No. -45. Zaterdag 3 September 1910. 26e Jaan?. Hst vsrmists kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. le. FEUILLETON. Binnenland. IVELSdlll! COURANT. Dit blad verschijnt'eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Toen de Tsaar en Tsaritsa met huu geiin Dinsdagmiddag aan het station Friedberg, in Hessen, aankwamen, wachtten de groothertog van Hessen, looals men weet, een broer van de Tsaritsa, en zijne gemalin hunne gasten op. De ontvangst was zeer hartelijk, under eenige plichtplegingen. De Groothertog gaf zijne zuster een hand en een kus en verwelkomde daarna zijn zwager. In open auto's reed men door de feestelijk versierde stad naar het kasteel. In de eerste auto zaten de Keizerin met de Groot hertogin en den Grootvorst-troonopvol ger, in de tweede auto de Tsaar met zijn zwager, en in een derde auto de dochters van den Tsaar. De Kölnische Ztg. verneemt, dat het nog geenszins vaststaat, dat de Tsaritsa te Nauheim een kuur zal doen. Dat zal afhangen van den raad van de geneeskundige autoriteiten, die in con sult worden geroepen. Indien de kuur niet noodig blijkt, zal de keizerlijke familie spoedig verhuizen naar het kasteel Wolfsgar.ten, dat altijd de ge- Jlietkoosde verblijfplaats van de Tsaritsa Te Nauheim is een Rus opgepakt, zekere Mandelberg, die men voor een anarchist houdt. Daar hij geen papieren kon overleggen, heeft men hem aan de politieke politie overgeleverd. Op een marsch in de buurt van Munchen zyn. een aantal manschappen XVI. Het Briënzer meer lag als een groote smaragd tusschen zijne bergen, zoo glad als een spiegel, door geen rimpeltje be wogen. De Julizon straalde en gloeide aan een wolkenloozen hemel. Alleen om de spitse kruin van het Rothhorn kronkelde zich een lichte nevel. Van de overzijde kwam klokgelui, door de stille lucht over de gansche watervlakte gedragen. En de stoomboot raderde voort, eene woeling brengend in de gladde wateren, de klare lucht bezoedelende met een zwarten rook. Nog eene zwenking en de aanleg plaats van het station Giessbach was bereikt. Eene gansche troep toeristen ging hier aan wal. Een weinig zijwaarts van het gedrang itond majoor Von Saldorf. Hij wenkte een dienstman. >Breng de bagage naar de tandradbaan. Ik volg te voet.« Hij liet de menigte vooruitgaan en Jolgde langzaam, het pad op naar den |waterval, welks dwarrelende waterstofjes bem het verhitte aangezicht verfrischten. He eenzaamheid deed hem goed. Kostelijk vooruitzicht I Vier weken van het 15de regiment infanterie door zonnesteek getroffen. Een man is al bezweken, twee reservisten liggen ernstig ziek. GRIEKENLAND. Te Athene legt men den nadruk op de conservatieve strekking der ver kiezingen voor de nationale vergadering. De candidaten der volkspartij en de onafhankelijken, die zich nog by geen der oude partijen hebben aangesloten, houden vast aan de beginselen der grondwet, de handhaving van de rechten van het vorstenhuis en de volksvrij heden. Het is nog onbekend of de nationale vergadering zich tot een constituante verklaren zal. In dat geval zou het intusschen, naar men verzekert, in hoofdzaak slechts gaan om de benoeming van een Senaat of Raad van State. Kroonprins Konstantijn, die pas na een afwezigheid van ongeveer een jaar weer in zijn vaderland is teruggekeerd, vertoeft thans op het landgoed Tatoi, waar hij voorloopig zal blijven. De Atheensche berichtgever der Frank furter Zeitung zegt dat de Kroonprins zoowel te Athene als in de provincie onder het volk nog grooten aanhang heeft en dat ook .in het leger een be langrijke minderheid den Kroonprins trouw gebleven is. PORTUGAL. De volledige uitslag der verkiezingen is nog niet bekend. Er moeten 150 afgevaardigden gekozen worden. Tot dusver zijn er 74 regeeringsgezinden, verlof! vier weken van vrijheid! Toen hij in het hotel aankwam, had hij juist nog tijd om zich voor het eten te verkleeden. Eene kamer had hij vooruitbesteld. Bekenden trof hy in de eetzaal niet, voor zoover hij zien kon. Dit deed hem genoegen. Er was echter nog tijd genoeg over tot eene kleine wandeling. Dus ging hij, terwijl het buiten iets koeler was geworden, over de eerste brug en volgde den voetweg, onverschillig waar heen die mocht voeren. Rechts glin sterde het meer links rees donker het bergwoud omhoog. En overal rust vrede. Op de menschen, die hem voorbij gingen of die op de banken zaten, sloeg hij geen acht. Zoo kwam hij aan een murmelende bron, die een klaterend beekje deed neerschieten in de diepte. Daarnaast stond eene bank onder dennen, met een vergezicht over het meer en naar het Briënzer Rothhorn. En op die bank zat eene jonge vrouw, die de ma joor, in 'teerst zijn oogen niet vertrou wende, by het naderen herkende als Renate. Zy hield een boek in de handen. Maar zij las niet. Hare oogen tuurden droomerig in de verte. Jürgen's eerste gevoel was teleurstel ling. Hij