No. 32. Woensdag 20 Juli 1910. 20e Jaar£. Het vermiste kleinood. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE m COERANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor elkeD regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tol Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Er wordt al heel lang geklaagd dat straten en pleinen te Parijs telkens opgebroken moeten worden en overhoop liggener zijn telkens stellages of steigers op de mooiste punteu derstid opgeslagen, maar de tallooze klachten, die ook hun tolk in de Parijsche bladen vonden, bleven zonder gevolg. De Times bevatte dezer dagen een artikel over de verleelyking van Parys. De Gaulois zegt hiervan, dat, hoe onaange naam zulk eeD artikel ook moge zijn, niemand den schryver van het artikel in de Times van onbillijkheid kan be tichten, wanneer hij klaagt over den eindeloozen duur van de werken die het opera-plein, het Havre-plein, de rue Royale versperren. De Gaulois vreest, dat het eveneens waar is, dat een vergelijking van Parijs dertig jaar ge leden met het Parijs van nu niet in het voordeel van de wereldstad, zooals wy die thans kennen, uitvalt. PORTUGAL. De Fransche bladen geven een aaneengeschakeld relaas over de jongste gevechten op Colowan, een eiland in de buurt der Portugeesche bezitting Macao. Ongeveer het volgende schijnt te zijn gebeurd. De Chineesche bewoners van het eiland Colowan gaven zich af met zee- en rivier-piraten, die de wateren van Macao, Hongkong en Kanton on veilig maken en het vooral ook op Hij ging naar het venster en staarde naar buiten. De wind, die niet tot rust kwam, schudde de kale takken der boomen. Ineens besloten wendde hij zich om en zette zich weer aan de tafel. »Nu »Ik heb de zaak overdacht, Jürgen,* zeidè hij kalm, zijne hand op die van zijnen broeder leggend, »en ik kan tegen je voorstel, tegen je wensch, geen bezwaar vinden. Ik geloof ook niet dat onze moeder er iets tegen zou hebben gehad. Tusschen ons zal de band van broederschap er nog door worden ver sterkt. Dus ben ik, na al hetgeen je reeds voor mij gedaan hebt en nog wilt doen, gaarne bereid, aan je billijke ver langen tegemoet te komen. »Goed. Dan zal ik de noodige maat regelen nemen. Beklonken dus «Beklonken Hier 1 een glas er op D «Daar heb ik niets tegen.* «En blyven kan je niet vannacht tenminste? Je kunt met gemak bij ®ij logeeren.* «Dank je, Richard. Het rijtuig van graaf Hettenbach wacht mij aan het kinderroof hebben voorzien. De Portu- geezen hadden op Colowan een mili tairen post, dien de zeeroovers hadden weten te vermeesteren. De gouverneur van Macao zond daarop kanonneerbooten met 200 man troepen en geschut naar het eiland om de orde te herstellen en het fort te hernemen. Dat is zonder veel bezwaar gelukt; de Chineezen zijn uit het fort verjaagdmaar ook heeft de Portu geesche kanonneerboot een aantal jonken, met vluchtende Chineezen gevuld, in den grond geboord. Al die Chineezen verdronken. Aan de be schieting werd door een tweede Portu geesche kanonneerboot deelgenomen. Ter reede van Macao lagen 7 Chi neesche kanonneerbooten waakzaam de wacht te houdenmaar zij hebben zich verder niet met de tuchtiging der piraten bemoeid, schijnen die tuchtiging zelfs met welgevallen te hebben gezien. Bovendien is de gezagvoerder van het Chineesche eskader bij den Portu- geeschen gouverneur van Macao zijn opwachting gaan maken en heeft die Chineesche zeeman uit naam zijner regeering den Portugeeschen bestuurder gelukgewenscht met de wei-geslaagde operaties, door welke „de beschaving was gediend." Ook bood hij den Portu geeschen bewindsman de diensten aan van het Chineesche eskader, mocht dat noodig zijn. Maar het heet, dat de krijgsmacht, welke de Portugeesche gouverneur te zijner beschikking heeft om de zeeroovers en de opstandelingen op Colowan te bestrijden, daartoe alles zins voldoende i$. station. Het spijt mij erg, dat mijn tyd zoo krap is afgemeten maar daaraan is nu eenmaal niets te veranderen Wacht eens bijna had ik 't vergeten 1 Ik heb je nog een groet over te brengen.* «Zoo? Van wien dan?* «Van de familie Von Testarp,* zeide Saldorf, oprijzend. «Mag ik in je slaap kamer een beetje mijn toilet in orde brengen «Wel zeker!... Maar hoe kwam je bij de Testarps «Och, zij waren op bezoek in mijn garnizoen, toen ik van veldoefening terug kwam. Ik trof hem op een avond bij den overste, van wien mevrouw Von Testarp eene nicht is. Zij spraken erg vleiend over je jou hartenbreker Natuurlijk zonder namen te noemen, praatten zij ook over eene onaangename geschiedenis, die hun het verblijf te Neustad had vergald.* «Wat voor eene geschiedenis?* «Van eene theepartij en een diamanten oorknop, die zoek was geraakt ik weet niet meer in welken japonzak. Eene koddige historie, goed voor een blijspel, ofschoon de president ze tamelijk tragisch had opgevat en trouwens ook de justitie er nog ingehaald is.« «En verder vroeg Lepsius. ten zeerste gespannen. «Verder weet ik er niets van Herman, nu ga ik my eerst een beetje opknappen.