Buitenland. Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. dan moeten de Duitschers ook weten, dat Nederlanders, laten we zeggen Axelaars, Belgische paarden hebben. En daarom moet ge den Belgischen weg op heeren fokkers En dit is niet onze meening, maar dat begrepen reeds vóór ons enkele energieke mannen uit Axel. Hun gedachtengang was ongeveer de volgende We leven in een tijd van tentoon stellingen, die steeds meer aandacht trekken, meer bezoekers lokken -en ook meer vrucht alwerpen. De Axelsche landbouwtentoonstelling deed vele Bel gen verbluft staan, trok zeer veel koop lieden en heeft bewezen, dat we het weinige allerbeste materiaal daargelaten bijna met Brussel kunnen wedijveren Nu is het niet genoeg, dat wij dit weten. De geheele wereld moet dit weten. We kunnen nu zelf beoordeelen wat we kunnen presteeren. Laat ons dan komen tot een gemeenschappelijke daad. Een daad, die de wereld vraagt, ishet houden van een jaarlijksche tentoonstelling, niet maar van één dag, maar van drie of vierdagen. Richten we daarom ééne vereeniging op van fokkers van Belgische paarden en houden we elk jaar een keurtentoon- stelling van'onze edele dieren, daaraan verbindende zoo mogelijk een reus achtige paardenmarkt. Zorg voor re clame ook in het Buitenland en men maakt zich sterk, dat, eer het twee jaren verder is, geen Engelsman of Duitscher meer in Goes zal afstappen om Axelsche paarden te koopen om er teleurgesteld huiswaarts te keeren. Maar wat gedaan wordt, moet dan goed gedaan worden, geen halt werk. Gij moet hebben eigen aangekocht terrein, met daarop de noodige ge bouwde stallen en verder alles wat voor het houden van een paardentoon- stelling noodig is, want hierin komen, het moet gezegd, de Axelaars nog ver achteraan. Er moeten flinke prijzen worden uitgeloofd en groote reclame gemaakt worden. Men begreep echter ook dat een zoo groot plan niet door enkelen kan worden uitgevoerd, maar daartoe allen moeten meewerken, die er belang bij hebben. Daarvoor zouden in de eerste plaats alle bestaande vereenigingen moeten samensmelten tot één groot lichaam, vertegenwoordigend geheel Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Sa menwerking tusschen de afdeelingen Axel, Hulst en Oostburg is daartoe noodig en eenmaal dat verkregen, is ook het succes verzekerd. Een succes, dat bestaat in de verzameling van een groot aantal goede paarden die dan kan worden tentoongesteld. Zich vleiend met de goede ontvangst, die aan dit idee zou ten deel vallen, besloot men een vergadering te beleggen waarin het zou worden besproken, opdat aan de Oostelijk Zeeuwsch- Vlaande- rensche Concours- Htppique-vereenining de eer zou te beurt vallen het initiatief te hebben genomen tot uitvoering van deze grpotsche plannen. En aldus geschiedde den 23sten Juli van het jaar 1910. We verw ijzen omtrent de bespreking in die vergadering naar de plaatselijke berichten. Waarom fluisterde hij haar niet toe »Je verlangt naar mi' zooals ik naar jou Je hebt mij lief! Vergeefs spartel je tegen. Wees mijn! Dat is het geluk Maar hij verroerde zich niet. Het oogenblik verdween en de platte werkelijkheid stond tusschen hem en zijn verlangen. De aangekleede boterham in waar heid een zeer rijkelijk voorzien koud buffet, waarbij ook de heer des huizes voor den dag kwam en met exquise hoflijkheid aan mevrouw Von Rittweg het eerste bordje overhandigde was genoten. Het gezelschap ging uiteen. In den smallen corridor streek Ulla's hand toevallig langs die van Richard. Beiden schrokken zij er van. Daar buiten wachtte hij nog eene minuut, zonder zelf te weten waarom. Toen Ulla dan achter hare moeder ver scheen, omringd door een stoet van aan bidders, bleek en met hoogmoedig opge heven hoofd, ging hy haastig den hoek om. Luisterde hij nog naar hare stem?.... Hij hoorde haar lachen luid, onna tuurlijk.... Daarna was alles stil. Wordt vervolgd.) ENGELAND. In het Lagerhuis hebben sprekers van de Arbeiderspartij aanmerkingen gemaakt op de civiele lijst. Zij vonden o. a., dat de kroon de inkomsten van de hertogdommen Lancaster en Corn- wal aan den staat moest afstaan. Die bezittingen zijn altijd kroondomein ge weest, nooit particulier eigendom van den vorst. Verder maakten zij aan merking op het groote aantal hofdigni- tarissen, die aanzienlijke inkomens uit de staatskas trekken en tot weinig nut zijn. Men vond het verkeerd, zooveel geld aan leden van het