Landbouw. Gemengd Nieuws. eiland onder de bevolking bestaat, en waarin de vrees wordt uitgesproken, dat men op Cuba wederom staat aan den vooravond eener revolutie. „Gene raal" Vincent Mimet en „kolonel" Ja net zijn sinds eenigen tijd verdwenen, zonder dat het mogelijk is geweest uit te vinden, waarheen zij zich hebben begeven. Nu wordt er in sommige kringen gevreesd, dat de beide heeren bezig zijn een gewapenden opstand voor te bereiden. Daarby komt nog, dat kort geleden te Santiago een geheimzinnige verga dering is gehouden, waarin beruchte revolutiemannen als „generaal" Rabi en „generaal" Cebrego tegenwoordig waren. Ook werd die bijeenkomst bij gewoond door een gemachtigde van Menocal, den geslagen candidaat voor het presidentschap Men vreest nu, dat er op die vergadering kwaads is gebrouwen tegen de huidige Cubaansche regeering. AXEL, 29 Juli 1910 Op de voordracht voor onderwijzer aan de o. 1. school alhier zijn geplaatst de heerenA. A. Kole te Nieuwvliet R. de Smidt te Sas van Gent en A. Smijtegelt Bedet te Goes. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Hontenisse B. ten Kate, thans te Ternaard. In de week van 20 tot en met 26 Juli zyn in Zeeland voorgekomen de volgende gevallen van besmettelijke ziekten roodvonk 5 te St. Maartens dijk en 1 te Scherpeuisse, diphtheritis 1 in elk der gemeenten Graauvv en Langendam, Hulst, Kerkwerve, Krui- ningen en Oost- en West-Souburg. Donderdag werd te Middelburg gevankêlijk binnengebracht en in het Huis van Bewaring aldaar opgenomen L. v. B., 65 j., rondreizend koopman, geboren te Koewacht, thans zonder vaste woonplaats, verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen mét min derjarigen, gepleegd in de maanden Juni en Juli j.l. in de gemeente Overslag. Bij bevelschrift der Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding en verwijzing naar de terechtzitting, tegen J. V 39 j., zonder beroep, geboren te Leiden en D. L., 34 j., los werkman, geboren te 's-Gravenhage, beiden zonder vaste woonplaats, beklaagd van landlooperij in Zeeuwsch-Vlaanderen (O. D.), eveneens tegen L. S., 45 j., werkman, geboren te Amsterdam, zonder vaste woonplaats, beklaagd van bedelarij in Zeeuwsch- Vlaanderen (O. D.). de glasruiten gleed een gordijn langzaam weg, en Saldorf geloofde aan een zinsbegoocheling, toen hij daar eene vrouwelijke gestalte ontwaarde, die roer loos in de verte scheen te turen Of was het een droom Het opduiken van een jongelingsphantasie, van een schoon heidsideaal, zooals hij het zich in zijn jonge jaren wel eens voorgespiegeld had Hij moest droevig glimlachen Jeugd, phantasieën, idealen waar waren zij gebleven Wat anders dan een vluchtig tooverspel van den bedrie- gelijken maneschijn kan dit wezen Hij liet het gordijn weder dichtvallen... Die Najaden daar prijkten immers ook in marmerblanke schoonheid, en waren toch niets dan steen, koude, harde, ge- voellooze steen, door de jaren verweerd en vergrauwd. »Het komt er veel minder op aan, hoe iets is, dan hoe men het ziet,* zoo philosofeerde hij, den plotselingen indruk van zich af zettend. »In den schijn ligt de dwaling. Daarom is alles, wat men enkel met de oogen ziet, louter bed rog. f Wordt vervolgd). PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 31 Juli 1910. Ned. Hefv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma, Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. De St. Crt. no. 174 bevat een oogst- overzicht van den stand van het fruit, der warmoezerijgewassen en van de vruchtboomen in de boomkweekerijen op 21 Juli. Waren, toen het oogstoverzicht van l Juni jl. verscheen, de vooruitzichten van den fruitoogst alles behalve roos kleurig, thans, nu de oogsttijd van vele fruitsoorten meer en meer nadert, en van andere reeds geheel of ten deele voorbij is, kan met zekerheid worden geconstateerd, dat 1910, wat quantita- tieve opbrengst aangaat, een zeer slecht fruitjaar zal zijn. Allerwege hebben de vruchtboomen, met name de appelen en peren, rijk gebloeid, zoodat er alle reden was een grooten oogst te ver wachten, doch overal vielen de jonge vruchten, kort na de zetting, in groote massa's af. Uit Gelderland en Utrecht wordt bericht, dat de oogst van appelen, peren, kersen, pruimen en noten hier en daar geheel mislukt is, terwijl in Noord-Brabant en Zeeland een groot deel der