mmmmi "te Kiesvereeniging „ALGEMEEN BELANG" te Axel. HERM. DE FEIJTER Iz. Ad verten tien. Gemeenteraad van Axel. Marktberichten. Telegrafisch Weerbericht in Koloniale Waren, Tabak en Sigaren, allerhande Chocolade en Suikerwerken. GELDLEENING polder Beoostenblij benoorden te Axel. obligatie no. 26. TE HUUR Axel. |io| C. P. GAST. TENTOONSTELLING Kantoor Mr. P. DIHLEMAN. jaar geregeld werk had. De overige 3 konden worden besteed aan het in orde houden van huis en hof, of door het werken in de grienden kon nog een loon Terdiend worden waarvan men althans gedurende den winter leven kon. In elk geval was men toen in den regel een vierendeel jaars thuis. Toen was er van buitenslands werken geen sprake, nu geschiedt't veel, maar... 90 pCt. der in den vreemde werkenden kunnen niets oversparen slechts ge- Doeg om reisgeld te hebben om het gezin eenige dagen te bezoeken. Dat wijst op een in elk opzicht treurigen toestand. Het onderzoek, betreffende de polder jongens, loopt over enkele duizenden, terwijl er in het jaar 1908 1909 niet minder dan 41.791 Nederlanders zich bij de Duitsche F. ldarbeiter Centrale hebben laten inschrijven. Voor een paar decen nia kwamen onze oostelijke naburen hier werken, omdat in hun vaderland geen werk te krijgen wasnu geschiedt het omgekeerde op groote schaal. Het moge dan waar zijn, dat het leven aan gene zijde der grens duurder is dan dat aan deze zijde, het schijnt een feit te zijn, dat er ginds werk is, terwijl dit hier ontbreekt. Bij de beschouwing dezer feiten mag niet uit het oog worden verloren, zegt het verslag, dat de mate der werkloos heid hier te lande niet alleen beheerscht wordt door het aantal dergenen, die op eeu zeker oogenblik zonder arbeid zijn, doch ook door het aantal van hen die over de grenzen werken. In de mijnen van Zuid-Limburg, welke voor zoovele uitheemsche elementen een arbeidsveld zijn, schijnen de Hóii. werk zoekenden niet graag te werken. De genen die het beproefd hebben, zijn weder spoedig óf naar hunne oude woonplaatsen teruggekeerd, óf verder oostwaarts ge trokken, om in het Rijnland boven den grond arbeid te vinden. Het zijn de beste, meest energieke arbeiders, die den moed hebben over de grenzen te gaande minderwaardigen blijven veelal achter. Maar in vele gevallen is dit werken over de grens een middel, dat het gezins- leven op hoogst bedenkelijke wijze aan tast en 'tdoet het aanbod van arbeids krachten in ons land zelf niet vermin deren. De moord te Renkum. Zaterdag heeft Van R. bekend den moord op Jaantje P. te hebben gepleegd. De sterkste aanduiding dat Van R. de dader was, was het volgende Woensdagmiddag wandelde hij met een zekeren B. Toen deze, vernemende dat de politiehonden zouden aankomen, daarheen wilde gaan, zeide Van R. niet lekker te zijn en naar huis te gaan, waar hij den geheelen dag is gebleven. Vrijdagavond had de justitie R. zoover, dat hy op het punt scheen van te be kennen. Zaterdagnacht omstreeks 4 uur is hij naar het Huis van Bewaring te Arnhem overgebracht, waar hij om 9 uur den rechtercommissaris te spreken vroeg, dien hij het misdrijf in al zijn gruwelijke bijzonderheden mededeelde. In Hendrik-I*do-Ambacht bestaat tusschen de bewoners van de deelen, waaruit de gemeente bestaat, een on verklaarbare vijandschap. De jongens, die aan den Veerschen dijk of de Steenplaats wonen, kunnen die uit de kom van het dorp niet luchten of zien, en telkens, als de gelegenheid zich voordoet, geeft dit aanleiding tot klop partijen. Dit was ook Donderdag, lotingsdag, het geval. Verschillende personen werden gemolesteerd en ten slotte ook de 18-jarige J. Smit, sloopersknecht op een werf. Deze bekwam een diepe wond boven het rechteroog, verloor veel bloed en viel bewusteloos neer. De geneesheer wiens hulp werd ingeroepen consta teerde dat de schedel op de plaats der blessuur was ingedeukt. De jonge man werd naar Dordrecht overgebracht en in het ziekenhuis geopereerd. Zijn toestand is redelijk, wie de dader is is nog niet bekend. De dijkers" hebben, toen Smit een hunner werd weggevoerd, wraak gezworen. Ze schreeuwden, dat ze het op de dorpers den 31sten Augustus op Zwijndrecht wel zouden verhalen. Clement Van Maasdijk verongelukt. 