P. A. JENS, IDEAAL ERWTEN AXEL Noordstraat, Firma P. I. Burgerlijke Stand. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. Metselaar, GEVESTIGD ten huize van Dr. ITTMANN. KI ET TE KOOP Nog eenige Dagen Spoorwegongeval. Aan het station flodrop is Woensdagavond om 7 uur 49 een voor vertrek naar Roermond gereed staande personentrein door een losse machine van achteren aangereden. De hoofdconducteur, een conducteur en 10 reizigers werden licht gewond. Men meldt uit Schiedam Bij het afbreken van een zaagmolen op de houtwerl van de firma Van der Eist viel door het breken van een takel een balk op den 19-jarigen Feijen, die daardoor een schedelbreuk bekwam. Beroovingen. Woensdagnacht is te Haarlem een Duitscher in een verdacht huis in de Nassaustraat van 800 mark ïeroofd. Aan een dame is in de Ko- j ningstraat een ketting met gouden slot ontrukt. In beide gevallen zijn de daders onbekend gebleven. Moord. De gebroeders Karstenberg te Barger- Mosterveen zijn Maandag vermoord een lag dood in een greppel, de ander leefde nog, docü stierf spoedig. Ver moedelijk hebben zijonaangenaamheden gehad op de kermis te Hebelermeer. De vermoorden woonden tot voor 14 dagen nog te Hoogeveen. j Omtrent dezen dubbelen moord valt nog het volgende te melden De vermoorden zijn Jan en Albert Karstenberg, 22 en 25 jaar oud, onge huwde arbeiders, wonende te Schö- Iningsdorf. I Zondagavond acht uur waren zij in gezelschap van Kuiler, Boxen en Van der Velde ten huize van Hartman te fargeroosterveen. De gebroeders Kar stenberg verweten Kuiler, dat hij in Buitschland een meisje in het water gevoerd zou hebben; tengevolge daar aan ontstond ruzie en het vijftal ging vechtende de deur uit. Boxen werd door Kuiler verwond en ging op de vlucht. Later hoorde hij moord roepen, terug en vond den jongsten Kar- rg gewond in een sloot. Boxen hem de armen onder het hoofd, doch daar hij volk zag aankomen, vluchtte hij de grens over. Jan waren de slagaders der dijen doorgesneden; zijn broer Albert werd dood voor de deur van Hartman gevonden met een steekwond in het been en in de dij. De vermoedelijke daders zijn over Me Duitsche grens gevlucht doch later gearresteerd. De lijken werden vervoerd naar de kazerne te Bargeroosterveen, alwaar de lijkschouw plaats had. Kuiler bekende met een mes geslagen te hebben naar de gebroeders. Een broek van Kuiler met een bloedvlek in den zak werd in beslag genomen. Vermoed wordt dat hij het bebloede mes in den zak heeft gestoken en het daarna weggegooid heeft, want het mes is niet te vinden. De beide andere verdachten ont kennen alle schuld. Flink. Te Loosduinen viel aan den Houtweg een knaapje van een hooge brug midden in de vaart. De dochter van den heer V. aldaar zag bet ongeluk, sprong gekleed en wel te water en had de voldoening de kleine te redden. Te Barneveld had een vrouw Zaterdag zooveel brandspiritus gedron ken, dat de politie zich genoodzaakt zag haar per kar naar het arrestanten lokaal over te brengen. Bij haar ar restatie was zij nog in het bezit van h.'i flesch spiritus. Chantage. Als bewijs hoe de chan tage te 's-Gravenhage weer ergerlijk aan den gang is, kan dienen meldt de A'. Crt. dat een heer daar ter stede aanhoudend wordt lastiggevallen en door brandbrieven met het ergste wordt bedreigd, zoo hij niet voldoet ton den eisch om 250 te betalen. Dit alles naar