* De gouverneur is er van overtuigd dat de Chineesche autoriteiten in geen enkel opzicht de hand hebben gehad in de op zichzelf staande troebelen te Colowan. OOSTENRIJK HONGARIJE. De aardbeving in Noord-Tirol was zoo hevig als in langen tijd in dat gebied niet gevoeld is. Zij heeft zich uitgestrekt over heel het noorden van Tirol, behalve het gebied ten zuiden van Brenner. De eerste schok, die slechts een seconde duurde en onbe- teekenend was, had plaats te half tien 's morgens. Een kwartier later kwam de tweede schok, in de richting van West naar Oost, die begon met een krachtigen stoot en overging in een golvende beweging, welke 5 a 6 secon den aanhield en vergezeld ging van een dof gerommel. De beving van den bodem was zoo sterk, dat in de huizen alle hangende voorwerpen bewogen, terwijl de meubelen trilden en ver schoven. Schilderijen vielen van den wand en vele deuren sprongen open. Alles wat glaswerk was stond te rinkelen in de kasten. Ook zijn vele ruiten gebarsten. In de kerktorens begonnen de klokken te slingeren en op den ouden stadstoren te Innsbruck was de beving zoo erg, dat de vrouw van den torenwachter, die alleen in haar toren kamer zat, van haar stoel werd afge- slingerd en van 'schrik een flauwte kreeg. Op vele plaatsen in Tirol heerschte een ware paniek onder de bevolking. De menschen vlogen de straat op en waren vaak met moeite Lepsius staarde somber voor zich uit Zij was dus nog niet in de doos gedaan, die ellendige geschiedenis 1 Zij sloop hem na, en klampte zich aan hem vast. Uit helderen hemel viel zij neer voor zijne voeten, zoodat hij er over struikelen moest. Hij voelde, het zou nog eenmaal zoo ver komen, dat hij Renate haten zou, haar, voor wie hij eertijds met vreugde zijn leven op het spel zou hebben gezet. Het fijne dineetje, waarvoor Jürgen zorgde, verdreef straks weder deze don kere gedachten. Maar al te snel brak het oogenblik aan, waarop aan het station de broeders elkaar de hand tot afscheid drukten. X. Toen Richard Lepsius van het station naar huis ging, ontmoette hij de dames Rittweg. Heel koel zijnen groet beant woordend, liepen zij hem voorby. Zij hadden juist een lang gesprek gehad met de vrouw van burgemeester Gersten- berg, die in hare jonge jaren een ge vierde tooneelspeelster was geweest en nu eiken winter twee liefhebberij voor stellingen gafvoorstellingen, die met groote zorg werden voorbereid, zeer druk werden bezocht en in den regel, behalve op eene verloving op de planken, op eene verloving voor het leven uitdraaiden. Tegen half December was de eerste op voering bepaald, en wel van een blijspel er toe te krijgen in hun woningen terug te keeren. Het sterkst schijnt de aardbeving in het Boven-Inndal geweest te zyn. AMERIKA. In het westelijk deel van Montana woeden zware boschbranden. In het geheel zijn er 13 aparte streken door het vuur aangetast. De toestand is ernstig honderden lieden houden zich met de bestrijding van het vuur bezig. De stad Whitefisch is als 't ware door een gordel van vuur omringd. Men vreest, de plaats niet te zullen kunnen redden. De heer Alexander Peacock is een zeer rijk Amerikaanen hij is in staat veel geld te besteden aan zijn lief hebberijen. Hij heeft nu plannen ont worpen voor een model-hoeve van welke de installatie ca. 120,000 gulden zal kosten. Enkel vee en paarden met den besten stamboom zullen voor deze hoeve worden aangeschaft. De terreinen der hoeve zullen een uitgestrektheid beslaan van 155 acresen er komen 150 stuks runderen van de eerste qualiteit. Iedere koe krijgt een eigen badvertreken er wordt een speciale dienst ingericht om dezen dieren dage lijks de tanden te reinigen. De model boerderij zal gelegen zijn in Plum, een dorpje bij Pittsburg. De melk zal met speciale automobielen, voorzien van koelinrichtingen, naar Pittsburg worden vervoerd en daar geveild tegen iets hoogere prijzen, dan de gewone marktprijs. Peacock denkt dat hy zoodoende de kosten der proefneming er uit zal halen. met name «De Huwelijksreis,* waarin voor de dochter van den president de hoofdrol was gereserveerd. Toen indertijd dit stuk op het pro gramma was gezet, had de burgemees- teres haar best gedaan om Lepsius te winnen voor de rol van bruigom-professor, ja, hem met handslag min of meer daar toe te verplichten. Inmiddels echter waren voor den assessor de bakens ver zet geworden en daar de wereld voor zulke verschijnselen een uiterst fijn op merkingsvermogen bezit, zoo kon mevrouw Gerstenberg natuurlijk er niet meer aan denken, Lepsius met Ulia von Rittweg op haar liefhebberijtooneel te paren. Zij had dus daareven aan mama Rittweg de welwillend opgenomene mededeeling gedaan, dat de eerste luitenant Von Franzen oneindig beter voor de profes- sorsrol paste, dan de assessor Lepsius, dien zij, ter vergoeding, met hare eigene dochter in het nastukje zou laten op treden. «Als ik geweten had dat er een na- stukje zou worden gegeven,* zeide Ulla verrast, «dan „Maar, kind, viel de mama glimlachend in «jou genre ligt tooh heel niet in het komieke. De schikking is zoo uit muntend, dat er heel niets op aan te merken valt.... Wanneer zal de eerste repetitie zijn, mevrouw Gerstenberg? En waar?* «Morgenavond bij mij, als ik verzoeken

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1