Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. stond machteloos tegenover het volk, dat den neger onder martelingen een bekentenis afdwong en hem ver volgens naar den brandstapel sleepte. Hij werd aan een paal gebonden, het hout werd tot hoog boven zijn hoofd opgestapeld en in brand gestoken. Toen de vlammen opwaarts stegen, ging er een vreugdegebrul op uit de menigte. Prinses Marie van Wied. De Vorstin-weduwe van Wied, de Nederlandsche Prinses Marie, is Woens dagochtend in haar woonplaats Neu wied na een zeer kortstondige ongesteldheid onverwacht overleden. Zij was buiten Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana de laatste afstam melinge uit het huis van Oranje-Nassau in haar verliest onze Koningin haar laatste bloedverwante van vaderszijde. Prinses Marie, dochter van Prins Frederik, broeder van Koning Willem II was 5 Juli 1841 te 'sGravenhagegeboren Op 30-jarigen ouderdom, nl. 5 Juli 1871, werd ze te Wassenaar in het huwelijk verbonden met Prins Wilhelm, vorst van Wied, welk huwelijk kerkelijk werd ingezegend door ds. Van Rhijn. Prins Wilhelm was 22 Aug. 1845 te Neuwied geboren en overleed er 22 Oct. 1907. Sinds 1897 was hij president van het Pruisische Heerenhuis. Uit het huwelijk zyn vijf kinderen gesproten. De laatste jaren is Prinses Marie niet vaak meer in Nederland geweest. De laatste maal dat de vooral in de residentie zeer bekende Prinses Den Haag bezocht, was by gelegenheid van den doop van Prinses Juliana, welke plechtigheid Zij met Haar dochter in de Willemskerk bijwoonde. - De directeur der Staatslotery heeft aan de verschillende collecteurs en collectrices der Staatslotery een aanschrijving gericht, waarin er op gewezen wordt le. dat het ten strengste is ver boden om loten te verkoopen, met voorbehoud van het recht, om die loten terug te koopen, of met beding, dat de koopers der klassifikale loten na afloop van een der eerste vier klassen geen gebruik zullen maken van hun recht van verwisselen, welke handelingen geacht moeten worden in strijd te zyn met art. 9 en 6 der wet van 23 Juli 1885 2e. dat collecteurs streng behooren toe te zien, dat de onder hun toezicht al heb ik 't ook eerlijk verdiend. Mevrouw Mildner zeide niets. Maar zy voorzag den tijd, wanneer nood en gebrek over den drempel zouden schrij den. Zij vestigde een langen blik op de ranke figuur harer dochter, op dit schoone gelaat, thans zoo bleek en droef, en een nijpend angstgevoel over de toekomst van het meisje deed haar moe deloos in haren ziekenstoel terugzakken. In de kachel vlamde het vuur, neer slaande wanneer eene windvlaag in den schoorsteen sloeg. Renate staarde in den flikkerenden gloed, huiverend tot in haar gebeente. Zij nam Richard's portret en zag het aan, lang, alsof zij voor haar gansche leven zich zijn aangezicht nog eens wilde inprenten, om het te herkennen op dien dag, van welken zij hoopte dat hy nimmer zou aanbreken. Toen scheurde zij het midden door, knielde neder voor de kachel en wierp de stukken in het vuur, langzaam, als eene droomende. Het karton kronkelde zich, zwol op, vatte vlam, gloeide even nog Da en een weinig zwarte asch was al wat er van overbleef. Renate's kracht scheen nu uitgeput. Zij bleef op hare knieën liggen, met de handen saamgedrukt. Wordt vervolgd.) gestelde debitanten in geen geval, hetzij direct of indirect, na den aanvang der loterij loten opkoopen. Zoo debitanten in stryd met de voorschriften handelen, zal hun ontslag als debitant volgen. Zondagsrust. Men zal zich herinneren, zegt het Hsg., dat indertijd vanwege den minister van Landbouw, Handel en Nijverheid aan patroons en arbeidersorganisaties en andere lichamen een voor-ontwerp van een wettelijke regeling der Zondags rust werd toegezonden, ten einde hen in de gelegenheid te stellen, daarom trent hun oordeel mee te deelen. Aan het departement is men thans bezig de adviezen, welke dienvolgens van die lichamen inkwamen, in het ontwerp te verwerken, zoodat eerlang een definitief wetsvoorstel op de Zon dagsrust tegemoet gezien kaD worden. AXEL, 24 Juni 1910 Op verzoek van den inzender, wiens verzameling hoefijzers blijkens het ver slag der tentoonstelling gedeeltelijk niet nieuw was, melden we nog, dat er ook nog nieuw gemaakte onder waren wat trouwens goed uit de zin is op te maken. Tot onderwijzers