't Kwam Zaterdagavond zoo beknopt uit Arnhem, het telegram„Van Maas dijk is op het terrein „Warnsborn" met zijn vliegtuig van een hoogte van 60 M. gevallen. Hij kreeg den motor op het lichaam en was op slag dood". Niet 't eerste slachtoffer der aviatiek, ook niet 't eerste in Nederland bekende slachtoffer. Als zoodanig is Lefébvre hem voorgegaan in den dood, maar Van Maasdijk is het eerste Nederland- sche slachtoffer en de eerste in Neder land zelf gesneuvelde vliegenier. Hij was voorzichtig, al te voorzichtig, zeiden sommigen. Wat niet heeft kunnen beletten dat de grauwe dood ook hem, die daar in de lucht den zeiszwaaier trotseerde, in zijn grove knoken heeft opgevangen. Van Maasdijk was nog zoo jong, slechts 24 jaar. In 1886 was hij in Den Haag geboren. Na zijn opleiding aan de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam te hebben genoten, ging hij naar een autofabriek in Duitschland, en was vervolgens korten tijd werk zaam bij Verwey en Lugard te Den Haag. Toen kwam Lefébvre op „Groot Per- syn". Eiken dag ging Van Maasdijk naar hem kijken, eiken dag, geen sloeg hij over. De aviatiek had hem te pakken. Een maand of tien geleden is hij naar Parijs gegaan om cle vlieg techniek te leeren. Hij zou aviateur worden. Hij oefende op een Blériot met Gnome-motor, kocht een Sommer- tweedekker, zette er z'n Gnome in, oefende zich nog een beetje en deed toen in Juni met goed gevolg het examen der Aéro-club de France. Van Maas dijk was dus gediplomeerd aviateur. Daarop keerde hij naar Nederland terug. Zijn debuut was te Heerenveen, 30 Juli, waar hij 'tNed. ree. maakte. Zijn verrichtingen op „Hanenburg" be hoeven we niet weer op te halen, ze liggen nog te kort achter ons. In die week heeft Jan Olieslagers hem zijn Ned. record afvluchtig gemaakt. Te Arnhem zou hij trachten het te her overen, beloofde Van Maasdijk 't heeft niet zoo mogen zijn. De wreede dood heeft hem weggerukt uit dit leven. Verschrikkelijk voor zijn verloofde, die bij de opstijging was. 'tls zoo gebeurd. Na twee goedge slaagde proefvluchten steeg hij om 6 uur nog eens op voor een derde. Zijn monteur zegt, dat het veel steiler ging dan gewoonlijk, misschien door 't eenigs- zins moeilijke terrein. Bij de eerste ronde daar reeds begon het toestel te hellen. Van Maasdijk maakte bruuske bewegingen met de gauchissements, welke den val van het toestel, van een hoogte van 50 a 60 M., niet kon den verhinderen. Blijkbaar heeft hij zich nog omgedraaid om iets te grijpen, want de motor is hem op de borst ge vallen. De dood trad onmiddellijk in. Later werd vastgesteld, dat de machine volkomen in orde was, zoodat daarin de oorzaak van het.ongeluk niet kan Het blijkt nu dat Donderdag te Jemeppe wel degelijk de opgraving heeft laats gehad van den jongen mijnwerker, in wiens vestzak volgens de familie het winnend lot van de Brusselsche tentoon stelling moest zitten. Men vond wel een papier in een van de zakken, maar het was slechts een stuk van een oude courant. Naar gemeld wordt zou he* thans ge lukt zijn de gelukkige winster van den hoofdprijs der Brusselsche tentoonstel lingsloterij, die 200 0U0 francs bedroeg, uit te vinden. De gelukkige is een dienst meisje, Eugenie Bruinoghe geheeten. ge boortig uit Volleghen. En het lieve kind had voor het lot niet eens een ïooden duit betaald, daar ze het in een kruide nierswinkel als premie cadeau had ge- Gesneuveld op het veld van eer zoo lag de jonge