Gemengd Nieuws. Provinciale Staten Zeeland. van e. k. naar het Groothertogdom Hessen j begeven, ten einde aldaar een aantal j lokgeiten en -bokken van het Zwitser- sche Saanenras aan te koopen. Zooals bekend is, staat de fokkerij van dit geitenras in Hessen op hoogen trap, terwijl de te betalen prijzen en verdere kosten aanmerkelijk lager zijn dan bij aankoop in Zwitserland. In geen geval zal de prijs van een volwassen geit of bok, alle onkosten inbegrepen, j 45.— te boven gaan. Met het oog op den tijd van het jaar, waarin de aankoop plaats heeft, kan voor het drachtig zyn der geiten niet worden ingestaan. Ook op deze reis zullen genoemde heeren op verzoek van de Directie van den Landbouw worden bügestaan door de Hessische Kamer van Landbouw. Landbouwvereenigingen of particu liere personen, welke fokgeiten wen- schen in te voeren, kunnen zich vóór 15 Augustus wenden tot den heer J. Zuurbier te Alkmaar (prov. Noord holland). AXEL, 15 Juli 1910 In de Woensdagavond gehouden ver gadering van het bestuur der vereeni- ging Floralia alhier is besloten binnen korten tijd, vermoedelijk 31 Augustus, eene tentoonstelling te houden van de uitgereikte planten. Er zijn aan 25 personen ieder 6 stuks uitgereikt, n.l. 2 geraniums. 2 knol- en 2 bladbegonia's. Naar wij vernemen zijn niet alle kweekers of kweeksters even gelukkig geweest, daar eenige plantjes b\j som migen zijn doodgegaan, dit mag even wel niet ontmoedigen. Op deze tentoon stelling kan ook ingezonden worden door de leden fruit en groenten en door ieder mag ter opluistering mooie planten en dergelijke worden ingebracht. Ook zal er gelegenheid zijn voor het inzenden van voorwerpen in vrijen tijd of zoo genaamde ledige uren vervaardigd, laten we zeggen een kleine huisvlijt- tentoonstelling voor inwoners onzer gemeente. Prijzen voor een en ander zullen worden uitgeloofd. Dit alles moet echter nog geregeld worden. We wenschen Floralia goed succes toe. Door Burgemeester en Wethouders alhier is bepaald dat de verkiezing van een lid van den Raad zal worden ge houden op Dinsdag 30 Aug. e. k. Wanneer de uitslag der te houden verkiezing eene stemming en eene her stemming mocht vorderen, zullen deze plaats hebben op Dinsdag 6 en Donder dag 15 Sept. 1910. In de Woensdag gehouden open bare vergadering van den Raad van State, afd. voor de geschillen van be stuur, is mededeeling gedaan van eenige Koninklijke besluiten, houdende o. m. de volgende beslissing Naar aanleiding van het beroep van den commissaris der Koningin in Zee land, tegen het besluit van Ged. Staten dier provincie, genomen op het verzoek om rijkssubsidie voor de bijzondere lagere school in den Verlorenhoek, voorheen Armendijk, te Axel, van het R.-K. kerkbestuur aldaar, is alsnog ver klaard, dat dat bestuur over 1909 geen aanspraak op rijkssubsidie kan maken wegens het niet tijdig vervuld zijn van een vacature van onderwijzer aan ge noemde school. Door onachtzaamheid van den be stuurder kwam Dinsdagavond te Water landkerkje een spelend kind onder het wiel eener tilbury, waardoor het aan een been gekwetst werd. De politie maakte na onderzoek tegen den bestuurder proces verbaal op. M. Crt. In de week van 6 tot en met 12 Juli kwamen in Zeeland vijf gevallen van besmettelijke ziekte voor en wel een geval van roodvonk te Oostkapelle en vier gevallen van diphtheritis, nl. een te Breskens, een te Hulst, een te Koudekerke en een te Westdorpe. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 17 Juli 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Bed. H. Avondmaal). Nam. 2 ure Ds. J.V T. Hugenholtz. (Dankzegging). Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma. Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Van Setten Nam. 2 ure Ds. Van Setten (van Berg-Ambacht). Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Een looper van de Incassobank te Amsterdam, Th., die Dinsdagmorgen het kantoor verliet om wissels en quitanties te incasseeren, was des middags op den gewonen tijd niet teruggekeerd. Bij de politie werd hiervan aangifte gedaan. Hij had een bedrag van 6000 a 7000 bij zich. De man is 56 jaar oud, is gehuwd en vader van 4 kinderen. Woensdag is hij te Rotterdam door de politie gearresteerd. Het grootste deel van de quitanties had hij nog niet ontvangen en een bedrag van 200 werd bij zyne aanhouding op. hem be vonden daarvan had hij slechts 2 verteerd. Naar men vermoedt, heeft hij, daar hij zich nog al eens te buiten ging aan sterken drank, in een roes gehandeld en zou dus niet het voornemen gehad hebben zich het op hem bevonden geld toe te eigenen. Daarbij komt, dat de man vrij goed gesitueerd was15 salaris en 8 militair pensioen had. De mogelijkheid bestaat, dat onder deze omstandigheden tegen hem geen ver volging zal worden ingesteld, teminder, daar de directie der bank in geen geval vervolging verlangt. Woensdag is te Geertruidenberg tengevolge van het omvallen van een petroleum-kookstel het café, bewoond door J. de Jong, geheel afgebrand. Terwijl het ll-jarig zoontje van den brievengaarder van Rijswijk (gem. Maurik) Woensdagmiddag boven op een voer hooi langs een moerassige sloot reed, kantelde de wagenhet knaapje kwam in de sloot terecht en werd door het hooi bedolven. Toen het hooi was weggeruimd bleek de knaap overleden. Voor enkele weken viel zooals door ons is gemeld een vrij net gekleed man te Nijkerk bewusteloos neer. De ongelukkige werd opgenomen en verzorgd, tot hij na eenige dagen weder hersteld verder kou trekken. Nu is gebleken dat de geheele scène niets anders was dan een goed gespeelde comedie. Dokter, politie, pleegzuster, geestelijke, publiek en pers, allen zijn de dupe geworden van een sluwen bedrieger, H. K. Brandsen, die te Vianen hetzelfde spel heeft gespeeld. Het onderzoek der politie heeft het bedrog aan het licht gebracht. Berooving. In het hotel Stein te 's-Gravenhage had een boer uit Duitsch-West-Afrika intrek genomen, na in Duitschland bij eene bankinstelling, waar hij zijn geld had staan, een bedrag van 24,000 mark te hebben opgenomen, teneinde daarvan in Afrika grond te kunnen koopen. De hotelconducteur van genoemd hotel, die bemerkt had, dat de Duitscher een groot bedrag aan geld bij zich droeg, wist zich bij hem in te dringen en te zamen werd toen een flink glas ge dronken. Toen de logeergast eenigszins onder Iden. invloed van den gebruikten drank geraakte, bracht de hotelconducteur hem in aanraking met eene Duitsche vrouw, met welke vrouw de conducteur samenleefde. Het drietal ging daarop voort met drinken, met het gevolg, dat de Duit scher zwaar beschonken werd. De vrouw begaf zich met den be schonken man naar een kamer in het hotel en bleef daar den ganschen nacht bij hem. De hotelconducteur vroeg en ver kreeg van den eigenaar toestemming, de nacht in het hotel door te brengen. Des ochtends ten 6 uur is hij met de Duitsche vrouw, naar hunne gemeen schappelijke woning gegaan en daarna is hij spoorloos verdwenen. De Duit sche boer werd eerst des middags uit zijn roes wakker en bemerkte toen, dat hij bestolen was. De binnenzak van zijn jas was open gescheurd en zijne portefeuille, waarin de 24,000 mark aan bankpapier waren geborgen op eene wijze dat zij niet gemakkelijk te vinden waren, aan de achterzijde opengesneden. Van het geld was niets meer te vinden. Toen de politie van de berooving werd in kennis gesteld, spoorde zij de vrouw op, in wier bezit nog een biljet van 100 mark werd gevonden. Zij beweerde echter, 4R van den bestolene te hebben gekregen, doch deze ontkent zulks ten stelligste. De vrouw is ter beschikking der justitie gesteld en in het huis van be waring opgesloten. De hotelconducteur, die er waarschijn lijk met de 24,000 mark van door is, heeft men echter, trots de terstond met groote ijver ingestelde nasporingen, nog niet gevonden. N. R. Ct. Weer een luchtvaartongeluk. De bestuurbare ballon Eibslöh is nabij ^abscheid van een aanzienlijke hoogte neergestortalle 5 reizigers zijn gedood De lijken van de omgekomenen zijn vreeSelijk verminkt. De gondel is geheel vernield. De motor was diep in den grond gedrongen. De Frbslöh steeg bij mistig weer op Het zocht dadelijk de hoogte om boven den nevel uit te komen. Niet lang na het opvaren is het ongeluk gebeurd Men vermoedt, dat de barst in het om hulsel veroorzaakt is, doordat het lucht schip uit den nevel in het zonlicht kwam, en het gas zich toen heeft uitgezet en het omhulsel verscheurd. Daarna, vermoedt men, heeft zich knalgas ge vormd en is dit ontploft. Men heeft dan ook twee ontploffingen gehoord eerst een zwakke en toen een harde Aan den motor heeft het niet gelegen, zegt men, want die "&ing nog onder