26e Jaarg. \o. 42. Woensdag 24 Augustus 1910. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. UIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Hst vermiste kleinood. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrjj dagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. Te Dresden is het nieuwe gemeente lijke slachthuis ingewijd. Men zou denken, dat dit nauwelijks voor een buitenlandsch lezer de vermelding waard was. Maar als men erbij weet, dat het gebouw vijftien-en-een-half millioen mark, dus een kleine tien millioen gulden, heeft gekost en be rekend is op een bevolking van 600,000 inwoners, zal men eerbied krijgen voor de grootsche schaal, waarop men in Duitschland de zaken durft aanpakken. Het slachthuis is zoo gebouwd, dat het in de toekomst nog vergroot zal kunnen worden, om te beantwoorden aan de behoeften van een millioen bewoners. Het omvat 67 gebouwen en hallen. De bouwmeester ervan is de ge- meente-architect Erlwein. Telegrammen hebben al melding ge maakt van het ongeluk, dat een af- deeling genie-soldaten bij het laten ontploffen van mijnen in de buurt van Mainz overkomen is. Men paste een nieuwe ontplofbare stof toe. De mijn was gesprongen en een aantal officieren ea manschappen gingen daarop de loopgraaf in, om na te gaan welke uitwerking de ontploffing gehad had. Zij vielen neer, bedwelmd door de vergiftige gassen, die na de ontploffing ontwikkeld waren. Na eenige vergeef- I sche pogingen haalde de brandweer uit Mainz, die van rookraaskers voorzien was, hen uit de loopgraat weg. Toen bleken bewusteloos een kapitein, drie luitenants, zes onderofficieren en drie manschappen. Op een korporaal na, die niet meer bij te brengen was, heeft men hen allen in het leven kunoen houden. Ook een brandmeester, die in zwijm lag, is weer bijgebracht. FRANKRIJK. Vele vliegmenschen zijn te Parijs aan een feestelijk noenmaal de gasten geweest van den minister van oorlog, generaal Brun. Aan de rechterzyde van den minister zat Leblanc, aan de linkerzijde Aubrun, de vliegers, die met zoo'n schoon resultaat de kringvlucht in het noordoosten des lands volbracht hebben. Een uitgelezen gezelschap nam aan het banket deel. Generaal Brun heeft een geestdriftige toespraak op de stoutmoedige luchtmenschen gehouden, waarvoor Leblanc later bedankte. Om drie uur is het gezelschap in versierde rijtuigen naar het stadhuis gereden, waar ter eere van de vliegers, die aan de kringvlucht deelgenomen hadden, een receptie gehouden werd. Bellan, de voorzitter van den gemeente raad van Parijs was hier de spreker. Van het stadhuis zijn de overwin naars in de kringvlucht naar de bureaux van het dagblad de Matin gegaan, waar aan Leblanc de prijs van 100,000 frcs. is uitgekeerd. ENGELAND. Het arbeidersministerie van het Australische Gemeenebest verwaarloost 's lands verdediging niet. Donderdag is in den Senaat het wetsontwerp aan gaande de militie voor de tweede lezing W) Gravin Litta von Stadelburg's verblyf te Dresden bestond uit vier kamers in een pension van den eersten rang. Van die vier kamers had zij er drie voor rich zelf, terwijl de vierde aan hare gezelschapsjuffer was toegewezen. Deze soort van huislijkheid had veel voor. Zij verbood het geven van groote partijen, die anders, bij den zeer talrijken bekendenkring der gravin onvermijdelijk zouden zijn geweest, zij maakte intieme bijeenkomsten mogelijk en het houden van een groot dienstbodenpersoneel over bodig. De eigenaardige positie van Litta von Stadelburg veroorloofde haar overi gens, haar leven geheel naar eigen smaak en welgevallen in te richten en wanneer zij op een bepaalden dag haren »jour* hield, met aanbieding van een kop thee uit Renate's hand, kon men er zeker van zijn, in haar salon een heel voor naam gezelschap aan te treffen, dat zich door de origiueele persoonlijkheid der gastvrouw voor al het ontbrekende voelde In deze atmosfeer, die voor vele ande ren gemakkelijk en aangenaam zou zijn geweest, voelde Renate zich echter vaak de wanhoop nabij. Wel vonden hare handen bezigheid genoegmaar hare ziel smachtte onophoudelijk naar iets beters en hoogers. De lectuur der gravin bestond slechts uit het allermodernste. Daaraan kon de jeugd der voorlezeres niets veranderen Reoate's tong gleed over het aanstoote lijkste heen. Maar haar geest en gemoed walgden er van. En te bitterder nog voelde zij hare eenzaamheid. Menigmaal, wanneer zij aan het venster stond en uitkeek in het sneeuwgedwarrel, trad Jürgen vou Saldorfs beeld haar voor de oogen. Zij verzette zich daartegen, gelijk tegen alles wat haar zou hebben kunnen onttrekken aan haar plichtsbesef. Maar het gesprek met hem aan de kleine tafel in het salon te Markwitz dook steeds weer in haren gedachten kring op Dan drong haar iets om hem onder de oogen te treden, hem den smet op haar verleden bloot te leggen en dan te zien hoe hij zich achter zijn eereschild terugtrok en haar ontweek alsof er eene besmetting uit haren mond gekomen ware. Dit waren droomen. Zij had tegen over de gravin gezwegen in het bewust zijn van hare goede zaak. Nooit dus mocht er een verradend woovd over hare lippen komen. Er werd gescheld aan de huisdeur, De portier van een naburig hotel