aan de voorbe reidende klasse der Rijksnormaallessen alhier zijn benoemd de heeren D. van Maris, onderwijzer te Axel en H. Kok, hoofd eeuer o. 1. s. te Othene (Zaamslag). Dinsdagmiddag werd in het hotel Het Gulden Vlies alhier door het bestuur van den Beoostenblij Benoordenpolder aanbesteedhet maken van 800 M. lengte keibaan in den weg op den Armendijk, waarvoor inschreven F. Duijnhouwer te Goes voor j 6475, M. Mieras te Axel voor 6000, J. van Drongelen -en A. Cornelissen te Axel voor 5887, J. H. van der Ven te Middelburg voor 5780, J. van Dron gelen te Hoek voor 5580, P. C. van der Hooft te Ter Neuzen voor ƒ5495, J. P. de Vos te Ter Neuzen voor 5399, G. J. Balkenstein te Ter Neuzen voor 5248, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor ƒ5232 en A. Tholens Danz. te Ter Neuzen voor j 5197. Voor het verbeteren van den water afvoer in een gedeelte van den polder, schreven in Th. Meertens te Hoek voor 345, M. Mieras te Axel voor 329 en J. van Drongelen en A. Cornelissen te Axel voor 298. Gegund aan de laagste inschrijvers. Gisterèn had te Terneuzen ten overstaan van notarissen Van der Moer aldaar en Dregmans te Axel de veiling plaats van de onroerende goederen van de wed. en erven M. de Regt, verdeeld in perceelen, welke werden toegewezen als volgt Perceel 1, een woonhuis met toebe- hoopen en erf, staande te Ter Neuzen, Markt, en groot 1 are, 38 centiaren, aan mej. de Wed. M. de Regt, te Ter Neuzen voor f4000. Perceelen 2, tot en met 6, een hof stede, bestaande in woonhuis, schuur, opstallen, boomgaard, tuin, bouw- en weiland, water en weg, totaal groot 37 hectaren, 64 aren en 90 centiaren, en alles gelegen in den Nieuwe Neueenpolder, gemeente Hoek, aan de heeren P. H. de Jonge-van den Broeke, landb. te Ter Neuzen, Andr. Dieleman Fz. en Corn. Dieleman Jansz., beiden landb. te Hoek voor f 700 per 44 a. 56 c.a., ot totaal f59.143.40 plus f1900 boomprijs. Perceelen 7 tot en met 10, een hof stede, enz., bouwland weiland en zij- kantweg, totaal groot 17hect.,31a.50c a., en gelegen in de polders Loven en Willemskerke, aan den heer L. Moes Pz., landb. te Neuzen voor f915 per 44 a., 56 c.a., of totaal f 35.554.80 plus f 400 boomprijs, Perceel 11a, t/l3 aandeel in een molen, pakhuis, woonhuis, grond, enz. aan dhr. Plasschier Van Wyck, molenaar te Ter j Neuzen voor f411.69. Perceel 11 ft, c en J. 1!JZ aandeel in een woonhuis en grond, enz. aan de Geref. Kerk te Ter Neuzen voor f 571.23, En perceel 12, 12 aandeelen in de coöp. suikerfabriek te Sas van Gent, aan den heer S. van Hoeve Jacz, landb. te Ter Neuzen voor f335. PREDIKBEURTEN TE 4 XEL Zondag 26 Juni 1910. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. J. H. Lammertsma. Nam. 2 ure Ds. J. H. Lammertsma Kerk B Voorm. 9 ure Ds. Chr. Bruins. Nam. 2 ure Ds. Chr. Bruins. Gereformeerde Kerk (Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Juni 1910. H. A. F., 18 j., M. N., 20 j. en P. M., 18 j-, varensgezellen te Breskens, zijn wegens mishandeling veroord. ieder tot 10 boete of 10 dagen hecht. le J. d. W.. 22 j., landbouwer te Hontenisse, 2e H. J. C., 17' j., land bouwersknecht te Hontenisse, zijn wegens alsvoren veroord. de le tot 5 boete of 5 dagen hecht., de 2e tot ƒ5 boete of 1 week tuchtschool. M. M. d. V., 21 j., huisvr. van C. V., zonder beroep te Clinge, is wegens, mishandeling van een dier veroord. tot f 10 boete of 10 dagen hecht. J. F. B., 37 j., arbeider te Hontenisse, is wegens alsvoren veroord. tot 20 boete of 20 dagen hecht. A. J. v. M., besteller te Ter Neuzen, is wegens het niet voldoen aan het bevel van een ambtenaar veroord. tot j 10 boete of 10 dagen hecht. P. d. T., 37 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. M. M. K., 38 j., huisvr. van C. A. d. W., bierhuishoudster te Biervliet, is wegens een poging tot omkooping van een ambtenaar veroord. tot 15 boete of 15 dagen hecht. Bij bevelschrift van bovenge noemde Rechtbank is verwezen naar de openbare terechtzitting met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde, de zaak tegen M. v. d. H., 41 j., mutsenmaakster, geb. en wonende te Clinge, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal met een valschen sleutel. Door genoemde rechtbank is he# bevel van rechtsingang met gevangen houding tegen G. t. M., ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, thans