No. 39. Zaterdag 13 Augustus 1910. 26e Jaar&. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN, Buitenland. FEUILLETON. Hst vsrmists Marnood. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. AdvertentiSn worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIE. Naar vei luidt, zal senator Berryer de portefeuille van binnenlandsche zaken en de afgevaardigde de Brocqueville die van openbare werken voor zijne rekening nemen. Hun benoeming zal pas in September na den terugkeer van den Koning uit Beieren haar beslag krijgen. In de Vlaamsche Gazet lezen wij de volgende bijzonderheden over de ver plaatsing van een kerktoren Bocholt heeft in de afgeloopen week het bezoek ontvangen van duizenden vreemdelingen, van heinde en verre ge komen om de hoogst belangwekkende werken der ver daatsing van den kerk toren bq te wonen. De kerk van Bocholt is een schoon gebouw, dagteekenend uit de 14e eeuw, gerangschikt in de derde reeks der te behouden monumenten. De provincieraad van Limburg, verge zeld van volksvertegenwoordigers, sena tors, hooge ambteren en andere notabili- teiten der provincie, is verleden Maandag de werken gaan bezichtigen. Na eene ontvangst ten stadhuize van het lieve stadje Bree, vertrokken de overheden met auto's en rijtuigen naar Bocholt, welke gemeente een uur meer Noord waarts gelegen is. Het weder was prachtig en de reis heel aangenaam. Te Bocholt waren al de huizen en zelfs de kerk bevlagd. Vreugdeschoten weergalmden terwijl de klokken luidden uit al hunne macht. De schoolkinderen zongen de Brabanqonne XIII. Mevrouw Gersten berg mocht zich de handen wrijven. De algemeene repetitie in het Casino liep glad van stapel, en uit het schuchtere Heidebloempje had zich een allerliefst persoontje ontwikkeld, dat met gratie het aardige rolletje speelde en voor niemand liever, dan voor Richard Lepsius. Soms, wanneer hem de wrevel over de steeds nog zoo afwijzende houding der familie Rittweg in den krop zat, bekroop hem de verzoeking om tot deze smachtende blondine toenadering te zoeken. Maar zoodra hij weder Ulla zag, vervloog deze gedachte iu damp, en hij vond het Heidebloempje onuitsprekelijk kinderachtig en onbeduidend. Op den morgen voor de opvoering, toen mevrouw Rittweg aan haar naai- tafelfje bezig was, nam Ulla hare rol en smeet ze gemelijk tegen den grond. »Ik wou dat ik dien vervelenden onzin nu achter den rug had !c «Zoo?* zeide hare moeder, zonder op te kijken »ik dacht dat je er plezier in hadtPt «Een mooi plezierantwoordde Ulïa schamper. »Dit grapje loopt natuurlijk en aan den voet van den toren, op de plaats zelve waar hij weldra zal komen te staan, werden redevoeringen uitgesproken. De toren werd voorlaatsten Maandag twee centimeter opgeheven en letterlijk van zijne grondvesten gerukt, bij middel van 300 kattekoppen De horizontale beweging is Donderdag begpnnen. Zij werd insgelijks voortgebracht bij middel van kattekoppen, vastgemaakt in dikke eiken balken, die de beweging aan den toren overbrengen. Deze laatste glijdt op stalen rollen, geplaatst op vier dub bele banen van vijf aaneengesloten spo ren. Zoo dikwijls de toezichter fluit, laten de werklieden, bij middel van een hefboom, den kattekop het vierde van een draai maken en de ontzaggelijke massa gaat dan 2lj2 millimeter vooruit. Den volgenden Donderdag werd de toren 0.10 m. vooruitgeschoven. Vrijdag 0 m. 4 i en Zaterdag 1 m. 03. Verleden Maan dag nu, in bijwezen der provinciale raadsleden, was de voortgang 0. m. 17. De verplaatsing werd Vrijdag