Gemengd Nieuws. Europa. De dader is gegrepen. De burgemeester leefde bij het afzenden van een nader bericht nog en is in het ziekenhuis opgenomen. Hij stond op het dek van het stoomschip zijn vrienden goeden dag te zeggen, toen er drie schoten vielentwee daarvan misten. Deze aanslag is er geen geweest met politieken ondergrond, zooals er vele zijn aan te wijzen in de geschiedenis van de Vereenigde Staten. De aanslag op Gaynor is van een heel ander karakter geweest. De dader is zekere Jules James Gallagher, die tot voor kort een baantje by den ge meentelijken dienst had, maar daaruit was ontslagen. De man schijnt dat ontslag te hebben geweten aan Gaynor, dezen althans daarvoor te hebben ver antwoordelijk gesteld. De toedracht van den aanslag schijnt ongeveer als volgt te zijn geweest. Gaynor had zich tot het maken van een vacantie-reis naar Europa aan boord begeven van het stoomschip Kaiser Wilhelm der Grosse. Tal van notabelen hadden den vertrekkenden burgervader uitgeleide gedaan. Nog op het laatste moment zou een fotografie worden ge nomen van den mayor. Hij stond tot dat doel blootshoofds en stil te wachten, toen de dader op hem toetrad en achter eenvolgens 3 of 4 schoten loste, van welke er één doel trof. Gallagher werd onmiddellijk door een politieagent tegen den grond geslagen. Dadelijk vlogen de omstanders op hem aan en hij werd door de verwoede menigte danig toe getakeld. Op het politiebureau werd hij ondervraagd. Maar als eenige ver klaring van zijn daad zeide hij, „dat Gaynor hem het brood uit den mond had gestooten". Later: De berichten over den toestand van Gaynor zijnmindergunstig. AXEL, 12 Augustus 1910 Gisteren maakten een 60-tal kinderen van de breischool van mej. de Jonge-de Smidt een uitstapje naar Sint Nicolaas. In negen rijtuigen vertrokken de kleinen in de meest opgewekte stemming, zooals te begrijpen is. Ze hebben zich kostelijk geamuseerd en kwamen ruim half elf in goeden welstand aan. Dat vonden sommigen wel een beetje laat, maar voor zoo'n enkelen keer komt dat er minder op aan. De hoofdzaak is, dat de kinderen veel gezien en genoten hebben. niets wil weten, zijn de dingen zoo geschikt geworden. Nu, ik heb den assessor ran harte gefeliciteerdwant op hem persoonlijk is niet het geringste ooit af te dingen geweest.» iNiet het geringste,* herhaalde me vrouw. »Nu het zoo met hem staat, moet hy wel vooruit komen.* »Nu, feliciteert hem dan vanavond. Ik moet nu weg.* De president knikte zijne vrouw toe en verliet de kamer. >Wie had dat kunnen denken peinsde mevrouw. »Ja dan zouden sommige menschen wel wat minder voor hem zyn geweest meende Ulla. Hare slapen klopten en hare oogen schoten vonken. »En toch zullen wij welstaanshalve onze houdiDg tegenover hem niet ver anderen voorloopig althans,» zeide mevrouw Yon Rittweg, haar borduur werk neerleggend en opstaande. »Ik moet je dit wel op het hart drukken.* Hierop ging ook zij de kamer uit. Het was Ulla alsof de lucht haar plotseling te heet geworden was. Hare polsen joegen en hare zenuwen trilden. Nu eene maand ongedaan te kunnen maken Vier weken slechts en hoe anders zou 'tdan du met haar staan! Met welk een leedvermaak zouden zy allen mompelen en lachen, wanneer Lepsius nu in de schoonmoederlijk uit gespreide armen van mevrouw Gersten- Woensdag had alhier in De Witte Leeuw bij M. C. de Moor ten overstaan van notaris Dregmans te Axel en ten verzoeke van de hypothekaire schuld eischers de verkooping plaats van a. Een woonhuis, wagenmakerswerk plaats en aanhoorigheden, groot 2 aren, staande te Axel bij de brug en bewoond door O. Fermont, waarvan kooper werd dhr. J. M. Baert, wagenmaker te Zaam slag Spui en b. Twee woonhuizen en erf, staande te Axel aan de Kanaalkade, samen groot 1 are, 41 c.a.hiervan werd kooper dhr. P. L. Kesbeke te Geut. Woensdag slaagden te 's-Graven- hage voor middelbaar Fransch a A. A. A. Baert en J. M. J. Eeckhout, beiden van Sluis en voor de akte Fransch lager mejuffrouw A. van Nuenen van Axel. Voor het examen hoofdakte 1. o. slaagden gisteren te 's-Hertogenbosch o. m. de heeren J. van Alten van Hoek en A. Bogaert van Graauw. Bij de alhier gehouden aanbesteding van Wege het bestuur van den Noord polder voor straat- en rioleeringswerken werd ingeschreven alsvolgt Perceel a. het leggen vau een klinker pad op den Ouden Weg P. C. van der Hooft te Ter Neuzen 