aldaar gedetineerd als beklaagd van verduisteringen, met 30 dagen verlengd. Arbeidswet (art. 1638fl.) Door den kantonrechter te Win schoten is vonnis gewezen naar aan leiding van art. 1638ij B. W., houdende de verplichting van den werkgever om voor geneeskundige behandeling van de inwonende dienstbode te zorgen. Een landbouwer bood een dienstmeid, die ongesteld was, geneeskundige be handeling van zijn huisdokter aan. Zij wilde echter een anderen dokter raadplegen, die haar ook heeft be handeld en daarvoor van den land bouwer f30 eischte. De kantonrechter heeft beslist dat in dit geval de landbouwer niet verplicht is de doktersrekening te betalen op grond data. zorgdragen voor in art. 1638ij beteekent voorzien in de genees kundige behandeling en verpleging en niet omgekeerd de inwonende arbeider I op kosten van den werkgever daarin j voorzietb. de werkgever alleen ver- plicht is voor die verpleging enz. te zorgen voorzoover daarin niet uit anderen hoofde is voorzien, terwijl hier de dienstbode daarin zelf voorzag c. de inwonende arbeider zich moet 'ge dragen naar de huisorde en zich op dien grond zal dienen te onderwerpen aan de behandeling van den huisarts. De kantonrechter verklaarde den eischenden dokter niet ontvankelijk. M. Crt. Te Domburg sloeg de bliksem Dins dagavond in een achterhuis. De schoor steen werd vernield en verbrijzelde een gedeelte van het dak. Een zinken pijp werd gehalveerd, een geit en een kat gedood, terwijl de bliksem weg kwam door de gesloten deur, waarvan het slot werd vernield Brand ontstond niet, Verzekering dekt de schade. Bij de politie te Scheveningen is aangifte gedaan, dat in de laatste weken vreemdelingen door verdachte vrouwen gelokt zijn naar een woning in de Wassenaarsche straat te Scheveningen, waar zij door die vrouwen beroofd zijn van geldbedragen. Komen de bestolenen hiertegen op, dan verschijnen een pcar manspersonen, die zonder veel omhaal de betrokkenen de straat opgooien. Het gezelschap, dat uit Rotterdam af komstig is, is bij de justitie bekend. Te Borger is een 12-jarige knaap van een met steenen beladen wagen gevallen, met het gevolg, dat een der wielen zijn hoofd verbrijzelde, zoodat de knaap terstond was overleden. Een flinke kerel. Woensdagavond 7 uur viel te Maassluis een jongetje van 5 jaar van den spoorwegwachter S., in de Boonervliet nabij het station. Een reiziger, die in den trein zat, die juist over de spoorbrug reed, en het kindje zag drijven, trok aan de nood rem, sprong uit den trein en van de brug in de vliet, waaruit hy het knaapje nog levend wist te redden. Met een nat pak ging de kloeke redder weder in den trein om zijn reis naar Rotter dam te vervolgen. Zondagavond viel te Nykerk een net gekleed voetreiziger op den open baren weg bewusteloos neer. Eerst Maandagnamiddag kwam hij weer bij kennis en bleek dat honger de oorzaak van de ongesteldheid was. De man was van Meppel naar Amsterdam ge weest om werk. Dit was hem toege zegd en nu zou hij zonder een cent op zak te voet naar vrouw en kin deren gaan om de blijde tijding te brengen. Vrijdag had hij het laatst wat genuttigd. Zijn eergevoel weerhield hem te vragen. Na goed te zijn verpleegd, heeft hy de reis naar Meppel voortgezet. Tegen het blikspmgevaar. Het buitengewone aantal doodelijke ongelukken in binnen- en buitenland, in de laatste weken wederom door den bliksem veroorzaakt, doet opnieuw de aandacht vestigen op de meer of minder bekende middelen om zich tegen het bliksemgevaar zooveel mogelijk te be schermen. De bliksem zoekt steeds den besten weg om uit de wolken in de vochtigheid der aarde door te dringen. Hij treft derhalve by voorkeur zulke hooge puntige voorwerpen, die direct met het grondwater of met vochtige plekken onder het aardoppervlak in verbinding staan, zooals b v. hooge boomen, draden die in den grond verloopen, torens die met hun fundamenten diep in den grond staan, enz. Daarbij is de weg van den bliksem niet altijd loodrecht van boven naar benedenhij springt vaak van zijn weg af of vertakt zich naar andere voorwerpen, die goede geleiders van de electriciteit zijn. Daartoe behooren ook menschenver- zamelingen, waarvan tengevolge der uitademing en de w erking van de huid stee om met trie: A ach spit ver: loof den daa:

Axelsche Courant | 1910 | | pagina 2