Landbouw. 12 41 i 8 1 1 De koning der Belgen kreeg Maandag avond bericht van den brand. Hij zond een telegram aan het bestuur, gedag- teekend uit Toblach, waarin hij zegt met groote ontroering van de vreeslijke ramp gehoord te hebben. Koning Albert is Dinsdagmiddag om een uur te Brussel teruggekeerd van zijn verblijf in Tirol en om drie uur verscheen hij op de tentoonstelling, waarvan hij de verbrande en besscha digde gedeelten bezocht. Om vier uu vertrok hij en zeide ongeveer het vol gende Ik ben niet te Brussel terug gekeerd alleen om u geluk te wenschen met de geestdrift, die u allen na de ramp bezield heeft. Ik was blyde te vernemen, dat er slechts materieele verliezen geleden zijn, die voor een deel hersteld kunnen worden en ik dank u dat u zich niet heeft laten ont moedigen. Ik zie, dat de arbeiders reeds aan den gang zijn gegaan en ik vertrouw, ook na hetgeen u me ver teld hebt, dat er over tien dagen geen zichtbare sporen van den brand over zullen zijn. De Engelsche en de Bel gische afdeeling zullen gedeeltelijk weer opgezet worden en de beste dienst, dien u aan het land en aan Brussel kunt bewijzen, is de wederop bouw der verwoeste gedeelten te be spoedigen. Zoodoende zult u aan de tentoonstelling een zeker welslagen verzekeren. De president van de tentoonstelling van oude kunst heeft de nieuwsagent schappen van Reuter en Havas verzocht de alarmeerende geruchten, die in het buitenland loopen, tegen te spreken en te verklaren, dat de schilderijen, kunst voorwerpen, tapijten, enz., die de ten toonstelling vormen van wat men ge noemd heeft 17de eeuwsche Belgische kunst en die uit de beroemde buiten landsche verzamelingen tijdelijk zijn afgestaan, van den brand der wereld tentoonstelling geen schade geleden hebben. De tentoonstelling n.l. van de 17de eeuwsche Belgische kunst wordt in een geheel ander stadskwartier, in het Jubel-park, gehouden. V ogelbescherming. De redactie van De Veldbode heeft tot den minister van landbouw, nijver heid en handel een adres gericht met het verzoek, het zoo spoedig mogelijk daarheen te willen leiden, dat het recht hebben, je uitgaven te contro leeren.* »Jürgen !c »Nu ja, hij is toch ook maar een measch zeide zij schouderophalend. „Maar wat voor een mensch M ij is hij tot dusver alles geweest. En tot eene kleingeestige controle, zooals je bedoelt, staat hij veel te hoog.* »Ik geloof, als je tusschen hem en mij te kiezen had,* zeide zij, dan zou je weifelen.* Malle meid!* lachte hij. »Dat zou Jürgen allerminst van mij verlangen.* Terstond na Nieuwjaar kwam tusschen moeder en dochter het uitzet ter sprake. Ulla was verontwaardigd over de kleine som, die haar vader daartoe bestemde. „Hoe kaal!* riep zij. »Elke naaister krijgt nog meer!* >0 zoo! Op de meubels van mijn bruigom wordt dus gespeculeerd Eu wat zal er voor de zilverkast over schieten »Nu nu, kind, er komen toch ook ge schenken.... Maar misschien zouden wij kunnen probeeren Wat Litta Stadelburg te doen bijspringen juist voor de zilverkast,* zeide me vrouw Rittweg. Dat zou te doen zijn. »En wie zal daarmee bij haar aan komen U zelf?* ^Natuurlijk. Wie anders?* 1. alle in Nederland voorkomende, of alhier tijdelijk verblijf houdende vogels door de wet worden beschermd in dier voege, dat het dooden daarvan het verstoren of uithalen hunner nesten, het rapen of vernielen hunner eieren het levend of dood vervoeren dier vogels, het in gevangenisschap houden daarvan alsmede het vervoer hunner eieren verboden zijn 2. uitzonderingen op bovenstaand verbod worden toegestaan voor alge meen als schadelijk bekend staande vogels, hetzij geldend voor altijd, hetzij enkel voor een bepaalden tijd des jaars, waarin sommige vogelsoorten vooral schade aanrichten. Ook bij zeer groote vermeerdering van deels nuttige, deels schadelijke vogels (musschen, spreeuwen) zouden zulke uitzonderingen kunnen worden verleend, tn dit opzicht zouden zulke vogels dan in gelijke conditie komen met die, welke onder het jachtwild worden gerekend (patrijs, fazant, kor hoen). 