No. 33. Zaterdag 23 Juli 1910. 2Ge Jaar»;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. AXELSCHE Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Zeppelin-maatschappij te Frie- drichshafen heeft een nieuwen tegenslag gehad. Dinsdag is de gasfabriek, waarin, volgens een geheel nieuw stelsel, acety- leengas door electrische ontsteking in zuivere koolstof (roet) en waterstofgas gesplitst wordt, met welk laatste gas de ballons gevuld worden, in de lucht gevlogen. De verwoesting is zeer groot. Acht menschen zijn gewond, onder wie twee ingenieurs. Een van de zwaar gewonden, een werkman, is bezweken. Een commissie van het gerecht heeft zich dadelijk naar de fabriek begeven, om een onderzoek in te stellen. Men was bang, dat er nog meer ontploffingen zouden volgen. Het is onzeker, of de L. Z. VI, die einde dezer week zeilklaar zou gemaakt worden, wel gevuld zal kunnen worden. ENGELAND. Een staking van spoorwegpersoneel bij den goederendienst aan de Noord- Ooster Spoor, Maandagavond uitgebro ken, is van zorgwekkende beteekenis geworden. Alle klassen van personeel zijn, met enkele uitzonderingen, ter staking opgeroepen. Het reizigersver keer tusschen Newcastle en South Shields is ernstig verstoord. Te Tyne Doek, het belangrijkste middelpunt van de kolen vracht vaart, staat bijna stil. Dinsdagavond is er te Newcastle een groote vergadering gehouden van per soneel van de Noordooster spoorweg maatschappij. Alle klassen van perso neel waren er op vertegenwoordigd. De vergadering besloot de stakers te steunen en ook te staken. Dientengevolge is de staking aan zienlijk uitgebreid. Zij strekt zich nu uit over alle lijnen van de Noordooster vermoedelijk nemen ten minste 25.000 man er aan deel. Het geheele verkeer op die Jjjnen is ontwricht, hetgeen natuurlijk van invloed is op het ver keer op de aansluitende lijnen. De Noordooster heeft reeds kennis gegeven van een belangrijke stoornis op al haar lijnen, behalve op de hoofd lijn York Berwick. Daarop tracht de directie het verkeer ten volle te hand haven, in samenwerking met aanslui tende lijnen. Het Londensche bestuur van het groote verbond van spoorwegpersoneel zegt, dat de staking een geheel plaat selijk karakter heeft en dat het ver bond er niet bij betrokken is. Het bestuur weet zelf niet, wat de oorzaak der staking is. AMERIKA. Loopjongens van banken en andere financiëele instellingen in de New- Yorksche zakenwijk hebben door het ontvreemden van gebruikte zegels, die dan, na van het stempel te zijn ge zuiverd, werden verkocht en weer als nieuw gebruikt, den fiscus voor zoowat 21/2 millioen benadeeld. Het was een heele samenzweringmaar de fraudes zijn nu uitgelekt, de daders zijn bekend en vele schuldigen zyn reeds door de mand gevallen. Te Laurel, in den staat Delaware, heeft een landbouwer een zonderlinge vondst gedaan. Bij het ploegen in zijn land stuitte hij op een gemetseld gewelf. Hij opende het met een breekijzer en vond in den grafkelder want dat was het een geraamte en 32,200 dollar in goud en zilver. Alle buren van den gelukkigen vinder zijn nu op het ijverigst aan het ploegen in hun velden Ziekteverzekering. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend een ontwerp Ziektewet en een ontwerp Radenwet. Het eerste ontwerp (136 arts. groot) heeft ten doel aan arbeiders een gel delijke uitkeering bij ziekte te verze keren en berust op het beginsel van verplichte verzekering; de premieën zijn voor de helft door den verzekerde, voor de andere helft door den werkgever te betalen. De regeling omvat alleen de gevol gen van ziekte, ouderdom en invalidi teit, en behelst geen geneeskundige be handeling. Onder verplichte verzekering vallen behalve arbeiders in persoonlijken dienst (zooals huiselijke dienstboden) en losse arbeiders, alle andere arbeiders, dus ook die in het landbouwbedrijf. Het ziektegeld bedraagt de helft van het gemiddelde loon en wordt uitge keerd over iederen dag, dat de onge schiktheid tot werken duurt, te begin nen met den vijfden dag. Er worden arbeidsraden ingesteld, die de dragers der ziekteverzekering zullen zij n en weer onder toezicht staan van hoogere raden. Het rapport over de stierenkeuringen in de provincie Zeeland is verschenen. De commissie verklaart dat haar bij de keuringen bleek, dat sedert het voorgaande jaar wederom van een flinken vooruitgang op het gebied van de rundveeverbetering in Zeeland mag worden melding gemaakt. Sedert de keuringen in 1909 werden 7 nieuwe stierenvereenigingen opge richt, zoodat het getal dezer vereeni gingen thans tot 19 met 261 leden en pl. m. 1780 aangegeven koeien is ge- De stieren van deze vereenigingen werden alle bekroond, terwyl van de 20 stieren daarvan er 17 waren met betrouwbare gegevens omtrent de af stamming en de productie van de moe der. Al deze vereenigingen streven er naar de goede stieren zoo mogelijk drie jaren aan te houden. Voor stieren van ongeveer J jaar oud werden prijzen tot 600,besteed. Voor eenige jaren behoorden dergelijke stieren in