vol trokken. Zij is zonder incident afge loopen. Men had er reeds Donderdag kunnen mee gedaan krijgen, maar d i pastoor, die het vernuftig gedacht op vatte een inkomgeld te eischen van al de bezoekers, alsook de inwoners der gemeente voor dewelke dit heen- en weergaan van vreemdelingen eene zeld zame gelegenheid om geld te winnen bood, wenschte dat de werken niet te spoedig een einde namen. ENGELAND. Dinsdag is te Londen op een onder- grondschen spoorweg een brutale moord- weer uit op eene bruiloft, waarbij myn persoon, voor de twintigste maal', de edele rol van bruidsjuffer of slippendraagster zal mogen vervullen »Die eeuwige spijtigheid van je ver veelt mij !c zeide mevrouw Rittweg scherp. Waarom ben je dan niet me vrouw Lepsius geworden ?c Waarom? Waarom? Wat moetik daarop autwoorden ?c Wanneer je, naar 't schijnt, je zoo sterk voor hem interesseert «Dan behoef ik hem toch nog niet zoo maar dadelijk te trouwen,* riep Ulla, nerveus opspringend. »Hoeveel jonge meisjes laten zich niet een beetje het hof maken U »Niet door een man, die ernstige be doelingen heeft, waarin zij hem toch niet willen aanmoedigen. Dat gaat te ver, mijn kindIk wou dat die Lep sius hier nooit een voet had gezet. Hij heeft je met zijn knappe uiterlijk heele- maal het hoofd in de war gebracht «Nu en al zou ik op hem verliefd zijn, wat dan nog riep Ulla met tril lende neusvleugels. »Moet ik mij daarom voor levenslang aan hem laten binden Wie trouwt er tegenwoordig nog uit bliude liefde Men doet een partij en daarmee uit. Wat zou ik bij voor beeld met een man zonder vermogen Onzin! Als Lepsius rijk was »Nu ja het is altoos hetzelfde praatje. Wij, je vader en ik, wenschen aanslag gepleegd. Om 2.15 nam de heer W. Frost uit Ruislip aan het station Baker-street een trein van den Metropo li taanschen spoorweg naar Aylesbury. Hij kwam alleen in een eerste-klas-coupé te zitten. Net voor de trein wegreed trad een jong man binnen, kort van stuk, gezet en donker van uiterlijk, een vreemdeling, dacht Frost. Zoodra de trein, even buiten het station, de tunnel inreed, sprong de kerel op Frost. Deze, een stevig heer van een vyftig jaar, weerde zich en er volgde een wor steling. Vergeefs trachtte Frost de nood rem te bereiken. Toen de bandiet zijn tegenstander niet meester kon worden, haalde hij een revolver uit den zak en schoot op hem de kogel drong onder de kin het hoofd binnen. De trein zou eerst te Harrow stil houden, maar de seinwacbter bij Swiss Cottage zag een deur openstaan en liet den trein stoppen, juist voor hij de tun nel zou ingaan. Een reiziger, die uit het raam keek, zag een man uit den trein springen en de tunnel inloopen. In de coupé vond men Frost bloedend op den grond liggen. Zijn kleeren waren hem hier en daar van 'tiyf gescheurd, ten bewijze dat de worsteling hevig was geweest. De bandiet had zijn hoed een groene Trilby laten liggen. Frost werd naar een ziekenhuis ge bracht, waar men zijn toestand ernstig vond. De kogel had zijn kaak verbrij zeld. Hij kon nog eenige inlichtingen geven. Intusschen had men aan de andere zijde van den tunnel, bij het station Marlborough-road een man gevon den, die waarschijnlijk de gezochte was. een adellij ken schoon zoonGaan j e eigen wenschen in een andere richting, waarom kom je er dan niet roDdweg voor uit? Dan zou er over hebben kunnen ge sproken zijn, in elk geval.* Ulla beet zich op de lip. »U beiden hebt hem toch op alle manieren af geschrikt 1* «Dat zou voor jou geen reden zijn geweest om hem ook af te schrikken, als je 't niet had gewild. Ik wensch dus nu beslist van je te hooren, of je mevrouw Lepsius wprden wilt, of niet.