No. 31. Zaterdag 16 Juli 1910. 26e Jaarj?. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. F. DIELEMAN. Buitenland. FEUILLETON. Eet vermiste kleinood. Binnenland. Landbouw. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. FRANKRIJK. Na de gasten uit Bulgarije juichen de Parijzenaars thans den jongen koning van België en koningin Elizabeth toe. Dinsdag is het koninklijk paar te Parijs aangekomen en de ontvangst is, ook van de zijde der Parijsche bevolking, allerhartelijkst geweest. ENGELAND. De stad Campbellton in Nieuw- Brunswijk is, volgens een telegram uit Halifax in Nieuw-Schotland, geheel verbrand. Banken, kerken, een zieken huis en een schouwburg zijn o. a. in de asch gelegd. Er zijn 4000 menschen dakloos. De schade wordt op twee millioen dollar geschat. Een stad van 4000 inwoners met banken, een ziekenhuis en een schouw burg is zeker even on-Europeesch, als dat men een heele stad met dat alles en nog kerken daarbij voor vijf millioen gulden kan bouwen, de inboedel mee gerekend. AMERIKA. De hitte in het Oosten der Vereenigde Staten houdt aan. Maandag waren er te New York 11, te Philadelphia 8 en te Harrisburg drie sterfgevallen, die aan de overmatige warmte worden toegeschreven. Johnson, de overwinnaar van den bokswedstrijd van Reno, zou Maandag te New-York komen, en een talrijke schaar negers, naar schatting ongeveer >Je kunt toch niet loochenen, Jürgen,* teide Lepsius, hem de hand reikend, >dat ik neen neen, je moet mij laten uitspreken, dat ik zonder jou er slecht aan toe zou zijn geweest. Van eene academische studie zou geen sprake kunnen zijn. En jij zelf hebt als officier zoo bescheiden geleefd en je zoo weinig veroorloofd »Zeg eens, man ben je van plan uiijne biographie te gaan schrijven ▼iel Saldorf half lachend, half geërgerd in. »Neen. Maar ik wil het geval eens toelichten.Wat heb je anders gedaan, dan je voor moeder en mij opofferen Spreek toch niet tegen Het is het laatste woord van onze lieve moeder >Zoo Dan weten we 't nu en dan kunnen wij dus over iets anders praten... Ik heb en dit moet ik mijne over ledene vrouw tot hare eer nageven - ik heb dat olfer in idealen zin niet ge roeid. Eene bravere en betere vrouw ïal je bezwaarlijk kunnen vinden.* Hij verzweeg zyne knagende ontevre denheid naast die leelijke en onbeminde vrouw, die hem vaak den rijkdom had doen verwenschen, welken zij deemoedig 10.000, wachtte den bokser op aan het station. De trein, waarmede hij moest aankomen, had vijf uren vertraging, maar de negers wachtten geduldig eu vroolijk. Toen de trein aankwam, werd den bokser een luidruchtige ovatie gebracht eu deze wgf d nog eens herhaald, nadat hij het hotel had bereikt, dat te zijner eere met bloemen en kransen versierd was. Een orkest speelde daarbij allerlei negerliedjes. CHINA. Er is hevig gevochten tusschen Por- tugeezen en Chineezen, de laatsten vermoedelijk zeeroovers, op het eiland Colo wan in de nabijheid van Macao. Volgens de eerst ingekomen berichten zouden de Portugeezen de overhand hebben behouden en een doode en één gewonde hebben gekregen, terwijl aan de Chineezen zware verliezen zouden zijn toegebracht. Maar, naar luid van de later inge komen tijdingen, hebben de Chineezen den militairen post der Portugeezen bestormd en veroverd. De beschieting met kanonnen duurt voort. Over de eilanden Tripa en Colowan is de krijgs wet afgekondigd. EERSTE KAMER. De uitslag der gehouden stemmingen voor leden van de Eerste Kamer voor de verschillende provinciën is als volgt aan zijne voeten legde. Hij verzweeg den strijd tussehen zijn plichtsgevoel en zijne uatuur, welke laatste hem de over winning zoo bitter had gemaakt. Hij verzweeg den steenigen bodem van zijn huwelijksleven, op welken geen straaltje van licht of warmte ooit was gevallen. »Ik heb Karolina betreurd,* voer hij peinzend voortMaar nu genoeg daar van Ik wou je een voorstel doen, Richard. Je behoeft het niet aan te nemen, wanneer het je tegen de borst stuit, en je behoeft iu dat geval ook geen rekenschap van je weigering te geven. Het is mijnerzijds enkel een wensch, om welken ik in hoofdzaak hierheen ben gekomen.* »Wel, daarom alleeo vindt je wensch mijne beide ooren open viel Lepsius met broederlijke warmte in. »Laat hooren >Nu dan voor ongeveer twee maanden is de laatste Saldorf afgezien van mijn eigen persoon gestorven. Ons oude geslacht staat nog maar op twee beenen namelijk op de mijne. Het is dus hard op weg om uit te sterven »Nu nu dat ligt toch maar »Met je verlof dat is een heel ander kapittel, dat buiten debat moet blijven Hij wilde niet zeggen dat .zijn treurig huwelijk hem van verdere pogingen om langs dien weg zijn geluk te zoeken, voor goed had afgeschrikt. Zeeland Herkozen W. Hovy (a.-r.) met 27 van de 42 steramen, waaronder ook 10 blanco. Noord-BrabantHerkozen W. Mer- kelbach (k.) en Jhr. v. d. Does de Willebois (k.). LimburgHerkozen Jhr. mr. v. d. Maesen de Sombreff (k.). Gelderland Herkozen baron Schim- melpenninck v. d. Oye van Hoevelaken (c.