No. 44. If oensdag 31 Augustus 1910. ill1 .laar if. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM Aft, Buitenland. FEUILLETON. Hot vermists kleinood. COURANT. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Cent; franco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. tc n. 5, BELGIE. Uit de Duitsche afdeeling op de wereldtentoonstelling te Brussel zijn in den nacht van Donderdag op Vrijdag 39 gouden horloges, Glashiitter fabri kaat, ter waarde van 30,000 mk., ge stolen. Men heeft geen spoor van de daders. Over de diefstallen tijdens den brand raken steeds meer bijzonderheden be kend. Edmond Geers, een gewezen ambtenaar van het gerecht, die zijn best heeft gedaan om uit de Pransche afdeeling waar de juweelen lagen te redden wat er te redden viel, heeft verklaard, dat hij een paar kerels de juweelen en gouden horloges met handen vol uit de stukgeslagen glazen kasten heeft zien grijpen, ophetoogen- bli'k, dat de beambten bezig waren, het prachtige gobelijn ter waarde van 400,000 frs. van den muur te halen. Hij heeft ook wel een dief te pakken gehad, maar in de verwarring is die hem weer ontglipt. Volgens een officieele mededeeling, zijn de Pransche juweliers op de ten toonstelling bij den brand voor ongeveer 50,000 frs. bestolen. DUITSCHLAND. Het eerste standbeeld van den Keizer zal den 20sten September op de Rijnbrug te Keulen onthuld worden. Het is een bronzen ruiterstandbeeld, dat, naar het ontwerp van prof. L. Tuaillon gegoten is. De twee op Borkum in hechtenis genomen Engelsche verspieders hebben Nu kwamen de lauwe lentedagen. De wilgentakjes liepen uitde knoppen aan de kastanjes glommen en zwollen kin deren plukten op de velden de eerste »leutelbloempje8. Het was op een goddelnken dag van zonneschijn en verjonging, dat Ulla, met krans en sluier getooid, wachtte op haren bruidegom, opdat hij haar uit de afhan kelijkheid eener dochter in het ouderhuis zou wegvoeren in de vrijheid der vrouw. Maar eerst nog niet in de eigene huis lijkheid. Eerst nog ver weg, de grens over, op de huwelijksreis, die de majoor vrijgevig bekostigde, den vreemde in, naar aardsche paradijzen, met den man, dien zij tot dusver zoo gemakkelijk naar haren wil had geleid. Toen Richard binnentrad en haar zoo in haren bruidstooi zag, kwam er over zijn verheugde hart iets als eene be klemming. En zijne stem klonk anders, veel ernstiger dan gewoonlijk, toen hij Ulla's hand vatte en vast in de zijne drukte. »Voor altijd, Ulla,» sprak hij, heel warm, en toch schier plechtig. »Voor eeuwig 'Natuurlijk, natuurlijk,» antwoordde vergunning gekregen een Engelschman als verdediger te kiezen. Deze is al naar Eraden onder weg. ENGELAND. Er is uitzicht op vrede in de spoor wegwereld. Men weet, dat de grief van net personeel van eenige maat schappijen was, dat de directie-twijfel achtige punten in de uitspraak van den scheidsrechter in geschillen tusschen directie en personeel willekeurig naar eigen opvatting toepaste. Het personeel verlangde, dat die voor tweeërlei ver klaring vatbare punten zouden onder worpen worden aan het oordeel van den verzoeningsraad, bestaande uit afgevaardigden van directie en perso neel, en zoo noodig verder aan het oordeel van den scheidsrechter zelf. Die kon zeggen, wat hij had bedoeld. Ten slotte schijnen de directies het billijke van dien wensch van het per soneel te hebben ingezien. Zoo heeft die van den Noord-Britschen spoorweg besloten, het oordeel van den scheids rechter in te roepen. En ook een paar andere maatschappijen, zei een voorman van het personeel aan een verslaggever, zeilen by. SPANJE. De staking der mijnwerkers te Bilbao duurt voort. In tegenspraak met al de optimistische ambtelijke mededeelingen, volgens welke de werkstaking weer bijna geëindigd was, komt thans over Madrid het bericht, dat de bond van arbeidersvereenigingen te Bilbao met ingang van Maandag de algemeene zij glimlachend en in hare opwinding bijzonder bekoorlijk. 'Wij moeten nu maar zien, mijn jongen, dat wij 't met elkaar vinden. Ik geloof, als we allebei een beetje water in onzen wijn doen, dat 't dan wel heel goed zal gaan.» »Als jij dat gelooft,» zeide hij, haren witten handschoen kussend »nu, dan zal 't wel waar wezen. Ik heb 't al lang geloofd".» De ernstige stemming vervloog. Die kon van aangezicht tot aangezicht met Ulla nooit lang stand houden. »Reken er toch maar niet al te vast op!» waarschuwde zij. 'Dwalen is men- schelijk en ik ken je nog maar half eigenlijk enkel nog maar van je mooie zijde.» 