vliegenier tusschen de bloeiende erica, 't Was stil op de heide, de avond-schaduwen deden de omstreken verdonkeren. En ontroering teekende zich op aller gelaat, toen aangrijpend oogenblik de doode in een brancard werd weggedragen. Trotsch had hij zich verheven boven Arnhem zijn stoffelijk overschot werd er binnengedragen en op 't doodsbed gelegd in het Diaconessenhuis, van waaruit hij heden wordt begraven op „Moskowa". Zitting van 27 Augustus 1910. Tegenwoordig de heeren L. Laraaïtre, A. E. C. Kruijsse, M. Wolfert, P. Dekker, J. Smies, F. Dekker, J. J. de Feyter, F. van Driel en W. Dieleman. Afwezig zonder kennisgeving fle heeren D. J. Oggel en P. Dregmans. Voorzitte.r de heer J. Huizinga, secre taris de heer J. A. van Vessem De Voorz. opent de vergadering en stelt voor het lezen van de notulen der vorige vergadering aan te houden tot de volgende zitting, waartoe z. h. s. wordt besloten. Hierna doet de Voorz. voorlezing van een schrijven van den heer Commissaris der Koningin dezer provincie, dd. 25 Aug. j.l., waaruit hem blijkt dat No. 4 van de hem toegezonden opgave van Zetters geene benoeming zou aanvaar den, waarom die opgave door hem onvoldoende wordt geacht, en hij ver zoekt hem binnen acht dagen eene nieuwe opgaaf te doen toekomen. Op voorstel van den Voorz. worden de drie eerstgenoemden van de vorige opgaaf gehandhaafd en om als No. 4 geplaatst te worden wordt benoemd de heer F. van Driel, die op de vraag van den Voorz. of hij eene eventueele benoeming aanneemt bevestigend ant woordt. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en over gegaan tot het houden eener beslotene vergadering ter behandeling van enkele reclames in zake hoofdelijken omslag. HULST, 29 Aug. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe f 8,F>0, rogge f7,wintergerst f7,75, zomergerst f7,75, haver f7,erwten f16, witteboonen f—bruineboonen f0,dui- venboonen f0,paardenboonen fO,—boek weit f0, lijnzaad fO,—koolzaad per 100L. fO,—aardappels f3,7f>. Boter per kilo f 1,45, eieren per 26 stuks f 1, van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht.) Verwachting tot den avond van Woensdag 31 Augustus Matige, meest Zuidwestelijke wind. Zwaar bewolkt. Mogelijk regenbuien. Zelfde warmtegraad. Ondergeteekende maakt het geachte publiek van AXEL bekend, dat hij van af' heden geopend heeft in de Nieuwstraat zijn winkel Hopende door een nette bediening ieders gunst waardig te worden. Aanbevelend JAC. HOUG Jz. Axel, 30 Aug. 1910. Van de geldleening aangegaan 1 September 1896 is uitgeloot De uitbetaling zal geschieden na I September a. s. ten kantore van den Ontvanger-Griffier. Het Bestuur, P. KOSTER, Dijkgraaf. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffier. in goeden staat, sterk en uitstekend geschikt voor werkmansfiets. Te bevragen bureau van dit Blad. a f 0,40 per dag, andere waschma- chinen a f 0,25 per dag. van bloemen, ooft en groenten, alsmede van voorwerpen in vrijen tijd vervaardigd, op Woensdag 31 Augustus a. s. in de OPENBARE SCHOOL, ingang gymnastieklokaal. De tentoonstelling is geopend des voorm. van 10 tot 12 ure gratis voor leden der Vereeniging en des nam. van 1 tot 5 ure tegen betaling van 10 cent per persoou. Des avonds om 6 ure vergadering van leden der Vereeniging op het Stadhuis en uitreiking der prijzen. HET BESTUUR. Axel, 22 Aug. 1910. Advocaat en Procureur te Middelburg, is eiken ZATERDAG te AXEL te spre ken bij L'Ecluse—Mahu. Voor de stemming voor een lid van den gemeenteraad van AXEL op Dinsdag 6 September a. s. is door bovengenoemde Kiesvereeniging kandidaat gesteld de heer die den kiezers met aandrang wordt aanbevolen. Daar er slechts twee kandidaten zijn, loopt de stemming in ééns af. Zepr trouwe opkomst is dus dringend noodig. HET BESTUUR.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3