Ao. 28. W oensdag 6 Juli 1910. 26e Jaarj;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM AN. De fabricatie van het Steenkolengas. FEUILLETON. Hst vsrmiste klsinood. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 Centfranco per post 60 Cent. Voor België 70 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De naam Steenkolengas" duidt reeds aan, dat de grondstof bij de bereiding van het ons zoo nuttige gas, steenkolen zijn. Doch niet alle steenkolen zijn geschikt voor de gasfabricatie, o neen. Laat ons een weinig vooruitloopen, en zien wat de hootdbestanddeelen van het steenkolengas zijn. Zuiver steenkolengas bestaat hoofd zakelijk uitzoogenaamde koolwater stoffen, waterstof en methaan of moe rasgas. De koolwaterstoffen geven aan het gas het lichtgevend vermogen, ergo zullen in de te gebruiken steenkolen elementen moeten gevonden worden, waaruit bovengenoemde lichtgevende bestand- deeleu opgebouwd kunnen worden. Welnu, in de zoogenaamde „gaskolen" treffen we deze elementen aan. Gas kolen bestaan uitkoolstof, waterstof, stikstof, zwavel, zuurstof en asch. Een deel der waterstof verbindt zich bij verhitting der kolen met de zuurstof tot water, terwijl een ander gedeelte zich met de koolstof verbindt en de koolwaterstoffen vormtdit laatste ge deelte waterstot noemt men met een vakterm „disponibele waterstof' Deze disponibele waterstof is juist wat de gasfabrikant noodig heeft, waaruit volgt dat die gaskolen, welke de meeste disponibele waterstof bevatten, het best geschikt zijn voor de gasfabricatie. Men rekent algemeen, dat kolen eerst ge schikt zijn voor gasfabricatie, wanneer zy 4°/0 disponibele waterstof bevatten. «Kijk aaD jouw adres, Ulla, van» zy bekeek vluchtig het toegevoegde naamkaartje, «van ach, van Lepsius De stembuiging was zoo eigenaardig, dat Ulla kleurde. »Wat zou 't wezen, mama?... Het vielliebchen van onlangs Laat eens zien!» Zij scheurde het papier open, en daar vertoonde zich een prachtige ruiker van rozen, bevestigd op een kartou, dat tot opschrift droeg »J'v pense" en een kostbare reisnécessaire bevatte. «Keurig lc zeide mevrouwonverschillig. «Steek een paar van die rozen in je ceintuur. Dat zal goed staan.» «Om hem zich ik weet niet wat te laten verbeelden 1» riep Ulla, den ruiker tamelijk onzacht op de tafel smijtend. «Wie zeventien jaar oud is, mama, die doet nog zulke domheden. Maar ik ben Goddank al twintig Zij dacht er aan hoe velen harer vroegere kennisjes reeds getrouwd waren r— enkelen zelfs briljant. Zij alleen was nog blijven zitten. De wrevel daarover moest zich telkens weer luchten. «Ik zou wel eens willen weten, mama, hoe lang ik nog als het eeuwige bruids- Laten we thans overgaan tot de eigenlijke fabricatie van het Steen- De kolen worden in, van de lucht afgesloten ruimten, „retorten" genaamd, gloeiend gestookt. Dit proces noemt men „droge destillatie." Door de ont zettende hitte worden de kolen ontleed in een gasvormig gedeelte en een vast gedeelte, „de cokes." Terloops zij opgemerkt, dat de temperatuur in zoo'n retort soms 12001 Celsius bedraagt. Als men nagaat, dat op een warmen zonnedag de thermometer ongeveer 30° aanwijst, kan men zich voorstellen, dat een verblijf i n het retortenhuis eener gasfabriek niet erg aangenaam is. Zooals boven gezegd ontstaat een gasvormig gedeelte bij de verhitting der steenkolen. Dit gas ontwijkt door afvoerpypen en verzamelt zich in een plaatijzeren, gedeeltelijk met water gevuld, reservoir „hydraulic main" ge noemd. In dien heeten