-h.) en mr. v. Basten Batenburg (k.). Zuid-HollandIn plaats van baron Van Heeckeren van Keil (a.-r.) gekozen J. C. de Marez Oyensin plaats van den heer Von Piseune (k.) E. A. F. van der Kun en herkozen dr. P. J. F. Vermeulen (k.). Noord-HollandHerkozen Jhr. mr. Roëll (1.), mr. W. F. van Leeuwen (l.) en gekozen K. Boer (1.). UtrechtHerkozen Jhr. Bosch v. Drakestein (k.). FrieslandGekozen P. Lely (1.). Groningen Herkozen R. P. Doyes (1.). Drenthe Herkozen mr. E. Pelink (.1). OverijselGekozen R. Th. baron van Palland in plaats van Stork. Nationale tentoonstelling voor huisvlijt. De Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt te Scheveningen is geopend. De opening was feestelijk en gat tege lijkertijd blijk van de hooge beteekenis, welke aan deze Tentoonstelling mag worden toegekend. Minister Talma hield een voortreffelijke openingsrede en liet niet na daarin op de meest gelukkige wijze in het licht te stellen de beteekenis, welke in zoo menigerlei opzicht van de huisvlijt uitgaat, welke »Onder deze omstandigheden,* hernam hij, zijne hand op Richard's schouder leggend, »moest wel de wensch in mij opkomen, het uitsterven van mynen naam te verhoeden, door jou, die immers de helft vau hetzelfde bloed als het mijne iu de aderen hebt.* »Je bedoelt »Ik heb mij reeds de zekerheid ver schaft, dat wij op geen zwarigheden zouden stuiten, indien je besluiten kon den naam Saldorf aan te nemen, of hem aan je eigen naam toe te voegen, wat op hetzelfde neerkomt. Denk daareeus over, Richard. Want, afgezien nog van mijn wensch, kan deze stap je op je levensweg nooit tot schade, maar veeleer tot voordeel zijn. Ik ben, als je dat verlangt, ook volgaarne bereid, je toe lage te verhoogen, voor zooveel je dat in de toekomst nooiig dunkt.... Dus, dit was nu het zakelijke, waarvoor ik hier ben. En schenk nu nog mijn glas eens vol.* Lepsius greep werktuigelijk de flesch en vulde ziju broeders wijnglas. Wat bij daar had gehoord deed hem suize bollen van verrassing. Immers om zijnen burgerlijken naam wilden de Rittweg's hem niet als schoonzoon. Kon hij nu met een >von« voor den dag komen en tevens met de benoodigde geldmiddelen, dan scheen elk bezwaar te zijn opge heven. Hij sprong op en liep in de kamer zij sociaal, economisch en ethisch in haar programma voeren kan. De rondgang der gasten bij de opening deed reeds onmiddellijk zien hoeveel zorg aan deze tentoonstelling is besteed en met hoeveel voldoening de organi- sateurs op hunnen thans voltooiden arbeid mogen terugzien. Het ontbrak dan ook den eersten dag niet aan bewondering voor het vele, dat daar uit alle deelen des lands bijeen is ge bracht en dat wel het beste bewijs is voor de groote kunstvaardigheid en het werkelijk innerlijk gevoel en smaak, dat by ons volk in het algemeen nog wordt aangetroffen. Kosten van liet Regentschap. Ds StaaUcourant bevat de wet van 23 Mei 1910, tot bepaling van de som, die op het jaarlijksch inkomen van de Kroon zal worden genomen, voor de kosten van het regentschap, voor het geval van minderjarigheid van den troonopvolger op het tijdstip zyner troonsbestijging. De op het jaarlijksch inkomen der Kroon gedurende minderjarigheid van den troonopvolger te nemen som, voor het regentschap, is bepaald op f 175,000. Invoer van Zwitsersche fokgeiten. Evenals in de voorgaande jaren zullen de heeren J. Zuurbier te Alkmaar en R. Visser te Berkhout, zich in het laatst van de maand Augustus of in het begin van de maand September heen en weer. Daarbij viel zijn blik op het mannelijke schoone, rustig afwach tende gelaat van zijnen broeder, -en eene grondige verachting tegen dien vrou.welijken geldzak met het geblankette gezicht, tegen Charlotte Kleber, joeg hem het bloed naar het voorhoofd.... Dezen man begeerde die vrouw voor zich De voorstelling van zoo iets alleen reeds deed hem trillen van ergernis Hoe hij deze vrouw haatteHoe hy den flonkerenden opschik haatte, waar mede zij behangen was, en die nu reeds zulk een onmetelijk leed veroorzaakt had ja, op dit oogenblik ook een slag boom stelde tusschen hem en zijnen broeder, aan wien hij niets vertellen kon en wilde, noch van zijne liefde voor Renate, noch van de wijze waarop hij haar verlaten had. Dit gemis aan openhartigheid bezwaar de hem. En nog iets anders, dat hij verzweeg, omdat zijn trots er tegen in verzet kwam, namelijk, dat de familie Rittweg hem versmaadde als schoonzoon. Het een en het ander drukte hem neer. En hij dacht na.... Daar hij toch niets liever verlaagde, dan mat het verleden te breken en alles wat daarin lag te vergeten, zoo bestond er geen betere weg, dan met een uitwendig middel te beginnen en daardoor zichzelf in den waan te helpen, een ander mensch ge worden te zyn. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1