1023A. de Keuning te Hoek 985Jac. van Drongelen te Hoek 959 en Van Doese laar Andr. Cornelissen te Axel ƒ931,18. Perceel b. het uitvoeren van eenige rioleering en bijbehoorende werken met levering der bouwstoffen, enz. aan den BuitenwegDe Keuning 75, Van Doeselaar Cornelissen f 63,25 en Van Drongelen 50. Het werk is niet gegund. In de gisteren te Ter Neuzen ge houden raadsvergadering werd in be ginsel besloten over te gaan tot stichting van eene gemeentelijke Hoogere Bur gerschool met driejarigen cursus, mits voldoende rijkssubsidie wordt ver kregen. Door den gemeenteraad van Ter Neuzen is benoemd tot gemeente-ver loskundige te Sluiskil mej. W. T. van de Putte van Vlissingen. Door de schietvereeniging Voor Vaderland en Koningin te Vlissingen, aangesloten bij de vereeniging Volks weerbaarheid zal ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan op den 20 toten met 24 Augustus a. s. op het militaire schietterrein aldaar, een groot schiet- feest worden gehouden. Aan dezen wedstrijd waarbij gescho ten wordt volgens het programma van den Zeeuwschen schietbond, (het oor- logsschieten) en do oude schietmethode, kan iedere schietvereeniging in Zeeland deelnemen. Er zal geschoten worden op afstanden van 150, 100, 20 en 12 meter. Op elk dier afstanden wordt een korps wedstrijd gehouden waarvoor 39 korpsprijzen beschikbaar zijn, die zullen worden uitgereikt in medaille's met geld en diploma's. Tevens zijn op 150 en 20 meter zoogenaamde eerebanen ingelegd waar op eveneens medaille's met geld en diploma's zijn te behalen. Behalve de aan dit concours verbonden vrije banen wordt een ieder, die daaraan deelneemt gratis in de gelegenheid gesteld op kunstvoorwerpen te schieten, waarvan de totale waarde 100 bedraagt. berg liepEn daD met dat kinder achtige Heidebloempje bezoeken aflegde, met dat blonde speelpopje, dat nuchtere schaapje, dat de onnoozelheid was in persoon Neen liever wilde zij het uiterste wagen, dan gelaten dit oogen blik af te wachten. Wat vroeg haar ongeduld naar de moederlijke vermaningen Mama had goed praten, jaMaar op stuk van zaken moest ieder zijn eigen leven leven {Wordt vervolgd). Van het Vorstelijk Huis ontving de vereeniging 3 medailles, die als eere- prijzen worden uitgeloofd, terwijl reeds door 25 autoriteiten zoowel in als budten onze provincie medailles werden be schikbaar gesteld. De prijsuitreiking zal feestelijk plaats hebben in de daartoe versierde zaal van het concertgebouw aldaar, waar alle schutters, die voor een prijs in aanmerking komen een feest zal worden bereid, terwijl overigens tegen intro ductie toegang zal worden verschaft. Het geheel belooft een schitterend feest van Volksweerbaarheid te worden, dat nog zelden in Zeeland op dit gebied heeft plaats gehad en de moeite loonen zal aan een en ander deel te nemen. De groei der gasfabricage. Als een bewijs, hoe een gasfabriek zich na betrekkelijk korten tijd kan uitbreiden (en dus rendeeren) bij alge meen gebruik van gas voor verlichting en verwarming vinden we het niet ondienstig het volgende stukje over te nemen uit de Midd. Crt., dat betreft de gasfabricatie te Goes. Zooals de gedenksteen in den gevel van de gasfabriek vermeldt, werd op 30 Juli 1860, toen wijlen mr. M. P. Blaubeen burgemeester van Goes was, de eerste gaslichtpit in die gemeente ontstoken. De fabriek, gesticht door een parti culiere maatschappij, bleef tot 1 Jan. 1887 in handen dezer Maatschappij, waarna zij in het bezit der gemeente kwam voor de som van 55.000. Aanstonds werd nu overgegaan tot uitbreiding van het bedrijf, zoodat de fabriek na deze uitbreiding de gemeente kwam te staan op 97.447.39. Daar de cijfers der gasproductie vóór 1 Jan. 1887 niet door ons kunnen ge raadpleegd worden, moeten wij ons be palen tot het tijdvak van 1 Jan. 1887 tot 1 Jan. 1909. In 1887 bedroeg de productie 204.752 M3. en het aantal verbruikers 218, die 10 cent per M3. betaalden tegen 14 cent per M3. vóór de overname der fabriek door de gemeente. In 1909 werd gemaakt 516.234 M3. met 803 gasmeters tegen 7 cent per M3. Hieronder volgt een overzicht van de vermeerdering der gasproductie over tijdvakken van 5 jaar, sedert 1887. Het productiecijfer beliep 219.778 in 1892, 257.287 in 1897, 302.055 in 1902 en 454.420 in 1907. Uit deze cijfers blijkt duidelijk de gestadige vermeerdering van het gas verbruik, waartoe