hel vallen. De dokters zeiden dat bij de vijf mannen de dood onmiddellijk moet geweest zijn. Juffrouw Bou vette, die terechtstond wegens vergiftiging van den Franschen zanger Godard, welke was verbonden aan de Parijsche opera, is veroordeeld tot levenslange dwangarbeid en schade vergoeding van 10.000 frank aan de Weduwe Godard. Tot op het laatst heeft zij ontkend iets met de misdaad te maken te hebben, doch alles getuigde tegen haar. Een landeigenaar te Lichtenrade (Berlijn) wien in dreigbrieven was be volen in een conservenbus, die op een bepaalde plaats in den grond was ver borgen, 3000 Mk. te leggen, werd, toen hij de bus aanraakte, tengevolge van een hevige ontploffing zwaar gekwetst. Blijkbaar is de aanslag niet het werk van één persoon. Men heeft in de twee dreigbrieven, die Kraatz heeft gekregen, en de adressen de hand van twee mannen en een vrouw meenen te herkennen. Bovendien moet het helsche werktuig door meer dan één persoon zyn samengesteld. Men heeft op de plaats, waar de bom gesprongen is, in den grond een getimmerte ge vonden, verder een revolver, waarvan de trekker met een touw aan het groenteblik was verbonden. Toen Kraatz het blik uit den grond haali ging het pistool af en deed het schit katoen, dat gebruikt is ontploffen Kraatz was uit nieuwsgierigheid ga kijken, of zijn brief uit het blik v genomen. Men had het hem afgeradi maar hij ging toch. Hij zegt, dat den grond versch omwoeld had i vonden. Tot 's nachts 2 uur haddi politieagenten op den uitkijk gelege maar niets gezien. Na hun vertr moeten de misdadigers dan gekom zijn. Als Kraatz zich niet vergist heel en het helsche werktuig al eerder kla is geweest. Subsidie Ambachtsschol e Na de verkiezing van dhr. W. Hoi tot lid der Eerste Kamer (zieBinnenlan was Dinsdag o. m. aan de orde e voorstel van Ged. Staten om aan Vereeniging Ambachtsschool voor Huk Omstreken voor een tijdvak van 5 jan een subsidie te verleenen van 1 per leerling per jaar, onder voorwaan dat gedurende dat tijdvak door de j meente Hulst en andere gemeentel vereenigingen en particulieren totale bijdrage wordt verleend vi minstens 1000 per jaar, waartoe we besloten. Aan de Vakteekenschool aldaar zal ei jaarlijksche subsidie worden toegestai van 215 voor 5 jaren, indien door gemeente Hulst en andere gemeent en particulieren minstens f 405 p jaar worde bijgedragen. liet voorstel van Ged. Staten om a het bestuur der Christelijke werkliedt vereeniging te Neuzen ten behoe van zijn vakteekenschool voor hetjai 1911 een subsidie uit de provinci» fondsen te verleenen tot een bedt van 100, onder voorwaarde dat da de' gemeente Neuzen ten minste en door vereenigingen ot personen minste 100 worde bijgedragen, wot zonder hoofdelijke stemming goedj keurd. Aan Th. Weemaes te Clinge wor gedurende den tijd van drie jan ingaande 1 Januari 1911, voor zi wagendienst tusschen Hulst en Nieui Namen (gemeente Clinge) een subsid verleend van 70 per jaar. Crediet voor verbeterin paardenfokker ij. 's Middags was aan de orde het voo stel van Ged. Staten om aan de Me schappij tot bevordering van landb. en veel Zeeland voor de jaren 1911 en '12 crediet te openen tot bevordering aanmoediging van de verbetering .4 paardenfokkerij in dit gewest, tot maximum van j 3550 'sjaars. Breedvoerig werd dit punt besprokf We ontleenen daarvan het volgen aan de Midd. Crt. Door een lid werd de wensch uitg sproken, dat de aanboudingsbijdragi over de verschillende keuringsdistricH zullen worden verdeeld en toegeket Hij is van oordeel dat te veel uit oog verloren wordt, dat de aanhouding bijdragen, zijn tot verbetering van paardenras en geen bekroningen 1 de beste paarden. Ook in Walchere Zuid- en Noord-Beveland en Tholi zijn eveneens goede paarden, die i wel in aanmerking kunnen komen vo eene aanhoudingsbijdrage. Gaarnes spreker, dat het zoo geregeld werd.d niet, zooals nu geschiedt bijna alle b dragen aan het 4e en 5e district wordl toegekend. Vele leden sloten zich hierbij aa opmerkende, dat, waar het duideljjk: dat men er de voorkeur aan geeft, ai de zware Belgische paarden een bijdra toe te kennen, in andere districten zich terugtrekt om aanbiedingen te doei Van de zijde van Ged. Staten wei opgemerkt, dat het reglement door Maatschappij van landbouw wordt o| gemaakt.

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2