FIRMA J. M. W. STOKER, Provinciale Staten van Zeeland. Telegrafisch Weerbericht Advertentiën. BAKKERSZAAK Piano- en Orgelhandel Weaver Orgels. C. W. BOUWMANS, aatoor F. DIELEMAN, Boekhandel, Axel. steeds vochtigheid uitgaat. Zeer vatbaar om getroffen te worden zijn voorts alle metalen vanwege hun zeer groot elec- triciteit geleidend vermogen. Als regel neme men derhalve in acht om bij onweders vóór alles hooge, spitse voorwerpen te mijden en zich verre te houden van boomen, metalen en menschenophoopingen. Heel merk waardig heeft de statistiek aan 't licht gebracht, dat naaldboomen en van het loofhout, de beuk, het zeldzaamst door den bliksem getroffen worden, de eik daarentegen de sterkste aantrekkings kracht op het hemelvuur uitoefent. De wind verhoogt het bliksemgevaar. Meh zal dus verstandig doen, als men met vrouw en kinderen onder weg door onweer overvallen wordt, niet hard te gaan loopen, maar liever zich kalm nat te laten regenen dan door snelle beweging de lucht in beroering te brengen en daardoor het bliksemgevaar te vergrooten. Ook zij men op zijn hoede niet te dicht bij elkaar te loopen of elkaar of de kinderen aan de hand vast te houden: dat geeft slechts aanleiding tot het vormen eener geleiding voor de elec- triciteit. Op straat of op een landweg is men 't veiligst in 't midden tusschen de beide rijen huizen of boomen. In de kamer moet men zich bij onweer niet in de nabijheid der gas- en waterleidingen ophoudenmen blijve ver van de lampen en bade niet tijdens een onweer en telefoneere ook niet. Om de vochtigheid in de kamer te verminderen doet men een raam open een maatregel die alleen dan gevaarlijk is wanneer de wind op het raam staat. Een zenuwachtige aanstaande papa. Zaterdagmiddag werd te Amsterdam de brandweer opgeroepen voor een geval, tot dusverre eenig in de annalen van het corps Eene juffrouw in de Vrolikstraat verkeerde in blyde ver wachting. De jonge echtgenoot hhd zoo iets nog niet meegemaakt en toen het oogenblik daar was, waarop de ooievaar het raam zou komen binnen vliegen, was de „juffrouw" nog niet gekomen om het vrachtje van het beest bij het binnenvliegen aan te nemen. De aanstaande papa was hierdoor zoo verbouwereerd, dat hij alarm maakte en de brandweer spoedig met het noodige materiaal aanwezig was. Dat de officier opkeek en gewoon paf stond, spreekt van zelf. Spoedig kwam af doende hulp. De brandweer vertrok echter, na aanteekening van naam en kwaliteiten van den bewoner der Vrolik straat, die onwillens zijn straat eer aandeed. In het gehucht De Haandrik (Overijsel) is een voer hooi in de Vecht gekanteld. De 16 jarige dochter van den landbouwer, wien het hooi toebe hoorde, zat boven op den wagen, raakte onder het hooi en is gestikt. Voor een paar dagen, zoo vertelt de Nieuwe Qazet, kwam een voerder van een der Brusselscha trams, die des morgens in de vroegte zijn dienst moest hernemen, te laat aan de standplaats, waar hij het tramrijtuig kon aantreffen dat hem ter bestemming moest brengen. Wat te doen Te laat komen voor het hernemen van den dienst wordt streng gestraft. De man wilde te voet naar het depot gaan, ongeveer 4 K.M. ver, toen hij een automobiel zag, ge voerd door een chauffeur dieeen breeden lederen bril droeg. De trambediende, meenende met een gewonen automobiel voerder te doen te hebben, gaf een teeken. De auto stopte. De „chauffeur" vernam wat den trambediende over komen was en liet hem in de auto. Hij zeide dat de auto toch voorbij het depot van de tram moest. Ter bestem ming gekomen, wilde de tramvoerder den vriendelijken chauffeur verzoeken „er eentje mee te pakken", toen deze laatste zijn bril afnam en den man het lachend gelaat van koning Albert toonde l In de zomerzitting dier Staten moet de benoeming plaats hebben van leden van Gedeputeerde Staten tengevolge van de periodieke aftreding van de heeren J. A. van Rompu, M. de Jonge en J. H. Blum, van het lid der Staten, bedoeld bij art. 80 der provinciale wet en van een lid van de Eerste Kamer, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer W. Hovy. Dan komen in behandeling verschil lende voorstellen van Gedep. Staten, waarondertot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den