appelen en peren, welke nog aan de boomen zyn gebleven, worm stekig zijn. De aalbessen hebben overal sterk geruid, zoodat ook daarvan de opbrengst nog is tegengevallen. Wat onze provincie betreft lezen wij in het overzicht De appelen staan op Zuid-Beveland en Walcheren slecht, in Ze'euwsch Vlaanderen matig tot goed. De stand der peren is slecht. De noten staan in Zeeuwsch-Vlaan deren matig. De warmoezerijgewassen staan er over 't algemeen veel beter voor dan het fruit. Het natte weer van den laatsten tijd heett echter op vele ge wassen een zeer nadeeligen invloed en algemeen wordt dan ook reikhalzend naar droogte uitgezien. Verschillende culturen, zooals van augurken, die thans nog een goede opbrengst beloven, loopen anders nog groot gevaar ten deele te mislukken. Do gewone Rijksnajaarskeuringen van tor dekking bestemde hengsten zullen in 1910 gehouden worden voor Zeeland op 6 September te Oostburg 7 Sept. te Hulst8 Sept. voorm. te Middelburg8 Sept, nam. te Katten- dijke9 Sopt. te Bergen op Zoom: 10 Sept. te Zierikzee. Te Middelburg droegen twee vrouwen in de Segeerstraat een mand, bevattende 74 eieren. Een jongen kwam aaugeloopen en sprong midden in de mand. Het gevolg was natuurlijk dat de eieren, op zeer enkele na, gebroken werden. De kwajongen is bekend. Donderdagmorgen geraakte te Vlissingen in de tinfabriek zekere II. B. met een been in een pot kokende loog. De man kreeg hevige brand wonden en is per rijtuig naar de wees- school vervoerd. Door den drank. Te Veendam is een 36 jarige arbeider, Berend Roukes, in do jenever gestikt. De man laat een vrouw en 6 kinderen achter. Dinsdagnacht werd de heer Joh. B. Lambeek Jr., eigenaar van de aarde werkfabriek „De Amstelhoek", uit zijn slaap gewekt, door vreemde geluiden. Zyn woonhuis staat aan de Keulsche Vaart, naby den Omval, te midden van gebouwen zijner fabriek en is ge bouwd tegen het kantoor en ovenhuis aanalles opgetrokken van hout en lichte materialen. Daar de geluiden aanhielden, begaf de heer Lambeek zich uit het bed en zag buitengekomen tot zijn schrik, het bovenhuis in lichtelaaie. Tezamen met zijn vrouw trachtte hij nog zooveel mogelijk meubelen te redden, terwijl eenige wakker geworden buren de Ouder- kerksche brandweer waarschuwden. De vlammen grepen gretig om zich heen en sprongen over op het kantoor en woonhuis. De vuurgloed verlichtte den ganschen omtrek en was ver zicht baar tegen den nachtelijken hemel, terwijl de vonken over de Keulsche Vaart vlogen, op de daar staande huizen, zonder ze gelukkig in vuur te zetten. De brandweer deed haar best, doch kon niet beletten, dat in anderhalf uur tijds, de gebouwen totaal in de asch waren gelegd. Alleen de werkplaatsen achter èn naast het woonhuis gelegen bleven gespaard. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in 't duister. Om half twaalf was de oven afgestookt, doch bleef natuurlijk doorgloeien, 't Is dus mogelijk dat een of ander in de nabijheid daarvan vlam heeft gevat en dat zoo het vuur zich aan andere voorwerpen mede deelde. Jammer genoeg viel er tijdens den brand geen druppel regen, maar pas lag het woonhuis tegen den grond, of bij stroomen viel het hemelwater neer. De heer Lambeek is verzekerd, doch het bedrijf zal zeer waarschijnlijk eenigen tijd stop moeten, worden gezet, omdat men wel aardewerk kan maken, doch zonder ovenhuis niet kan bakken. De schade is door een en ander nog al belangrijk. Het drama te Lockem. Omtrent den dader B. meldt men aAn het Vad. nog, dat hij leerling was aan het Ned. Isr. Seminarium te Am sterdam, waar hij een der beste leer lingen Was, zoodat hem uit een legaat een studiebeurs werd toegekend, die hem in staat stelde in Hongarije verder te studeeren. Met waanzinnigen ijver werkte hij voor het more examen (hoog ste graad voor Isr. studie), doch werd ziek, waarop hij te Weenen in een kliniek verpleegd werd. Hij wilde nu niet langer voor het more-examen werken, ging naar Amsterdam en legde daar het staatsexamen af. Door les geven trachtte hij in zijn onderhoud en dat zijner ouders te voorzien. B. was zeer zenuwachtig en moest te Lochem herstel zoeken. Van daar uit solliciteerde hij voor de betrekking van godsdienstleeraar in de gevangenis, waf hem echter niet gelukte. Den laatsten tyd was B. zeer teruggetrokken. Zaterdag had B. nog met zijn ouders gewandeld, die