aanleiding van het enkele |feit, dat hij opgemerkt is, gaande door een beruchte straat van 's Gravenhage. Hij ontvangt nu de lasterlijkste brieven ton zijn huis met verschillende onder- teekeningen, zoodat men hier met een zeker complot schijnt te doen te hebben. De heer, die zich van niets kwaads bewust was, stelde de politie van het geval in kennis en kwam op een voor gestelde plaats op een voorgesteld uur, niet om te betalen, doch om den chan teur te laten arresteeren, want hij had twee rechercheurs ter beschikking. Doch men scbijut met geroutjneerden te doen te hebben, want er kwam nie mand wel kwam den volgenden dag een brief, dat men de politie kende en nu voorstelde het geld naar Brussel posterestante te zenden. De politie doet ijverig nasporingen, doch heeft nog geen spoor ontdekt. De instructie tegen de dienstbode Y. B. te Amsterdam is gesloten. Moord op haar mevrouw door die met kokend water te overgieten kon niet worden ten laste gelegd, wel diefstal, voorafgegaan door geweldpleging. De zaak zal spoedig worden berecht -- H. O., die van Amersfoort naar de mijnen ging en laatstelijk in Duitsch- land werkte en daar 7 November 1.1. een jachtopziener, die hem op stroopen betrapte, dood schoot, is Zaterdag te Kleef op de binnenplaats der gevangenis ter dood gebracht. Sedert 1867 werd daar ter plaatse geen doodvonnis vol trokken. Een nalatigheid. Onvergeeflijk noemt de Zutph. Crt. terecht het vol- „Zes weken geleden werd een jong koopman uit Doetinchem, de heer Otto Horsting, vermist. Hij had de feesten van den „Alg. Ned. Wielrydersbond" in Arnhem bijgewoond en zou om 10 uur in den avond van 17 Juli nog per fiets huiswaarts keeren. Zijn familie heeft hem helaas niet meer levend teruggeziende vorige week werd zijn lijk naar Doetinchem vervoerd uit Uer dingen in Duitschland, waar het reeds den 29en JuR ujt de rivier was opge haald. Daar was het stoffelijk overschot voorloopig ter aarde besteld, nadat de gewone formaliteiten waren verricht, en de dokter een verklaring had afge geven dat er geen uiterlijke teekenen van geweld te bespeuren waren, zoodat de gedachte aan een misdaad was uit gesloten, en nadat de papieren en an dere op 'tlijk gevonden voorwerpen ten stadhuize van Uerdingen waren gedeponeerd. Verder hebben de bemoeiingen van de autoriteiten ter plaatse zich niet uitgestrekt. Aan alles wat op 'tlijk was gevonden, het Hollandsche geld, het regu van de fiets voor de Bonds feesten te Arnhem, waarop het bonds- nummer stond, was te zien dat de doode een Hollander was. Had de burgemeester van het Duitsche dorpje even bedacht in welk een ongerustheid de familieleden van den omgekomene moesten verkeeren, hij zou stellig al thans de moeite hebben gedaan even naar zyn ambtgenoot te Arnhem te schrijven, dat in zijn gemeente een lijk was gevonden met een aanwijzing waaruit bleek, dat de ongelukkige kort te voren te Arnhem had vertoefd. Hij heeft echter niets gedaan. Geen vinger heeft hij uitgestoken om 't feit hier te lande ambtelijk bekend te maken. Daardoor heeft hij zijn plicht schromelijk verzuimd en noodeloos de familiebe trekkingen van den ongelukkige een maand langer dan noodig was in pijn lijke onzekerheid laten verkeeren". Omtrent den familiemoord te Bel- losa (Italië) worden de volgende bij zonderheden gemeld. De bewoners van het dorp Bellosa werden gewekt door