Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. meermalen een doodsverachting en zelfopoffering getoond, die geen mindere waarde hebben dan de heldendaden in de hitte van het gevecht verricht. Dit kwam tot uiting toen de koning aan 62 mannen den Eduard-penning ver eerde voor daden van moed, bij mijn rampen getoond. Men weet, dat de mannen, die na een ondergrondsche ontploffing in de mijn afdalen om ka meraden te redden, dikwijls er het leven bij laten. Ongeval Prins Hendrik. Het bezoek van den Prins der Neder landen aan de tentoonstelling te Brussel moet uitgesteld worden daar Z. K. H. Woensdag, vallende met ziju rijwiel, het sleutelbeen heeft gebroken. Het ongeval werd veroorzaakt door dien een meisje, dat leerde fietsen, tegen den Prins aanreed. Z. K. H. werd per auto van Baarn naar Soestdijk vervoerd. M. Crt. Koningin Emma's verjaardag. Onder begunstiging van prachtig weer is de verjaardag der Koningin Moeder Dinsdag alom in den lande met groote opgewektheid gevierd. Veel vlaggen, veel kinderen met oranje ge tooid, versierde draaiorgels die lustige deuntjes afdraaiden en ambulante fan farecorpsen die er de stemming bij het publiek in bielden. De treinen brachten als gewoonlijk op de nati onale feestdagen heel wat menschen in de stad, die vooral bij het mooie weer in drommen kwamen opzetten. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men van de gunstige dagen op het einde der vorige en het begin van deze week gebruik gemaakt ter verdere behandeling van vlas en koolzaad. Er lag nog veel vlas getrokken, dat niet was gestapeld. Dit werk is nu gebeurd, en het is gebleken, dat het gewas door den aanhoudenden regen veel heeft geleden. Het is niet alleen zwart geworden, maar, wat veel erger is, de draad is min of meer gestikt, zoodat het veel van zijn waarde heeft verloren. Het gesneden staande koolzaad heeft men met grooten spoed gedorscht. Dit gewas heeft te meer geleden, omdat het tegen den grond blijft liggen, en niet wordt gestuikt. seling heesch te ziju geworden. Renate rees ten tweeden male op. Daar stond een rijzige gestalte voor haar. »Sta mij toe, mejuffrouw, u mijn har- telijksten dank te betuigen Ik ben eerste luitenant Von Saldorf.* Half verrast en half verschrikt keek zij op. »Och, mijnheer ik deed eDkel wat er van mij werd verlangd.* »Als datgene, wat wij daareven hoor den, enkel plichtsvervulling was,* zeide hij hoffelijk, >dan zou ik u nog wel eens uit eigen aandrang willen hooren zingen.* Gravin Hettenbach had er nu spyt van, dat zij Renate tot zingen had aangezet maar natuurlijk wilde zij dit niet toonen. »Heel lief, Fraulein Dank u wel! U hebt een lief stemmetjeAh, daar komt de thee. Misschien gebruikt u met ons een kopje?* >Dank u wel,* zeide Renate styf. »Wilt u ons alweer verlaten vroeg Saldorf, toen zij den stoel onder den vleugel schoof. »Er valt hier voor mij niets meer te doen,* gaf zij ten antwoord. Hoe hij dit zou opvatten, kon haar niet schelen. Hij was voor haar van hetzelfde slag als de anderen. Zyu lof kon zij ontberen. »Dat spijt mij erg »Goeden nacht,* zeide zij en ging langs hem heen. Wordt vervolgd). Er werden velden gevonden, waar wel een derde deel van het zaad door den regen was uitgeslagen en dus ver loren is, terwijl natuurlijk de kwaliteit van het gedorschte zaad belangrijk door de vochtigheid heeft geleden. M. Ct. AXEL, 5 Augustus 1910 Bij gelegenheid van den jaardag van Koningin Emma, wapperde Dinsdag de driekleur van de openbare gebouwen alhier, alsook van vele particuliere woningen. Door een ernstig ziektegeval kon op de markt geen muziekuitvoering ge geven worden en om dezelfde reden was ook verzocht in de nabijheid van eene andere woning geen muziek te maken. De muziekgezelschappen hadden nu besloten op andere dan de gewone wijze de ingezetenen op een stukje muziek te vergasten. Hosanna gat een uitvoering in de bloemkweekerij van den heer Zonne vijlle en Concordia maakte een muzikale wandeling door de stad, onderweg hier en daar balt houdende om de volks liederen of een walsje ten gehoore te brengen. Dat zulks zeer in den smaak viel van het publiek bewijst wel de groote massa volk, oud en jong, welke het gezelschap op zijn tocht door de straten volgde. Ook aan de uitvoering op het „Plaatje" viel een druk bezoek ten deel. Muziek is toch maar alles in een plaats. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.)opgebracht de som van 128,69*, waarvan in de gemeente Axel 14,045, Boschkapelle 4,49, Clinge 1,95, Graauw f 4,95, Hengstdijk J 2,20, Hoek 15,83, Hon- tenisse 12,41, Hulst 11,25, Koewacht 1,52s, Ossenisse 4,82', Overslag 2,879, Philippine ƒ3,10, Sas van Gent 5,95, St. Jansteen 2,15, Stoppeldijk ƒ8,56, Ter Neuzen 9,48s, Westdorpe ƒ8,11, Zaamslag 13,44, en Zuiddorpe f 1,55. Dinsdag slaagden te 's-Gravenhage voor de Fransche taal lager akte o. m. de heeren M. C. Casteleijn en J. Kosten, beiden te Zaamslag. Voor de akte 1. o. Engelsche taal slaagde de heer P. J. Kooien te Neuzen. Bij Kon. besl. van 29 Juli is be noemd tot notaris binnen het arron dissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Ter Neuzen, C. Ie Nobel, candidaat notaris te Kampen. Bij Kon. besl. van 30 Juli is be noemd tot griffier bij het kantongerecht te Hulst, mr. G. Leignes Bakhoven, advocaat en procureur te Deventer. Tot onderwijzer 3e klasse bij het lager onderwijs in Indië is bestemd de heer J. H. Colbers te Graauw. Te Groede is Woensdag, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. A. Ris- seeuw, wethouder, tot lid van den raad gekozen de heer Iz. v. d. Plassche met 159 stemmen. Op den heer J. B. Becu waren 140 stemmen uitgebracht. Van de 397 kiezers namen 304 aan de stemming deel. De gemeenteraad van Uzendijke besloot Maandag aan den heer F. J. M. Bevin, secretaris der gemeente, op diens verzoek, wegens hoogen leeftijd, eervol ontslag te verleenen tegen 1 October, met toekenning van een pen sioen h f800. Bij beschikking der Arrondisse- mens Rechtbank te Middelburg is het bevel tot gevangenhouding tegen J. F. M., 24 j., geboren en wonende te Hon- tenisse, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling, met 30 dagen verlengd. Door den minister van Binnen- landsche Zaken is, na ingewonnen ad vies van Ged Staten van Zeeland, be paald dat in het kiesdistrict voor de verkiezing van leden van den raad der gemeente Clinge de zitting van het hoofdstembureau tot het vastslellen van den uitslag der verkiezing gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid, bedoeld in art. 92, eerste zinsnede, der Kieswet. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is ver wezen naar de terechtzitting met bevel tot gevangenhouding tegen L. v. B., 65 j., geboren te Clinge, zonder vaste woonplaats, rondreizend koopman, ge detineerd te Middelburg, beklaagd van het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige personen onder de gemeente Overslag in de maanden Juli en Juni j.l. In de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus zijn in Zeeland voor gekomen 6 gevallen van besmettelijke ziekte en wel van typhus en febris typhoidea 1 te Oostburg, roodvonk 2 te Middelburg en 1 te Vlissingen, diphthe- ritis 1 te Oud-Vossemeer en 1 te Zïe- rikzee. Naar Brussel! De tentoonstelling is open sedert drie maanden en haar succes neemt toe van dag tot dag. Nooit heeft men in België eene ten toonstelling gezien die zulk eene massa vreemdelingen aanlokte. Uit Duitsch- land, Frankrijk, Holland stroomen de bezoekers in menigte naar Brussel Behalve de abonnenten, zal men weldra anderhalf millioen bezoekers tellen en de vacantiedagen zijn nog niet aange broken. Verleden Zondag heeft de „World's fair" het bezoek ontvangen van ongeveer 115,000 personen. De tentoonstelling bezit waarachtig eene aanlokkende kracht zonder weerga. Men is het overigens eens om te bekennen dat de tentoonstelling waarlijk heerlijk en belangwekkend mag heeten. De hoven zijn prachtig met allerlei bloemen versierd en al de paviljoenen wedijveren, als 't ware, om op de meest geschikte wijze de rijkdommen en de eigenaardigheden van de landen die ze vertegenwoordigen ten toon te spreiden. Het Hollandsch paviljoen is zeker een der drukst bezochte. Met zijne sierlijke torentjes en den bevalligen bouwtrant van zijn gevel ziet het er prachtig uit. Het is ruim en met zoowel smaak als practischen zin ingericht. Duitschland boeit de aandacht met zijne indrukwekkende industriëele af- deelingmen bewondert de