onze provincie tot de uitzonderingen, zoodat in dit opzicht een groote vooruitgang mag worden geconstateerd. Over het geheel voldeden deze stieren aan tamelyk strenge eischen voor het. exterieur, wat kan blijken uit de om standigheid, dat alle daarvoor meer dan 72 punten verkregen. In enkele ge vallen echter had de commissie den bouw gaarne nog iets beter gezien. Grove hoorns, losse schouders en slechte stand in de achterbeenen werden nog te dikwijls geconstateerd. De slechte stand is meestal het gevolg van de omstandigheden, dat de stieren in Zee land te weinig beweging krijgen en de klauwen meestal in het geheel niet verzorgd worden. Op verbetering hier van wordt dan ook aangedrongen. AXEL, 22 Juli 1910. De loting voor de nationale militie zal dit jaar in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats hebben als volgt Te Sas van Gent op Dinsdag 16 Aug., te 9,30 uur v.m. voor Sas van Gent, te 10,30 uur v.m. voor Philippine en te 11,15 uur v.m. voor Westdorpe. Te Koewacht op Dinsdag 16 Aug., te 3 uur n.m. voor Koewacht. Te Hulst op Woensdag 17 Aug., te 9 uur v.m. voor Hulst. Te Clinge op Woensdag 17 Aug., te 11,30 uur v.m. voor Clinge. Te St. Jansteen op Woensdag 17 Aug., te 3 uur n.m. voor St. Jansteen. Te Hontenisse op Donderdag 18 Aüg., te 9 uur v.m. voor Hontenisse, te 10,15 uur v.m. voor Boschkapelle, te 10,30 uur v.m. voor Ossenisse en Hengstdijk en te 11 uur v.m. voor Stoppeldijk. Te Graauw en Langendam op Donder dag 18 Aug., te 3 uur n.m. voor Graauw en Langendam. Te Axel op Vrijdag 19 Aug., te 9,30 v.m. voor Axel. Te Zaamslag op Vrijdag 19 Aug., te 11,15 uur v.m. voor Zaamslag. Te Ter Neuzen op Vrijdag 19 Aug., te 2 uur n.m. voor Ter Neuzen en te 3,30 uur n.m. voor Hoek. Dinsdagavond maakte een moeder uit de buurt Java te Ter Neuzen zich erg ongerust over het uitblijven van haar eenig dochtertje van ongeveer 8 jaar oud, dat naar de muziek was gaan luisteren en om 11 uur nog niet thuis was. Daar het kind nimmer zoo lang van huis bleef, en haar kameraadjes reeds lang thuis waren, had men gegronde reden om te denken dat er een ongeluk moest gebeurd zjjn. Overal werd ge- zoent en geïnformeerd, dooh tevergeefs, zoodat de moeder radeloos werd. De vader J. M., die op een der Londen- booten vaart, was niet thuis. Het vermoeden, dat het meisje ver dronken zal zijn, is bevestigd, daar gisteren naar we vernemen, haar lijkje uit het kanaal aan de Heerengracht opgevischt is. Gisteren slaagde te Arnhem o.m. voor de hoofdakte de heer L. J. M. Kindt, onderwijzer te Graauw. Aan Jacobus van Damme, loteling voor de lichting van 1902 uit de ge meente Ossenisse, behooreude tot het korps pontonniers, is voor dit jaar ont heffing verleend van den werkelijken dienst. Te Aardenburg had dezer dagen een vrouw, terwijl zy bezig was den oven aan te maken, het ongeluk dat door het spatten van vonken hare kleeren vuur vatten. In een oogenblik stonden deze in laaie waardoor zy hevige brandwonden bekwam. Spoedig toegeschoten hulp wist erger te voorkomen. M. Crt. Door de Arrondissements-Recht- bank te Middelburg is het bevel van gevangenhouding tegen G. t. M., 61 j., oud-commies ter secretarie en ambte naar van den Burgerlijken Stand te Middelburg met dertig dagen verlengd. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 24 Juli 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Dg. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Dg. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Bij het station Eext is een droevig ongeluk gebeurd. De landbouwer Pot en de schoenmaker Schuil uit Wilder- vank gingen met hunne vrouwen naar het zendingsfeest te Assen. Nabij Eext werd de tilbury, waarin de beide vrouwen zaten (de mannen volgden op de fiets) door een extra-trein gegrepen toen het rijtuigje Op de lijn kwam. De boomen waren niet gesloten. Vrouw Schuil werd een ëind door den trein meegesleept en was dadelijk dood; vrouw Pot is in levensgevaarlijken toestand naar hetziekenhuis te Groningen gebracht. Een 26-jarige likeurstokersknecht te Amsterdam had relaties aangeknoopt met de vrouw van zijn kostbaas, welke laatste, een behanger, werkloos was. De vrouw verdiende wat met uit werken te gaan en de kostganger stelde haar ten slotte voor, maar met hem te gaan samenwonen. De vrouw wilde daar evenwel niet aan, en daarover woedend geworden, zon de ander op wraak jegens den behanger, dien hij vond dat hem in den weg stond. Dezer dagen begaf hy zich naar een café waar de vrouw werkster was, en waar haar man haar kwam halen. De likeurstoker wilde nu dezen laatste met een met scherp geladen revolver bestoken, maar de ander vluchtte en toen de likeurstoker hem achteana zat viel hij de politie in handen, die hem wegens poging tot doodslag achter slot en grendel zette. Oplichting. Eenigen tijd geleden kocht een boer uit den Beemster bij een thans gefailleerd commissionair in effecten te Amsterdam voor 700 aan effecten. Deze bleken later nog niet

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1