglement werd medegedeeld dat de heer C. A. H. Wagtho zijn betrekking als bestuurs lid (secretaris) wenschte neer te leggen. Naar aanleiding van de vele en groote diensten, aan het stamboek be wezen, werd de heer Wagtho tot eere-lid der Vereeniging benoemd. Alsnu kwam aan de orde de benoe ming van bestuursledenin de perio dieke aftreding van bestuursleden was sedert 1907 niet voorzien naar aanlei ding van de toen aanhangig gemaakte plannen tot samensmelting van het stamboek van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard met het Limburgsche stam boek.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1