too. m. 20e «laar#. Woensdag 7 September 1910. Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELFMAN, Buitenland. FEUILLETON. lUISdll COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiön worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Charlottenburg is Vrijdagmiddag het nieuwe gebouw van het rijks-mili- tdr-gerechtshof, in tegenwoordigheid van den Keizer en den Kroonprins, rijd. De Keizer las een korte toespraak voor, waarin hij het hoi met de voltooiing van zijn nieuwe gebouw wenschte en legde daarna, met "drie hamerslagen en de woorden Suum ouique, den sluitsteen. De Keizer, de prins-regent van Beie ren en de koningen van Saksen en Wurtemberg hebben voor het nieuwe ïw hun portret ten geschenke ge- n. ENGELAND. groote scheepswerven aan de Clyde hebben den ketelmakers, die lid lijn van de vakvereeniging, met ingang van Maandag uitgesloten. Er waren in den laatsten tijd telkens ketelmakers- tokingen aan verschillende werven tigekondigd, in strijd met de bepalingen, van de vroeger tusschen beide partijen ten overeenkomst. De patroons tillen aan dat voortdurende geharrewar ten einde maken. Voorloopig treft de' uitsluiting 15,000 leden van de 26,000 i van de vakvereeniging van ketel makers, maar spoedig zal ook de scheeps- touwnij verheid in haar geheel onder ie uitsluiting moeten lijden, zoodat binnenkort naar schatting een 70,000 an buiten werk zullen zijn. Een kruidenier te Brynhyfryd bij Swansea is bij het graven in zijn tuin op een aantal doodkisten met kinder lijken gestooten. De politie ging na hem aan het graven en vond er nog meer. In het geheel kwamen er 16 kinderlijken voor den dag, waarvan twee in papier gewikkeld, de andere in kisten begraven waren. Voor de kruidenier in het huis trok, heeft er een lijkbezorger gewoond. SPANJE. Te Sarragossa is Vrijdag als gevolg der werkstaking geen enkele krant uitgekomen. Stakers trokken in groepen door de stad, overal trachten de wer kenden tot staken over te halen. Aan de winkeliers verzochten zij hun winkels te sluitenvelen gaven er aan gehoor en aan de menschen voor de koffie huizen op de pleinen vroegen ze heen te gaan, wat geweigerd werd. De bur gerlijke en de militaire overheid hebben maatregelen genomen om in de be hoeften aan brood te voorzien en gas- en electriciteits-werken te bedienen voor het geval de bakkers en gaswerkers tot staking over moohten gaan, Sol dalen bewaken het abattoir en de bakke rijen, waar gewerkt wordt. In een vergadering, waar zesduizend arbeiders aanwezig waren, is besloten de staking te handhaven. Intusscben kan niet gezegd worden dat de werk staking algemeen is. De Liberal meldt, dat Canalejas in verband met den toestand zyn reis naar Brussel heeft uitgesteld. TURKIJE. Er heeft opnieuw een onderhoud plaats gehad tusschen den Griekschen Helder straalden de electrische lichten ia de groote eetzaal van het hotel Giess- bach en deed de bouquetten op de vele kleine tafels nog kleuriger uitkomen, toen majoor Saldorf binnentrad en nu beten georiënteerd, het hoekje in den erker opzocht, waar Litta von Stadel- burg reeds op hem wachtte. >Ach, dat is charmant, waarde majoor Nu hebben wij opeens onzen cavalier!* Hij boog zich over de vette hand, wier 'ingers hem als vyf gladde worstjes werden aangeboden. >Ik moet u namelyk zeggen,* voer ie gravin voort, een kellnerin wenkend, - >het gezelschap hier is al wat men 'erlangen kan maar mij dunkt, wij Wijven toch liever onder elkander.* >Als ik dan zoo vrij mag zijn.niets liever! Een mensch alleen is toch niet weel waard.* I Het bedienende meisje had reeds, op 'wt van de gravin, een stoel bijgescho- en Saldorf's couvert bij de twee udere geplaatst. Hecate meende te droomen. Zij dacht er aan, hoe vaak reeds het beeld van <kien man in hare gedachten was teruggekeerd, en een vluchtig blosje steeg haar weder naar de wangen. Saldorf scheen geen acht op haar te slaan, terwijl hij plaats nam tegenover de gravin, die in eenen adem voort- babbelde »De Markwitzers waren over u ver rukt, majoor 1 Jammer dat daar geen volwassen dochter in huis is Hetten- bach is wel een echte beer maar als schoonpapa zon hij onvergelijkelijk zijn. Hij bemoeit zich namelijk nooit met iets dat hem niet aangaat. Eene onschat bare eigenschap Saldorf lachte. Inderdaad 1 Niet genoeg te prijzen al was 't enkel om de zeldzaamheid 1* »Maar nu discreet zijn niet uit de school klappen, mijn waarde heer!.... Vertel mij nu eens er heeft een Saldorf die kleine Ulla von Riltweg ge trouwd. Wat voor een Saldorf kan dat wezen »Mijn broer, mevrouw.* Ach I Dat vind ik allerinteressantst riep Litta, werkelijk verrast. »Ei ei Zoo zoo Zit de vork zoo in den steel Renate hoorde het onverschillig aan. Wat raakte haar Saldori's broeder?... En toch had een oogenblik haar hart een schok gekregen en hare hand gebeefd. »Mag ik De majoor had het glas der gravin gevuld en wendde zich nu tot Renate. >Ik dank u,< zeide zij haastig. >Ik drink geen wijn.