oever vóór de polders Noord, Ser-Lippens en Nieuw-Othene en van de daarachter gelegen zeedijken, met een nader voor stel van Gedeputeerde Staten tot aan houding tot toekenning van subsidie tot een maximum van ƒ2000 'sjaars aan de Vereeniging De Ambachtsschool voor Hulst en omstreken. Nog tot toekenning van een jaarlijk- sche subsidie: van ƒ215 voor de aan de ambachtsschool te Hulst verbonden avondvakteekenschool en van 100 voor de teekenschool van de christelijke werklieden te Neuzen. Verder voorstellen van Gedeputeerde Statentot toekenning van een jaar- lijksch subsidie van j 70 aan Th. Wee- maes te Clinge voor den wagendienst tusschen Hulst en Nieuw Namen (Clinge), tot opening van een crediet van ten hoogste 3550 per jaar voor 1911 en 1912 ter bevordering en aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij en tot toekenning van een subsidie voor 1910 ad 200 aan de Vereeniging ter bevordering der geitenfokkerij in Zeeland. Het voorstel tot oprichting van een waterschap tot instandhouding van den oever vóór de polders Noord, Ser-Lippens en Nieuw Othene en van de daarachter gelegen zeedijken bedoelt een water schap op te richten onder den naam Waterschap van polders en waterschappen beoosten het kanaal Gent-Neuzen, waartoe zullen behooren 54 polders of water schappen. De kosten der werken worden ge dragen door de waterschappen naar mate hunne grootte. De bijdrage van de polders Ser-Lippens en Nieuw-Othene bedraagt per hectare het dubbele van die der overige polders. Bij het voorstel is een memorie van toelichting gevoegd, waarin Ged. Staten erop wijzen dat voor de noodzakelijke voorziening van het oevervak slechts drie wegen openstaan le. calamiteusverklaring van de pol ders Ser-Lippens en Nieuw-Othene, welke niet mogelijk is, nu ingelanden van die pQlders deze niet vragen 2e. toepassing der wet van 10 Nov. 1900 St.blno. 176} op den N'ieuw- Othene-polder, waarvoor het aan te leggen verdedigingswerk gelegen is, waarvan het gevolg zou zijn dat de ingelanden in dien polder feitelijk van hun bezit zouden worden vervallen verklaard, hoofdzakelijk ten behoeve van de achter liggende polders buitendien wordt dan de provincie aansprakelijk voor hetgeen de kosten van verdediging meer moch ten bedragen, dan op den 46 hectaren grooten en zwaar belasten Nieuw-Othene- polder kan verhaald worden 3e. oprichting van het voorgestelde waterschap, waarvan minder nadeelige financiëele gevolgen voor de betrokken polders ot waterschappen zijn te ver wachten dan door deze worden gevreesd. Verder bevindt zich bij de stukken eene nota over de gevolgen van door braak der zeedijken van den Nieuw- Othene en Ser-Lippens-polder. Nader geven Ged. Staten, in verband met een verzoek van de belanghebbende polder- en waterschapsbesturen die tegen het voorstel bezwaren hebben, in overweging dit tot de najaarszitting aan te houden. Van het bestuur der Vereeniging Ambachtssch ol voor Hulst, en omstreken is een verzoek ingekomen, om ook in de eerstvolgende jaren voor die school vanwege de provincie subsidie te mogen ontvangen. Blijkens het verslag der Vereeniging over 1909 bedraagt het getal leerlingen 62. Burg. en Weth. van Hulst berichten, dat zoowel de ambachtsschool als de avondvakteekenschool gedurende haar 4-jarig bestaan eene zoodanige vlucht hebben genomen, dat zij als onmisbaar voor Hulst en omstreken moeten aan gemerkt worden, hetgeen, naar hunne meening, ook overduidelijk uit de ver slagen over 1909 blijkt. Ged. Staten zijn van oordeel, dat er alle termen zijn, om voort te gaan met het verleenen van krachtigen steun. Zij stellen voor aan de Vereeniging Ambachtsschool voor Hulst en omstreken voor een tijdvak van vyf jaren 1911 tot en met 1915 een subsidie te verleenen, berekend tegen 25 per leerling en per jaar tot een maximum van 2000 per jaar, en onder voor waarde dat gedurende dat tijdvak door de gemeente Hulst, door andere ge meenten en door vereenigingen ot parti culieren te zamen een bijdrage worde verleend van ten minste 1000 per jaar. Van het bestuur der Avondvakteeken school voor Hulst en omstreken is een verzoek ingekomen, om het jaarlijksch