daar ligt het voor de hand, dat vooral in den familiekring een gelukkige stemming heerscht. En gaarne voegen wij onze goede wenschen by de zeer vele, die naar „Het Loo" stroomden. Moge Koningin Wilhelmina nog vele, vele jaren voor haar gezin en haar volk worden gespaard H. M. de Koningin heeft op haar jaardag van Prins Hendrik o. m. ten geschenke ontvangen een fraai ijzeren hek met lantaarn in ouden stijl, dat reeds geplaatst is op de trappen van het bordes. De toevloed van telegrammen was dien dag buitengewoon groot. Aan het galadéjeuner, dat des mid dags op Het Loo plaats had, namen deel de beide Koninginnen en de Prins, en verschillende kotdignitarissen, de voorzitters der beide Kamers, de Minis ters, de vice-president van den Raad van State de directeur van het kabinet der Koningin en de Commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. S. van Citteis. De Minister van buitenlandsche zaken vereenigde des avonds, ter eere van Koningin's verjaardag, de hoofden der buitenlandsche missiën en andere auto riteiten aan een galamaaltijd te zijnen huize. AXEL, 2 September 1910 Zooals reeds in ons vorig nummer met een enkel woord is medegedeeld, zou de 30ste verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina ook in onze plaats een eenigszins feestelijk karakter dragen. Van alle openbare en by na alle particuliere gebouwen wapperde reeds vroeg in den morgen de driekleur. In de openbare school hield de ver- eeniging Floralia hare eerste tentoon stelling, bestaande uit door de vereeni- ging uitgereikte plantjes, van ooft, groenten en in vryen tijd vervaardigde voorwerpen alsmede van eene collectie ter opluistering ingezonden bloemen en planten. Deze tentoonstelling mag in alle deelen geslaagd genoemd worden. In het gymnastieklokaal had de heer Zonnevijlle, bloemist alhier, een prach tig bloemperk aangelegd, daarachter tegen den wand was een groote bloemen trap gemaakt, waar bovenop de buste van H. M. de Koningin prijkte, terwyl langs de wanden vele liefhebsters van bloemen ware prachtexemplaren had den tentoongesteld. Hij zag dat zy met zichvelve in twee strijd was. Zij hield haar boek nog steeds in de handen, en hare vingers klemden zich vaster er om heen. Zij begreep dat Saldorf zijn aanbod niet zou herhalen. Wat wist hij ook van al de bitterheid, die zij reeds had moeten ondervinden en die haar hart wantrouwig had gemaakt Toch scheen hij half te vermoeden wat er in haar omging, en hij kreeg medelydeu met haar. Hij zag haar aan, lang en diep en nu begreep hij dat deze lippen eene geschiedenis te vertellen hadden eene geschiedenis van lang verzwegen leed misschien. »Wij spreken over onze wandelplanneu nog wel eens nader,zeide hij, terug tredend. »Tot weerziens dus in de eetzaal !c Zij keek hem niet na, toen hij tusschen de boomen verdween. Haar gemoed werd omgewoeld door smartelijke her inneringen. Het brandmerk schrijnde weer. Een nijpende angst overviel haar, dat straks, evenals daareven Saldorf, plotseling de politieman zou opduiken, die indertijd de huiszoeking verrichtte, en de geschiedenis harer schande zou rondstrooien, ook ten aanhoore van hem, wiens begrip van eer zoo fijn geslepen was. Het boek viel op den grond. En Renate drukte hare handen voor hare oogen en weende. Wordt vervolgd). In het lokaal dat daaraan grenst, waren op een reuzenirap de gekweekte Floralia-plantjes netjes gerangschikt, soort bij soort. Verder zag men daar prachtige dameshandwerken, figuur- zaagwerk, smeedwerk en teekeningen. Voorts een prachtige collectie groenten en eenige monsters fruit. Beide lokalen waren netjes versierd, zoodat het geheel een feestelijken aanblik bood. De jury, bestaande uit de dames P. C. v. n den Berge, J. Dregmans, S. C. C. Kruysse en T. C. Vink—van Vessem en de heeren Ph. J. van Dixhoorn, B C. Ysebaert en F. C. Zonnevijlle had geen gemakkelijke taak, vooral niet omdat ieder inzender zyn of haar best gedaan had om iets goeds te leveren. De tentoonstelling, die in den voor middag gratis voor de leden en des namiddags tegen 10 cent entree voor ieder toegankelijk was, werd druk be zocht, totdat zij ruim 5 ure gesloten werd. Toen had op de markt een uitvoering plaats door de kinderen van den zang cursus van den heer C. W. Bouwmans. Om zes ure werd op het Stadhuis eene vergadering gehouden van het bestuur van Floralia, jury, leden, in zenders en genoodigden tot uitreiking van de behaalde prijzen. De