hartverscheurende kreten. Zij vonden toen een klein meisje van drie jaar met afgesneden keel voor een barak, waarvan de deur openstond. Daar binnen vonden ze de familie Rovolino, bestaande uit vader, moeder en vijf kinderen, vreeselijk vermoord door middel van bijlslagen. Rovolino was veldwachter. De indruk in het heele dorp is over groot, vooral omdat er geen spoor van de misdadigers te vinden is. De mis daad werd met de grootste wreedheid gepleegd. Het lijk van het driejarig kind lag niet ver van het huisje en in het huisje lagen de zeveü andere lijken. Nabij het lijk van den vader lag een geweer. De toegesnelde buren hebben niemand gezien of gehoord. De familie Rovolino was eerst onlangs en zeer plotseling van Amerika terug gekeerd. Rovolino heeft meer dan eens gesproken van een mogelijke wraak neming tegen zyn persoon. Men be weert, dat de Zwarte Hand niet vreemd zou zijn aan die misdaad. Uit Zwitserland komen berichten van zwaren regenval. Een particuliere correspondent van de A'. R. Crt. meldt van daar, dat de Engelberger Aa door de laatste tien regendagen sterk is gezwollen. In Stansstad en Buochs is de stand van het water dreigend. De stormklok wordt daar geluid. De grind weg Engelberg-Grünenwald is tusschen Bergen en Ontier weggezakt. Van de bergen komt de dikke wegsmeltende sneeuwlaag naar beneden. De toestand is hachelijk. De regen houdt an, en de Aa is steeds stijgend. Te Andermatt en op den St. Gotthard heeft zware sneeuwval geheerscht. Een van de oudste jagers in de wereld, misschien wel de oudste, is zeker wel de oude notaris Eugène Lelong uit het departement Eure en Loir. Zondag gaat de jacht open en de één-en-negentigjarige heer Lelong heeft zich al weer van een jachtakte voor het nieuwe seizoen voorzien. In 1836 heeft de toen zeventien jaar oude Lelong zijn eerste jachtpermissie gehad. Sinds dien heeft hij geen jaar overgesla gen en nu enkele dagen geleden heeft hij zijn vier-en-zeventigste vergunning om te jagen ontvangen. Toen de ambtenaar, die den ouden heer de akte uitreikte, hem een complimentje maakte over zijn krasheid, antwoordde de grijze Nimrod glimlachendik heb nog wel hoop een paar jaar bij u terug te komen. De Gaulois zou het aardig vinden als de drie groote jagersvereenigingen in Frankrijk den ouden notaris, wiens hand nog altoos even vast is, een eere geweer aanboden. BuskruitontplojJLng. Een geweldige ontploffing heeft plaats gehad in de koninklijke buskruitfabriek te Wetteren. Men had juist het kruit weggehaald van onder de pletmolens, toen men eensklaps een geweldigen knal hoorde. Een viertal kilo's buskruit, die onder de pietmolens waren blijven stekeD, waren, men weet niet hoe, ontploft, waardoor een geheele reeks molens, alsook de machine, die verre afstond, vernield werden. Er zijn gelukkig geen dooden of zwaar gekwetsten eenige werklieden werden op verren afstand door de glasscherven of door stukken Zink en hout getroffen en licht gekwetst. De schade is zeer aanzienlijk. Van 1631 Augustus 1910. Graauw. Huwelijks-aangiften. 5. Alphou- sius de Rijcke, 23 j., jm. en Apolonia Maas, 21 j-, jd. Huwelijks voltrekkingen. 12. Albertus van Vlierberghen, 46 j., wedn. en Dorothea Ivens, 31 j., jd. 17. Josephus Augustinus de Schepper, 43 j., jm. en Louisa Blondina Borm, 38 j., jd. 19. Alphonsius de Rijcke, 23 j.,jm. en Apolonia Maas, 24 j., jd. Geboorten. 