No. 37. Zaterdag Augustus 1910. iO' Jaai'ir. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BELGIE. Dinsdagochtend heelt Hubert, de mi nister van koophandel, met het ten- toonstellingsbestuur en de commissa rissen der verschillende landen de 1500 prijsrechters geïnstalleerd, die de jury der wereldtentoonstelling vormen. Zij zouden huu werk Woensdag beginnen. Men verwacht, dat zij een maand zullen noodig hebben en de bekroningen pas half September bekend gemaakt zullen worden. Het verbond van vereenigingen tot bescherming van dieren heeft aan den minister van justitie een verzoekschrift gericht, hem vragende om de op 21, 25 en 28 Augustus te Namen te houden stierengevechten te verbieden. Het verbond brengt in herinnering, dat in 1895 en 1905 dergelijke „zede- looze en bloeddorstige vertooningen" ook van overheidswege in België zijn verboden. In een proces tusschen den staat en het brouwersgilde is het oude Water huis te Antwerpen staatseigendom ver klaard. Het is een gebouw van his- i torische beteekenis, vooral bekend om zijne mooie zg. Brouwerskamer. Omtrent de geschiedenis van het Waterhuis lezen wij in de Vlaamsche Gazet „Dit Waterhuis werd in 1553tezelfder tijd als 24 brouwerijen door Gillebert van Schoonbeke gebouwd, op degronden in de Nieuw-Stad. Om de brouwerijen zoet water te verschaffen, liet hij eene 22) XII. Het maal was eene opeenvolging van culinarische genietingen geweest. De Markwitzer kok had zijne veelbewonderde kunst nog overtroffen. Nu zat men bij de koffie in het salon der gastvrouw, terwijl in de kamer van den graaf de heeren zich te goed deden aan eene geurige Havana. Dit was, zooals gewoon lijk, het uur waarop de menschen waren uitgepraat en begonnen zich te vervelen, zoodat er iets moest worden geproduceerd otn hun den slaap uit de oogen te houden. Er moest dus worden gemusiceerd daartoe is immers muziek nog altoos goed genoeg, en de jouge baronesse Gravitz, die wel een niet onaardig stemmetje had, liet zich na de gebruike lijke weigeringen en uitvluchtjes over halen. In de muziekkamer, waar de vleugel reeds was opengeslagen, nam de dames wereld de zitplaatsen in, toen Rentte door eene zijdeur binnentrad. Verrast keken allen om. De gravin trad haar minzaam tegemoet en reikte haar de hand. »Heel vriendelijk van u, juffrouw Mildner. Kom, ik zal u maar dadelijk aan de baronesse voorstellen onderaardsche buis leggen tot aan het Schijn, doch daar dit water slecht was, werd de buis jaren later verlengd tot aan de Heerenthalsche vaart. Het oprichten dezer talrijke brouwe rijen deed een opstand ontstaan tusschen de in de Kammerstraat gevestigde brouwers. Vijf jaren na Van Schoonbeke's over lijden werden die brouwerijen en het Waterhuis openbaar verkocht en toege wezen aan het stadsbestuur. Het Waterhuis is bijna nog als meer dan drie honderd jaren geleden en in de Brouwerskamer bevinden zich nog al de meubelen van dien tijd. 'tls eene der merkwaardigheden onzer stad, doch die zeer weinig gekend is". DUITSCHLAND. Toen Maandagavond een stoomboot vol reizigers uit Sassnitz de badplaats Heringsdorf aan de Oostzee voorbij voer, sloeg een granaat uit de stukken van de strand batterij en nog geen 200 M. voor den boeg van de boot in zee en ontplofte daar, zoodat een groote water zuil opspatte. De stoomboot had vergunning ge kregen, om tijdens de schietoefeningen voorbij te varen. Men begrijpt niet, dat de artillerie niettemin is blijven doorschieten. In Priedenau bij Berlijn is Woensdag ochtend een vermetele aanslag op den koster van de kerk van den Goeden Herder gepleegd. Hij was bezig de offerblokken in een geldtrommel te leegen, toen er aan zijne deur gebeld Renate had zwijgend gebogen. Even schoot haar het bloed naar de slapen en kleurde hare wangen. Zij ging achter de gravin naar den vleugel, waar de baronesse reeds in de muziekbladen woelde en van agitatie nauwelijks tijd vond om naar de begeleidster om te zien. »Kunt u dit spelen, juffrouw Maar in het tempo Én zonder haperen Als u het niet kunt, zeg u het dan liever ineens. Het is mij zoo ontzettend, als de begeleiding niet vlot gaat.* Renate zeide niets. Zij schoof den stoel aan en uam plaats. »Och hemel, juffrouw, u doet zoo zeker van uwe zaak Nu, ik wil hopen dat 't gaat. Ik ben aan eene zoo uitstekende begeleiding gewoon, weet u Renate zeide weder niets. Zij zette den bundel van Schumann voor zich en liet hare handen preludeerend over de toetseD glijden. Volle, ronde arpeggio's, die de aandacht der toehoorders wekten. »U moet mij met de begeleiding v o 1 g e n,« zeide de baronesse, zich naast den vleugel in postuur zettend. »Ik moet in mijne voordracht geheel vrij en zelf standig zijn Zoo. Nu kunt u be ginnen.