subsidie aan die school te willen brengen op 280. Blijkens het verslag over 1909 worden de lessen aan genoemde school thans gevolgd door 78 leerlingen, waaruit op zich zelf reeds mag worden afgeleid dat de school in werkelijke behoeften voorziet. Burg. en Weth. van Hulst bevelen dan ook de inwilliging van het verzoek ten zeerste aan. Waar het adres evenwel strekt tot het verkrijgen van een hooger subsidie dan laatstelijk werd verleend, komt het Ged. Staten voor, dat de verhooging door provincie en gemeente beide be hoort te worden gedragen, in dezeltde verhouding, als waarin zy thans subsi die verleenen. Voorts achten zij het, met het oog op het verband tusschen deze school en de ambachtsschool, regelmatig, dat het subsidie thans, evenals voor laatst genoemde inrichting, voor 5 jaren wordt verleend. Ged. Staten stellen daarom voor aan het bestuur der Avondvakteekenschool voor Hulst en omstreken voor een tijd vak van vyf jaren -- 1911 tot en met 1915 een subsidie uit de provinciale fondsen te verleenen van 215 per jaar, onder voorwaarde o. a. dat de gemeente Hulst ten minste ƒ215 per jaar bijdrage. Th. Weemaes te Clinge verzoekt voor zijn wagendienst tusschen Hulst en Nieuw-Namen (gem. Clinge) voor den tijd van drie jaren andermaal een sub sidie uit de provinciale fondsen van 70 per jaar. Uit de door den ondernemer overge legde opgaaf blijkt dat in 1909 de ont vangsten hebben bedragen ƒ1413,75 en de uitgaven 1444,655, zoodat de dienst in 1909 een tekort heeft opge leverd van 30,90\ De wagendienst voorziet in eene be paalde behoefte en wordt uitgeoefend met materiëel, dat aan rechtmatige eischen voldoet, terwijl Ged. Staten is medegedeeld, dat de gemeenten Hulst en Clinge bereid zijn, de reeds toege kende subsidiën ad 15 ook voor de volgende jaren te verleenen. Ged. Staten stellen voor het verzoek in te willigen, en voor drie jaar een subsidie te verleenen van 70'sjaars, onder voorwaarde o. a. dat ten minste twee maal daags, zonder verplichting voor den Zondag, een reis wordt ge maakt van Hulst naar Nieuw-Namen en terug en dat door de gemeenten Hulst en Clinge een subsidie wordt ver- t leend van ten minste ƒ30 'sjaars. Ged. Staten stellen voor de rekening der provincie over 1908 goed te keuren in ontvang op 769,640,74 en in uitgaaf op ƒ722,156,115, dus met een goed slot van 47,484,625. De begrooting voor 1911 wordt door dat college voorgesteld op 707,696,545 in ontvang en uitgaaf. Het voorstel tot heffing van opcenten op de hoofdsommen der grond en per- soneele belasting strekt om voor 1911 te heffen 39 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting voor de ongebouwde eigendommen31' op de hoofdsom der grondbelasting voor de gebouwde eigen dommen en 25 op de hoofdsom der personeele belasting. M. Crt. van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht.) Verwachting tot den avond van Zaterdag 25 Juni: Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richting Zwaar bewolkt. Waar schijnlijk enkele regenbuien. Zelfde warmtegraad. - Door deze betuigt onder- geteekende zyn welgemeen- den dank voor het vertrouwen hem zooveel jaren geschonken. Tevens maakt hij het geacht publiek van Axel en omstreken bekend, dat hij zijn Bakkerszaak heeft overgedaan aan C. M. VAN LEEUWEN, wien hij in ieders gunst aanbeveelt. C. DE VISSER. Axel, Juni 1910. dat ik de Mij aansluitende aan boven staande deel ik hierbij mede, heb overgenomen van dhr. C. DE VISSER, en hoop mij hetzelfde ver trouwen van mijn voorganger waardig te maken, door een prompte en civiele bediening. Aanbevelend, C. M. VAN LEEUWEN. Axel, Juni 1910. DER Utrecht Hilversum. Verkrijgbaar de beroemde Catalogussen op aanvrage verkrijgbaar bij den Agent Musicus, Kerkdreef No. 17, die zich beleefd aanbeveelt tot het geven van Piano-, Orgel-, Viool- >n Zanglessen, enz. W AAR vindt men de prachtigste Regulateurs en Wekkers met 2 jaar garantie Bij C. L. de Smidt te Axel. 25 verschillende soorten. Tevens nog gouden Heeren- en Dames horloges, Barometers, Bloedkoralen, Zilver-, Glaswerken, gouden Sloten en Burger-artikelen. AANBEVELEND. STEEDS VERKRIJGBAAR:

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 3