k, IV». 30 Woensdag 13 Juli 1910. 20e Jaur£. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN. Buitenland. FEUILLETON. Het vermiste kleinood. uile Ziel AXELSCHE COURANT. D>t blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DUITSCHLAND. De Kölnische Zeitung kreeg een telegram uit Ahrweiler, meldende dat het bericht over hoogwater in het Ahrdal en den schrik van bevolking en vreemdelingen een verzinsel is. Een telegram uit Altenahr zegt, dat het nieuwe gevaar voor hoogwater, dat Donderdag het Ahrdal bedreigde, thans verdwenen kon geacht worden. De rivier was 's nachts sterk gevallen en het water stond niet buitengewoon hoog meer. Alle noodbruggen hadden zich goed gehouden. Met grooten ijver wordt er gewerkt aan het herstel van de schade, die de overstrooming van eenige weken geleden heeft aangericht. FRANKRIJK. De Seine is de laatste dagen weer vrij aanzienlijk gestegen. De stoom bootjes en schepen varen nog, maar toch ziet de rivier er weder boosaardig uit. De berichten uit de omstreken en uit de provincie zijn ook niet zeer ge ruststellend. De Marne onder andere bljjft ook stijgen. Verscheiden député's van het Seine- departement begaven zich naar het ministerie van binnenlandsche zaken om te vragen welke maatregelen ge nomen waren. De heer Briand heeft hen mededeeling gedaan van de maat regelen, die voorgeschreven waren om zooveel mogelijk verweer te bieden, wanneer de stijging ernstigen voortgang mocht hebben. Haar fijne gezichtje veranderde van uitdrukking. »Ei ei F U kent dus uzelf? Ik wou dat ik 't ook kon zeggen Ach, ik weet zelf nooit wat ik eigenlijk wil. Dan wen8ch ik dit, dan wensch ik dat en het loopt mij alles als water door de vingers.* »Dat getuigt van een tevreden ge moed,* zeide hij, meer en meer reeds onder de bekoring harer pikante persoon lijkheid. Zij lachte luid. »Wat een idee 1 U verslijt mij wel voor een gansje of een baby F Een tevreden gemoed Vertoon u mij toch eens iemand, die werkelijk tevreden is! Op u zelf zou u zeker toch niet kunnen wijzen »Neen,* zeide hij snel. »En u weet ook waarom*. »Och,* viel zy glimlachend in »ik ben zoo dom Ik weet heelemaal niets, dan dat ik wel graag nog eens een tourtje dansen wou. Hij stond op en legde den arm om hare leest. Hare oogen flonkerden, haar gladde schouder blonk, de bruine lokjes fladderden om haar gladde voorhoofd en fijne oortjes. De Petit Temps maakt het rapport van de commissie der overstroomingen openbaar. „Dè noodlottige gevolgen van het niet ageeren na de rampen van het verleden moeten een heilzame waar schuwing zijn", zoo zegt de heer Picard aan het slot van het rapport. ENGELAND. In Engeland zijn er nu stemmen uit de kringen van mijningenieurs opge gaan, die afraden om naar het goudveld bij Stewart in Engelsch-Columbië te gaan. Men acht de berichten over den rijkdom van den goudader sterk over dreven, en herinnert er aan, dat in die afgelegen streek de prijzen der levensmiddelen onzinnig hoog zijn en het klimaat het werken in de open lucht voor 't grootste deel van het jaar belet. In den Indischeir Oceaan, op een elfhonderd kilometer ten Zuidwesten van Java, liggen de Kokoseilanden, een groep van een twintig koraalrifeilanden. In 1825 landde daar een Schot met name Clunies Ross. De eilanden waren door geen mogendheid bezet, en hij vatte het plan op om ze te kokmiseeren. Hij keerde naar Schotland terug en kwam in 1827 met een troepje kolonisten op de eilanden aan. In 1854 stierf Ross, die er het bestuur over had ge voerd, en zijn zoon volgde hem op. Toen deze in 1871 overleed, werd ook hij door een zoon opgevolgd, met name George Clunies Ross, In 1886 werden de Kokoseilanden bij de Engelsche kolonie der Straits En in Lepeius rees een hartstochte lijke wil om deze nukkige schoone te temmen, haar te dwingen om de zijne te worden Maar daarginds op den divan zat de mama, zoo stijf als een zoutpilaar, met haar langgesteelde lorg net voor de oogen. En tegen den wand leunde de papa, met den knijper op den neus en eene vooruitgestoken onderlip. En Ulla's hand lag in de zijne als een stuk bordpapier. Toen kroop ook hem iets kouds over het hart. Heel het gedoe van dit meisje met hem en van hem zelf met dit meisje walgde hem eensklaps. Hij nam uit den bloemenstandaard een tuiltje meiklokjes en violetten. Hij bood dit echter niet aan Ulla, maar ging het aan een lieve blondine brengen, die aan het andere einde der zaal hem met hartklop pen zag naderen. En toen hij naar zijne plaats terug keerde en Ulla met bloemen en linten beladen zag, boog hij even voor haar en zeide: »Eere wie eere toekomt!* »Sedert wanneer bent u zoo sterk in spreekwoorden vroeg zy vinnig, met trillende lippen en toornig flikkerende oogen. »Sedert ik het voorrecht heb van u te kennen,* antwoordde hij kalm. »Dat is werkelijk laat genoeg Ik vind dat Felix tot in eeuwigheid weg blijft.