voorzitter, burgemeester Huizinga opende de vergadering en heette alle aanwezigen welkom. Wanneer spreker jets over Floralia wenscht te zeggen, dan wil hij beginnen met haar ontstaan. Aan de oproeping tot stichting dezer vereeniging gaven slechts een 13-tal personen gehoor. Toch was dit hier geen ongeluksgetal. Meer en meer won de vereeniging de harten der ingezetenen, zoodat op het oogenblik het ledental is aangegroeid tot 108. Na de stichting werd een begin ge maakt met de tentoonstelling. Jonge plantjes werden uitgereikt en gekweekt. Plantenteelt alleen was echter niet vol doende daarnaast moest opgewekt wor den de liefde tot het vervaardigen van voorwerpen van kunst en nijverheid. Ook die arbeid is geslaagd, blijkens de inzendingen zoowel wat aantal als hoe danigheid betreft. Spr. moet erkennen, dat de verwach ting van een en ander verre is over troffen. Het bestuur heeft gemeend de moeite daartoe gedaan niet onbeloond te mogen laten en daarom de prijzen uitgebreid. Ze werden door de juryleden als volgt toegekend Afdeeling I. Bloemen uitgereikt door Floralia. a. Geraniums le prijs mej. C. Diele- man Verpoorte, 2e pr. mej. W. Klaassen- Van Hoeve. Eervolle vermelding mej. Francina Blankert, mej. H. Witte-Speelman en mej. S. de Regt-Bolleman. b. Knolbegonia'sle pr. mej. Loof- Van der Welle, 2e pr. mej. Klaassen- Van Hoeve. Eervolle verm. de dames G. Eekman S. de Regt-Bolleman en P. Verstraten- Brakman. c. Bladbegonia'sle pr. mej. W. Kiaassen-Van Hoeve, 2e pr. mej. Van Rijn-Van de Broeke. Eervolle verm.: de dames S. Loof- Den Hamer, Klaassen-Van Hoeve en Wiest- De Bree. Afdeeling II. a. Fruit. le pr. D. van Hoeve Fz., 2e pr. P. Dekker Fz. Eerv. verm. Ch. Cappon. b. Groente. le pr. Ger. Wyna Sz., 2e pr. niet toegekend. Eerv. verm. D. van Hoeve. Afdeeling III. Nuttige en fraaie handwerken. le pr. mej. C. N. van Dixhoorn, sprei, le pr. mej. Marie Klaessens, naai- en stopwerk, 2e pr. mej. S. Dellaert- Antheunis, sprei, 2e pr. mej. P. C. M. van Vessem, kussentje, 3e pr. mej. Jans Schieman, id., 3e pr. mej. Geer- truida Eekman, kleedje. Eerv. verm. mej. Janna Butler, sprei, mej. Jac. Vinke, sprei, mej. Zonnevijlle- Van Vliet, schortje, mej. E. van Ben- degem, teekenlap, mej. S. de Bruijne- De Regt, teekenlap. Afdeeling IV. Varia (Huisvlijt). le pr. Joh. Deij Lz., vogelkooi, zaag- werk, 2e pr. A. J. Schieman, inktstel, smeedwerk, 2e pr., W. Huizinga, kolen- myn, plakwerk, 3e pr. J. v. d. Broeke, wenteltrap. Eerv. verm. Joh. Deij Lz., vogelkooi, C. B. Antheunis, teekeningen. Bestuursprijs J. C. J. Olijslager, schilderijtje. Behalve deze prijswinners mogen ook onder de inzenders ter opluistering niet ongenoemd blijven de heeren Zonne vijlle en De Wolff, stationchef alhier. Na deze opsomming was het den voorz. aangenaam te kunnen mede- deelen dat niet minder dan 534 per sonen door hun bezoek aan de tentoon stelling. blijk gaven van hunne belang stelling terwijl verscheidene personen het verzoek uitten om de tentoonstelling langer open te stellen. Hij ziet daarin het bewijs dat voor Floralia te Axel een toekomst is weg gelegd. Spr. feliciteert de prijswinners en hoopt dat het hun een spoorslag moge zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Ook verwacht hij dat zij die nu nog niet inzonden er door zullen worden aangemoedigd om later hunne kunsten te toonen. Ten slotte acht hij zich nog verplicht om aan jury-leden, inzenders, gemeente bestuur en alle medewerkenden zijn bijzonderen dank te betuigen voor hunnen steun, en sluit hij de vergade ring met de hoop ook later op die krachten te mogen rekenen. Te ruim 7 ure trok het muziekgezel schap Concordia, de zangvereeniging Oreliode afdeeling Axel van Volks weerbaarheid en Klein maar dapper naar de markt waar verschillende oefeningen werden gehouden, gedeeltelijk vèrlicht door Bengaalsch vuur, gedeeltelijk met lampions, heel aardig en correct uitge voerd. Inmiddels speelde Concordia de Volksliederen en gaf een opgewekten marsch by de oefeningen. Daarop volgde een uitvoering van de zangvereeniging Orelio, de eerste welke dit gezelschap in het publiek gaf. Nadat deze uitvoering was geëindigd, werd het muzikale gedeelte verder aan gevuld door Concordia, daar het muziek gezelschap Hosanna door omstandig heden niet kon medewerken. Ons rest thans nog te melden, dat het den ganschen dag tamelijk druk wasmaar des avonds op de markt was het publiek zoo talryk, als maar zelden