3. Maria Apolonia, d. van Jose phus Want en Anna Maria Neeve. '3. Hen- riëtte, <1. van Johannes Franciscus Buijl en Phelomina Ivens. 15. Julma Francisca, d. van Josephus van Heese en Phelomina Heijdens. 23. Desiré Johannes, z. van Franciscus Mat- theijssen en Anna Maria van de Voorde. Overlijden. 1. Rosalia Coleta Buijs, 6 w., d. van Petrus Augustinus en Maria Catharina de Rijcke. 2. Leonardus van den Berghe, 2. m., z. van Petrus Franciscus en Johanna Maas. 27. Elza Johanna de Koning, 2 m d. van Jan Francies en Leonie Dankaert. 31. Angela Apolonia Johanna d'Haens, 6 w., d. van Al phonsius Andries en Scholastics Meerschaert. Hoek. Geboorten, 15. Willem, z. van Salomon de Putter en Tanneke Ester Rouw. 22. Gelein, z. van Leunis Sol en Elizabeth van Wijck 29. Jan, z. van Leendert Dieleman en Jacoba Cornelia de Regt. 31. Jacobus, z. van'MariDus Levinus Hamelink en Gildrina van der Peijl. Overlijden. 29. Een als levenloos aangegeven kind van het mann. geslacht van Cornelis de Witte en Tanneke Vercouteren. Hulst. Huwelijks-aangiften. 20. Charles Ludovicus Segers, 24 j., jm. en Clemense Maria Verhoeven, 22 j., jd. 27. Victor Joseph Muller, 26 j., jm. en Paulina Louisa Kints, •r0 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 10. Petrus Fran ciscus Roelands (van Graauw), 20 j., jm. en Eulalia Pieternella Segers, 17 j., jd. Geboorten. 2. Julia Emelia Catharina, d. van Petrus Augustinus Theodoras Pissoort en Emerentia Picavet. 6. Anna Josepha Elisabeth, d. van Carolus Franciscus Heirman en Johanna Maria de Smit. 10. Camilius Franciescus, z. van Aloijsins Leonardus de Witte en Petronella Jacoba Lossie. 11. Juliana Emma Wilhelmina, d. van Augustinus Ambrosius den Tenter en Octavia Want. 18. Daniël, z. van Augustinus Alexander Kramers en Leonia Lucia de Braijn. 2b. Wilhelmus Adriaan Maria, z. van Adriaan Pater en Berendiena Mechtelina Bongers. 29. Levinus Charles, z. van Josephus Verberck- moes en Apolonia Johanna Mangnus. Koewacht. Geboorten. 18. Prudence, d. van Aloijsius Inghels en Paulina de Witte. 21. Franciscus Dominieus, z. van Augustus H. van Damme en Marie van Peteghem. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 31. Jan Frederik den Doelder, 25 j., jm. en Neeltje Magdalena Klasssen, 22 j., jd. Geboorten. 16. Catharina, d. van Pieter Hamelink en Janna Hamelink. 2<\ Sara Maria, d. van Michiel Francois de Pooter en Suzanna Florussen. 28. Maria, d. van Mels Dees en Leintje Sara van Driel. Zuiddorpe. Huwelijks-aangiften. 18. Camile Dhaene, 23 j., jm. en Joanna Catharina van der Jeugd, 23 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 31Camile Dhaene, 23 j., jm. en Joanna Catharina van der Jeugd, 23 j., jd. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht.) Verwachting tot den avond van Zaterdag 10 September: Zwakke tot matige, meest Noordelijke wind. Zwaar bewolkt tot bewolkt. Weinig of geen regen. Zelfde warmte graad. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van AXEL EN OMSTREKEN bekend dat hij zich heeft gevestigd als tevens voor het maken van cement ijzeren voorwerpen, belovende een goede bediening. Axel, Sept. 1910. Nieuwstraat. JAC. HOUG. Med. Docts. Arts. bij P. DE FEIJTER Lz., Buthpolder AXEL. en ze zyn er weer, de bekende prima voor ERWTENSOEP. Uitsluitend verkrijgbaar bij

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3