3. De uitzonderingen, sub 2 bedoeld, zouden dan zoo kunnen worden ver leend, dat bepaalde personen gedurende een zekeren tijd het recht hebben op bepaalde vogelsoorten jacht- te maken of hun eieren te rapen of te vernietigen. Zijn aan deze jacht of dit eierzoeken voordeelen verbonden door de waarde der vogels of van hun eieren, huiden of vederen, dan kan voor het consent (de jachtacte) een zekere som gelds worden gevorderd, in andere gevallen zou het consent kosteloos kunnen worden verleend. Het worde echter onmiddellijk en voor altijd vervallen verklaard, indien blykt, dat de houder ook andere vogels, dan waarvoor hem het consent is verleend, vangt of daarop jacht maakt. Adressante grondt dit verzoek aldus wordt verder o. m. in het adres gezegd hoofdzakelijk op de over weging, dat verreweg het grootste aantal onzer inheemsche vogels voor land-, tuin- en boschbouw, alsmede voor de veeteelt, onberekenbaar nut oplevert door 't verdelgen van onnoemelijke hoeveelheden insecten, alsmede de eieren, de larven en de poppen hiervan. Werden deze door de vogels niet voortdurend gedecimeerd en onder houden, dan zouden zij onzen landbouw onberekenbaar schade berokkenen, ja met algeheelen ondergang bedreigen. De insectenetende vogels zijn voor bosch- en tuinbouw en voor de ooftteelt ten eenenmale onmisbaar. >U wilde indertijd, toen zij mij als reisgezellin zoo botweg afwees, niets meer met haar te doen hebben,* zeide Ulla schamper. Mevrouw Von Rittweg kuchte. »Wat doet eene moeder niet voor hare kinderen Misschien voelde zij dat zij hiermede toch wat te veel had gezegd, want zij stond haastig op en verliet de kamer. Des avonds echter vatte zij het thema weder op. Beste Richard, Ulla en ik denken het uitzet in Berlijn te koopen en bij die gelegenheid een uitstapje te maken naar Dresden, om mijne nicht Litta Stadelburg op te zoeken, wie het wel interesseeren zal, Ulla als verloofde te zien. Dus zal Ulla je om acht dagen verlof moeten vragen.* Dat is ontzettend lang," zeide hij, Ulla naar zich toe trekkend. »Maarom het goede doel moet het offer worden gebracht. Het spijt mij enkel, dat de dienst mij belet, mij aan gravin Stadel burg te gaan presenteeren.* »Dat kan je op je huwelijksreisje doen,* wierp mevrouw schertsend tegen. »Wij moeten ons namelijk haasten, anders vinden wij den trekvogel niet meer in het nest. Zoodra het voorjaar nadert, vliegt Litta uit, en dan is zij ver te zoeken.* Dus vergezelde Richard op een neve- ligen morgen zijne bruid en zijne aan- Verder houden sommige vogelsoorten zich bezig met de verdelging van schadelijke knaagdieren (vooral veld muizen), slakken en andere waterdieren, veenmollen, enz. Ook aan het op ruimen van aas en de verdelging van onkruidzaden nemen zij een werkzaam aandeel. Nog mag worden gewezen op de waarde als consumptie-artikel van het vleesch en de eieren van sommige vogelsoorten, terwijl andere de natuur door hun gezang of gevederte ver vroolyken en verfraaien. Geiten f'okkerty. Aan eene mededeeling, ons gezonden door den heer C. Zwagerman, zuivel- consulent der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij, waarin veel voorkomt dat door ons reeds gemeld is, ontleenen wij dat, naar aanleiding der vanwege de Vereeniging tot bevordering van de Geitenfokkerij in Zeelandwaarbij 25 ver- eenigingen aangesloten zijn, verspreide circulaires, bestellingen zijn ingekomen om in Hessen aan te koopen 32 melk gevende Saanengeiten, 20Saanenbokken en 162 dit voorjaar geboren geitjes. Voor de onbemiddelde bestellers zal de provinciale bond geheel of gedeelte lijk de vervoerkosten der dieren betalen. Bovendien zullen aan hen de vol gende bijdragen in de kosten van aan koop worden gegevenmelkgevende geiten pl.m. 100, bokken pl.m. 200 en jonge geitjes pl.m. 100. Het meerendeel derbestellingenkwam van de Zeeuwsche geitenfokvereenigin- gen of leden daarvan. Echter zullen ook voor verschillende niet direct be langhebbenden geiten en bokken worden ingevoerd. Velen van hen hebben hiermede de bedoeling om de pogingen tot verbetering van het geitenras in hun streek te steunen. Door den heer Hom bach te Hulst werden, in verband met zijne op de algemeene vergadering der landbouw- maatschappij te Axel gedane toezegging, een 12-tal jonge stamboekgeiten en een bok besteld. Deze dieren zullen het volgende jaar, wanneer ze dus melk gevend zijn, op de tentoonstelling der Zeeuwsche Landbouw Mij. te Middel burg gratis verloot worden. Van een ander belangstellende ont ving de Provinciale Bond 50 a 60 om daarvoor een Saanenbok te koopen die cadeau zal worden gegeven aan een dezen herfst op te richten ver eeniging. staande schoonmama naar het station, waar nog eenige volijverige huisvrienden met presentjes van bloemen eD bonbons hunne opwachting maakten. »Zal je aan mij blijven denken vroeg hem Ulla, wie het duiveltje der jaloesie niet met rust liet. »Niet met Erika Gersten berg praten, zoolang ik weg ben hoor Beloof mij dat „Als je my zoo weinig vertrouwt zeide hij, haar schertsend met den vinger dreigend. Het was in scherts gezegd, maar in ernst gemeend. Vertrouwen fluisterde zij, haren misslag begrijpend en goedmakend. »Ik gun je aan niemand, ook niet voor eene seconde.