gezien is. De menschen waren opgewekt en vroolijk en alles liep in de beste orde af. Nadat ruim 10 ure de muziekuitvoering was afgeloopen, keerde de menigte al spoedig huiswaarts en was onze gemeente wreer even rustig alsof er niets gebeurd was. Dinsdagavond kwam alhier (te laat om nog in ons nummer van dien avond op te nemen) de tyding, dat o.m. de heer Ph. J. van Dixhoorn alhier door H. M. de Koningin was benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, terwijl bovendien de eere medaille in brons werd toegekend aan den heer P. de Visser, oud-gemeente- bode alhier. Twee -decoraties dus in onze gemeente op één dag. Geen wonder dat deze buitengewone eer, aan twee onzer ge meentenaren te beurt gevallen, alge meen instemming vond en men met ongeduld afwachtte het oogenblik, waarop Concordia hen een serenade zou brengen. Zeker wel omdat hij het dichtst bij woonde, was eerst de beurt aan P. de Visser, die grys geworden in dienst der gemeente, op waardige wijze werd gelukgewenscht door den voorzitter vu het fanfaregezelschap, de heer A.E.C Kruijsse, waarop de bejaarde man, blijt baar aangedaan door zooveel eer, een voudig dankzegde. Daarna trok het gezelschap gevolg door een menigte jongelui naar he Looze's Hof, waar eveneens, na he blazen van een marschje, ten teekei „dat ze er zyn" (want het spreekt vai zelf, dat dhr. Van Dixhoorn zijn vrien den verwachtte) de heer Van Dixhoon in hartelijke bewoordingen werd toege sproken, waaijop deze gevoelig vooi deze hulde wederkeerig de beste wen schen uitsprak voor Concordia en ali mede bestuurder dier vereeniging ooi nu hij gedecoreerd is het zijne zot blijven doen voor haar welzijn. Hierop volgde een gul onthaal aai dé werkende leden, en na eenige ver poozing trok men weder met fakkel licht huiswaarts. Onnoodig te zeggen, dat de beide gedecoreerden van ta van menschen waardeerende bewijzei van belangstelling ondervonden. Nog werden in onze provincie di volgende onderscheidingen toegekend Benoemd is tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. Hollestelle, lij der Provinciale Staten, P. A. Baart, bur gemeester en secretaris der gemeente Graauw en Langendam, A. D. F. vi Wart, directeur der ambachtsschool te Goes tot ridder in de orde van Oranje- Nassau G. J. Kakebeeke, rijksland bouw leeraar te Goes. Verder is verleend de eeremedailk verbonden aan de orde van Oranje Nassau in zilver aan P. Verwer, bodi bij de rechtbank te Middelburg, in brom aan P. Kousemakers, winkelbediende ii de kruidenierszaak van de firma Wea sels Co. te Goes benoemd is tot ridder in de orde vai de Ned. Leeuw Th. H. de Meester, directeur der maatschappij Zeeland ti Vlissingen. De Maatschappij Mechelen—Ter Neuzen zal op Donderdag 22 September a. s. weer een extra trein laten loopen van Ter Neuzen naar Brussel en omge keerd. Deze trein zal alsdan alleen^' reizigers opnemen te Ter Neuzen, Sluiskil en Axel. De vorige week werd J. van Langevelde, wonende in de De Feijter- straat te Ter Neuzen door een haastigt fietser zoodanig omver gereden, dat hij met een bloedende hoofdwond wenl binnengedragen en de dokter beval de patiënt niet alleen te laten. Nog steeds verkeert de man in be- denkelijken toestand en dat terwijl Donderdag j.l. zijn zoon C. van Lange velde bij het lossen van onbewerk! hout een zware balk op het been kreeg, zoodat dit brak en hy huiswaarts moest vervoerd worden. De loodgieter en koperslager A, A. Guequierre te Ter Neuzen, die op verschillende huisvlijttentoonstellingen reeds met medailles is bekroónd ge worden, had op de huisvlyttentoon- stelling te Scheveningen eenige door hem vervaardigde stoommachines inge zonden. Van het Comité ontving hij bericht, dat zijn inzending is bekroond met een zilveren medaille. W< men van terug meisj van van jonge bij z Ee er vc geanl noeg gebei moet van uitee een i door heeft een i Wie nog geve: De 25-ja kerki werd Zond ineer litie hem, gefot er bi had het f lm kalm niets te k troffe bure. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 4 September 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. HugenholB. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hug-enholtt Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsmi Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsm». (Voorb. H. Avondm.) Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. (Voorb. H. Avondm.) i Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2