veel van hem hielden en over hem en zijn broer met grooten lof spraken. Te Dongen is tijdens de mis inge broken in de pastorie. De koster werd gewaarschuwd en toen deze met den kapelaan naar de pastorie ging, kwam er een onbekend persoon naar buiten, met een stok gewapend. Toen deze laatste zich verrast zag, trok hij een revolver en dreigde te schieten. Een in de nabijheid wonende veldwachter bleek niet thuis, waarop eenige menschen in de kerk werden gewaarschuwd, die onmiddel lijk, doch tevergeefs, kwamen toe schieten, wijl de inbreker inmiddels de plaat had gepoetst. De inbreker is een onbekende en tot heden nog niet ge vonden. Hij wist zich waarschijnlijk door een raam in den voorgevel toegang te verschaffen, doch heeft geen tijd gehad iets te ontvreemden. - Door de gemeente Leusden seerden Dinsdagmiddag twee autoiuo. bielen, eigendom van mevrouw E. te Zeist, juist op het oogenblik toen de gemeenteschool uitging. Een 12-jarig meisje, dochtertje van den heer Kolf schoten te Woudenberg, kwam bij het oversteken van den weg onder het voorste voertuig, met het noodlottig gevolg, dat zij voor dood werd opge- nomen. Hoewel de tweede automobiel onmiddellijk naar Amersfoort reed om geneeskundige hulp te halen, mocht deze niet meer baten. De bestuurder heeft, naar gemeld wordt, aan het on geval geen schuld. Te Genemuiden zijn twee passa giers van de stoomboot „Meppel II", van Amsterdam komende, een tante ei haar nichtje van 11 jaar, het dochtertje van den bakenmeester van Genemuiden, bij het overstappen van de boot in eet roeibootje, door kantelen van het bootje verdronken. Op de Merwede onder Sliedrecq is het schip De twee Gebroeders" van J. van den Heuvel te' Hedel op een dam gevaren en kort daarna gezonken, Het schip, groot 40 last, was te Beesd geladen met steen met bestemming naar Scheveningen. Schipper en knecht kon den zich met de roeiboot redden. Moderne koeters. Te Arnhem hebben Dinsdag eenige studenten van de landbouwschool te Wageningeu ge toond veel overeenkomst te hebben met de landbouwstudenten, die hunne cursus achter de koeien beginnen n.L door zich onhebbelijk te gedragen, als ze „uit" zijn. Zij brachten volgens de A'. Amh. Ct. eerst een bezoek aan de rolschaatsen baan in „Musis Sacrum," maar hun gedrag was daar van dien aard, dat zij door den sterken arm uit de zaal werden verwijderd. De jongelui namen toen een rijtuig en engageerden een harmonikaspeler en reden zoo met harmonikamuziek door de stad. Om streeks halftien kwam het gezelschap, dat onder den invloed van sterken drank verkeerde, bij de Haven. Hier wilde men in de Oosterstoomtram stappen om naar huis te gaan. Maar de toegang tot de tram werd hun gelukkig voor de andere reizigers geweigerd. Toch wisten een tweetal toen in een tram wagen te springen, waar zij zich schul dig maakten aan mishandeling van eet heer en dame, die reeds hadden plaats genomen. De conducteur, die te hulp kwam, werd eveneens mishandeld. Het slot was, dat niemand van het gezel schap met de tram werd vervoerd, Allen bleven in de stad rondzwerven, Tusschen twaalf en één uur werden door de politie drie personen van het troepje wegens openbare dronkenschap gearresteerd én naar het politiebureau gebracht, waar zij de roes konden uit slapen. Iemand uit de gemeente Schoter- land, nog al ruim met aardsche goe deren gezegend, kwam dezer dagen op 74 jarigen leeftijd teoverlyden. Zonder testament zou alles zyn overgegaan op ziju eenige zuster, die er financieel niet minder goed aan toe is. Doch er was een testament en daarbij ontvangen verschillende werklieden, die den overledene in 't een of ander opzicht van dienst waren geweest, elk 2000 a 3000hen, van wien hij nog iets te vorderen had, werd dit kwijtge scholden. En wat er, na aftrek van de som, aan de werklieden uit te keeren, nog overbleef, had hij vermaakt aan zijne huishoudster, ook iemand uit de arbeidsklasse. De een raamt dit bedrag op 40.000, de ander op 80.000 meldt het Volk. Een mooi plan. De heer Deen, een Haagsch raadslid heeft het plan opgevat en tot uitvoering daarvan de noodige gelden beschikbaar gesteld om op zijn kosten een honderd leerlingen van allerlei onderwijsinrichtingen, zoo wel openbare als bijzondere, eenige dagen naar de Brusselsche tentoonstel-

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2