* Lepsius beet zich op de lip. »Het Settlements getrokken, maar Ross kon, evenals zijn vader en grootvader on beperkt heerscher over het eilandenryk blijven. Hij was echter een zacht aardig dwingeland over de inboorlingen, die Maleiers zijn. En volgens de ver halen zijn onzedelijkheid, dobbelzucht, drankzucht en amfioenschuiven onbe kende dingen op de eilanden. Ook is er geen bigamie, wel echtscheiding bij wangedrag van een der echtelieden. De dynastie der Rossen is echter een vijand van het onderwijs. Dat deugt voor de inboorlingen tot niets en zou maar oproerige gevoelens en verkeerde gedachten bij hen opwekken. Ze leert ze veel liever timmeren, smeden, booten bouwen en dergelyk nuttig werk. Toen in 1902 een regeerings vaartuig de eilanden aandeed, bleken er op school maar drie leerlingen te zijn kinderen van het blanke ras vermoedelijk en de bevolking telde toen 628 zielen. Het hoofdvoortbrengsel van de eilanden zijn kokosnoten, waaruit voornamelijk copra wordt gemaakt. Er zijn geen belastingen. Het ruilmiddel is een stuk perkament met de handteekening van den regeerenden Ross. De Kokos-gulden heeft ongeveer de waarde van vijf zesden van onzen gulden. Elke man die trouwt krijgt een huis met tuin en een bunder grond. Onlangs werd koning Ross ziek. Hij ging genezing zoeken in Engeland en nu is hij, 68 jaar oud, te Ventnor op het eiland Wight overleden. Zijn lijk zal naar de Kokoseilanden werden overgebracht. Hij laat er een talrijk kroost na. spijt mij, dat myne conversatie u niet kon boeien. Ik zal nooit weer »Stil toch viel zij bits in en toch met een glimlachje. »Wie zegt er nu zulke banaliteiten !c De laatste wals was afgedanstde muzikanten pakten in. Gastheer en gast vrouw verademden. Nu nog de koffie rondgediend en dan rust. Lepsius giug in de heerenkamer. Daar vertelde lachend de generaal Von Buchter een avontuur van zijne vrouw in een juwelierswiukel. Door eene be weging met den arm was eenejuweelen broche, die op de toonbank lag, aan hare mouw blijven hangen, en dit stukje, dat de handigste escamoteur haar niet zou hebben kunnen verbeteren, was eerst later door den winkelier ontdekt, tot hare niet geringe beschaming. Welstaans halve had zij toen de broche wel moeten koopen. »Wat u de schoonste gelegenheid bood, generaal*, schertste de president, *om mevrouw nog aan grootmoedigheid te overtreffen en haar de broche present te doen*. »Geen kwestie van*, lachte de generaal. »Zulke grootmoedigheden liggen niet in mijn aard Lepsius voelde eene beklemming op zijne borst.Reoate Was dan die herinnering altijd nog niet dood in hem F Kwelde hem nog altijd zijn ge weten Moest hij voor zichzelf beken- BELG1Ê. De Maas en hare by rivieren zwellen onophoudelijk en op de Maas en op de Saraber heeft men maatregels van veiligheid moeten nemen. De Semois en de Lesse wassen even eens altijd voort en de oogst, vooral de hooioogst mag als verloren worden beschouwd. OOSTENRIJK HONGARIJE. Onder verdenking van zich aan anarchistische propaganda schuldig ge maakt te hebben, zijn Vrijdag eenige te Boedapest wonende Russen in hech tenis genomen. Een ervan, een zekere Beresua, zou betrekkingen hebben on derhouden met den anarchistischen student die pas den mislukten aanslag pleegde op den gouverneur van Bosnië. De arrestatie is geschied op grond van de aangifte van een bekenden agent provocateur, met name Braginski. De in hechtenis genomen Russen zeggen, dat ze volkomen onschuldig zijn en dat Braginski gebruik heeft gemaakt van valsche stukken. AMERIKA. Drie-en-zeventigduizend arbeiders in het mantelvak zoo mannen als vrouwen hebben te New York ge staakt. Zij beklagen zich over lang- durigen werktijd, het harde werken dat zij moeten doen en de onhygiënische toestanden waaronder zij arbeiden. Hun actie heeft de werkgevers in het mantel vak verrast; dezen dachten niet, dat er onder de werkers en werksters te dezer zake zooveel eensgezindheid zou bestaan. nen dat zijn geflirt met Ulla von Rittweg toch slechts een verdoovingsdrank voor hem was, die wel zoet smaakte, maar toch den dorst niet leschte F Hij praatte nog wat met een paar heeren, dronk zijn kopje koffie leeg en keerde in de danszaal terug. Mevrouw Rittweg, onder den kroon luchter staande, was juist bezig aan het jonge manvolk met eene gracieuse hoofd beweging zijn congé te geven. Toen Lepsius naar Ulla wilde gaan, kwam juist Felix von Rittweg denzelfden kant op. »Mag ik unaarmijnezusterbegeleiden?* vroeg hij. »Als u dat genoegen doet ant woordde Lepsius koel, hoewel 't in hem begon te koken. Ulla zag hen beiden komen en trad hun tegemoet. Oogenschijnlijk wachtte zij er op, dat haar broeder zich zou ver wijderen. Maar toen de luitenant onbe wegelijk als op de wacht bleef staan, knikte Lepsius haar slechts vluchtig een groet toe en maakte zich uit de voeten. Diep verademend trad hij naar buiten in den kouden nevel, die nog steeds niet was opgetrokken en alles in grauw wik kelde. Het geraas der rijtuigen kwam slechts gedempt door den taaien mist, die de lantarenlichten slechts als rossig gele stipjes nog schemeren liet. Geen windje streek er over de natte daken. Het was als eene zware, wollige wade,

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1