sierlijkheid en de moderniteit van Frankrijk's hallen en paviljoenen. Spanje vertoont ons eene nabootsing van den vermaarden Leeuwenhof en de practische zin is het kenmerk van Engeland's uitstalling. Niet verre van den voornaam sten ingang der tentoonstelling lokt ons het schilderachtige van de straten, straatjes, pleinen en bruggen van het Oude- Brussel aan. Welk een gewoel en ge joel veroorzaakt door de menigte aan trekkelijkheden waarop de vreemde lingen zich vergasten na van al het schoone en prachtige der hallen te hebben genoten In den loop der maand Augustus zullen groote en talrijke feesten inge richt worden. Verlichtingen a giornovan de hoven, erbij begrepen het Terkameren Bosch dat, als het ware, de tentoonstelling omgordt met het frisch gebladerte zijner boomkruinen, ook de voorstad Elsene, doet het hare om den luister der ten toonstelling te vergrooten. Om zich eene gedachte te vormen van de grootte en de'belangrijkheid der Brusseler tentoonstelling, zij gezegd dat de begrooting der uitgaven de kolos sale som van 27 millioen beloopt, dat is bijna het dubbele van de kosten der vroegere tentoonstellingen. De jury belast met het toekennen der prijzen zal eerstdaags hare werk zaamheden beginnen. Zij telt meer dan 3000 leden, behoorende tot al de ver tegenwoordigde natiën. Voegen we nu bij deze mededeelingen hetgeen dagelijksch wordt verteld door hen, die uit deze- streek reeds op de tentoonstelling zijn geweest, dan kan, de gemakkelijke en goedkoope gelegen heid in aanmerking genomen wel nie mand van daar blijven, die gewoon is een jaarlijksch reisje te maken. En de gelegenheid zal nóg beter worden. Naar wij vernemen, zal op 18 Aug. a. s. van Ter Neuzen een extratrein naar Brussel loopen. Deze trein zal vandaar vertrekken te 7 ure 's morgens om te half tien te Etterbeek, dat is op 10 minuten afstand van het tentoonstel lingsterrein, te arriveeren. Deze trein zal uit Brussel (station du Nord) vertrekken te 10.15 ongeveer, om te 12.30 te Ter Neuzen aan te komen. De kosten zullen heen en weer, met inbegrip van een toegangsbiljet tot de tentoonstelling 2.15 bedragen. Het is zoo goed als zeker, dat die trein ook in Axel zal stoppen, waarvoor reeds maatregelen zijn genomen. Wie wil, profiteere dus PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 7 Augustus 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholts.; Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsmv] Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Woensdagavond is door den met in gang van 1 dezer ontslagen gemeente veldwachter J. Kaan te Tholen op den burgemeester dier gemeente, den heer M. G. van Stapele, een moordaanslag De burgemeester is door een messteek aan den hals gewond. Zijn toestand is, naar het zich laat aanzien, niet levensgevaarlijk. De dader isgearresteerd. M. Crt. Maandag baadde mevrouw R. uit Leiden te Katwijk aan Zee, terwijl ze onvoorzichtig genoeghaar ringen en bijouterieën in het badkoetsje achterliet, ter gezamenlijke waarde van 700. Toen ze weder terugkeerdè, waren die verdwenen. De politie deed vruchteloos onderzoek. Achteraf blijkt dat te Katwijk aan Zee geen diefstal ten nadeele van een badende dame heeft plaatsgehad. Een der ringen, een met zes kostbare bril- lanten, is aan het strand gevonden. Daarna is door de badpolitie en den badknecht ter plaatse het zand omge woeld en zijn ook de twee andere ringen gevonden. Er was voor het terugbrengen 100 uitgeloofd. Sedert Vrijdag is, naar het U. D. meldt, de? boekhouder van een der te De Bilt gevestigde fabrieken er van door gegaan, met medeneming van het ter uitbetaling in de fabriek aanwezig zijnde loon der werklieden, en het geld van het werklieden-ziekenfonds, tot een bedrag van plm. j 500. De boekhouder, W. T S. genaamd, 24 jaar oud, was sedert Januari jl. aan de fabriek werk zaam, en was tevoren belast met de uitbetaling van het arbeidsloon. Hy verliet 29 Juli jl. des middags om 6 uur de fabriek, kocht in Utrecht, waar hij woonachtig was, een flanellen cos- tuum, gebruikte in der haast bij zijn hospita het middagmaal, en zeide bij het heengaan„Als ik vannacht om 12 uur niet meer thuis kom, kom ik

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2