* »Met zijne vooruitzichten «NatuurlijkDie kunnen wij niet veranderen. Jij krijgt een matig uitzet en verder Je antwoord dus, als ik je verzoeken magEn dan wordt dit kapittel gesloten en komt nooit weer op het tapijt.* Ulla boog nerveus hare vingers en staarde naar buiten in den grauwen Novemberdag, die met sneeuw dreigend over de daken ging. Van hier weg in zoo bekrompene, ja nog bekrompener omstandigheden De vrouw van den assessor Lepsius Er kon toch nog een betere toekomst voor haar dagen zoo niet morgen of overmorgen, dan later misschien De deur ging open. De president trad binnen. »Ik wou jullie even mededeeling doen van een bezoek, dat ik zooeven heb ge- had,« zeide hij. «Lepsius was bij mij.* Het leek ook een vreemdeling. Hij was wat versuft of half simpel Hij werd aan de politie overgeleverd. Men vond een aantal bedelbrieven bij hem. OOSTENRIJK HONGARIJE. De sociaal-democratische bladen beves tigen dat de vermoorde Rybak, de Maan dagmiddag op straat doodgeschoten amb tenaar bij het departement van onder wijs in Krakau de rol van een Poolschen Azef gespeeld heeft en dat hij betaald werd door de Russische geheime politie. De dader Trubnofski houdt vol, dat hij van zijn partijgenooten, een arbeiders genootschap te Warschau, schriftelijk de -opdracht gekregen, had om den spion Rybak, die reeds hondorden menschen- levens op zijn geweten had, te dooden. Hij was dadelijk daartoe bereid geweest en had Rybak overal in Krakau gezocht, tot bij hem eindelijk Maandagmiddag aantrof en door twee schoten neervelde. De arbeider Sadofski uit Warschau is in hechtenis genomen, onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord. Volgens een bericht uit Krakau heeft de politie nog geen bewijzon, dat Rybak werkelijk een spion was. De politie- overheid vindt het vreemd, dat Trub nofski, die nauwelijks lezen en schrijven kan, toch in de nationaal-Poolsche orga nisatie zulk een gewichtige rol kon spelen. AMERIKA. Er is Dinsdag, naar uit New-Tork ge seind wordt, aan boord van het stoom schip Kaiser Wilhelm der Grosse' ge schoten op Gaynor, den burgemeester van New-York, die op weg was naar «Werkelijk?* riep mevrouw en keek veelzeggend hare dochter aan. «Ja. Hij bracht mij een verrassend nieuwtje.* «Is hij verplaatst «Neen. Hij is bij koninklijk besluit in den adelstand verheven en voert van nu af den naam van zijnen stiefbroeder Von Saldorf.* «Is 't werkelijk riep mevrouw, weer met een blik naar hare zichtbaar ont hutste dochter. «Zijn stiefbroeder, zegje «Eerste luitenant Von Saldorf. Ik heb bij deze gelegenheid eens naar zijne relaties gevraagd. Zijne moeder was in eerste huwelijk getrouwd met een advo- kaat von Saldorf, en in tweede hu welijk met den officier van justitie Lepsius.* «Aha Vandaar dus die stiefbroeder «Van dezeu Saldorf, wiens overledene vrouw, in het voorbijgaan gezegd, mil lionaire was, is het verlangen uitgegaan, dat Lepsius den anders uitstervenden naam Saldorf zou aannemen.* «Van een millioen spreek je? En hij is weduwnaar?* «Ja, al lang. Het is verwonderlyk, hoe royaal hij den stiefbroeder ouder- steunt. Ik moat zeggen vorstelijk.* «En dus,* viel mevrouw Rittweg levendig in «als er geen nadere erf genaam toe is, zou en moest Saldorf s vermogen eventueel aan Lepsius komen?* «Natuurlijk. Juist omdat de luitenant- weduwnaar van een tweede huwelijk

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1