gaf een briefje af. Renate nam het aan en ging in de aau de orde geweest. Minister Pearce zei volgens een telegram van de Duitsche Kabelmaatschappij dat het wetsontwerp de adviezen van Lord Kitchener op den voet volgt. (Hoe kort is het geleden, dat die in Australië geweest is, en hoe snel heeft de regee ring de zaak aangepaktHet zwaarte punt van het wetsontwerp ligt ver volgde Pearce hierin, dat de diensttijd in de burgermilitie verlengd wordt tot het 25e jaar, inplaats van tot het 20e, alsook in de instelling van een krijg- school, naar den trant van het West Point College in Amerika, waartoe leer lingen uit alle standen zullen worden opgenomen, na een openbaar examen en met geheel kosteloos onderricht. De minister schat, dat er jaarlijks 18,000 of 19,000 jongelui tot de militie zullen toetraden, en de militie in 1919 114,000 man zal tellen. De kosten worden op twee millioen pond berekend. Er moet voor 's lands verdediging Djzorgd worden -- voer de minister voort nu de Engelsche vloot zyn oppermacht bedreigd ziet en zij in den Stillen Oceaan nog maar den vierden rang inneemt. Indien China en Japan mettertijd het verbod van immigratie van Chineezen en Japanners in Austra lië aan een scheidsgerecht zouden willen onderwerpen, zou Australië weigeren en het verbod handhaven. En nu moet het land tegen een inval gewapend zijn. Daartoe dit wetsontwerp. SPANJE. In de werkstaking te Bilbao komt niet veel verandering. De mijneige- slaapkamer, waar de gravin ca het ont bijt een uurtje placht zoek te maken met het masseeren van hare handen. »Wat is er, juffrouw Mildner?" »Er wordt gewacht op antwoord.* »Ach, ik zit vol vaseline. Maak u het maar open.* Renate opende het geparfumeerde couvert. »Zal ik het voorlezen, me vrouw of het u laten zien Voorlezen.* »Lieve Litta,* zoo las Renate »Ulla en ik zyn tot het doen van inkoopen te Berlijn geweest en wilden nu deze ge legen heid om je eens te begroeteu niet verzuimen. Wil je aan brenger dezes doen weten op welk uur je thuis te vinden bent? Met hartel ij ken groet Louise von Rittweg.* Litta Stadelburg wreef en kneep hare pink, alsof die schuld had aan deze ver rassiug. »Wat moet ik antwoorden vroeg Renate. »Ik ben thuis Maar wanneer Litta Stadelburg schoof het vaselinepotje weg»Zeg dan maar dat mevrouw Rittweg mij na vier uur welkom zal zijn, juffrouw Mildner. Eu kom dan dadelijk weer binnenMevrouw Ritt weg is namelijk eene nicht van mij, met hare dochter, die zich onlangs met een heer Von Saldorf heeft verloofd.* »Met den eerste-luitenant Von Saldorf? vroeg Renate verschrikt. naren en de arbeiders blyven op hun stuk staan. Aan het adres der regeering wordt wel het verwijt geuit, dat de vryheid van arbeiden niet voldoende gewaarborgd wordt. Canalejas heeft gezegd, dat hij zou weigeren gehoor te geven aan den aandrang van hen, die zouden wenschen dat de staking in bloed gesmoord wordt. Het schijnt wel, zeide hij, dat men mij wil dwingen om op de arbeiders te laten schieten en zoo het geschil te beslechten. Maar ik ken mijn plicht als minister en zal geen geweld laten gebruiken, tenzij zeer buitengewone omstandigheden dit noo- dig maken. Er komt, ook uit het buitenland, geld in voor de stakende mijnwerkers. Naar men leest zouden zij uit België 80,000 frank ontvangen hebben. De gouver neur van Barcelona heeft vergunning verleend om Zondag in de stad geld in te zamelen voor de stakers. ITALIË. De omstandigheid dat in Apulië de cholera heerscht heeft een wijziging gebracht in de reisroute, welke reeds was vastgesteld voor den Koning. Het plan was geweest dat hij zich in Bari naar Montenegro (in verband met het regeeringsjubileum van vorst Nikolaas) zou inschepen, maar hij zal nu uit een andere haven vertrekken. De regeering zet met ijver haar maat regelen voort om de verspreiding der ziekte zooveel mogelyk te voorkomen. Het Roode Kruis heeft ziekenver plegers naar de door de cholera be zochte streken gezonden. Wat een idee! Neen neen, die bijt niét zoo gemakkelijk meer aan Waarschijnlijk een stuk van een neef van hem.... De dames zullen hier thee drinken. Laat dus nog even een paar dozijn zandtaartjes halen.* Met klokslag vier ging de schel over. Renate opende de deur. In de voor kamer was 't donker, doordat de sneeuw tegen het venster plakte. Daardoor was het den binnentredenden niet mogelijk, iets of iemand duidelijk te onderscheiden, te minder nog omdat het licht in het portaal haar in de oogen stak. »Wij worden gewacht,* zeide mevrouw Von Rittweg, binnentredend. »U behoeft ons niet aau te dienen.* »Ik wou toch wel eerst ant woordde Renate, en keerde in de woon kamer terug. »Hoe onbeschaamd fluisterde Ulla, haastig rondkijkend. »Dat laat ons een voudig in 't donker staan Werkelijk, eene nette ontvangstWij hadden wel eene lantaarn mogen meebrengen Willen de dames zoo goed zijn?* noodde Renate. »Maar juffertje,* zeide mevrouw Von Rittweg scherp »ik had u toch ge zegd dat u ons niet behoefde aan te dienen Ah, goeden dag, beste Litta Het verheugt mij, je zoo wel te zien.* Litta Stadelburg, wier gele zijden dinertoilet inderdaad de ronde vormen van haar kleine lichaam duidelijk ver-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1