koninklijke huis te geven, zoodat zij in weelde en ledig heid kunnen leven. Tegen dit laatste kwam minister Lloyd George op. Hij ontkende, dat de leden van het koninklijke huis zoo'n lui lekker leventje hebben. Hij, Balfour en andere sprekers verdedigden voorts de uitgaven voor de civiele lijst, noodig om Engelands koningschap met luister te omringen. SPANJE. De oud minister-president Maura kwam Vrijdagavond te half twaalf te Barcelona aan en werd ontvangen door de autoriteiten. Op 't oogenblik dat hij een vriend omhelsde, loste een zekere Manuel Posaroca, een 20-jarig jong- mensch uit Barcelona, driepistoolschoten op Maura. Deze werd licht gewond aan arm en been. Maura's vriend werd eveneens aan het been gewond. De bedrijver van den aanslag werd in hechtenis genomen Maura is aan boord gebracht van het stoomschip Marimar, dat naar Pal ma op Majorca vertrokken is. De volgende maand zullen weder fok- geiten en bokken van het Zwitsersche Zahnenras worden aan gekocht in Hessen. Zij die geiten willen hebben, kunnen zulks kenbaar maken vóór 10 Augustus aan een der heeren C. Zwagerman te Goes of J. A. Lyppens te Zuiddorpe, waar ook nadere inlichtingen te be komen zyn. AXEL, 26 Juli 1910 Zaterdag hield de Oost. Z.-Vl. Con cours- Hippique-oereeniging alhier eene ver gadering, die gezien de belangrijke agenda wel beter kon bezocht zijn ge worden. Na opening door den voorz., dhr. Ph. J. van Dixhoorn en lezing notulen, stelde deze aan de orde de bespreking van het verhandelde in het hoofdartikel van dit nummer. De secre- taiis dhr. F. Zonnevijlle zette de plannen uiteen, welke nog nader werden toe gelicht door den voorz. Deze wees er op, dat waar op de tentoonstelling in Brussel 1000 paarden worden verzameld van geheel België, en uit Axel alleen (een 25-tal uitgezonderd) 300 paarden werden ingezonden naar de tentoon stelling alhier, men zeker niet behoeft te vreezen voor gebrek aan materiaal. Dhr. B. C. Puijlaert van Zuiddorpe meende dat het algemeen gevoelen er wel vóór zal zijn om de handen ineen te slaan van Oost en West. Opgemerkt wordt, dat toevallig dezer dagen een vergadering in uitzicht is ge steld door de vereeniging van oud-leer- liugen van paardencursussen Hippos om de fokkers van Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te vereenigen. j De voorz. wist zulks niet, doch juicht het plan toe, dat zeker aan de plannen hier besproken ten goede zal komen. Men kan dan echter voorloopig voor het land van Cadzand een afwachtende houding aannemen en al vast hier relaties aan knoopen met de vereenigingen Vooruitqany is ons Streven en Hippos. Het doel blijft in elk geval een ver eeniging op te richten van Zeeuwsche fokkers van Belgische paarden, waartoe als men eenmaal begonnen is de steun wel volgen zal. Hij geeft hierbij lezing van een schrijven van den voorz. der prov. regelingscommissie, den heer Hom- bach uit Hulst, waarin deze schrijft verhinderd te zijn om de verg. bij te wonen, doch allen steun toezegt tot de gemaakte plannen, daar het nut van centralisatie ook hier niet kan uitblijven. Na eenige discussie geeft de secr. in overweging, dat de verg. zich bij wijze van motie uitspreekt over een te nemen besluit, waarna op voorstel van den voorz. de volgende motie wordt aange nomen „De vergadering is unaniem van oordeel, dat het gewenscht is over te gaan tot het stichten van eene ver eeniging van fokkers van het Belgisch paard, ten doel hebbende het houden van een jaarlijksche tentoonstelling op eigen terrein, te Axel ze geeft voorloopig het bestuur vrijheid voorbereidende maatregelen te nemen, ten einde eerstdaags een uitgewerkt plan de vereeniging voor te leggen, zooveel mogelijk samen werking zoekende tusschen alle fok kers uit onze provincie." Bij kon. besluit is aan den heer P. Dregmans alhier .op zijn verzoek met ingang van 1 Sept. a. s. eervol ontslag verleend als notaris. Gisteren bracht Z.Exc. de Com missaris der Koningin, de heer Mr. H. J. Dijckmeester, een bezoek aan Ter Neuzen. In de raadzaal maakten enkele auto riteiten gebruik van de gelegenheid tot audiëntie. Vergezeld van den burgemeester en den secretaris werd een bezoek gebracht aan het terrein aan den Baandijk waar de 2 havens zijn ontworpen, voor uit breiding van de los- en laadplaatsen aldaar. Des namiddags, met de boot van 2,15 ure, is de Commissaris der Ko ningin vertrokken. Ter gelegenheid van dit bezoek wapperde van verschillende gebouwen de driekleur. Dr. Liesker, gemeente-geneesheer te Hontenisse, verlaat die gemeente binnen enkele dagen wegens benoeming te 's-Gravenhage. Dr. Kok uit Amsterdam zal zich dan in zijn plaats vestigen. -- Naar gemeld wordt heeft het Rijk nu reeds een bedrag van ruim 15 millioen gulden uitgegeven voor de verschillende vereenigingen tot ver betering van de volkshuisvesting in ons land. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juli 1910. M. J. v. d. H., 41 j., mutsenmaakster te Nieuw-Namen (Clinge), is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden ge vangenisstraf, met mindering van de preventieve hechtenis. K. F. d. M., 26 j., boerenknecht en G. J. S., 18 j., boerenknecht, beiden te Nieuw-Namen (Clinge), zijn wegens alsvoren veroord. tot 1 week gevange nisstraf. C. B. D., 19 j., schipper te Sluis, is wegens wederspannigheid beleediging en mishandeling veroord. tot 6 weken gevangenisstraf. A. F. V., 21 j., werkman te Sluis, is wegens alsvoren veroord. tot 2 maanden gevangenisstraf. F. N., 24 j., landbouwersknecht te Retranchement en M. A. v. d. B., 18 j., werkman te Sluis, zijn wegens alsvoren veroord. tot 1 maand gevangenisstraf. E. A. N., 15 j., koewachter te Bosch- kapelle, beklaagd van vernieling, is vrijgesproken. F. v. K., 24 j., arbeider te Westdorpe, is wegens beleediging van een ambte naar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. M. J., 34 j., huisvrouw van A. v. L., bierhuishoudster te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. M. D. V., 39 j., huisvr. van A. C. te Ter Neuzen, is wegens alsvoren veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. I. d. L., 26 j., veldarbeider telJzen- dyke, is wegens alsvoren veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. P. M. C., 25 j., arbeider te Hoofdplaat, is wegens alsvoren veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. Een vreeseiyk drama. Maandagochtend vroeg spoelde aan het Scheveningsche strand aan een aan vankelijk onbekend persoon, die echter teekenen van leven gaf. Na te zijn bijgebracht, antwoordde hij op alle hem gestelde vragen niets. Hij maakte echter reeds dadelijk door zijn zichtbaar angstige, ontdane en schuwe houding den indruk van be zwaard te zijn met iets verschrikkelijks. Eindelijk kwam hij er toe zijn naam op te geven en bleek hij te zijn Marcus Bachrach, uit Lochem, 28 jaar, en later bleek ook dat een broeder van hem in Den Haag woonde. Hij is Israëlitisch godsdienstleeraar en tevens doctorandus in de rechten, in 't bezit van de akte van hoofdonderwijzer. Nadat men zich in betrekking had gesteld tot dien broeder, een onder wijzer, is gebleken dat deze bericht had ontvangen dat zijn broeder zijn beide ouders, te Lochem woonachtig, had vermoord. Omtrem de onmiddellijke drijfveeren tot dat drama loopen de geruchten uiteen. Eenerzyds meent men dat hij tot de daad overging om zijn ouders voor armoede te bewaren, terwijl de bovenbedoelde broeder meent dat de daad bedreven is in een toe stand van hevige overspanning, krank zinnigheid nabijkomende, tengevolge van aanhoudende studie. De van den moord vérdachte, die zich klaarblijkelijk door verdrinking van het leven heeft willen berooven, is naar het ziekenhuis overgebracht Nader meldt men omtrent het drama dat de dader laatstelijk woonachtig was te Amsterdam, waar hij werkzaam was op een effectenkantoor. In dien werk- king gevoelde hij zich echter niet thuis nij vond de werkzaamheden niet naar zijn zin en verloor dhn ook deze betrekking. De vorige week is hij naar Lochem gekomen, bij zijn aldaar wonendeouders, die 't niet al te breed moeten gehad hebben. Hij zeide, zich onwel te ge voelen, raar in 't hoofd te zijn en wilde te Lochem wat op zijn verhaal komen. Zondag nu heeft hij de ijselyke daad bedreven en zijn ouders met een mes de keel afgesneden. Daarop is hij op den trein gegaan naar Den Haag, waar hij eerst eenigen tyd heeft rondgeloopen. Toen heeft hij een brief geworpen in de bus bij zijn broeder, waarin hjj schreef, dat hij zijn ouders had ver moord, zich zelf van kant zou maken en zijn broeder aanried hetzelfde te doen. Ook moet hij een tot den burge meester van Lochem gerichten brief hebben gepost, waarin hy. van moord en voorgenomen zelfmoord kennis gaf. Zondagavond tusschen 8 en 9 uur heeft daarop de poging tot verdrinking plaats gehad.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2