* gezant en den Turkschen minister van buitenlandsche zaken. De minister wees op de groote opwinding, welke in den lande heerschte wegens de verkiezing der Kretenzer candidaten voor de Griek- sche nationale vergadering. Een en ander zou tot de ernstigste gevolgen kunnen leiden. De Grieksche gezant wees op de volkomen correcte houding van Griekenland sinds 1908. In weer wil van enkele onheilspellende geruchten gelooft men in diplomatieke kringen niet dat het tot een oorlog met Griekenland zal komen. Men denkt dat er een oplossing zal gevonden worden in dier voege dat, behalve Veniselos (die Grieksch burger is), geen Kretenzer tot de Grieksche nationale vergadering zal worden toegelaten. De gezamenlijke, overwegend Bul- gaarsche bevolking van het district Melnik in Macedonië heeft een adres gezonden aan den grootvizier. In dat stuk zeggen de Bulgaren dat er sinds het herstel der grondwet feitelijk niets tot verbetering der toestanden in Mace donië gedaan is. De bevolking is noch van haar leven noch van haar eigen dommen zeker en ze wordt door de overheid niet beschermd. De wali van Saloniki heeft zich op last van den grootvizier naar Melnik begeven. AMERIKA. Roosevelt zet zijn reis voort en houdt redevoering op redevoering. Vrijdag heeft hij zijn hoorders te Omaha onder houden over de vloot en het Panama kanaal. De reis om de wereld van het »Nooit Zij schudde haar hoofd. Daarmee breekt u den staf over onze beste dichters,* schertste hij, de flesch neerzettend. »Kunt u dat verantwoorden?* »Majoqr, u moogt de juffrouw niet in verzoeking leiden, of haar afvallig maken van goede principes,* riep Litta von Stadelburg, die de bedoelde onthouding van hare gezelschapsjuffer zeer op prijs stelde,, aangezien zij hare flesch best alleen aankon. >Jeugd is dronkenschap zonder wijn. Als later het vuur tot asch vergloort nu, dan mag men het wel een beetje aanwakkeren.* »Dat proces is toch bij u waarlijk nog niet ingetreden, gravin,* zoo complimen teerde hij haar. »Ach, weet u, beste majoor de jicht wordt onze beste leermeesteres tot matigheid, en voor de rest, aan asch ontbreekt 't ook al nietMaar bij u, daar is 't qog alles lichte laaie. Wie van uw rang niet afwist, die zou u Wel, juffrouw Mildner, op hoeveel jaren schat u den majoor? U moogt het gerust zeggen, want u bent toch zoo'n door-en-door eerlyke ziel.* Renate keek verlegen Saldorf aan. »Hoe kan ikstamelde zij. »Geneer u niet!* lachte de gravin. »U bent gemachtigd de waarheid te zeggen. De majoor kan de waarheid hooren.* Saldorf echter voelde, tot zijne eigene Amerikaansche eskader, verzekerde hij, heeft den gunstigsten indruk gemaakt, dien men zich denken kan. Roosevelt wees met trots op de wyze, waarop het Panamakanaal tot stand werd gebracht. Waar vroeger de land engte als bizonder ongezond bekend stond, groeien er thans honderden kin deren even voorspoedig op als in de gezondste streken der Vereen. Staten, en het sterftecijfer is er laag. Wij zijn, vervolgde de ex-president, aan onze eer verplicht de landengte zelf te ver sterken. Op geen andere wijze toch kannen wij afdoende haar neutraliteit verzekeren en er voor waken, dat de versterkingen niet tegen ons gebruikt zullen worden. Het grootste voordeel, dat wij aan het Panamakanaal zullen danken, is het feit, dat het de macht van de Ver- eenigde Staten ter zee zal verdub belen. Te weigeren het kanaal te versterken en voor alles internationale onzijdig- heidswaarborgen aanvragen, waar het deze uitsluitend-Amerikaansche onder neming geldt, zoodat onze vloot in geval van oorlog verboden zou worden het kanaal door te varen, terwijl zulks den vloten onzer tegenstanders toegestaan zou worden, zou ons met recht de min achting van de geheele wereld be zorgen. Het zou bovendien algeheel verlaten van de Monroeleer beteekenen. Het zou een misdadige aanslag op ons gezag in de Stille Zuidzee zijn en verraad aan de toekomst van de republiek be teekenen. bevreemding, dat deze grap hem eeniger- mate in spanning bracht. »Nu dan naar 't einde van de dertig,* zeide Renate kalm. »Aha!« riep Litta Stadelburg, haar glas opheffend. »Ziet u wel Van asch willen wij dus nog niets hooren Eigenlijk is 'teen geluk,* voer zij vroo- lijk voort, wanneer iemand zoo leelijk op de wereld is gekomen als ik. Dan kan men met de jaren enkel nog winnen en bij slot van rekening wordt men nog voor mooi versleten.* Zij zeide dat zoo koddig, en haar appelgezichtje lachte zoo vergenoegd er bij, dat Saldorf zelf er schik in had en, goedgeluimd ook door het goede eten en het goede glas wijn, zijne voldoening er over uitsprak haar hier aan den Giessbach te hebben mogen aantreffen. »Nette menschen ontmoeten elkaar altijd, beste majoor. Ik geloof vast en stellig aan een zintuig, waardoor men aangetrokken of afgestooten wordt. Vanwaar anders sympathie en anti pathie Dus, door het reukorgaan anders gezegd door den neus meent u vroeg hij lachend. ».la zeker! Waardoor anders, beste majoor? Wat voor onmogelijks zou daarin zijn »Ik strijk de vlag,* zeide hij, op staande en tot afscheid haar de hand kussend. Mocht ik my op de eene of

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1