* O, jou dwingeland Maar wees gerust! Ik blijf acht dagen lang in kamerarrest.* Daar komt de trein riep mevrouw, zich uit den kring harer getrouwen los makend. »Adieu dan, mijne UllaGroet de gravin van my Zy hield hem hare wang toe tot een afscheidskus. Vergeet 't nietje weet 'tl* De deur werd dichtgeslagen. Uit het geopende venster keek Ulla levendig wenkend over het plankier achterwaarts, waar een zakdoek groetend fladderde in den wind. Wordt vervolgd). Ten slotte werd nog door een derde een renteloos voorschot van 50 be schikbaar gesteld, om slecht bij ka zijnde vereenigingen te steunen. Waarschijnlijk zal de bestelling der 162 jonge geitjes niet geheel kunnen worden uitgevoerd. In Hessen toch zijn de prijzen der veredelde geiten- ook al zijn ze nog maar ruim l1^jaar oud tamelijk hoog. Door de meeste bestellers, die arbeiders zijn, werden maximumprijzen van f10 tot f20 gesteld Hiervoor zullen waarschijnlijk geen voldoend goede dieren kunnen worden aangekocht. Gerekend de belangstel, ling die er onder de Zeeuwsche arbei ders voor deze zaak blijkt te bestaan en de moeite die velen zich geven otn 10 k f 20 bijeen te sparen, is het zeker te betreuren dat velen teleurgo steld zullen moeten worden. De voorzitter der Provinciale Ver eeniging, de heer Zwagerman, zal, zoo- als reeds vroeger is gemeld, meegaan naar Hessen om van het werken op het gebied der geitenfokkerij aldaar eenige studie te maken. Het aankoopen der dieren geschiedt alleen door de heeren Zuurbier en Visser. Zooals uit deze mededeeling blijkt, was een bericht in sommige bladen omtrent deze zaak niet juist. M. Crt. AXEL, 19 Augustus 1910. De UITSLAG van de heden alhier gehouden loting voor de Nationale Militie voor de gemeente Axel is als volgt: ên a NAMEN a S '3 S DER IReclama -! a LOTELINGEN. 32 Bakker, Petrus Gebrekei 17 Bareman, Abraham Geene 40 Blankert, Gerrit Sebastiaan Gebrekei 15 Bos, Eduardus Franciscus v. d. Geene 42 Breepoel, Jacobus Aloijsius Gebrekei 29 BruijD, Reinier Willem de Broederd. 1 Cappon, Jaanis Arij Geene 35 Claessens, Charles Gerardus Te klein. 16 Clerck, Remondus Joseph M. Geene 21 Coppieters, Philemon A. G. Broederd. 26 Deij, Cornelis Geene 48 Dieleman, Cornelis 18 Dieleman Mz., Petrus 20 Dieleman Pz., Petrus 7 Dieleman, Pieter Arij Petrus 44 Dixhoorn, Adriaan van Gebrekei 31 Duijm, Honoré Geene 9 Eggermont, Petrus Gebreken 13 Fefjter, Cornelis de Geene 50 Feijter, Jacobus de 5 Haak, Jacobus 49 Hamer, Jacobus den 4 Hermon, Jan van 26 Hollebek, Jan 6 Hooft, Karei van der 30 Huizinga, Hendrik 46 Imandt, Frans Pieter Broederd. 45 Jansen van Rosendaal, Jan Geene 10 Jonge, Marinus de 37 Jonghe, Franciscus de Broederd. 14 Kaijser, Geleijn Geene 24 Kolijn, Pieter 34 Lansen, Martinus Cornelis Gebreken 36 Lourens, Jozias Broederd. 27 Martin, Nieolaas Daniël Geene 19 Meeusen, Egbert 43 Mieras, Giljam 47 Notté, Alphonsius Norbertus 38 Putter, Cornelis de 23 Rijn, Elias van Gebreken 11 Scheele, Cornelis Broederd. 1 22 Scheele, Jacob Marinus Geene j 28 Schelleman, Achiel Broederd. Simons, Cornelis Jacob Geene 2 Stouthamer, Andries 51 j Sijs, Edumondus Aloijsius In dienst. Velde, Abraham van de Geene 1 3 1 Velde, Jozias Pieter van de Verstraten, Francois Buit* fanfs was het i van lever zome ook tyd aan, schoi en s voor gerep wel die i eervt trekk vang dank van Woei Bakh gerec bank leenc en ir te M: tot z vank Buis genoi te (Belg konij van Arroi den de zi ambt en c burg, verdi tn den j beklt PR Ongeveer 700 personen maakten gisteren gebruik van de gelegenheid om met een specialen trein een bezoek te brengen aan de Brusselsche tentoon stelling. Door samenwerking van de Voorn Nan Voorn Nan Voorna Nan Ge Voorna Nan Zw i omstr branc waari deu a bediei deze Verm het a achtei achtel en dal Toe naar tijntje alles i die dr de vl verspi doen dellij k

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2