'Natuurlijk 1 Als heer en gemaal ken je mij nog niet. Je weet nog heelemaal niet wat voor een dwingeland er ia mij schuilt »0, daarvoor ben ik niet bang 1 Weet je, schat, een beetje kibbelen en krakeelen is toch het halve genoegen. Dat behoort er zoo bij. Ja, ik heb wei eens hooren beweren dat het de pikante saus van de liefde is. Denk inaar eens, als men elkaar zoo in de haren gevlogen is, aan de verzoening I Zou je niet meenen dat die een beetje ergernis dui zendmaal vergoedt Hij wist nooit zoo recht, wanneer hij haar in de schitterende oogen keek, of zy in scherts sprak of in ernst. Hij wist staking heeft afgekondigd. Alleen de vertegenwoordigers in den bond van de bakkers hebben de algeheèle vrijheid van handelen voorbehouden voor de vereenigingen, welker afgevaardigden zij waren. De arbeiders hebben Zondag verschillende vergaderingen gehouden, welke een kalm verloop hadden. OOSTENRIJK HONGARIJE. Een bericht uit Weenen meldt, dat op grond van een door de professoren Ghon en Kraus verricht bacteriologisch onderzoek bij twee uit Hongarije naar Weenen gekomen vrouwen Aziatische cholera is vastgesteld. Een dier vrouwen is inmiddels ge storven. Totdusver zijn 20 personen te Weenen onder bijzonder geneeskundig toezicht gesteld. De overheden nemeu alle maatregelen die in hun bereik liggen, om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Een bijzonder geneeskundig toezicht is ingesteld voor het reizigersverkeer uit Hongarije langs den Donau. MONTENEGRO. Donderdagmiddag zijn grootvorst Peter Nikolajewitsj, prins Frans Jozef van Battenberg en nog eenige andere vorstelijke personen te Cettinje aange komen, om den Vorst en de Vorstin van Montenegro hun gelukwenschen aan te bieden. Keizer Frans Jozef heeft aan Vorst Nikolaas een bijzonder hartelijken»brief geschreven. Hij spreekt daarin van de warme gevoelens van vriendschap slechts, dat ditzelfde schitteren en flik keren, zooals hij het bij geen andere vrouw ooit nog had gezien, hem onweer staanbaar bekoorde. »Als ik niet zoo waanzinnig gek op je was, jou schelmpje,» zeide hij, haar ondanks haar verzet in zijn armen slui tend, >dan zou ik je eens op staanden voet eene scène maken, om je een proefje te geven van wat het is Je houdt er aardige ideeën op na, dat moet ik zeggen Krakeel en ruzie onze pikante saus? Een genoeglijk vooruitzicht! Is dat de garantie, die je mij geeft voor mijn geluk?» »Geen spoor van garaniie geef ik je!» riep zij, in spijt van sluier en krans hem om den hals vallend. »Wat denk je wel Dat ik je iets zwart op wit zal geveu Niets hoorJe hebt mij maar te nemen zooals ik ben en stilletjes af te wachten hoe ik 't met je stellen zal Daar trad de heer Rittweg met Jiirgen von Saldorf in de kamer. Het snoer paarlen, dat Ulla om den hals droeg, was een geschenk van haren zwager. »Wij hebben allebei reden om op dezen dag blij te zijn, beste majoor,» zeide president Von Rittweg, het jonge paar met welgevallen gadeslaande. »Als wij nu nog het bruidspaar onze beste geluk- en zegènwenschen mee in het huwelijks bootje geven, dan hebben wij wel alles gedaan, wat in ons vermogen stond.» die hij sinds lang voor den Vorst koestert en de groote belangstelling van Oostenrijk-Hongarije in de welvaart van Montenegro. Ook wijst Frans Jozef op den vooruitgang op economisch en politiek gebied van Montenegro tijdens het bewind van Vorst Nikolaas. In Servië moet die vriendelijkheid van Frans Jozef jegens Vorst Nikolaas een minder prettigen indruk hebben gemaakt. DENEMARKEN. Donderdagmiddag is er te Kopen hagen, terwijl het internationaal congres van transportarbeiders niet zat, een afzonderlijke bijeenkomst gehouden van de vertegenwoordigers van matrozen en stokers, teneinde te spreken over de vraag, of er een afzonderlijk ver bond van zeevolk zou opgericht worden, hetwelk dan in verbinding zou blijven met het Internationaal Verbond van Transportarbeiders. De beraadslaging duurde vier uren en was zeer levendig. Tot eenstemmigheid kwam men echter niet. Dies besloot men een commissie van vijf man te benoemen, om de zaak verder te behandelen. Onder die vijf zijn de Duitscher Müller en de En gelschman Wilson. Vrijdag zou de uitslag van hun overleg aan de afdeeling zeewezen van het congres worden Toen stond er in de Engelsche bladen een bericht, dat het congres eenstemmig tot een internationale staking van zee volk had besloten. Dit bericht moet onjuist wezen. Mevrouw Rittweg, die met haren zoon nu eveneens was binnengetreden, sloot Ulla met vochtige oogen in hare armen, terwijl Jiirgen naar zijnen broer ging. »Richard,« zeide hij, met een stevigen handdruk »je zult zonder veel woorden wel weten wat ik je te zeggen heb.» »Ik weet 't, Jurgen en ik dank je.» Hij kon zich niet goed heenzetten over een gevoel van openhartigheid, omdat hij voor den broeder de omstandigheid had verzwegen, aan welke hij zijn geluk van heden te danken had. »Ik wil geen dank, Richard,» ant woordde Jiirgen. »Dat danken is eene slechte gewoonte van je. Ik hoop enkel dat de toekomst mij nog zal vergunnen, van uw beider geluk getuige te zijn.» Hij zou er hebben kunnen bijvoegen, dat hij zich de keus van zijnen broeder anders had voorgesteld; dat hij, vreemd genoeg, op ditzelfde oogenblik aan Renate had gedacht en hare edele berusting had vergeleken bij Ulla's onberekenbare gril ligheid, en kortom, dat hij in het diepste van zijn gemoed zich over het geluk van Richard wel ietwat bezorgd maakte. Maar daarom niet minder hartelijk voer hij voort »De oude verhouding tusschen ons blijft natuurlijk geheel onveranderd. Dus, wat er ook wezen mocht je weet hoe ik tot je sta en je begrijpt mij, niet waar Het oude vertrouwen,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1