* Renate antwoordde ten derden male niets. Onder hare vingers begon het te fluisteren en te suizelen, alsof de lente wind heenstreek langs de wilgentakjes aan eene beek. En de baronesse hief werd en twee opgeschoten jongens zich aanmeldden, die beweerden als lid van de protestantsche jongelingsvereeniging ingeschreven te willen worden. De koster verzocht hen, hem in zijne kamer te volgen. Terwijl hij nog met hen sprak, kreeg hij van een van de twee een slag met een wandelstok. Die wandelstok was in werkelijkheid een ijzeren stang, die met een houtkleur beschilderd was. Met een bloedende wonde zakte de koster in elkaar en schreeuwde om hulp. Voorbijgangers schoten toe en konden de twee ban dieten vasthouden tot de politie kwam. Het bleken twee jonge werklieden te zijn, die het blijkbaar op den inhoud der offerblokken voorzien hadden. Uit het Germaansche Museum was twee jaar geleden een kostbaar boek gestolen, dat tot titel droeg Des Dodes Danz, Lubeck 1489, en een waarde van tusschen de 30.000 en 40.000 mk. had. Men heeft dit nu gevonden in het boeltje van een man uit Neuren berg, die wegens diefstal tot zeven jaar zware kerkerstraf was veroordeeld. De man had ook verschillende sieraden uit dat museum gestolen en was gevat toen hij die te gelde trachtte te maken. FRANKRIJK. De koning en de koningin van Spanje hebben op hun doorreis naar Engeland te Rambouillet een ontmoeting gehad met president Fallières. De heer en mevrouw Fallières wachtten de hooge gasten af op het station, waar de bur gemeester een bloemstu kaan de koningin aanbood. De koning en de koningin lUeberm Garten durch die Lfifte Hör' ich Wandervögel ziehn* »Mijn waarde heer,* riep graaf Hef ten bach in de rookkamer den luitenant toe »u wilt toch niet deserteeren Geloof mij, die zingery klinkt 't best op een eerbiedigen afstand.* »Ik moet toch om een kort verlof ver zoeken, mijnheer de graaf,* antwoordde Saldorf. »Ik moet eens even probeeren hoe 't van dichtbij op mijne ooren werkt Hij stapte vlug door het middensalon naar de muziekkamer, waar de stem der barones zong van al die liefelijke geluiden in een gepoëtizeerden lente nacht. Maar verrast bleef hij op deu drempel staan. De verschijning aan het venster, gisterenavond, was hij reeds lang vergeten. Nu echter zag hij het zelfde schoone gelaat, in profiel, daar aan den vleugel, terwijl de baronesse, met aanwending van al hare longen kracht maan en sterren en nachtegalen als getuigen aanriep van hare dichterlijke sentimenten. Saldorf hoorde niets. Hij zag slechts dat gelaat, de reiue schoonheid dezer trekken, die zoo wonderbaar hem de idealen zijner jonkheid te binnen riep.... Wie was zij Waar kwam zij zoo plotseling vandaan Het lied was uit. Ook het fluisteren en suizelen over de toetsen verstomde. Onder het losbrekende applaus stond Renate op, om de kamer te verlaten. begaven zich, geëscorteerd door dra gonders, naar het kasteel, waar hun door den heer en mevrouw Fallières een maaltijd werd aangeboden, waar ook Briand en Pichon aanzaten. Na tafel onderhield de koning zich langen tijd met de beide ministers. Dinsdag zyn de koning en de ko ningin te ongeveer 4 uur te Parijs aangekomen. De minister van Marine heeft orders gegeven voor den aanbouw van twee nieuwe pantserschepen. Een zal in Brest en het andere in Lorient gebouwd worden. De schepen moeten binnen 3 jaren gereed zijn. Er zyn mogelijk weer moeilijke dagen op til voor Frankrijk in Marokko. Uit Casablanca wordt nl. gemeld dat Ma el Ainin, die zich in de buurt van Marakesj bevindt, gezworen heeft de nederlaag te wreken, die zijn aanhan gers bij Tadla geleden hebben. Daar Moelai Hafid weigert hem middelen te zenden, heeft de invloedrijke maraboet al zyn kameelen te gelde gemaakt om zich voor te bereiden op den heiligen kryg tegen Frankrijk. ENGELAND. Het groote publiek voelt meer voor den dapperen soldaat of officier, die het eerst in de bres van een vijande lijke sterkte staat, of in het algemeen voor moed, beleid en trouw, op het slagveld getoond, dan voor de helden uit het burgerlijke leven. Maar bij storm op zee en aan de kust, bij mijn rampen en andere ongevallen worden Maar zoo was het niet bedoeld. Baronesse Vou Gravitz wilde, eenmaal begonnen, nog vele andere liederen zingen. Eerst maar een weinig uitrusten. Minzaam kwam de gastvrouw naar Renate toe. »Ik hoor zooeven van gravin Stadel- burg, dat u ook aan zingen doet. Och, zou u niet even een stukje willen voor dragen om de kleine pauze neg aan te vullen, weet u Renate klemde hare lippen op elkaar. Maar zij beheerschte zich. Zij mocht niet laten blijken wat er in haar omging. »Eene kleinigheid maar, Fraulein.* Renate sloeg hare oogen niet op. »Ik zal doen wat ik kan,* zeide zij. Middelerwijl waren er ettelijke heeren naar de deuropening gekomen. Saldorf stond daar niet meer alleen. Ed dit was hem aangenaam, want zoo kon hij onge merkt zijne oogen vestigen op het schoone gelaat, dat hem zoo interesseerde. Renate, aan den vleugel, sloeg het blad om en daar zette hare stem in >Es war, als hatte der Himmel Die Erde still geküst* Er kwam over de aanwezigen eene stilte, alsof er een engel voorbijging... Natuurlijk klapte men na zulk een lied niet in de handen, als na de kunsten van een circusrijder. Zoo barbaarsch was men niet. Maar de stilte was wel sprekender dan het kletterendste geraas. De baronesse Gravitz verklaarde plot-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1