toestand (want het gas is pas de retort uit) bevat het gas schadelijke bestanddeelen als teer, ammoniak, zwavelwaterstof etc. Zaak is dus het gas hiervan te be vrijden hoe dit gebeurt zullen we in 't kort bespreken. De teer wordt reeds gedeeltelijk in de hydraulic main afgescheiden. Heet gas heeft namelijk de eigenschap, om wanneer het afgekoeld wordt, de teer los te laten. Om die koeling te bewerkstelligen gaat men als volgt te werk Men heeft groote cylinders gemaakt van «plaatijzer, aan de einden dicht meisje achter anderen zal mogen aan- loopen «Kindlief, wie tegenwoordig geen for tuin heeft en niet den eerste den beste voor lief neemt «Die wordt eene oude vrijster, zooals die lieve nicht Litta met haar mopsgezicht ja ja!» «Van Lepsius is 'tjammer», zeide mevrouw Rittweg, de sjerp van hare dochter verschikkend. «Hoe kan iemand ook Lepsius heeten I» riep Ulla schamper. «Ik bid u me vrouw Lepsius «Papa is zeer over hem tevreden. Maar natuurlijk is 't geen geringe over moed van hem, aan jou te durven denken. Vermogend moet hij wel wezen. Heb je hem by geval ook «Wat, bij geval?» vroeg Ulla, nog bitser dan tevoren. «Ik bedoel hoop gegeven «Hoop gegeven riep Ulla, en de hoogmoedige familietrek teekende zich bijzonder duidelijk om haar mondje. «Ik zeg u toch Mevrouw Lepsius Belachelijk!... Nu, papa zou hem wel den wind van voren geven, als hij om mij kwam En u niet minder mama Dat nu ook die baron Von Lipping niet meer dan zijne vierhonderd mark'smaands heeft. Die zou ons anders beter passen». «Jammer Wat ik in onzen tijd nog het ergerlijkst vind», hernam me- behalve natuurlijk een paar openingen waar het gas in en uit kan stroomen, en wel een opening beneden en een boven. De afkoeling heeft hier plaats door de lucht welke het toestel omringt. Hierin wordt een groot gedeelte teer afgescheiden en hetwelk men door een bijzondere inrichting weg laat stroomen naar een verzamelput. Van deze koeler gaat het gas naar een toestel hetwelk is genaamd „de teerscheider van Pe- louze en Auduin." Dit toestel zorgt er voor, dat de laatste sporen van teer uit het gas verwijderd worden, daar anders de fabrieksleiding verstopt zou raken, ja, in het ergste geval, de gasverbruikers last zouden kunnen krygen van die vettige zwarte zalf. Tot hier zijn we reeds gevorderden hebben gezien hoe we de teer uit het gas gejaagd hebben. Ons rest dus nog, de ammoniak en de zwavelwaterstof te scheiden. Om de ammoniak uit het gas te ver wijderen gebruikt men heel gewoon water. Tot dit doel gaat men te werk op de volgende manier. Een cylinder van ijzer is gevuld met klosjes hout, waarover men water laat loopen. Het gas laat men nu langs deze natte Klosjes strijken', waardoor alle ammoniak door het water wordt opgenomen. Tenslotte blijft alleen de kwa vel waterstot en nog een paar ver bindingen over. Om deze uit het gas te verwijderen maakt men gebruik van zuiverkisten. Dit zijn gewone ijzeren bakken, aan alle kanten gesloten. Alleen 2 openingen waardoor het gas vrouw Von Rittweg, op het vroegere thema terugkomend, «dat is, dat de mannen met geld altoos nog een grooten bruidschat verlangen. Daardoor komt 't, dat dochters uit onze beste huizen, wier vaders hooge ambten bekleeden, bij het onderwijs of zoo iets haar brood moeten gaan verdienen.» «Neen dan nog liever mevrouw Lepsius, als alle betere kansen verkeken zijn!» riep Ulla. Een half uur later waren al de lichten ontstoken, en de president trad in de met bloemen versierde voorkamer, terwijl zijne gemalin en