de beduidende ver laging van den gasprijs tot 7 cent thans in 1910 6l/2 cent per M3. veel heeft bijgedragen. In verband met deze toeneming van de gasproductie, ongeveer 27s maal het cijfer in 1887, zijn uit den aard der zaak beduidende uitbreidingen der fa briek deze jaren noodig geweest. Waren er in 1887 slechts 3 ovens met 13 retorten, thans zijn er 6 ovens met 34 retorten, waarvan één nog in aanbouw. Bedroeg de capaciteit der fabriek toen 1000 M3. gas per dag, thans is dit cijfer 2400 M3. Een exhauser en zuiveringsbuizen zijn er aangebracht benevens andere toestellen, die de fabricage van het gas op de meest economische wijze bevor deren, zijn er gaandeweg ingevoerd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 14 Augustus 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hngenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. Th. Oegema Nam. 2 ure Ds. Th. Oegema (van Hoogeveen.) Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. 1 Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De toestand van den burgemeester1 van Tholen, op wien de bekende moord aanslag werd gepleegd, blijft gunstig. Er wordt echter nog niemand tot hem toegelaten, omdat men door volkomen rusten spoedig algeheel herstel tracht te bereiken. Een oud Hollandsche vuurmond. Uit Kopenhagen meldt men dat het pantserschip „Evertsen" onder com mando van den kapitein ter zee H. A. Schoonhoven, Maandag 15 Augustus a. s. te Kopenhagen verwacht wordt, ten einde een oud-Hollandsch kanon, in Oeresund opgevischt en door de Deen- sche regeering aan de Nederlandsche regeering ten geschenke gegeven, aan boord te nemen. Dit stuk geschut heeft eertijds be hoord tot de bewapening van het Hol landsche oorlogsschip „Brederode", dat onder commando van admiraal Witte Corneliszoon de Witt deel uitmaakte van de Hollandsche vloot. Deze vloot, die onder commando stond van admiraal Jacob Wassenaer van Obdam, sloeg zich op weg naar Kopenhagen 8 Nov. 1658 door de Zweedsche vloot heen, die bij Kronberg opgesteld lag. In dezen strijd echter werd de „Bre derode" zwaar gehavend, ten gevolge waarvan het schip zonk. Het is later gevonden en ligt tusschen Siikkersten en Ispergade in vier vadem diep water, Het bedoelde opgevischte kanon is een achttienponder van het zoogen. „Finbankertype". Oorspronkelijk woog het 4000 pond, terwijl het nu nog een gewicht van 3750 pond heeft. Het stuk ziet er nog bijzonder goed uit, in aanmerking nemende dan, dat het meer dan 250 jaar op den zeebodem gelegen heeft. Zaterdagavond is op de tramrails te Lisse een man ineengezakt. Hij werd bewusteloos en bleef in dien toestand tot Zondagochtend. Toen werd hem direct voedsel verstrekt dat hij gretig verorberde. Weenende deelde hy aan de politie mee dat hij graveur was, ge trouwd en vader van 2 kinderen, te Rotterdam woonachtig. Hij was reeds 2 maanden zonder werk en 14 dagen geleden op reis gegaan om w erk. Zater dag was hy zonder eten of drinken heelemaal van Naarden komen loopen. Toen hem op zijn verzoek om eten dit een paar malen was geweigerd, had hij er niet meer om durven vragen. Uitgeput van honger en vermoeienis was hij ten slotte in elkaar gezakt. Nadat hij den geheelen dag liefderyk is verzorgd geworden, heeft men hem naar zijn woonplaats vervoerd. Duurder vleesch. Naar het Vad. verneemt, zullen in verband met den in den laatsten tijd zich zeer uitbrei- denden uitvoer van slachtvee naar Zwitserland en Italië, binnen enkele dagen de vleeschprijzen belangrijk ver hoogd moeten worden. Reeds gedu rende eenigen tijd was er een belang rijke uitvoer Daar België, die de vee- pryzen deed in de hoogte gaan, en nu daarbij nog Zwitserland en Italië ge komen zijn, die het vee opkoopen bij groote hoeveelheden, is het den binnen- landschen vleeschhouwers niet dan tegen zeer hooge pryzen mogelijk, zich van voldoende slachtvee te voorzien. De zegsman van het blad verwachtte dan ook binnenkort een prijsverhooging van niet minder dan 15 a 16 ets per pond. In de grensplaats Bocholt is bij het bouwen van een huis een met kruit gevulde bom gevonden, waarvan de lont reeds was aangestoken. Waar schijnlijk een uiting van wraak van een der daar werkzame arbeiders, dien anderen den vorigen dag door toedienen van een liter jenever in bewusteloozen toestand hadden gebracht.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2