begreep dat het met zijn in cognito hier nu gedaan was en dit verdroot hem. Want de ontmoeting te 41 tegenstanders der regeering, 14 republikeinen en 1 onafhankelijke ge kozen. TURKIJE. De militaire toebereidselen der Tur ken aan de Grieksche grens worden in alle stilte voortgezet. Zestien batte rijen snelvuurgeschut, welke zooge naamd voor het houden van oefeningen naar Karaferia gezonden werden, dienen in werkelijkheid ter grens versterking. De commandant van het derde leger korps heeft de officieren doen weten, dat er geen verloven zullen verleend worden. De reis der aan Turkije verkochte Duitsche slagschepen Keurvorst Frede- rik Wilhelm en Weissenburg naar de Dardanellen is zonder stoornis ver- loopen. De Turksche marine-overheid is zeer tevreden over den toestand der schepen. De overdracht der vroegere Duitsche pantserschepen aan Turkye zal eerst tegen het einde van deze week plaats hebben. De minister van marine heeft Dinsdag een feestmaal gegeven ter eere van schout-bij-uacht Koch. JAPAN. De keizer van Japan heeft een af vaardiging van notabelen met een brief naar den afgetreden Keizer van Korea gezonden. De afgetreden Keizer heeft, naar Reuter uit Seoel meldt, onderscheidin gen verleend aan den Japanschen gouverneur-generaal en aan andere Japansche notabelen Markwitz behoorde voor hem reeds lang tot eene vergetelheid, die hij niet meer wenschte op te rakelen. Hij wilde groetend voorbijgaan. Maar toen zijne schaduw over het boek viel, keek Renate op, en een plotselinge blos kleurde hare wangen tot aan de slapen. Hij bleef 3taan. Zijn besluit was genomen. »Ah juffrouw Milduer Wat een verrassing Terwijl hy nader trad, rees Renate op. »Och laat ik u niet storen Hoe gaat 't met de wonde aan den hals »0, die is al lang genezen.* »Dat is gelukkig Is u alleen hier »Neen, met de gravin.» »Ach jaDe gravin »Stadelburg.< »Juist, juist! Waar is zij »Op haar lievelingsplekje onder de esschen.» »Dat ken ik nog niet. Maar ik geloof, u hebt hier nog iets beters uitgekozen.» »Naar mijn eigen smaak tenminste.... Denkt u hier te blyven?» Wonderlijk was 't, hoe al de bijzonder heden van die dagen te Markwitz hem plotseling weer te binnen schoten ook het gesprek met het meisje, waaruit zoo duidelijk hare levensmoeheid, de vreugdeloosheid van haar bestaan zich hadden doen kennen. »Ja,« antwoordde hij. »Ik denk mijn verlof hier door te brengen.» Ter gelegenheid van de inlijving zijn negen honderd gevangenen vrijgelaten. De orde schijnt nergens verstoord te zijn. Terwyl de Times, de Standard en de Morning Post zich over de ter zake van de tolverhouding getroffen schik king voldaan verklaren, gaat de Daily Graphic er heftig tegen te keer. Zij noemt de schikking een teleurstelling voor de zakenwereld, die belang heeft bij den handel in het Verre Oosten. Het verdrag van Engeland met Japan waarborgde gelijke rechten voor alle volken in zake handel en bedrijf in Korea. En nu geeft de Engelsche regeering dien waarborg uit handen tegen een wissel op termijn van tien jaar. Op zich zelf is het laten varen van bedoelden waarborg al erg genoeg, maar het feit wordt nog bedenkelijker, als men het als een precedent be schouwt. Gansch Mautsjoerije en Mon golië, zoo zegt de Daily Graphic, worden nu door Japan en Rusland bedreigd en niemand kan zeggen waar hun eerzucht zal eindigen. Koninginnedag. Met groote opgewektheid werd Ko ningin Wilhelmina's dertigste verjaar dag alom in den lande gevierd. Niet het minst in den Koninklijken familie kring zelf. Waar de Vorstelijke familie in gelukkige omstandigheden dezen ge boortedag mag herdenkenwaar het kleine prinsesje gezond en flink opgroeit, »Het is hier heerlijk,» zeide zij, en in hare oogeD kwam een zwaarmoedige glaDs, die Saldorf nieuw was en hein interesseerde. »Men komt hier weer eens tot zichzelf.» »Dat was ook mijn gevoel, toen ik hier naar boven ging. Zoo iets als van een leeuw, die aan eene menagerie ontsnapt is.» Zij knikte. Indertijd had zij zich ver heugd toen hy wegging. Nu echter verheugde haar zijn aanblik. »In de eetzaal zal ik wel gelegenheid hebben de gravin te begroeten niet waar Was u vanmiddig aan tafel «.Wij zitten heel achter in den erker, weinig zichtbaar.» »AhaDaarom heb ik u dan niet gezien. En u gaat altijd zoo heel alleen uit wandelen Meestal. De gravin is niet zoo goed ter beenen daar zij hier kennissen heeft gemaakt, heb ik veel vrijen tijd.» »Ik weet niet of ik Ju mijn geleide mag aanbieden,» zeide Saldorf hoffelijk. »Het is toch misschien voor eene dame alleen hier niet zoo heel veilig »Heel vriendelijk van u,» antwoordde Renate, ietwat stroef. »Maar ik wil niemand tot overlast zijn.» »Tot overlastIntegendeel toch Het zou allereerst mij eea groot genoegen wezen.... Maar als u van eene andere meening is, dau neem ik natuurlijk myn aanbod terug.»

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1