dochter in de danszaal hare gasten verwachtten. Om denzelfden tijd had Richard Lepsius zijn baltoilet voltooid. Hij behoefde nog slechts even naar den spiegel te gaan, om eene witte nagelbloem in zijn knoops gat te steken. Vol spanning zag hij den avond tegemoet; maar toch was zijne stemming evenmin opgewekt als die van den Novembernevel, die daar buiten alles in duisternis en nattigheid wikkelde. Bijna een jaar was er nu verstreken, sedert de jonge man met een knagend zelfverwijt, eu toch verplicht, in zijne tegenwoordige sfeer van werkzaamheid was teruggekeerd. Hij had Renate niet vergeten en toen hij uit Neustadt bericht had ontvaugen van hare moeders over lijden en van Renate's vertrek, van de vruchtelooze huiszoeking en van nog binnen kan komen en uit kan gaan. Bovendien bevindt zich binnen in de kisten of bakken een vloertje van houten latten, hetwelk dient om de zuiver- massa te dragen. Als zuiveringsmassa wordt tegenwoordig algemeen gebruik gemaakt van ijzeraarde. De ouder- wetsche manier van kalk te gebruiken, raakt op den achtergrond. Indien men ijzeraarde gebruikt zooals die in den handel verkrijgbaar is, zou men al heel spoedig last krijgen van verstopping, daar dit materiaal nog al vrij spoedig een bijna ondoor dringbare koek vormt. Wat doet men nu Men gaat de ijzeraarde vermengen met zaagsel, waardoor men een losse poreuse massa krijgt, juist voor ons doel geschikt. De laatste bewerking die het gas onder gaat, geschiedt op de volgende manier De zwavelwaterstof verbindt zich met het ijzer van de massa tot zwavel ij zer terwijl de waterstof zich met een gedeelte zuurstof, hetwelk eveneens in de' zuivermassa aanwezig is, verbindt tot waterhet weinigje cyaan, dat zich in het gas bevindt, vormt met de ijzerdeeltjes cyaanyzer, hetwelk later dient ter bereiding van het welbekende Berlijnsche Blauw. Nu is het gas gereed voor de afleve ring, doch voor dat het de hoofdleiding wordt ingestuurd, passeert het nog een paar toestellen en wel le. de fabrieksmeter of hoofdmeter, welke aanwijst hoeveel kubieke meters gas er gemaakt is 2e. de gashouder, de voorraadschuur van de gasfabriek; andere treurige dingen, toen werd weken lang zijn hart als dichtgesnoerd, zoo vaak hy aan de verlatene dacht. Waar was Renate gebleven -- Zat zij misschien in ellende, in nood Dacht zij nog aan hem En hoe Met iets anders nog dan enkel ver achting Deze laatste vraag, die knaagde aan zijnen trots, kwelde hem 't raakst. Daarom trachtte hij telkens, maar vergeefs, haar van zich af te zetten. Onder dezen innerlijken stryd was het jaar voorbijgegaan. Richard was ernstiger geworden en iu zichzelf gekeerd. Hij zocht verstrooiing en verdooving in zekere philosofische studiën, uit welke hij voorschriften putte van zelfbehoud als hoogsten plicht. In dezen gedrukteu tijd viel het over lijden van den vorigen president, der rechtbank en het optreden van Von Ritt weg in diens plaats. Hoezeer Lepsius tot dusver ook ontoegankelijk was ge bleven voor de bekoring van het vrouwelijke geslacht, welks ideaal hij in Renate be mind had, zoo had toch de capricieuse schoonheid der alom gevierde Ulla von Rittweg over zijne onverschilligheid ge zegevierd. Haar hoogmoedige glimlach, hare flikkerende nervositeit, hare nukkige aanvalligheid of ongenaakbaarheid, dit alles prikkelde en intrigeerde hem buitengewoon. Hij tiachtte haar te na deren, eerst slechts uit nieuwsgierigheid, maar weldra als door eene fatale macht

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 1